הבלוג של מיכל שורץ

לחם ושושנים

תערוכת לחם ושושנים 12. מזה 12 שנים מקיימים ארגון העובדים מען ועמותת סינדיאנת הגליל תערוכה שנתית של מכירת יצירות אמנות, שהכנסותיה מוקדשת לפרויקט "נשים ועבודה". מאות אמניות ואמנים, יהודים וערבים, צעירים וותיקים, רבים... +עוד

תערוכת לחם ושושנים 12. מזה 12 שנים מקיימים ארגון העובדים מען ועמותת סינדיאנת הגליל תערוכה שנתית של מכירת יצירות אמנות, שהכנסותיה מוקדשת לפרויקט "נשים ועבודה". מאות אמניות ואמנים, יהודים וערבים, צעירים וותיקים, רבים מהשורה הראשונה של עולם האמנות בישראל, תרמו במשך השנים לתערוכה. ציבור שוחרי האמנות הרוכשים יצירות אמנות מקוריות משלבים בכך הבעת אמון באמנות עם מעורבות חברתית. 28-30.12.2017 סדנת האמנים קלישר 5, תל אביב שעות פתיחה: יום חמישי 28.12.17 19:00-23:00| יום שישי 29.12.17, 09:00 – 15:00 |יום שבת 30.12.17, 10:00-22:00 לאתר התערוכה http://breadandroses.org.il/

עדכונים:

פוסטים: 24

החל מנובמבר 2013

פתחיה (שם בדוי) בת 48 מכפר קרע.

עבדתי בחקלאות כי המצב בבית היה קשה. בעלי לא עבד ברציפות, ולפעמים לא היה כלום במקרר, לא היה מה לבשל. כשהוא לא עבד הוא לא שילם לביטוח הלאומי, הוא לא היה זכאי לקבל טיפול רפואי בקופת חולים, וצבר חובות. פחדתי שכשהילדים יהיו חולים גם הם לא יקבלו טיפול. הייתי פשוט חייבת לצאת לעבוד. למה דווקא בחקלאות? כי זאת העבודה שאני מכירה.

במשך שנים עבדתי בחקלאות אצל קבלנים. מה אגיד על הקבלנים? יש דברים שקשה לדבר עליהם. קבלן יכול ממש להרוס את החיים של עובדת. הוא לא נותן לך לדבר בכלל, אם יש לך בעיה, אסור לך לפנות אליו. לא אכפת לו אם אכלת, אם את לא מרגישה טוב, אם קבלת משכורת, או אם בכלל מתת. אסור לדבר בינינו בזמן העבודה, את צריכה לעבוד יום שלם ולשתוק בשביל 90 שקל ליום. לפעמים היינו מדברות בינינו לבין עצמנו שאי אפשר לסבול את היחס הזה, אבל פחדנו, כי כל העבודה נמצאת בידים של הקבלנים והפועלים התאילנדים, והקבלן שלט בנו. ניסינו לעזור אחת לשניה שלא יפטרו אותנו, אבל היו גם נשים שהיו מלשינות לקבלן כדי למצוא חן בעיניו, וידענו שאם קבלן שמע שמישהי מדברת עליו, הוא מפטר אותה באותו רגע.

ערן וולוקובסקי, דלי, אקריליק על נייר, 2007. מתוך תערוכת "לחם ושושנים" 8

העבודה מעייפת, אבל כשמגיע זמן התשלום, את צריכה לבוא אליו ולהגיד לו שאת צריכה כסף, כאילו את מבקשת ממנו נדבה. הוא אף פעם לא שילם ב-9 לחודש, וכשאת מבקשת ממנו ב-15 לחודש, הוא נותן לך משהו סמלי, ואחר כך מטפטף את התשלום כאילו הוא עושה לך טובה. אז עוד לא ידעתי מה מגיע לי ומה הזכויות שלי. מעולם לא קבלתי תלוש אצל קבלן, כאילו שלא עבדתי בכלל, ולעולם לא יכולתי לתכנן את התקציב שלי, כי לא ידעתי מתי הוא ישלם לי. זה היה קשה כי היו לי חובות והוצאות. העבודה תמיד היתה זמנית, ועברתי מקבלן לקבלן, כמו סחורה.

החלום שלי היה למצוא עבודה קבועה ומסודרת, שאצליח להתפרנס ממנה. כשהתחלתי לעבוד באמצעות ארגון העובדים מען, זה השתנה. החקלאות אותה החקלאות, והעבודה אותה העבודה, אבל עובדים בלי ניצול. אנחנו, קבוצת פועלות, מגיעות בעצמנו לעבודה, בלי קבלן, עובדות את יום העבודה שלנו, אף אחד לא מנצל אותנו, אנחנו מקבלות שכר מינימום, ואם יש בעיה עם המעביד, מען פותר אותה. הכל מסודר. עכשיו אני יכולה לעשות מה שאני רוצה. אם אני רוצה לקנות משהו ואין לי כסף, אני יכולה לקנות באשראי, כי יש לי משכורת ואני יודעת שאני יכולה לשלם את זה. אם הילדים שלי רוצים משהו, אני אומרת להם, אין בעיה.

זה לא רק הכסף. כשאני יוצאת לעבוד אני מקבלת מרץ, אני מתעוררת מוקדם, מבשלת, הילדים משתתפים בעבודת הבית וכולם מקבלים מרץ. כשאני בבית ועושה כל יום אותו דבר, אני נהיית עצבנית וחולה. אני מכירה נשים שהיה להן סוכר גבוה בדם, ואחרי שהתחילו לעבוד, הסוכר ירד. כל אשה שתנסה לעבוד שבוע אחד תראה איך המצב הנפשי שלה נרגע והחיים שלה מסתדרים, בתנאי שזה לא יהיה דרך קבלן. הלוואי שהממשלה תפתחו לנו עוד מקומות עבודה, כי לנו יש קדימות על עובדים זרים.

אין לי מילים לתאר מה הרגשתי כשקיבלתי בפעם ראשונה צ’ק ותלוש. הייתי ממש חייבת להפקיד את הצ’ק מייד כי היו לי תשלומים לשלם, אבל השארתי את הצ’ק בבית ארבעה ימים ולא הפסקתי להסתכל עליו. פשוט לא האמנתי.

* * *

מהי לחם ושושנים?

לחם ושושנים היא תערוכת מכירת אמנות לטובת פרויקט “נשים ועבודה” של ארגון העובדים מען ושל עמותת סינדיאנת הגליל לסחר הוגן.

תערוכת  לחם ושושנים תתקיים ביום שישי ה-27 בדצמבר בין השעות 09:00-16:00, וביום שבת ה- 28 בדצמבר בין השעות 09:00 – 22:00, במתחם קסטיאל As Is, רח’ אלפסי 36 תל אביב-יפו.

אנחנו מזמינים אתכם להצטרף לסולידריות בין יהודים וערבים, עובדים ומובטלים, אמנים ופועלות חקלאות. כל ההכנסות מתערוכת “לחם ושושנים” יוקדשו להשמה של נשים ערביות במקומות עבודה, וקידום פעילות כלכלית, חברתית ותרבותית במסגרת פרויקט “נשים ועבודה” שיזם ארגון העובדים מען.

לאתר ארגון העובדים מען

http://heb.wac-maan.org.il/

לאתר סינדיאנת הגליל

http://www.sindyanna.co.il/

לאתר לחם ושושנים

http://breadandroses.org.il/

עוד מהבלוג של מיכל שורץ

הנשים החדשות של אום אל-פחם

לפני כשבוע הגיעה עולא (שם בדוי) לפגישה עם רכזת ארגון העובדים מען ופא טיארה, בלוויית 4 צעירות נוספות מאום אל-פחם. הצעירות הגיעו לחפש עבודה בענף החקלאות, אך השיחה התרחבה לנושאים רבים, ובמהלכה נגלתה תמונה מורכבת, מעוררת יאוש...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

סיפורה של עובדת בבית אריזה – לא מה שחשבתן

הנה סיפורה של סוהא אבו חוסיין, שפרויקט 'נשים ועבודה' בסיוע תערוכת לחם ושושנים עזרו לה להגשים חלום.  סוהא היא בת  42 ואם לארבעה ילדים המתגוררת בבאקה אל-גרביה. היא למדה אופטומטריה ועבדה באופטיקה 8 שנים, אולם כאשר נולדו...

תצוגה מקדימה

"נשים עניות אינן יכולות לחכות"

שבועיים לפני הפתיחה של תערוכת המכירות "לחם ושושנים" שהכנסותיה מוקדשות לפרויקט "נשים וחקלאות", ערך ארגון העובדים מען כנס שבו הפגיש בין עובדות חקלאות ערביות ואנשי מקצוע במשרדי...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה