הבלוג של מיכל זוהר - סיפורים ודברים אחרים

michelzohar

אשה,אמא,רעיה,בת, אחות. כותבת, מספרת סיפורים, בעלת דעות בלתי חתרניות אבל מחבבת תיאוריות קונספירציה. בעלת העסק ׳מילה טובה: כתיבה שעובדת׳

עדכונים:

פוסטים: 39

החל ממאי 2010

מעלליהם של נהגי מוניות באים לידי ביטוי בנהיגה חסרת סבלנות, טירטור בלתי פוסק של מכשיר הקשר המתמזג עם קולות הבוקעים מהרדיו, חלונות פתוחים גם בימי הקיץ הלוהטים ודעות פוליטיות שהנהגים טורחים לשתף אותי בהן גם כשאני ממש לא שואלת לדעתם.

19/06/2013

באחד הימים כשישבנו אצל חברה בבית, נכנסה מי שאכנה אותה לצורך הסיפור ס’ . היא הייתה נסערת ועל סף דמעות וסיפרה שעכשיו ירדה ממונית לאחר מריבה גדולה עם האיש הלא אדיב שנהג בה. הסיפור שלה החזיר אותי כמעט 19 שנים אחורה, קצת אחרי שילדתי את דור- הבכור שלי.

גם לי  אז, לא הייתה מכונית גדולה (או מכונית בכלל) והאלטרנטיבות להגיע ממקום למקום הייתה ברגל, במונית או באוטובוס. אחרי כמה ניסיונות שבהם נוכחתי לגלות שנהגי המוניות ברובם לא טורחים לעזור לי עם העגלה, אלא מפקירים אותי להתמודד אתה לבדי בעודי מחזיקה תינוק, ואחרי שהבנתי ששתי ידיים זה כל מה שיהיה לי אי פעם ויד שלישית כבר לא אצליח להצמיח, העדפתי ללכת ברגל או לנסוע באוטובוס והעיקר לשמור על שפיות דעתי.

אני מניחה שהסיפור שאני מספרת כאן לא מפתיע והתנסויות מהסוג שתיארתי הוא לא נדיר. מעלליהם של נהגי מוניות באים לידי ביטוי בנהיגה חסרת סבלנות, טירטור בלתי פוסק של מכשיר הקשר המתמזג עם קולות הבוקעים מהרדיו, חלונות פתוחים גם בימי הקיץ הלוהטים ודעות פוליטיות שהנהגים טורחים לשתף אותי בהן גם כשאני ממש לא שואלת לדעתם. ואני בכלל לא מדברת על התחושה הכללית שהם תמיד ינסו לדפוק אותי במחיר כשהם יציעו “לטובתי” לא להפעיל מונה אלא לסגור על מחיר (מופקע) מראש.

עוד אני וע’ מנחמות את ס’ ומביעות את דעתנו על נהגי המוניות ועל האמא שלהם, ס’ כבר רגועה יותר ומטילה את אשמת הנסערות שלה על ההורמונים ההריוניים שמבעבעים בתוכה. “עם גט טקסי זה אף פעם לא היה קורה” היא אומרת בקור רוח ואני לא מבינה על מה היא מדברת, הרי מונית זו מונית ונהג מונית לעולם יהיה נהג מונית. לא?

אחרי זמן מה אנחנו יוצאות לרחוב ומתחילות ללכת, אבל ס’ כבר שכחה את חוויית הנסיעה שהייתה לה רק לפני זמן קצר ומציעה לקחת מונית. אני מחכה שהיא תתקשר ותזמין אבל היא מכריזה שהזמינה ובאמת בתוך דקות מגיעה מונית ובה נוהג איש צעיר.

בערך באותה התקופה שבה נולד דור שלי, נולדו גם הטלפונים הניידים. מחיר השיחות היה שווה לכל נפש שהייתה בעלת ממון רב. כי בזמנו פלא- פון היו יחידים בזירה החדשה,לכן הם הרגישו צורך לגבות גם בעבור שיחות נכנסות. אני זוכרת את אחת השיחות שהייתה לי באותה תקופה עם נציגת שירות חיננית של פלא-פון, היא אמרה לי שהחזון שלהם הוא שלכל אדם יהיה טלפון אישי. אותה שיחה זכורה לי היטב כי בסיומה אמרתי לעצמי פחחחחחחח ממש! והנה, לא רק שלכל אחד היום יש מכשיר נייד שאפשר לדבר בו, אלא שהעניין הוא כבר מזמן לא הדיבור, כי אם כל הדברים האחרים – האפליקציות. קחו למשל את  GetTaxi .

אחרי שטיפסנו אל המונית השקטה, נסענו ליעדנו. אם הייתי צריכה להכניס את אותו נהג לתוך תבנית נהגי המוניות שהזכרתי קודם, אין סיכוי שהייתי מצליחה לעשות זאת. אני לא יודעת איזו תחנת רדיו הוא העדיף, דממת אלחוט נשמעה בקשר (שכנראה לא קיימת בכלל במוניות של גט טקסי), והנהג לא הרגיש צורך להשתתף בשיחה שלנו או לשתף אותנו בהגיגים כמו דעותיו הפוליטיות או הספורט החביב עליו.

GetTaxi הצליחה לשנות את הקוד הגנטי של נהגי המוניות בארץ ועכשיו זה רק עניין של זמן עד שהזן הקדום ייכחד. כמו האיי פון 3 כך גם הדור הישן של נהגי המוניות יעבור מהעולם וישאיר אותנו עם מערכת הפעלה משודרגת.

כשפתחתי את הארנק בתום הנסיעה בכדי לשלם, ס’ הודיעה חגיגית “שילמתי”. “אבל לא ראיתי ששילמת” טענתי,  היא רק דחפה אותי החוצה ואמרה “זה הכל דרך האפליקציה” בשמחת ניצחון כאילו זו ההמצאה שלה.

הייתי שם כשמכבי זכתה לראשונה באליפות אירופה, ראיתי את חומת ברלין נופלת, הייתי עדה לכניסתו של הפלא הטכנולוגי -אינטרנט והייתי המומה כמו כולם כשהתאומים קרסו. אני שמחה שאני זוכה לראות את אבולוציית נהגי המוניות משתנה ואת קהל הנוסעים במונית מקבלים את השירות המגיע להם. עכשיו אפשר למות.

* כשעשיתי בגרות בלשון למדתי שיש “יוצאים מן הכלל”.  דודי שוקרי – כל מה שאמרתי לא חל עליך.

* אין לי כל קשר לאפליקציה ולמייסדיה.

* מי שממציא מילה שפעם תהיה כוכבת ברשת כמו פחחחחחחחחחח, כדאי שירשום עליה פטנט.

עוד מהבלוג של מיכל זוהר - סיפורים ודברים אחרים

תצוגה מקדימה

אבא שלי (לא) גיבור

נקישה אחת על הדלת ביום משנה החיים ההוא, בשעה ארבע אחר הצהריים. ומאז שלושים ואחת שנים של ביקור בבית העלמין בכל יום זיכרון. שלושים ואחת שנים של "יתגדל ויתקדש" מפי אב שכול....

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

איך נכשלו צוות מורי שכבה נ"ג בתיכון באר טוביה במבחן הבגרות שלהם – סיפור בחמש מערכות

יום סיום הלימודים, הוא מסורת לתלמידי השכבה המסיימת בבית הספר התיכון באר טוביה. כל שכבה מעוניינת להשאיר את חותמה בדרך זו או אחרת.  הילדים מדפיסים חולצות, צובעים את...

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה