הבלוג של מיכל טל פס

michaltalfass

מיכל טל פס, נשואה + 1 ונדל"ניסטית במקצועה, היא יזמית חברתית, יוזמת פורטל "במידות טובות" (www.bmidot.co.il ), האתר היחיד בישראל המרכז את הפתרונות לבעלי מידות גדולות.

עדכונים:

פוסטים: 3

החל מיוני 2015

השמנת יתר נחשבת באופן רשמי ל”מגפה” בקנה מידה עולמי ורשויות הבריאות בעולם, בעיקר בצד המערבי של המפה, מנסות להתמודד עם התופעה בצורה זו או אחרת. לאחרונה פורסמו שורה של מחקרים הקושרים בין השמנת יתר לבין לקות אופנתית נוספת – הפרעות קשב וריכוז המוכרות בשם הקוד  ADHD.

תמונה: Getty Images

תמונה: Getty Images

מדובר דווקא בחדשות טובות לאלה שכבר סובלים מהשילוב בין ADHD לבין השמנה, כי המשמעות היא שטיפול בהפרעות קשב וריכוז עשוי לתרום באופן משמעותי לטיפול בבעיית ההשמנה.

קודם כל רצוי להעמיד דברים על דיוקם. כאשר מדברים על השמנת יתר אין הכוונה לאותם 5-10  קילוגרמים נוספים שתעשיית הדיאטה מתפרנסת מהם, אלה לעודף משקל ברמה כזו שעשוי להוות סכנה בריאותית.

עודף משקל נמדד באמצעות מספר פרמטרים שהמוכר בהם היא נוסחת BMI, המחשבת את משקל הגוף ביחס לגובהו. על פי הנוסחה BMI   עד 25 נחשב למשקל תקין, BMI בטווח 25-30 נחשב לעודף משקל קל שניתן לחיות איתו בשלום, BMI גדול מ-30 מוגדר כהשמנת יתר ואילו BMI מעל 40 מוגדר כהשמנת יתר חולנית.

לפי המחקר הרפואי השמנת יתר בלתי מנוהלת מהווה גורם סיכון משמעותי למחלות וסיבוכים בריאותיים רבים, כגון מחלות לב וכלי הדם, סוכרת, יתר לחץ דם וישנם מחקרים הטוענים כי היא מהווה גורם סיכון גם לסרטן השד. זאת כמובן בנוסף לבעיה האסטטית, קשיים פסיכולוגיים וההתמודדות החברתית שמקשה על חייו של כל אדם בעל משקל עודף בחברה המערבית המודרנית, המקדשת את הרזון.

כשליש מהאוכלוסייה הבוגרת בעולם המערבי וכ-15% מן הילדים והמתבגרים מוגדרים כלוקים בהשמנת יתר. נתון שתואם בקווים כללים גם את המצב בישראל.

על פניו, הפרעות קשב וריכוז (Attention Deficit Hyperactivity Disorder). הן בעיה שונה בתכלית. מדובר בלקות שמופיעה בכמה צורות: קושי לשמור על ריכוז לאורך זמן, חוסר שקט, קושי בסדר וארגון, נטייה לשכחה (קבענו להיום? בטוח?!!), נטייה לאבד חפצים כגון מפתחות, ארנקים, טלפונים ניידים, סיגריות וכד’, קושי בתשומת לב לפרטים ועוד. ביטוי נוסף של  ADHD הוא התנהגות קיצונית ואימפולסיבית עד היפראקטיביות. יש הסובלים מחלק מהתופעות הללו ויש הסובלים משילוב מסוים של רוב התסמינים.

מבחינת השכיחות הדעות חלוקות. בעולם מדברים על 7%-10% מכלל האוכלוסייה, מה שהופך אותה לאחת מההפרעות ההתפתחויות הנפוצות ביותר אם לא הנפוצה ביותר. בישראל מדווחים על נתונים מעט נמוכים יותר בסדר גודל של 5% מהאוכלוסייה, כאשר אצל בנים היא נפוצה פי 4 יותר מאשר אצל בנות. אולם יש טענה שהמספרים גדולים יותר ושהפער בין המינים נגרם מכך שביטויי ה-ADHD אצל בנים מוחצנים ובולטים יותר מאשר אצל הבנות, ולכן קל יותר לאתר ולאבחן אותם.

נקודה חשובה הנוגעת ל-ADHD היא שלא מדובר בתופעה שמתרכזת בגיל הילדות והנעורים ועוברת עם הגיל, אלא בלקות גנטית תורשתית המלווה את הסובל ממנה לאורך כל חייו. עם הגיל ההפרעה לובשת צורה מעט שונה מאשר בילדות, אבל באופן זה אחר היא חלק מחייו של הלוקה בה לתמיד.

הממצאים לקשר בן השמנת יתר ל- ADHD

כאמור, בשנים האחרונות מתרבות הראיות  המצביעות על קשר בין השמנת יתר ל-ADHD. מחקרים שבדקו את שכיחות ADHD  בקרב מבוגרים שפונים לעזרה על מנת להוריד משקל,  הצביעו על כך שהיא גבוהה פי חמישה מאשר ביתר האוכלוסייה.

מחקרים שעקבו אחר ילדים ונוער הלוקים ב-ADHD, מצאו כי ערכי BMI בקרבם גבוהים משמעותית מהממוצע לבני גילם. נתונים אלה תואמים ממצאים שדווחו בישראל, לפיהם יותר ממחצית מהילדים בגילאים  8-17 אשר אושפזו עקב תופעה קשה של השמנת יתר, אובחנו בנוסף כלוקים בצורות שונות של ADHD.

מחקר נוסף שעקב במשך 33 שנה אחר מטופלים שאובחנו כלוקים ב-ADHD בילדותם, מצא כי שיעור ההשמנה בקרבם הגיע ל- 41.4% לעומת 21.6% בקרב יתר האוכלוסייה. ממצא נוסף של אותו מחקר הראה שערכי ה-BMI בקרב ילדים שאובחנו כלוקים ב-ADHD וקיבלו טיפול לכך, נמוכים משמעותית מאשר בקרב אלה שלא קיבלו טיפול בהפרעות קשב וריכוז.

עוד נמצא כי בעלי BMI גבוה הלוקים גם ב-ADHD, מתקשים יותר להתמיד בטיפולים לירידה במשקל. ממצאים אלה משמעותיים מאוד כי הם לא רק מצביעים על קשר בין ADHD לבין השמנת יתר, אלא מדגישים את החשיבות בגילוי מוקדם של הפרעות קשב וריכוז בקרב בעלי עודף משקל, על מנת להתאים להם את הטיפול שהם זקוקים לו.

דרך אגב, לא מדובר במחקרים שנערכו רק במדינות המערב. בסקירה שפורסמה בעיתון ההסתדרות הרפואית בישראל, “הרפואה”, מציינת אסנת רזיאל מקבוצת אסיה מדיקל, מחקר שנערך בקרב קבוצת תלמידי תיכון בסין, שכלל 1429 נבדקים בגילים 17-13 שנים. על פי רזיאל, “אלה מהם שאובחנו עם הפרעת קשב וריכוז היו מועדים  ב-40% יותר  להשמנה חולנית”.

אכילה אימפולסיבית

יש שני הסברים לקשר בין שתי התופעות. אחת טוענת שההתנהגות האימפולסיבית, חוסר השקט, הקושי להתמודד עם סדר ועם דחיית סיפוקים האופייניים ללוקים ב-ADHD, מובילה גם להרגלי אכילה המאופיינים באימפולסיביות וחוסר יכולת לאכול ארוחות מסודרות. תפיסה אחרת גורסת כי הקשר בין שתי התופעות מקורו במנגנון משותף.

אסנת רזיאל מציינת כי “הבנה של המנגנון המשותף, יכולה לסייע במניעת התפתחות השמנה בקרב הלוקים בהפרעת קשב, ויכולה לסייע בהבנת הסיבות להצלחה ולכישלון בהפחתת משקל לאחר ניתוחים בריאטרים” (ניתוחים בריאטרים מיועדים לטיפול בהשמנה חולנית, כגון ניתוחים להגבלת נפח הקיבה).

חשוב לציין שעל אף כל המחקרים שהוזכרו לעיל, הקשר בין השמנת יתר לבין ADHD לא הוכח מעבר לכל ספק. עם זאת, ברור שכל מי שסובל מהשמנת יתר וגם לוקה ב-ADHD, מתקשה הרבה יותר להתמיד בטיפול לירידת משקל מאשר מי שאינו לוקה בה.

“נניח, ולו לרגע, שאותו אדם הסובל מהפרעת קשב וריכוז והשמנת יתר יהיה מעוניין להפחית ממשקלו, השילוב בין שתי ההפרעות הנ”ל יפעל לרעתו” , כותב ד”ר מור פורבין במאמר שפורסם ב-Ynet- . פורבין, פסיכיאטר המתמחה באבחון וטיפול בהפרעות קשב וריכוז מדגיש כי, ” הפחתה במשקל מצריכה יכולת תכנון, ארגון וביצוע פעולות הכרוכות במאמץ מנטלי ממושך (למשל אימוני ספורט) ואלה בדיוק אותם הקשיים איתם מתמודדים הסובלים מ- ADHD. “

אסנת רזיאל טוענת כי האבחון ב-ADHD בקרב הלוקים בהשמנת יתר יסייע, להתאמת טיפול התנהגותי שיצליח לתעל את הלקות לטובת ירידה במשקל.

איך עושים זאת? למשל על ידי זיהוי של נקודות משבר, כגון שעמום ודכדוך שבדרך כלל מובילים לעיסוק באוכל כעיסוק או כנחמה. ההמלצה היא להסיט את תשומת הלב לפעילות אחרת, כגון אימון גופני, פעילות יצירתית או כל פעילות אחרת שמעסיקה את הגוף והנפש ואינה קשורה באוכל. בשינוי התנהגותי מתאים ניתן אף להפוך ליתרונות את הפרעות הקשב ולהשתמש בהן על מנת לרדת במשקל. ניתן למשל לרתום היפראקטיביות לאפיק של פעילות גופנית מסודרת ומאומצת, לעיסוק משמעותי בבישול בריא ובאורח חיים בריא או שילוב כלשהו בין כל אלה.

ניתן לעשות זאת גם בטיפול תרופתי, אך במסגרת מעטפת רפואית מתואמת בין אנשי המקצוע השונים ובבקרה מלאה.

בכל אופן, על אף שעדיין לא הוכח מדעית, הקשר בין שתי התופעות נראה מוצק, והצורך לשלב טיפול בתסמינים של הפרעות קשב וריכוז כחלק מהטיפול בהשמנת יתר, היא סוגיה שאנשי מקצוע רבים העוסקים בטיפול בעודף משקל מתחילים לתת את דעתם עליה.

מיכל טל פס היא יזמית חברתית ,יוזמת פורטל “במידות טובות” (www.bmidot.co.il ), האתר היחיד בישראל המרכז את הפתרונות  לבעלי מידות גדולות .

הירשמו לניוזלטר וקבלו מאמרים וערכים נוספים:

www.bmidot.co.il

בפייסבוק: https://www.facebook.com/bmidot.co.il

דוא”ל : [email protected]

כתובת: במידות טובות ת.ד 57 רמת השרון 471001

עוד מהבלוג של מיכל טל פס

תצוגה מקדימה

האם קיימת בארץ אופנה במידות גדולות?

אופנה במידה גדולה כבר אינה ביטוי אסוציאטיבי להלבשה בגזרות מבוגרות, בקווים לא מחמיאים ובצבעים כהים. בגדים במידות גדולות בתקופה זו בשונה מהעבר הם אופנה לכל דבר . אומנם ישראל עדיין נמצאת רחוק מאחור בכך שמידות גדולות לא...

תגובות

פורסם לפני 4 years

השמנה זו מחלה ודאית, האומנם?

שמן וטוב לו? האם בריאות והשמנה יכולים להתקיים יחדיו? בשנים האחרונות עולה המודעות לתזונה בריאה ,פעילות גופנית ושלווה נפשית כמקור לאורח חיים בריא . מתווסף לכך המודעות הגדלה לשמירה על משקל גוף תקין למניעת מחלות לב, כלי דם...

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה