הבלוג של מיכל זוהר - סיפורים ודברים אחרים

michelzohar

אשה,אמא,רעיה,בת, אחות. כותבת, מספרת סיפורים, בעלת דעות בלתי חתרניות אבל מחבבת תיאוריות קונספירציה. בעלת העסק ׳מילה טובה: כתיבה שעובדת׳

עדכונים:

פוסטים: 39

החל ממאי 2010

אם יש משהו שמירי רגב טובה בו זה טיימינג. כי איזה טיימינג יכול להיות טוב יותר לביטול חוק שמגן על סופרים וספריהם מאשר רגע לפני שבוע הספר?!

13/06/2018

 books-1163695_640

אם יש משהו שמירי רגב טובה בו זה טיימינג. כי איזה טיימינג יכול להיות טוב יותר לביטול חוק שמגן על סופרים וספריהם מאשר רגע לפני שבוע הספר?!

וזה לא שבעקבות החוק הזה סופרים הצליחו סוף סוף להתפרנס מעבודתם אבל בכל זאת, היה משהו שאפשר הוגנות מסוימת כלפי הסופר וגם כלפי ההוצאה. אבל רגב ביטלה לאט לאט עוד ועוד סעיפים בחוק עד להנפת הגרזן הסופית עליו.

בהתחלה בוטלו שני סעיפים: הראשונה- מחיר קבוע של הספר בשנה הראשונה לצאתו, השנייה תגמולים גבוהים יותר לסופרים. עתה בוטל גם מה שנשאר ממנו -פיקוח על מה שקורה בחנויות כך שההוצאות הגדולות יוגבלו לעד 45% שטח תצוגה ואי תגמול עובדים על קידום ספרים (כפי שהיה בעבר).

אני לא יודעת איזה ספר קראה שרת התרבות לאחרונה אבל אם עשתה זאת היא בטח יודעת שספר מכיל המון מילים. כאלה שנרקחו בראשו של סופר שישב שעות על גבי שעות על מנת להוציא אותם אל הדף, כתב ומחק, גזר והדביק, תיקן ושיפץ ותווה עלילות מפותלות מפתיעות ומרגשות. אני לא יודעת אם רגב יודעת שרוב הסופרים הישראליים עושים זאת לפני או אחרי העבודה, בלילות, בחגים, בשבתות תוך הקרבת זמנם הפנוי עם חברים ועם משפחה. לעיתים סופר מבצע תחקיר, נוסע לראיין אנשים לראות ולהרגיש מקומות, רוכש ספרי עיון ובקיצור מוציא כסף. את יודעת מירי שאחרי שהסופר מסיים לכתוב הוא צריך לערוך את הספר? שזה כשלעצמו מצריך עוד שעות על גבי שעות של עבודה (ואני לא מדברת על שכרו של עורך שצריך לשלם.) גם אם עשה זאת וסיים בהצלחה, נותרה לו עוד דרך ארוכה ופתלתלה של הוצאת הספר אל האור. הידעת שהיום, כשהכסף מכתיב את השוק, נדרשים מרבית הסופרים לשלם להוצאות על מנת שיוציאו את ספרם? כן, למרות שהספר עובר לקטורה ולמרות שהסיפור טוב ויש לו היתכנות מכירה, הוצאות הספרים מבקשות לכסות את עצמן וגובות תשלום מהסופר. אמנם לא מכולם, אך מרובם. כי ככה זה היום.

כי להיות סופר בישראל זה לא מקצוע, זה תחביב ולמה שישלמו לנו על התחביבים שלנו?

רק שה״תחביב״ הזה נמכר בחנויות ומישהו מרוויח עליו. החנות, ההוצאה, בעלי המקצוע שמפיקים את הספר- חוץ מאשר הסופר עצמו. למה? ככה!

אז כשסוף סוף נחקק איזה חוק שמגן על הסופרים ועל הספרים, מירי רגב מכנה אותו ״חוק רע״. למי הוא רע החוק הזה ולמה היה דחוף לבטל אותו?

עוד מהבלוג של מיכל זוהר - סיפורים ודברים אחרים

תצוגה מקדימה

אבא שלי (לא) גיבור

נקישה אחת על הדלת ביום משנה החיים ההוא, בשעה ארבע אחר הצהריים. ומאז שלושים ואחת שנים של ביקור בבית העלמין בכל יום זיכרון. שלושים ואחת שנים של "יתגדל ויתקדש" מפי אב שכול....

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

איך נכשלו צוות מורי שכבה נ"ג בתיכון באר טוביה במבחן הבגרות שלהם – סיפור בחמש מערכות

יום סיום הלימודים, הוא מסורת לתלמידי השכבה המסיימת בבית הספר התיכון באר טוביה. כל שכבה מעוניינת להשאיר את חותמה בדרך זו או אחרת.  הילדים מדפיסים חולצות, צובעים את...

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה