הבלוג של מיכל שורץ

לחם ושושנים

תערוכת לחם ושושנים 12. מזה 12 שנים מקיימים ארגון העובדים מען ועמותת סינדיאנת הגליל תערוכה שנתית של מכירת יצירות אמנות, שהכנסותיה מוקדשת לפרויקט "נשים ועבודה". מאות אמניות ואמנים, יהודים וערבים, צעירים וותיקים, רבים... +עוד

תערוכת לחם ושושנים 12. מזה 12 שנים מקיימים ארגון העובדים מען ועמותת סינדיאנת הגליל תערוכה שנתית של מכירת יצירות אמנות, שהכנסותיה מוקדשת לפרויקט "נשים ועבודה". מאות אמניות ואמנים, יהודים וערבים, צעירים וותיקים, רבים מהשורה הראשונה של עולם האמנות בישראל, תרמו במשך השנים לתערוכה. ציבור שוחרי האמנות הרוכשים יצירות אמנות מקוריות משלבים בכך הבעת אמון באמנות עם מעורבות חברתית. 28-30.12.2017 סדנת האמנים קלישר 5, תל אביב שעות פתיחה: יום חמישי 28.12.17 19:00-23:00| יום שישי 29.12.17, 09:00 – 15:00 |יום שבת 30.12.17, 10:00-22:00 לאתר התערוכה http://breadandroses.org.il/

עדכונים:

פוסטים: 24

החל מנובמבר 2013

לפני כשבוע הגיעה עולא (שם בדוי) לפגישה עם רכזת ארגון העובדים מען ופא טיארה, בלוויית 4 צעירות נוספות מאום אל-פחם. הצעירות הגיעו לחפש עבודה בענף החקלאות, אך השיחה התרחבה לנושאים רבים, ובמהלכה נגלתה תמונה מורכבת, מעוררת יאוש ותקווה גם יחד. “זוהי תופעה חדשה”, אומרת ופא טיארה, רכזת הפרויקט “נשים וחקלאות” במען. “לאום אל-פחם יצא שם של מקום שנשים לא יוצאות לעבוד מחוצה לו, אבל מאז שפרסמתי מודעה של דרושות מגיעות אלי עשרות פניות של נשים מאום אל-פחם בכל שעות היום והלילה”.

“פעם נשים באום אל פחם לא יצאו לעבוד”, אומרת עולא, “אבל היום הכל נהיה יקר, אי אפשר לחיות, ואנשים מתרגלים שנשים יוצאות לעבודה. לנו לדור הצעיר של הנשים, נמאס לשבת בבית בלי פרנסה ולחכות לגואל. הבעיה היא שבכפר משלמים על חודש מלא מה שבחוץ מקבלים על שמונה ימי עבודה! המעסיקים המקומיים מנצלים את המצוקה הכלכלית של הנשים ואת מיעוט מקומות העבודה, ופשוט מנצלים אותנו. לו היינו מתארגנות ותובעות את המעסיקים, הם היו לומדים לקח”.

עולא, בת 22, היא ללא ספק טיפוס של מנהיגה. היא סיימה את לימודיה בהצטיינות (ממוצע 98 בבגרות), והיא חולמת לסיים סמינר למורות וללמד ערבית. בינתיים היא מחפשת עבודה כדי לחסוך כסף ללימודים, אחרי שכבר התחתנה ויש לה תינוק בן 7 חודשים. בעלה עובד כשיפוצניק, אך משכורתו אינה מספקת לממן לה לימודים. “אני מקווה להתחיל ללמוד באוקטובר הבא, ולא מתכוונת להכנס להריון נוסף עד שאסיים ללמוד”, היא מגלה. בינתיים אמה מטפלת בתינוק כשהיא עובדת.

הנסיון של עולא בעבודה קשה. כשסיימה את התיכון היא עבדה במשך שנה וחצי במפעל ליצור גבינה בכפר סמוך, והרוויחה 2,500 ש’ תמורת 8 שעות עבודה פיזית בעמידה על הרגלים. אבל כשסיימה לעבוד ובקשה את תלושי השכר, התברר לה לתדהמתה שהשכר הרשום היה רק 1,300 שקל לחודש. “קיבלתי דמי אבטלה מצחיקים ממש. כל פעם שעבדתי בכפר הסיפור הזה חזר על עצמו”, היא אומרת. “פעם עבדתי בחנות בגדים במשך 40 יום תמורת 700 שקל! מרוב כעס לקחתי את מפתח החנות, ולא החזרתי אותו עד שקבלתי תוספת.”

בדרך היא עשתה קורס של מזכירות רפואית, אך לא הצליחה למצוא עבודה במקצוע. “בכפר כל עבודות המזכירות תפוסות על ידי המתנדבות של השירות הלאומי, ובחוץ, אם יש לך מטפחת על הראש, הרבה יותר קשה לך להתקבל לעבודה”, היא אומרת.

בתקופה האחרונה עבדה אצל קבלן ששלח קבוצות של עובדות למקומות עבודה שונים, מטבריה וקיסריה ועד לוד, כל פעם לתקופה מוגבלת. “שם לפחות קבלתי שכר מינימום, וזה מה שרציתי. מצד שני דרשו מאתנו לעבוד שעות נוספות, ולשלוש מאתנו יש תינוקות. תוסיפי שעתים נסיעה לכל כוון, וזה נהיה בלתי אפשרי”.

כששואלים אותה למה היא רוצה לעבוד דווקא בחקלאות, עבודה פיזית קשה שנחשבת נחותה, היא אומרת בפשטות: “אני מוכנה לעבוד בכל עבודה שבה אקבל תלוש חוקי ואת הזכויות המגיעות לי. שמעתי שמען דואגים לעבודה עם כל הזכויות”.

עולא מאוד מודאגת מחוסר הבטחון באום אל-פחם, מהאלימות והרצח, מהנשירה מבתי הספר של צעירים המסתובבים ברחובות, מכך שכל חוג או השתלמות עולים יותר ממה שאנשים יכולים לשלם. לדעתה העוני הוא שורש כל הבעיות, והיא שולחת אצבע מאשימה כלפי המוסדות הערבים שלא עושים דבר בנושא, כלפי התושבים חסרי המודעות, וכלפי המוסדות הרשמיים.

“אני מקווה שאצליח להיות מורה” היא אומרת, “למרות שגם בקרב מורות יש אבטלה גבוהה, וקשה למצוא עבודה בלי פרוטקציה. הלוואי שהבן שלי יהיה רופא, וכשתהיה לי בת, אעודד אותה לרכוש מקצוע. אני מרגישה שהזמנים משתנים, אבל העוני הורס אותנו, ואני לא יודעת מאיפה מתחילים את השינוי”.

מנאר, צילום, 2013, ליאון ריכטר (מתוך הפרויקט - נשים הלומדות במוסדות אקדמיים) צילום מהתערוכה לחם ושושנים

על “לחם ושושנים

לחם ושושנים היא תערוכת מכירת אמנות לטובת פרויקט “נשים ועבודה” של ארגון העובדים מען ושל עמותת סינדיאנת הגליל לסחר הוגן.

תערוכת לחם ושושנים תתקיים ביום שישי ה-27 בדצמבר בין השעות 09:00-16:00, וביום שבת ה- 28 בדצמבר בין השעות 09:00 22:00, במתחם קסטיאל As Is, רחאלפסי 36 תל אביב-יפו.

אנחנו מזמינים אתכם להצטרף לסולידריות בין יהודים וערבים, עובדים ומובטלים, אמנים ופועלות חקלאות. כל ההכנסות מתערוכת “לחם ושושנים” יוקדשו להשמה של נשים ערביות במקומות עבודה, וקידום פעילות כלכלית, חברתית ותרבותית במסגרת פרויקט “נשים ועבודה” שיזם ארגון העובדים מען.

לאתר לחם ושושנים: http://breadandroses.org.il/

לאתר ארגון העובדים מען: http://heb.wac-maan.org.il/

לקמפיין להשמת נשים ערביות בעבודה הוגנת: http://bit.ly/1cDjJdn

לאתר סינדיאנת הגליל: http://www.sindyanna.co.il/

לסרטון “תראו אותנו”: חלק א’: http://bit.ly/1gXtnx4 חלק ב’: http://bit.ly/18hhoFK

עוד מהבלוג של מיכל שורץ

תצוגה מקדימה

סיפורה של עובדת בבית אריזה – לא מה שחשבתן

הנה סיפורה של סוהא אבו חוסיין, שפרויקט 'נשים ועבודה' בסיוע תערוכת לחם ושושנים עזרו לה להגשים חלום.  סוהא היא בת  42 ואם לארבעה ילדים המתגוררת בבאקה אל-גרביה. היא למדה אופטומטריה ועבדה באופטיקה 8 שנים, אולם כאשר נולדו...

תצוגה מקדימה

לא אשכח את תלוש המשכורת הראשון שלי

פתחיה (שם בדוי) בת 48 מכפר קרע. עבדתי בחקלאות כי המצב בבית היה קשה. בעלי לא עבד ברציפות, ולפעמים לא היה כלום במקרר, לא היה מה לבשל. כשהוא לא עבד הוא לא שילם לביטוח הלאומי, הוא לא היה זכאי לקבל טיפול רפואי בקופת חולים, וצבר...

תצוגה מקדימה

"נשים עניות אינן יכולות לחכות"

שבועיים לפני הפתיחה של תערוכת המכירות "לחם ושושנים" שהכנסותיה מוקדשות לפרויקט "נשים וחקלאות", ערך ארגון העובדים מען כנס שבו הפגיש בין עובדות חקלאות ערביות ואנשי מקצוע במשרדי...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה