הבלוג של מיקי הראל

mickyharel

אמנית, ציור/רישום/ שירה /מחשבות /כתיבת מאמרים לימודי עיצוב פנים, טכניון חיפה לימודי ציור מונטגומרי קולג' פנסילבניה ארה"ב . מדרשה לאמנות ברמת השרון מלמדת ציור סדנה וסטודיו בהרצליה ילידת הארץ תערוכות אחרונות בית... +עוד

אמנית, ציור/רישום/ שירה /מחשבות /כתיבת מאמרים לימודי עיצוב פנים, טכניון חיפה לימודי ציור מונטגומרי קולג' פנסילבניה ארה"ב . מדרשה לאמנות ברמת השרון מלמדת ציור סדנה וסטודיו בהרצליה ילידת הארץ תערוכות אחרונות בית האמנים ע"ש זריצקי,בתל אביב "קשור היטב דצמבר 2011 נובמבר- דצמבר 2012"שירה על אובייקטים" מרכז קהילתי טבריה 15 חיפה ובבית העם רוטשילד ת-א פוליטיקה, שמאל נשואה.

עדכונים:

פוסטים: 89

החל מדצמבר 2012

לאחר שנים של תודעה ברורה שאנו חיים בדמוקרטיה המקיימת כללי שקיפות, המצמצמים או אפילו אוזקים במקרים רבים את ידי השלטון, התברר לנו שזו אשליה מופרכת . זרועו הארוכה של השלטון מחזיקה אותנו עם רצועה צרה לצוואר ומנווטת את החיים כרצונה. משתיקה, מצנזרת מאפילה ומעמעמת עובדות ונתונים, עד מתי נמשיך להיות מופתעים כאשר אנו כציבור נותנים ידינו בדרכנו הדמוקרטית לכוחות שמקדשים כיבוש וקשרי הון שלטון?

28/02/2013

לאחרונה עברה הארץ טלטלה. אנו נמצאים בתקופה קשה שבה מתגלה לנו יום יום העובדה המצמררת שהחיים שלנו אינם בשליטתנו כפי שחונכנו לחשוב. גדלנו על ערכי הדמוקרטיה ובשנים האחרונות האמנו שמתקיימת גם שקיפות, כזו המנקה את האורוות, כך היינו אמורים להשתפר לאין ערוך, אך תרחישים הניחתים פעם אחר פעם בפנינו כאגרוף מגלים לנו שלמרות האינטרנט והגלובליזציה עדין משטרים יכולים להעלים, להשתיק וליצור מצבי איפה ואיפה.

על דמוקרטיה ושלטון כבר אמר הפרופ’ לייבוביץ’: מדינה ושלטון הם מסגרת הכרחית, אך הם מסגרת בלבד , לא תוכן!  הדמוקרטיה באה לצמצם את השלטון עד למינימום ההכרחי וגם זה יותר מדי. http://youtu.be/SfaAj-YcKiY

כיצד מצליח ראש ממשלה ליצור מצב שבו הוא כמעט מעלים את העיתונות הביקורתית והחשובה כאשר הוא מעלה את עיתונו “ישראל היום” שהוא עיתון המוטה לחלוטין ימינה ולקונצנזוס הרדוד של הממשלה. ובינתיים מערכות העיתונים האחרות שאינן יכולות להילחם בחינמון היומי של ראש הממשלה ושלדון אדלסון קורסות. מעריב קורס , ידיעות נמכר ב2 שקלים ליומון והארץ מנסה לעשות פעולות החייאה נואשות על ידי דרישת תשלום מקוראיו באינטרנט.  לכך גם נוספת שליטתו בערוצי הטלוויזיה הלא מסחריים ומאבקו משך שנים בערץ 10 שאינו מדבר ב”בשפתו” של ראש הממשלה.

כבר שנים שאנו חושפים במסגרת השקיפות הנאצלת שחיתויות איומות של ראשי המדינה ושריה. בכירי משטרה ובכירים במשק בכלל. פרשיות סודיות בצבא נחשפות ואפילו “שומרי הסף”, הלו הם קוקודי השב”כ המוכנים לחשוף בסרט את דעתם בדיעבד על השירות בשטחים ועל הכיבוש בכלל. הסרט עושה דרכו לאוסקר ונחשף לעולם כולו, נראות הדברים הופכת קבל עם ועדה.

אתמול יצאה שרת התרבות ששמחה לאידם של יוצרי הסרטים “חמש מצלמות שבורות” ו”שומרי הסף” העוסקים במדיניות ישראל בשטחים ובמאבק השקט של הפלסטינים, סרטים שלא זכו בפרס האוסקר הנכסף, בקריאה להשתיק ולצנזר סרטים מעין אלו.

ציטוט מפנייתה לאמנים, מתוך הכתבה בקולנוע הארץ-27.2.2013 http://www.haaretz.co.il/gallery/cinema/1.1939245 “אני שמתנגדת לצנזורה, קוראת לכולכם לצנזורה עצמית”.

בבחירות האחרונות, או אולי אקרא להן פארסת הבחירות האחרונות רצה לכנסת מפלגה “אידאולוגית” חדשה בשם “ארץ אחרת” מפלגה בראשותו של אלדד יניב, מי שהיה המקף שבין הון-שלטון. האיש שהיה משרתם של כל האדונים, הפריצים המושחתים ביותר והטייקונים הגדולים. מי שחי בכל אותם תיקים, סודות ושקרים אפלים, יצא מארון הקפיטליזם, הצטרף למחאה החברתית והפך לשופר השקיפות של הפרולטריון. הוא החליט להביא את הבשורה של חשיפת כל הלכלוך והשחיתות. את סרטוני “השיטה”  שלו כולנו ראינו, מי בספק גדול ומי באמונה שלמה. אך אי אפשר היה לומר שלא סיקרן אוכלוסיה די גדולה במלל השחיתות האינסופי שלו, והשאלה הנשאלת איך קרה דבר כזה ומדוע איש לא ניסה לעצור בעדו? ואולי שרתו סרטיו את השיטה? אולי הם היו מאד לא חשובים אבל מספקי סקרנות סטייל תיקים באפלה, מושכים אנשים אך לא מספיק. סרטונים זניחים שאפשר היה להמשיך אתם הלאה  מבלי להתעכב עליהם, כך גם לא יצרו או גרמו נזק למי שנכלל בסיפוריהם.

פושעים רמי מעלה, שרים, שועים, שופטים בכירים במשטרה וראשי עיריות, שפשעו בדרגה זו או אחרת למעשה אינם נענשים או מודחים מתפקידיהם, לעתים מקבלים עונש סמלי זה או אחר. לראייה  איווט ליברמן המושעה כעת לרגל חקירתו על פשעיו, עדין שומרים לו את משרד החוץ.

שופט בכיר המכה את ילדיו, אינו מושעה ואינו נחקר כי היועץ המשפטי וינשטיין משעה את חקירתו בגלל מעמדו הרם ובינתיים בביתו ילדיו ממשיכים “ליהנות” מנחת זרועו, וכבוד השופט גם ממשיך לדון בבית המשפט בדיני משפחה… הפרשה מושתקת עד שהמורה שחשפה אותה לראשונה יוצאת בקריאת המצוקה של ילדיו בשנית. הרי לכם אזרחים העומדים מעל לכל חשד. את פשעיהם מעלימים מאזניהם ועיניהם הקרויות של הציבור.

עידן האינטרנט אכן מקשה על ההסתרה. כך בסופו של דבר נחשפים הסודות הכי אפלים, אלו הקורים במחשכים. אך לנו ציבור האזרחים אין שום דרך לדעת עליהם עד שנהיה מאוחר מדי. דברים שאינם קשורים לטייקונים, גם לא לתספורותיהם, לא לשרים ולא לשועים רמי מעלה. אלא לעצירים בשירות בתי הסוהר, לאנשים היושבים במעצרים מנהליים, או מעצרים ממושכים ללא משפט, עינויים והתנכלויות. כך בשבוע האחרון נתגלו שני מקרים של עצירים שעברו התעללות ו”מצאו את מותם” כפי שנאמר בעתונות, בסרקזם מכוער במיוחד של מלים מכובסות. האחד בן זיגייר האוסטרלי, סוכן המוסד שנכלא בתא שמור בכלא איילון והתאבד בו אחרי שנה וחצי של בידוד מוחלט. פרשת מעצרו עד להתאבדותו היא תעלומה שאיש בציבור לא שמע עליה. הוא התאבד בתלייה למרות שנאמר שלא היה דכאוני. בדיעבד נודע שמשפחתו ידעה על מעצרו ללא משפט של בנם. המקרה השני הוא העציר ערפאת ג’ראדת שנעצר משום שהחזיק אבן בידו בזמן הפגנה. הוא טולטל, עונה ומת בזמן החקירה. הובא לנתיחה שלאחר המוות שהראתה בפירוש חבלות בגופו.  דו”ח הנתיחה הראה שהחשד לדום לב אינו וודאי כי לא נמצא מום בלבו, וסימני החבלה  הם כתוצאה מפעולות ההחייאה, החייאה ממיתה. זהו חידוש שדורש שקיפות ולמידה!

ידיעת העלמתו ומותו של זיגייר טלטלה את המדינה כולה ואני בספק אם מותו של העציר הפלסטיני ששמו ערפאת טלטל אף הוא באותה מידה את המדינה, הוא אכן טלטל את המגזר הערבי ואת שורות השמאל , לבטח שלא את כל המדינה, אחרי הכל הוא היה ערבי בשם עראפת ועוד עם אבן ביד.

בשני המקרים הבעיה העיקרית לציבור הייתה העלמת עובדות. אצל זיגייר משום שהעלימו גם את זהותו והפכו אותו לסוד שמור, בתא שמור ובכינויו העציר X. כך גם לא נפתרה סופית עובדת התאבדותו. זה לא עיניו התכולות שיצרו יותר עניין בו אלא היותו נעדר, X file! גם ערפול העובדות הלא מוגמרות בעניין העציר עראפת גרמו לתגובות חמורות. היו שהאשימו את העם שלא הגיבו מספיק על האופן שבו מת העציר עראפת. הבעיה היא לא בתגובות של העם כמו ההתנהגות של השלטונות ושלטונות הצבא כלפי העצירים והדוגמאות הולכות ונערמות.

אי אפשר שלא לקשור את תהליך העירפול והאטימות לשיטה הנאו ליברלית שיצרה קשרי הון – שלטון, כך גם  לניוון המשחית שנוצר כתוצאה מן הכיבוש. המצאת השקיפות החדשה היא המלשינון (הלא חדש) של מס הכנסה שהוא מנגנון עכור ודוחה של הלשנה, המזכיר ימים עכורים במשטרים טוטליטריים, עם הלשנות והאזנות סתר. עוד שקיפות כזו ואבדנו.

עוד מהבלוג של מיקי הראל

תצוגה מקדימה

I ROBOT

    אמש בגב האומה חזיתי במה שנתן השראה לסרטי מדע בדיוני רבים. הרובוט שנראה כבן אנוש, מושלם, יפה,  עור אחיד, קול אחיד ונבוב, יצור שיצקו בו דעת ובינה מלאכותית. והוא...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

לאישה יפואית ערבייה תהיה נוכחות פורצת דרך ומיטיבה עם העיר הזאת

רשימת "עיר ללא גבולות" הרצה למועצת העיר תל -אביב היא רשימה שונה וייחודית רשימה מורכבת רחבה ומעניינת שנוצרה מתוך היכרות של אישים בעיר עם מפלגת דעם לאחר מערכת הבחירות...

תגובות

פורסם לפני 6 years

עבודה ותקווה – מה בין מפלגת דעם לבנגלדש.

12/12/2012 מיקי הראל הבוחרים במפלגות המרכז הם חסרי משקל, משום שאינם נוקטים עמדה אמתית ומצפונית. הם יודעים נגד מי הם נוקטים עמדה אבל לא בעד מי... אפשר לחוש בחוסר אמפתיה, אידאולוגיה או מצפון, רכיבים שנזרקו לפח האדישות. הם...

תגובות

פורסם לפני 7 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה