הבלוג של סדן

מיכל סדן הפקת אמנות

חברת " סדן הפקת אמנות" מובילת הפקת תערוכות מקוריות ואירועי תרבות ייחודיים , גילוי אמנים, והתמחות באירועי אמנות פלאסטית. הפקת תערוכות ייחודיות על פי דרישה, עבודה מול עמותות למינוף ע"י תערוכות נושא, טיפול וייעוץ... +עוד

חברת " סדן הפקת אמנות" מובילת הפקת תערוכות מקוריות ואירועי תרבות ייחודיים , גילוי אמנים, והתמחות באירועי אמנות פלאסטית. הפקת תערוכות ייחודיות על פי דרישה, עבודה מול עמותות למינוף ע"י תערוכות נושא, טיפול וייעוץ אישי קבוע ויום יומי במאגר של כ-1,000 אמנים בארץ ובחו"ל, התמחות באירועי אמנות גדולים ועבודה מול מוסדות תרבות נחשבים לשם קיום תערוכות במוקומותיהם. ניסיון בהפקת כ-180 תערוכות יחיד וקונספט לאורך השנים, ובחללים שונים בכל הארץ. התמקדות באמן עצמו, אישיותו , הביוגרפיה שלו וכיצד הוא יוצר. ליווי האמן/נית החל מבחירת חלל התצוגה, בחירת האוצרת, עיצוב ההזמנה, פירסום התערוכה ויחסי ציבור מאסיביים וממוקדים לקראת הפתיחה ,הנחיית אירועי האמנות ושיחי גלריה באופן קליל וקולח.

עדכונים:

פוסטים: 216

החל מדצמבר 2011

אילנה ירון הנה אמנית תל אביבית(www.ilanayaron.com (מזה שנים במסע סיזיפי יצירתי של ציור ולימוד עם אנרגיה של בנייה, מתעמתת בעבודתה נפשית, באופן פנימי וחיצוני, בלי סייגים, עם נושאים אישיים מחייה אותם היא משלבת בביקורת חברתית בונה. לא ייפלא אם כך, כי שיריה של זלדה מצאו בליבה מקום אידיאלי להמשיך את פירוק נושאיה, היוו עבורה מצע מצוין להארה ויזואלית ולפרשנות אמנותית, המשלימה את תחושותיה והרגשתה.

18/02/2014

“מיכלים של רוח”- אילנה ירון מציירת בהשראת שירי זלדה

בהיכל התרבות פתח תקווה  רח’ המכבים 5, פ”ת

אוצר: דורון פולק

אילנה ירון5

“רטטים פיזיים הקדימו להסתכלות העור, שהקדימו דמעות שהיו יורדות, שהקדימו שיתוק שהיה בא ועומד. וקורים דברים מעודנים יותר, את מעמידה עולם, זה הדבר הסופי שמשורר יכול לעשות” יונה וולך במכתב לזלדה.

לצייר מתוך עולם הדימויים והאסוציאציות של שיריה של זלדה הנה משימה קסומה וכמעט בלתי אפשרית גם יחד. זוהי משימה קדושה וקריאטיבית המעמידה אתגרים חסרי גבול. תעצומות של כאב ושנינה, נגיעה ותחושה, נשימות אל מרחבים ופסגות בלתי נראות. זלדה נוגעת במילותיה בחיים ובמוות, בעכשווי ובעתידי, בכל מה שקיים ונוכח ובעת ובעונה אחת, בכל מה שחסר וחייב להתגלות.

אילנה ירון הנה אמנית תל אביבית(www.ilanayaron.com(מזה שנים במסע סיזיפי יצירתי של ציור ולימוד עם אנרגיה של בנייה, מתעמתת בעבודתה נפשית, באופן פנימי וחיצוני, בלי סייגים, עם נושאים אישיים מחייה אותם היא משלבת בביקורת חברתית בונה. לא ייפלא אם כך, כי שיריה של זלדה מצאו בליבה מקום אידיאלי להמשיך את פירוק נושאיה, היוו עבורה מצע מצוין להארה ויזואלית ולפרשנות אמנותית, המשלימה את תחושותיה והרגשתה.

בפרויקט החדש, שהיא עוסקת בו בהווה, מציירת אילנה ירון בהשראת קבוצת שירים בהם “כל שושנה”, “אישה קוסמית”, “נישואי השירה והמדע”, “אובדן שביל החלב” ו”שבוע ירוק”. אילנה ירון אינה יוצרת אילוסטרציה לשירים. היא ממשיכה את בניית הדימויים העולה מן המילים, מתרגמת את עוצמות השיר לחזיונות סמליים ואלגוריים בשפתה האישית, מוליכה את סיפורי השירה של זלדה למבואות חדשים של אור נגוהות.

אילנה ירון1

מתוך עולמה האישי ובסגנונה המופשט הרהוט מציירת אילנה ירון דמויות ונופים המתמזגים על פי תחושותיה, מתערבים בדימויים של איברי גוף, מפות נפש, ודימויי מבנים של שפת גוף, ממציאה בציוריה שפות ויזואליות של קשר וחוסר קשר. יש  בציורה הסיזיפי שרטוטים המביעים דרך אין סופית מתפתלת, יש בהם דמויות, הנאבקות בצורך של קיום וחיות על רקע נופים נכחדים עם אודים של אש ועשן, יש בהן שוב ושוב שפת ידיים נואשת, המבקשת ליצור דיבור ודיאלוג עם הסביבה ועם הנוכח הקיים והנוכח הנסתר. במקום שזלדה בונה סיפור באה אילנה ירון וממשיכה את ציור ההד הבוקע ממנו.

בחלק נכבד מן העבודות יוצקת אילנה ירון את המילים והאותיות הבונות את החיים, בטכניקה נאיבית ילדותית משהו, שהיא רושמת בידיה בתוך הציורים עצמם, ממזגת אותם בתוך בדי הקנבס האפרוריים שלה. המילים המצוירות של אילנה ירון מקבלות כוח מחודש ומביאות אנרגיה של הסבר ופרשנות ויזואלית המרחיבה את המשמעות ומנביטה נרטיבים סמויים בעיניו של הצופה בהן. דימויי הידיים האישיות שלה כציירת, וכוחן של המילים הפשוטות, החופשיות והישירות כתער של זלדה מתמזגות להן ויוצרות חוויה מחודשת שמציגה דיאלוג מפעים בין שתי היוצרות.

דורון פולק

קיץ 2013

המשוררת ואני

 אילנה ירון8

זלדה נולדה בשנת 1914 באוקראינה למשפחת רבנים ואנשי תורה ידועים. היא היתה בתו של הרב חן מחשובי רבני חב”ד והיתה נשואה לבנו של רבי ברוך שניאורסון.

היא היתה אשה דתית מאד. שיריה מבטאים צירוף של מיסטיקה ולמדנות ברוח חב”ד עם חדשנות ורעננות. רבים משיריה מבטאים סבל אך תמיד נמצא בהם הניצוץ האלוהי.

זלדה ,שהיתה בת יחידה להוריה ,קלטה בבית את ערכי האמונה והתרבות היהודית ובמקביל נחשפה לשפה ולספרות הרוסית. בשנת 1926 בהיותה בת 12 עלתה

המשפחה לירושלים שם למדה בבית ספר לבנות “שפיצר”. זו היתה תקופה עגומה בחייה. המצב השתנה כשעברה ללמוד בסמינר למורות מזרחי.לאחר מכן התפרנסה מהוראה.

ב-1950 התחתנה עם חיים אריה  מישקובסקי ,הזוג היה חסוך ילדים.היא נפטרה בשנת 1984 ונטמנה בירושלים.

הדיאלוג עם שיריה של זלדה נבנה רובד על גבי רובד. הדימויים העולים מן המילים מוליכים את עוצמות השיר של זלדה למבואות חדשים של ביטוי.

בפרויקט הנוכחי אני מציירת בהשראת קבוצת שירים בהם “נשואי השירה והמדע” , “אשה קוסמית” ו”אובדן שביל  החלב”. בעבודות הללו דמויות ונופים

המתערבים בדימויים של אברי גוף, מפות נפש המהוות  שפה ויזואלית של קשר ושל חוסר קשר. יש בעבודות שפת ידיים המבקשת ליצור דיבור

ודיאלוג עם הסביבה. זלדה היתה אשה מאמינה ביותר, אך יחד עם זאת היא היטיבה לדבר על העתיד כגון “שוב על גדות היאור”, “רחל ורמת הגולן”,

ו”סטודנט ערבי-ישראלי בטלויזיה”. על אהבה וזוגיות נכתב בשיר “מערת דוד ובת שבע” וכדור שני לשואה היא כתבה את השיר “לכל איש יש שם”.

תערוכה זו מיצגת את רישומיי ורגשותיי בהשראת שיריה של זלדה.אילנה ירון9

 

שעות פתיחה:א’-ה’: 09:00-12:00,17:00-19:00

נעילת התערוכה:28.3.2014

 

עוד מהבלוג של סדן

תצוגה מקדימה

קוסמת הצבעים רונית קריסטל-בתערוכה חדשה בתל אביב

קוסמת הצבעים יוצאת לאור האמנית רונית קריסטל, תופעה ויראלית ברשת, מציגה תערוכת יחיד ראשונה פתיחה חגיגית: יום חמישי,...

תצוגה מקדימה

'ברוך שעשני אישה'-תערוכת קיץ חברתית

תערוכת 'ברוך שעשני אישה' אוצרת: נגה ארד-אילון תערוכת 'ברוך שעשני אישה' שתיפתח בתיאטרון ירושלים ב-26.7 מציגה מאה פורטרטים נשיים שצולמו על ידי קהילת 'נשים מצלמות' ומהווה תשובה אמנותית לסוגיית...

תגובות

פורסם לפני 8 years
תצוגה מקדימה

תערוכת Mask מחווה לפסטיבל המסיכות של וונציה וחג הפורים

  תערוכת "Mask" פתיחה חגיגית : מוצ"ש, 15.3.2014 בשעה : 20:00 בגלריית האורגים 21, חולון אוצרת – יפה עמרני-שוחטים לקראת חג...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה