הבלוג של מיכל שורץ

לחם ושושנים

תערוכת לחם ושושנים 12. מזה 12 שנים מקיימים ארגון העובדים מען ועמותת סינדיאנת הגליל תערוכה שנתית של מכירת יצירות אמנות, שהכנסותיה מוקדשת לפרויקט "נשים ועבודה". מאות אמניות ואמנים, יהודים וערבים, צעירים וותיקים, רבים... +עוד

תערוכת לחם ושושנים 12. מזה 12 שנים מקיימים ארגון העובדים מען ועמותת סינדיאנת הגליל תערוכה שנתית של מכירת יצירות אמנות, שהכנסותיה מוקדשת לפרויקט "נשים ועבודה". מאות אמניות ואמנים, יהודים וערבים, צעירים וותיקים, רבים מהשורה הראשונה של עולם האמנות בישראל, תרמו במשך השנים לתערוכה. ציבור שוחרי האמנות הרוכשים יצירות אמנות מקוריות משלבים בכך הבעת אמון באמנות עם מעורבות חברתית. 28-30.12.2017 סדנת האמנים קלישר 5, תל אביב שעות פתיחה: יום חמישי 28.12.17 19:00-23:00| יום שישי 29.12.17, 09:00 – 15:00 |יום שבת 30.12.17, 10:00-22:00 לאתר התערוכה http://breadandroses.org.il/

עדכונים:

פוסטים: 24

החל מנובמבר 2013

כנס בנושא שילוב נשים ערביות בשוק העבודה

מאת: אסמא אגבארייה-זחאלקה

לאחרונה מרבה הממסד לדבר על הצורך לשלב נשים ערביות בשוק העבודה, בעיקר בגלל לחץ ארגון המדינות המפותחות שקיבל את ישראל לשורותיו. אך בישראל כמו בישראל, כשמדובר בערבים, הבטחות יש למכביר, ומעשים, אין. מה כל כך מסובך בסיפור הכואב הזה? איפה נתקעת הממשלה? איפה נתקעות הנשים?

לקראת הכנס, שיערך באוניברסיטת תל אביב ביום א’, ה-22.12, שוחחנו עם ניצה קלינר קסיר, ראש תחום שוק העבודה ומדיניות העבודה במחלקת המחקר בבנק ישראל; והכלכלן זיאד אבו חבלה, מנכ”ל המועצה הכלכלית לפיתוח המגזר הערבי, ומנהל היחידה לשקיפות בשלטון המקומי. התמונה שמצטיירת מורכבת, אך לא חסרות המלצות לדרכי פעולה. מישהו במעגל מקבלי ההחלטות צריך לשנות את הדיסקט.

רון עמיר, המלקטות, צילום, 2008

הבעיה נוגעת לכלל החברה הערבית, מציינת קסיר, ולא רק לנשים. הם מהווים כחמישית מהאוכלוסיה, ואינם משולבים כראוי בשוק העבודה, כאשר הגידול בשיעור האוכלוסיה הערבית בשנים הקרובות צפוי להחריף את הבעיה. בגלל החינוך הבעייתי במגזר הערבי, שיעורי הנשירה גבוהים, ויותר משני שליש מהגברים הערבים עוסקים בעבודות פיזיות, שחושפות אותם לפגיעות ולאבטלה כבר בגיל ארבעים. כך נוצרת “מלכודת העוני”. הילדים נאלצים לוותר על השכלה גבוהה שיכולה לשפר את מצבם בעתיד, כדי לסייע לפרנסת המשפחה.

באשר למצב הנשים הערביות, טוענת קסיר, חל גידול בשיעור השתתפותן בשוק העבודה מ- 7% בשנת 1970 לקרוב ל27% כיום, אולם הוא משקף את העליה בשיעור התעסוקה של נשים בעולם. הפערים הגדלים בין שעורי ההשתתפות של נשים ערביות ויהודיות בעבודה הם שצריכים להדאיג אותנו.

קסיר מדגישה את בעיית המסורת כגורם לאבטלת נשים. מחקר שערכה עם פרופ’ ערן ישיב מבית הספר למדיניות ציבורית באוניברסיטת ת”א, מצביע כי נשים מודרניות משתלבות בשוק העבודה הרבה יותר טוב מנשים מסורתיות. אולם, שני שליש מהנשים הערביות שכן עובדות מרוכזות בשירותים ציבוריים, פי שניים מהמגזר היהודי. “זה קשור לאפליה”, אומרת קסיר. “מאחר ומקומות העבודה מרוחקים ממקום מגוריהן, הנשים מגבילות את עצמן מלכתחילה לעבודה בכפר, במיוחד בחינוך.”

למרות ששיעור הערבים באוכלוסיה עומד על 20%, מזהירה קסיר, חלקם בעוני כפול משיעור העוני הכללי. היא מתריעה כי השילוב החלקי של המגזר הערבי במשק, לא רק פוגע בתוצר ומעמיק את העוני, אלא גם “מגביר את תחושת הניתוק של המגזר הערבי מהחברה, ולירידה במעורבות החברתית, עם כל המשתמע מכך. אנו לא יכולים להרשות זאת לעצמנו. צריך להשקיע בחינוך במגזר הערבי, לצמצם את מספרי העובדים הזרים, להקים מרכזי תעסוקה ומרכזי תעשייה, לאכוף את חוקי העבודה, ולכוון את הנשים לצאת לשוק העבודה”.

הכלכלן זיאד אבו חבלה מציין שהשתתפותן של נשים ערביות בעבודה יכולה להניע את הכלכלה הערבית והארצית. המצב ברשויות המקומיות הערביות קשה, וההשקעה בחינוך מגיעה לכ- 40% מתקציבי הרשויות היהודיות בחינוך. התוצאה היא, “שהרשויות העניות מייצרות אזרחים עניים, ומהוות בפני עצמן חסם מרכזי בפני שילובם הראוי של הערבים בהשכלה גבוהה ובשוק העבודה המפותח”. לטענתו, מערכת החינוך סובלת מתכנים שאינם תואמים את רמת האוניברסיטאות, ומפוליטיזציה. דרוש שינוי שורשי במערכת.

הרשויות המקומיות הערביות, טוען אבו חבלה, צריכות לפעול לצמצום האבטלה, ולא רק לאסוף זבל. בנייה של פארקים תעשייתיים ביחד עם רשויות יהודיות, וטיפוח אזורי תעשיה קיימים דורשים את התערבותה של הממשלה. אבל גם לחברה הערבית חלק בבעיה. היא סובלת ממיעוט ראשי רשויות שעובדים בצורה מקצועית, ורובם חסרים ידע של ניהול ציבורי.

אבו חבלה אינו מסכים עם טענתה של קסיר שהמסורת מהווה מכשול מרכזי בפני יציאת הנשים הערביות לעבודה. עובדה שבישראל אחוז הנשים הערביות העובדות קטן אף מזה שבעולם הערבי, דבר שמצביע על כך שהבעיה היא העדר מקומות עבודה. העובדה שישנם 13 אלף אקדמאים ואקדמאיות ערבים מובטלים מוכיחה שהבעיה היא ההצע הנמוך ולא המסורת.

“ב- 15 השנים האחרונות החברה הערבית נפתחה”, אומר אבו חבלה, ” היתה קפיצה גדולה, נשים רוצות לעבוד אך אין איפה. הן חסרות את ההשכלה וההכשרה המקצועית הדרושה כדי לאפשר להן להשתלב בעבודות ראויות. על החברה הערבית להיכנס לזירת  התכנון. יש לנו מספיק רוקחים ומורים, וצריך לכוון תלמידים ותלמידות לעבודה בהיי-טק. צריך להכניס עובדים ערבים לשוק הפרטי היהודי, ולא להסתפק במאבק להשתלב במגזר הציבורי”.

***

מהי לחם ושושנים?

לחם ושושנים היא תערוכת מכירת אמנות לטובת פרויקט “נשים ועבודה” של ארגון העובדים מען ושל עמותת סינדיאנת הגליל לסחר הוגן.

תערוכת  לחם ושושנים תתקיים ביום שישי ה-27 בדצמבר בין השעות 09:00-16:00, וביום שבת ה- 28 בדצמבר בין השעות 09:00 – 22:00, במתחם קסטיאל As Is, רח’ אלפסי 36 תל אביב-יפו.

אנחנו מזמינים אתכם להצטרף לסולידריות בין יהודים וערבים, עובדים ומובטלים, אמנים ופועלות חקלאות. כל ההכנסות מתערוכת “לחם ושושנים” יוקדשו להשמה של נשים ערביות במקומות עבודה, וקידום פעילות כלכלית, חברתית ותרבותית במסגרת פרויקט “נשים ועבודה” שיזם ארגון העובדים מען.

לאתר לחם ושושנים

http://breadandroses.org.il/

לאתר ארגון העובדים מען

http://heb.wac-maan.org.il/

לאתר סינדיאנת הגליל

http://www.sindyanna.co.il/

עוד מהבלוג של מיכל שורץ

הנשים החדשות של אום אל-פחם

לפני כשבוע הגיעה עולא (שם בדוי) לפגישה עם רכזת ארגון העובדים מען ופא טיארה, בלוויית 4 צעירות נוספות מאום אל-פחם. הצעירות הגיעו לחפש עבודה בענף החקלאות, אך השיחה התרחבה לנושאים רבים, ובמהלכה נגלתה תמונה מורכבת, מעוררת יאוש...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

סיפורה של עובדת בבית אריזה – לא מה שחשבתן

הנה סיפורה של סוהא אבו חוסיין, שפרויקט 'נשים ועבודה' בסיוע תערוכת לחם ושושנים עזרו לה להגשים חלום.  סוהא היא בת  42 ואם לארבעה ילדים המתגוררת בבאקה אל-גרביה. היא למדה אופטומטריה ועבדה באופטיקה 8 שנים, אולם כאשר נולדו...

תצוגה מקדימה

לא אשכח את תלוש המשכורת הראשון שלי

פתחיה (שם בדוי) בת 48 מכפר קרע. עבדתי בחקלאות כי המצב בבית היה קשה. בעלי לא עבד ברציפות, ולפעמים לא היה כלום במקרר, לא היה מה לבשל. כשהוא לא עבד הוא לא שילם לביטוח הלאומי, הוא לא היה זכאי לקבל טיפול רפואי בקופת חולים, וצבר...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה