הבלוג של מיכל שורץ

לחם ושושנים

תערוכת לחם ושושנים 12. מזה 12 שנים מקיימים ארגון העובדים מען ועמותת סינדיאנת הגליל תערוכה שנתית של מכירת יצירות אמנות, שהכנסותיה מוקדשת לפרויקט "נשים ועבודה". מאות אמניות ואמנים, יהודים וערבים, צעירים וותיקים, רבים... +עוד

תערוכת לחם ושושנים 12. מזה 12 שנים מקיימים ארגון העובדים מען ועמותת סינדיאנת הגליל תערוכה שנתית של מכירת יצירות אמנות, שהכנסותיה מוקדשת לפרויקט "נשים ועבודה". מאות אמניות ואמנים, יהודים וערבים, צעירים וותיקים, רבים מהשורה הראשונה של עולם האמנות בישראל, תרמו במשך השנים לתערוכה. ציבור שוחרי האמנות הרוכשים יצירות אמנות מקוריות משלבים בכך הבעת אמון באמנות עם מעורבות חברתית. 28-30.12.2017 סדנת האמנים קלישר 5, תל אביב שעות פתיחה: יום חמישי 28.12.17 19:00-23:00| יום שישי 29.12.17, 09:00 – 15:00 |יום שבת 30.12.17, 10:00-22:00 לאתר התערוכה http://breadandroses.org.il/

עדכונים:

פוסטים: 24

החל מנובמבר 2013

ראניה סאלח ממזרח ירושלים, הפכה טראומה אישית בלשכת התעסוקה למקור של כח והתנדבות. צילום: ארז וגנר

ראניה סאלח ממזרח ירושלים, הפכה טראומה אישית בלשכת התעסוקה למקור של כח והתנדבות. צילום: ארז וגנר

 

מזה 11 שנים מקיימים ארגון העובדים מען ועמותת סינדיאנת הגליל לסחר הוגן תערוכה שנתית של מכירת יצירות אמנות בשם “לחם ושושנים” שהכנסותיהן מוקדשות לפרויקטים “נשים ועבודה”. זהו אינו פרויקט פילנטרופי, אלא פרויקט של העצמה. הוא מסייע למאות נשים ערביות חסרות מקצוע להקלט בעבודה ישירה וחוקית מדי שנה, מוציא אותן ממעגל העוני, ומשפר את רמת חייהן ואת מעמדן בחברה. מאות אמנים ואמניות, יהודים וערבים, תורמים לתערוכה כל שנה, וציבור שוחרי האמנות יכול לשלב רכישת יצירות מקוריות עם מעורבות חברתית. מי הן הנשים שתערוכת לחם ושושנים מסייעת להן? כיצד היא שנתה את חייהן? להלן סיפורה של ראניה סאלח, מסילואן, מזרח ירושלים.

את ראניה סאלח פגש פעיל מען בלשכת התעסוקה במזרח ירושלים לפני כשנה וחצי. היא באה לסייע למאות נשים שמתעלפות תכופות עקב הדחק והצפיפות, ואשר נתקלות ברישומי סירוב שרירותיים, מכונות התייצבות מקולקלות, העדר תרגום לערבית, אי התמצאות בנבכי הבירוקרטיה ויחס עויין. 7 שנים התנדבה ראניה למרות היותה גרושה ואם לארבעה ילדים בעקבות טראומה קשה שעברה שם, שהסתיימה בהפלה. כאשר פגשה את פעילי מען בלשכה ב-2015 נוצר קליק מיידי.

ראניה נולדה בשכונת סילואן בירושלים. היא היתה תלמידה מצטיינת, אבל כאשר היתה בת 17 פרצו התנגשויות בין תושבים לחיילים, בתי הספר הושבתו לעיתים תכופות, ולאחר שבדרכה מבית הספר היא הוכתה על ידי חייל, החליט אביה להפסיק את לימודיה. ממילא האמין שתפקידו של הגבר לפרנס ושל האשה לגדל משפחה, והוא לא ראה טעם להתעקש על תעודה. רק אחרי שהחלה לעבוד במען החלה ראניה להשלים בגרויות, ולאחרונה עברה בהצלחה בחינת בגרות באנגלית.

לאחר שהוריה ניסו לשדך אותה לבן דודה, החליטה ראניה להתארס לבחור שהכירה מאל-עזריה (מחוץ לגבולות ירושלים), כדי להתחמק מהנישואים. היא חשבה שארוסין ניתן לבטל בקלות, אבל כאשר היחסים בינה לבין ארוסה הדרדרו והיא רצתה לבטלם, התברר לה שמשרד הפנים רושם ביטול ארוסין כגרושין לכל דבר. בחברה הפלסטינית האחריות על גרושין מוטלת על האשה ומדביקים לה שם רע. ראניה התחתנה בלחץ משפחתי, ורק אחרי שנולדו לה 4 ילדים היא הצליחה להתגרש ולזכות בחרותה.

ראניה עזבה את בית משפחת בעלה באל-עזריה לאחר פחות משנה וחזרה לבית הוריה בירושלים, אך למרות זאת איבדה את תושבותה. כאשר ערערה על אבדן התושבות שלח לה בית המשפט בודק, שאמר לה שיעיד שהיא אכן מתגוררת בירושלים בתנאי שתסכים “לצאת אתו”. ראניה סרבה, וערעורה נדחה. באותה שנה נולדה לה פגה שהוחזקה בבית החולים הדסה במשך חודשיים, ומתה לאחר שבוע מיום שחרורה. החשבון שראניה קבלה מבית החולים הגיע ל- 87,000 ש’, וכשהיא ילדה את בנה השלישי הביטוח הלאומי דרש ממנה 8,000 ש’ עבור הלידה. ראניה חזרה וערערה לעליון, והפעם בהצלחה. שופטת החזירה לה את תושבותה רטרואקטיבית משנת 2005.

איך ולמה התחלת להתנדב בלשכת העבודה?

ראניה: “ב- 2008 הודיע לי המוסד לביטוח לאומי שאני חייבת להם 3,800 שקל משום שבשנים 2006-7 לא שלמתי להם. האמת היא שפשוט לא ידעתי שאני צריכה לפתוח תיק בביטוח לאומי ולשלם. לאחר שהלכתי לפתוח תיק והגשתי את כל המסמכים הדרושים, התברר שהתיק לא נפתח. זה חזר על עצמו 3 פעמים, ורק בפעם הרביעית, אחרי שנה, כאשר דרשתי וקיבלתי אשור על מסירת מסמכים, פתחו לי תיק ושלמתי את החוב. חזרתי להתייצב בלשכת התעסוקה כשאני נושאת תינוק קטנטן, ואיש לא אמר לי שאני פטורה מהתייצבות. רק כשהילד הגיע לגיל שנה פתרו אותי מהתתייצבות, אבל לא אמרו לי שאני חייבת לחזור ולהתייצב כאשר לתינוק ימלאו שנתיים. המכתב של הביטוח הלאומי שהודיע לי על כך הגיע באחור של שלושה חודשים, ובינתיים שוב הפסדתי כמה חודשים של קצבה”.

כאן לא תמו תלאותיה של ראניה. באוקטובר 2010 כשהגיעה ללשכת עם תאומים בבטנה, היה לחץ רב על הדלת המסתובבת בכניסה למשרד הפנים. היא היתה בחודש השמיני, נתקעה בדלת עם עוד 3 נשים, התעלפה, וכשהגיעה לביתה הפילה.

ראניה: “זה היה הקש ששבר את גב הגמל. החלטתי שברגע שאני אחזור ללשכת התעסוקה אני אעשה שם סדר ואמנע מנשים לעבור את מסלול היסורים שעברתי: הייתי מגיעה ללשכה בימי שלישי ועוזרת לסדר את הנשים בתור למנוע דוחק ודחיפות. הנהגתי שנשים בסוף ההריון או עם תינוקות נכנסות ללא תור, וכולן שומרות על כבודן. גם השומרים קבלו אותי בברכה. הם הסכימו להכניס נשים בהריון ועם תינוקות מהדלת של הגברים שהיא פחות צפופה, וקראו לי לעשות סדר בכניסה למשרד הפנים כאשר חיפושים בארנקי הנשים גזלו זמן רב ויצרו תורים ארוכים. בקשתי מנשים להגיע לשם עם תעודת זהות בלבד ולוותר על שלל האביזרים שהן סוחבות בארנקיהן, וזה באמת עזר. ב- 2012 בקשתי לפטור את הנשים מהתייצבות בתקופת הרמדאן, והם הסכימו גם לזה”.

איך התחלת לעבוד במען?

ראניה: “כשחזרתי להתייצב בלשכה ב 2015 אחרי הולדת בני הקטן, פעיל מען ראה אותי מדברת עם נשים והזמין אותי לפגישה במשרד מען שבה מסבירים לנשים את זכויותיהן בביטוח הלאומי ובלשכת העבודה. באתי, לקחתי חוברות הסברה, וגיליתי שיש לי הרבה מה ללמוד על הנושא. בהדרגה הצטרפתי לביקורים של אנשי מען בלשכת התעסוקה וזה הלהיב אותי. כשהציעו לי להצטרף לצוות לא חשבתי שאוכל לעבוד במשרה מלאה, כי בני הקטן היה בן שנתיים וחצי, אבל הם התעקשו, ואני לא מצטערת אפילו לרגע על החלטתי. קודם כל אני מצליחה לעזור לנשים, ובמיוחד לחד הוריות, וזאת ממש מצווה. יצרנו קבוצת ווצאפ של הנשים בתור, וכל פעם שיש בעיה הן מכתבות אותנו, ואנחנו מטפלים בבעיה בצורה מיידית. כך הן מבינות יותר את זכויותיהן, ומתחזקות.

“שנית, החיים שלי השתנו לגמרי. לטענת חברותי אפילו ההבעה שלי יותר מחוייכת. אני מייעצת לכל מי שיכולה לצאת לעבוד ויש לה מי שיחזיק לה את הילדים, לעשות את זה. העבודה משנה לא רק את מצב הארנק, אלא את ההסתכלות על העתיד. אשה עובדת מוערכת כאשה שמי שיודעת לדאוג לעצמה ולילדים. הצוות תמיד קשוב אלי, מעודד אותי, ונותן לי להרגיש שיש לי ערך.”

ראיינה: מיכל שורץ. צילום: ארז וגנר

תערוכת מכירות “לחם ושושנים” 11 / סופ”ש 29-31 דצמבר 2016 / פתיחה: חמישי 29.12 בשעה 20:00 | שישי 09:00 – 15:00 | שבת 10:00 – 22:00 / גלריה קלישר – גלריה של סדנאות האמנים, רחוב קלישר 5, תל אביב / לפרטים נוספים: http://breadandroses.org.il/

 

עוד מהבלוג של מיכל שורץ

הנשים החדשות של אום אל-פחם

לפני כשבוע הגיעה עולא (שם בדוי) לפגישה עם רכזת ארגון העובדים מען ופא טיארה, בלוויית 4 צעירות נוספות מאום אל-פחם. הצעירות הגיעו לחפש עבודה בענף החקלאות, אך השיחה התרחבה לנושאים רבים, ובמהלכה נגלתה תמונה מורכבת, מעוררת יאוש...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

סיפורה של עובדת בבית אריזה – לא מה שחשבתן

הנה סיפורה של סוהא אבו חוסיין, שפרויקט 'נשים ועבודה' בסיוע תערוכת לחם ושושנים עזרו לה להגשים חלום.  סוהא היא בת  42 ואם לארבעה ילדים המתגוררת בבאקה אל-גרביה. היא למדה אופטומטריה ועבדה באופטיקה 8 שנים, אולם כאשר נולדו...

תצוגה מקדימה

לא אשכח את תלוש המשכורת הראשון שלי

פתחיה (שם בדוי) בת 48 מכפר קרע. עבדתי בחקלאות כי המצב בבית היה קשה. בעלי לא עבד ברציפות, ולפעמים לא היה כלום במקרר, לא היה מה לבשל. כשהוא לא עבד הוא לא שילם לביטוח הלאומי, הוא לא היה זכאי לקבל טיפול רפואי בקופת חולים, וצבר...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה