הבלוג של מיכל זוהר - סיפורים ודברים אחרים

michelzohar

אשה,אמא,רעיה,בת, אחות. כותבת, מספרת סיפורים, בעלת דעות בלתי חתרניות אבל מחבבת תיאוריות קונספירציה. בעלת העסק ׳מילה טובה: כתיבה שעובדת׳

עדכונים:

פוסטים: 39

החל ממאי 2010

 3766935-1365

יגאל אלון אמר: “עם שאינו יודע את עברו, ההווה שלו דל ועתידו לוט בערפל” ואכן, אנחנו שולחים את ילדינו למסעות בפולין על מנת לזכור ולא לשכוח. ויש לנו ימי שואה מהודרים ומוזיאונים גדולים כמו ‘יד ושם’ ו’לוחמי הגטאות’ ויש לנו אנדרטאות ואנחנו ‘אוספים את השברים’ ויש לנו אנשי עדות שעברו את התופת בכדי לספר. והם מספרים ואנחנו זוכרים.

 אבל מה בעצם?

 איך קורה שבאותה השנה שמשרד החינוך מצהיר שהנושא המרכזי הוא ‘האחר הוא אני’ יוצאים חברי כנסת מממשלת ישראל ומציעים את חוק הלאום? איך קורה ששר הביטחון משוכנע שהביטחון שלנו יבוא מכך שהוא לא יאפשר לעובדים פלסטינים לנסוע יחד עם אזרחים ישראלים באוטובוסים ביהודה ושומרון?  ואיך קורה שדווקא בתקופה שצריך להרגיע, בוחרים כמה חברי כנסת לעלות להר הבית על מנת לעשות פרובוקציות.

 האם שכחנו שהיינו פעם האחר? האם שכחנו איך מרגיש להיות אותו אחר?

 עוד לא התאדו אדי הרעל של כל אלה והנה באה לה רוח חדשה שאדי צחנה עולים ממנה, כאלה שיבאישו את האף עוד זמן מה, או עד ה”מופע” הבא. כל זאת מבית היוצר של מר עמיר בניון שיצר  יצירת מופת, בדיוק כמו אותה יצירת מופת ההיא שהוזמנה על ידי שר התעמולה הנאצי יוסף גבלס – ‘היהודי זיס’.

האם אותו יהודי זיס שניסה להיות גרמני ככל גרמני הוא לא אותו אחמד שהולך לאוניברסיטה ומנסה להשתלב בחברה ולרכוש השכלה?

 לגבי הסרט אמר גבלס עליו שזהו “סרט האיכות שיוכיח לעולם כי היהודים הם גזע מאוס של רודפי בצע, נבלים, אנסים וטפילים שצריך להשמידם מיד ויפה שעה אחת קודם”.  ואכן הסרט השיג את המטרה, הוביל לגל של מהומות אנטישמיות ושכנע את האזרחים הגרמניים שכל היהודים הם היהודי זיס. יש אפילו אומרים שהוא סלל את הדרך שאפשרה את ה’פתרון הסופי’ לו נדרש שיתוף הפעולה של הגרמנים כולם.

 לגבי השיר אני שואלת למה התכוון המשורר? (שדרך אגב מאד הערכתי עד לרגע זה) מה המטרה שלו?  האם זו אינה אותה גברת רק ללא צלב הקרס? אחרת איך אפשר להסביר את המילים הללו שכתב מר בניון: “סלאם עליכום, קוראים לי אחמד / ואני גר בירושלים / אני לומד באוניברסיטה / איזה דבר או שניים / מי כמוני נהנה מכל העולמות / היום אני מתון וחייכן, מחר אעוף לשמים / אשלח לגיהנום יהודי או שניים / זה נכון שאני סתם חלאה כפוית טובה / זה נכון אבל אני לא אשם, לא גדלתי על אהבה./

שמתם לב שאותו אחמד בדיוק כמו היהודי זיס אינו אשם באופיו המחליא? זה פשוט הטבע שלו!

 מה שמטריד בכל העניין הזה, הוא שרוכשי כרטיסים להופעה של בניון בצוותא הערב (יום ג’) לא ביטלו את הגעתם והאולם היה ונותר מלא עד אפס מקום. בסקר באתר ynet 56% מהנשאלים חשבו שביטול ההופעה שלו בבית הנשיא הייתה לא מוצדקת, באתר ישראל היום רוב הטוקבקים חיזקו את ידיו של בניון וכך גם ב nrg ובאתר walla.

השר אורי אורבך טען כי ביטול הופעתו של בניון בבית הנשיא זוהי פגיעה חמורה בחופש הביטוי והיצירה. מעניין שאמירה זו באה בדיוק באותו היום ששרת התרבות דרשה את הסרת תמיכת האוצר בסינמטק תל אביב בגלל ‘פסטיבל 48 מ”מ’ העוסק בנכבה ובשיבת הפליטים הפלסטינים- כל זאת בתואנה להסתה לגזענות, לאלימות ולטרור. כלומר בקשתה, היא לא פגיעה בחופש הביטוי אבל בקשתו של הנשיא היא כן. מבולבלים? גם אנחנו.

דע מאיין באת? לא נראה לי

השאלה הגדולה יותר היא – לאן אנחנו הולכים?

* אולי כדאי שישבו נבחרי הציבור שעסוקים בעניינים פופוליסטיים ובשחרור ססמאות הנעימות לאוזני בוחריהם וינסחו חוק שיסביר איפה עובר הקו האדום בין חופש הביטוי להסתה.

עוד מהבלוג של מיכל זוהר - סיפורים ודברים אחרים

תצוגה מקדימה

אבא שלי (לא) גיבור

נקישה אחת על הדלת ביום משנה החיים ההוא, בשעה ארבע אחר הצהריים. ומאז שלושים ואחת שנים של ביקור בבית העלמין בכל יום זיכרון. שלושים ואחת שנים של "יתגדל ויתקדש" מפי אב שכול....

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

איך נכשלו צוות מורי שכבה נ"ג בתיכון באר טוביה במבחן הבגרות שלהם – סיפור בחמש מערכות

יום סיום הלימודים, הוא מסורת לתלמידי השכבה המסיימת בבית הספר התיכון באר טוביה. כל שכבה מעוניינת להשאיר את חותמה בדרך זו או אחרת.  הילדים מדפיסים חולצות, צובעים את...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה