הבלוג של מיכל שורץ

לחם ושושנים

תערוכת לחם ושושנים 12. מזה 12 שנים מקיימים ארגון העובדים מען ועמותת סינדיאנת הגליל תערוכה שנתית של מכירת יצירות אמנות, שהכנסותיה מוקדשת לפרויקט "נשים ועבודה". מאות אמניות ואמנים, יהודים וערבים, צעירים וותיקים, רבים... +עוד

תערוכת לחם ושושנים 12. מזה 12 שנים מקיימים ארגון העובדים מען ועמותת סינדיאנת הגליל תערוכה שנתית של מכירת יצירות אמנות, שהכנסותיה מוקדשת לפרויקט "נשים ועבודה". מאות אמניות ואמנים, יהודים וערבים, צעירים וותיקים, רבים מהשורה הראשונה של עולם האמנות בישראל, תרמו במשך השנים לתערוכה. ציבור שוחרי האמנות הרוכשים יצירות אמנות מקוריות משלבים בכך הבעת אמון באמנות עם מעורבות חברתית. 28-30.12.2017 סדנת האמנים קלישר 5, תל אביב שעות פתיחה: יום חמישי 28.12.17 19:00-23:00| יום שישי 29.12.17, 09:00 – 15:00 |יום שבת 30.12.17, 10:00-22:00 לאתר התערוכה http://breadandroses.org.il/

עדכונים:

פוסטים: 24

החל מנובמבר 2013

רק בהיותה בת 28 ואם לשני ילדים, גלתה ח’יתאם היבי שיש לה כשרון לציור. יותר נכון לומר שהמורות של ילדיה שמו לב לשרטוטים ולרישומים שעשתה כאשר עזרה להם בשיעורי הבית, והאיצו בה ללכת וללמוד אמנות. עד אז איש לא הבחין בכישרונה. בינתיים עברו עשר שנים, לח’יתאם כבר יש 4 ילדים, אבל היא הצליחה לסיים 3 שנים במכללה לאמנות בסכנין, והיא תורמת תמונה לתערוכת “לחם ושושנים” הקרובה.

לא קלה היתה דרכה של ח’יתאם לאמנות. היא נולדה באבו-סנאן לאם שסיימה שנת לימודים אחת, ואב שסיים 4 שנות לימוד ועבד כשומר. המצב הכלכלי לא אפשר לכל הילדים לסיים את הלימודים, ואילץ אותה לצאת מבית ספר בגיל 15 לחפש פרנסה. 4 שנים עבדה ח’יתאם במתפרה של קיבוץ יסעור, ואת הכסף נתנה למשפחה. “אהבתי לעבוד בקיבוץ” היא אומרת, “נפתח לי עולם חדש, ופגשתי אנשים שונים ממני, שקבלו אותי מאוד יפה. הם נהגו להתבדח אתי, והרגשתי נח אתם. העובדה שיצאתי לעבוד נתנה לי בטחון עצמי, ומודעות לתרבות אחרת”.

במפעל גם הכירה את בעלה לעתיד. הם התחתנו כשהיתה בת 20, ועברו לשעב, כפר מולדתו של בעלה. “תמיד הייתי ילדה מרדנית שלא מוכנה לסתום את הפה ולציית, רציתי להתבטא ורציתי שיקשיבו לי. כשהתחתנתי חשבתי שבמקום אחר החיים יהיו שונים, אבל בשעב נתקלתי באותם איסורים ומסורות שחונקות נשים. אני מאמינה שיש לנו זכות להביע את עצמנו, ללמוד, ולרכוש מעמד ועצמאות לא פחות מכל גבר.” על השאלה אם הייתה דמות נשית שהשפיעה עליה ודחפה אותה להתקדם היא עונה במפתיע: “אמי, שנפטרה לפני 15 שנה. אמנם היא סיימה רק שנת לימודים אחת, אבל הייתה לה אישיות מיוחדת”.

אחרי שהתחתנה החליטה ח’יתאם להשלים את הבגרות. היא התחילה ללמוד במכללה לאמנות כשהיא בהריון והילדים בני 5 ו-6, ובמהלך הלימודים ילדה פעמים. זה לא היה קל, מה גם שלא היה לה רכב. ח’יתאם נתקלה בהרבה התנגדות, לא רק מגברים שמרנים, אלא גם מנשים צרות עין. “ככל שהצלחתי יותר, כך גברה הביקורת כלפי”, היא אומרת, “בשכונה ריכלו עלי, אמרו שאני מזניחה את הילדים שלי ושאני מרימה את האף, אבל אני ידעתי שיום אחד הילדים יגדלו ויעזבו את הבית, ואני אשאר מאחור. מצד שני, למדתי כדי שיהיה לי מה לתרום לילדים.”

היו גם מי שעודדו את ח’יתאם, כמו אחיה הבכור. גם בעלה, שעובד כגנן בעיריית נהריה, למד להבין ולקבל את בחירתה עם הזמן. המורים במכללה, ובמיוחד המורות, עודדו אותה והעריכו את העובדה שהיא נותנת לעצמה הזדמנות. “האמנות הוציאה מתוכי את כל האנרגיות שהיו בתוכי”, היא אומרת, “רציתי שיכירו בכשרון שלי, ולהפוך מאשה שאף אחד לא מתייחס אליה לבן אדם שמכירים בערכו.”

ח’יתאם מציירת בצבעי שמן, ומרבה לצייר דימויים של נשים ועצי זית. היא מציגה מעבודותיה בטמרה, בגלריה של האמן אחמד כנעאן, שחשף אותה ואת עבודותיה לסצנת האמנות. היא גם חברה בעמותת “אבדאע” (יצירתיות) המאגדת אמנים ערבים.

התקציב המשפחתי לא אפשר לח’יתאם להמשיך את לימודי הוראת האמנות וגם לגדל 4 ילדים, והיא הפסיקה את לימודיה. היא נותנת שיעורי אמנות במתנ”ס המקומי, זוכה להערכה ממורים והורים, ומנסה להעלות את המודעות לאמנות בכפר ולעודד כשרונות צעירים. היא תומכת בצעירות השואפות להגשים את חלומותיהן וללמוד מתמטיקה, ספורט או אמנות, ומנסה לתת לבתה בת ה-15 את מה שהיא החסירה בילדותה.

על השאלה מהיכן יבוא השינוי במעמד האשה אומרת ח’יתאם: “אני רוצה להעביר מסר לכל הנשים לא לתת לאחרים להחליט על עתידן, לא להשתופף, ולהיות חזקות. השינוי יבוא קודם כל מנשים שתמרודנה”.

עוד מהבלוג של מיכל שורץ

הנשים החדשות של אום אל-פחם

לפני כשבוע הגיעה עולא (שם בדוי) לפגישה עם רכזת ארגון העובדים מען ופא טיארה, בלוויית 4 צעירות נוספות מאום אל-פחם. הצעירות הגיעו לחפש עבודה בענף החקלאות, אך השיחה התרחבה לנושאים רבים, ובמהלכה נגלתה תמונה מורכבת, מעוררת יאוש...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

סיפורה של עובדת בבית אריזה – לא מה שחשבתן

הנה סיפורה של סוהא אבו חוסיין, שפרויקט 'נשים ועבודה' בסיוע תערוכת לחם ושושנים עזרו לה להגשים חלום.  סוהא היא בת  42 ואם לארבעה ילדים המתגוררת בבאקה אל-גרביה. היא למדה אופטומטריה ועבדה באופטיקה 8 שנים, אולם כאשר נולדו...

תצוגה מקדימה

לא אשכח את תלוש המשכורת הראשון שלי

פתחיה (שם בדוי) בת 48 מכפר קרע. עבדתי בחקלאות כי המצב בבית היה קשה. בעלי לא עבד ברציפות, ולפעמים לא היה כלום במקרר, לא היה מה לבשל. כשהוא לא עבד הוא לא שילם לביטוח הלאומי, הוא לא היה זכאי לקבל טיפול רפואי בקופת חולים, וצבר...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה