הבלוג של מיכל קורן - מתכננת פיננסית מוסמכת CFP

מיכל קורן – מתכננת פיננסית

מתכננת פיננסית, ממפה את המצוי וסוללת עם המשפחה את הדרך לרצוי . מיפוי, תכנון, וניהול סיכונים בליווי אישי. כל הדרך לחופש כללי ושקט נפשי

עדכונים:

פוסטים: 2

החל מפברואר 2016

פלונטר או בורות

מכירים את ערמות המעטפות הנערמות להן ברחבי הבית? אלו עם ה”לוגו” של מגדל, מיטב, כלל, מנורה, ילין לפידות ופסגות, אלו שמגיעות בצרורות כל רבעון, חציון ושנתון?  עוד לפני שהספקתם לתייק את החבילה מלפני שנתיים כבר מגיע הגל הבא, ותכלס חוץ מלתייק אין לכם שמץ של מושג מה התועלת בכל התהליך הסזיפי הזה…. אבל, ממקום מצפוני וגם אם לא לגמרי ברור, אתם נשארים נאמנים לעבודת התיוק ומרגישים שאת חלקכם בדאגה למשפחה מילאתם.

אבל אז, ובעיקר לאחרונה, כמו פטריות אחרי הגשם, צצות תוכניות טלוויזיה, כתבות שער, טרילוגיות על שחיתות ומה שבניהן וכולן מבהירות שמעל ראשינו מרחפת סכנה של ממש. בתכלס אנחנו מוצפים במידע ולא בכלים, וחוץ מתחושת החרדה, נותרנו עם חוסר הבנה אימתני וקלישאה אחת ותיקה שעדיין בתוקף – “אם אין אני לי – מי לי?”

אוקיי, הבנתי! התנהלות כלכלית נבונה בהווה והבטחת פנסיה לעתיד, הם לא דברים ברורים מאליהם.

כותרות גדולות על מהלכים, רפורמות ורגולציות שכולם בשורה התחתונה אומרים בתמצות סטייל אמל”ק* – ‘המדינה “העבירה” את האחריות אליכם, תסתדרו!’

אבל מה עושים?

איך יוצרים תשתית של צמיחה ולא תשתית של קורבנו­­ת? איך זה שכולם מצליחים להסתדר?

שיחות סלון עם חברים הביאה אותי לרגיעה, מדובר בצרת רבים.

אחרי הסדרת נשימה והתרווחות בספה המפנקת, נזכרתי בחלק השני של הפתגם… באסה!

אז החלטתי לעשות מעשה וכצעד ראשון קבעתי פגישה עם היועץ הפנסיוני בעבודה.

נכנסתי לפגישה, הבטחתי לעצמי שהפעם אני מרוכזת, מתעניינת, שואלת ומבטיחה לעצמי שאני בריכוז של 100%. עברו 5 דק’ – אני בהיי. עד עכשיו אני מבינה כל מילה. עוד 5 דק’ חלפו ואני מתחילה לחוש ערפול, אוספת את עצמי: “את לא מוותרת לעצמך! תשארי בפוקוס!” ואז בדיוק בדקה ה 12 זה מגיע, השלב הזה שכל כך מוכר לי… הנתק, השבתת מערכות. יושבת מול היועץ הפנסיוני, אבודה.

אני מהנדסת עם שני תארים, עובדת על אנליזות וסימולציות ונושמת ניהול סיכונים. מה לכל הרוחות משתבש בחיבור בין שני העולמות? עולם ה”עבודה” ועולם ה”חיסכון” . מה הוא אותו ” פער ” שגורם לאנשי העבודה להרגיש זרים בעולם החיסכון? ומדוע אנשי עולם “חיסכון” לא מבינים מה דרוש כדי שאנשי ה”עבודה” יבינו.

 

האם זה פלונטר? באג? קונספירציה? סתם בורות? או אולי זו תערובת של כולם היוצרים את הפזאל הכל כך מחורר שעליו נשענים החלקים הכי מהותיים וחשובים בחיינו.

בדיוק מהמקום הזה (ועוד כמה סיבות אישיות….) עשיתי צעד ועברתי בין העולמות . אחרי שנים בהייטק עשיתי הסבה למתכננת פיננסית מוסמכת הקרוי בג’ארגון המקצועי  CFP .

היום שהדברים מתחילים להתבהר, אני מבינה יותר ויותר עד כמה לא הבנתי כלום ועד כמה קרדינליות היו ההחלטות שהתבקשתי לקבל מבלי להבין את שמונח על הכף ! כמה דלה השכלתינו הפיננסית, כמה קל להאמין שיהיה בסדר, כמה חוסר אחריות מצדינו לצפות שאחרים ידאגו לנו. הבטחת עתידינו מחייבת מהלכים אקטיבים!

וכן, זו לא בושה להודות, רובנו חיים את ההווה ומתעוררים קצת אחרי משבר גיל ה40  שממרומיו מתחילים לראות הבזקי פרישה מכוסים בערפל כבד , אבל קו האופק מתבהר כל שנה יותר ויותר .

אני לא אדם רוחניקי, אבל משפט של הדאלי לאמה תפס אותי וסיכם לי את הקשר בין העולמות

הדאלי למה

אנסה לפשט לרמה הפרקטית את כל מה שעליכם לדעת. מה לאסוף, מה לתייק ואיך להבין איפה אתם עומדים ולאן פניכם מועדות.

עם זאת חשוב להדגיש כי עולם הפנסיה, הביטוח וההשקעות הינו עולם מורכב, ובלוג זה לא בא להחליף יעוץ מקצועי , אבל יש המון מידע טרום היעוץ שיאפשר לכם אט אט לפרום את הפלונטר, להבין את מצבכם, להסיר את העמימות סביב הנושא וכמובן יפחית את ההשקעה בעשייה מיותרת שאינה  מקדמת אתכם ליעדכם בחיים , בלשון העם – עבודה סזיפית.

אז, עד הפעם הבאה ועם פתיחתה של 2016  קבלו טיפ ראשון והחלו את דרככם לחופש כלכלי ועתיד שקט כאן

  1. ברבעון הראשון בכל שנה (שזה ממש עכשיו  :))) יגיעו כל הדוחו”ת השנתיים של הקופות שלכם . לא לזרוק, לשמור!
  2. תייקו את הדוחות השנתיים המעודכנים בלבד!!! (קרן השתלמות , קרן פנסיה , ביטוח מנהלים וביטוחים אחרים) – חודש מרץ הוא חודש הדיווחים בגין השנה אשתקד , דוחות אלו מכילים את המידע הרב ביותר לגבי השקעותיכם, הכיסויים הביטוחיים , התשואות שעשיתם ודמי הניהול ששילמתם
  3. איספו את כל פוליסות הביטוח – היו מודעים על מה אתם משלמים ובפני מה אתם מכוסים
  4. המלצה חמה – אם אתם לא מבינים מספיק כדי לקבל החלטות אל תחתמו על כלום . קבעו פגישה עם איש מקצוע אובייקטיבי ומקצועי שרואה את התמונה הכוללת של התא המשפחתי  – מומלץ לפנות למתכנן פיננסי. הגיעו עם הקלסר שהכנתם, המתכנן יסייע לכם להבין את התמונה האינטגרטיבית ולבנות את הדרך לחופש הכלכלי.

זה הזמן לחייך, כבר קטמתם את הר הניירת ,חסכתם 75% מעבודת תיוק מיותרת ואתם בדרך להסרת מסך העלטה מעתידכם 

בבלוג הבא …. אגע בשאלה איך מתחילים את הדרך לחופש כלכלי – דברים שאפשר לעשות לבד

(*)אמל”ק – ארוך, מידי/מורכב לא קורא

עוד מהבלוג של מיכל קורן - מתכננת פיננסית מוסמכת CFP

תצוגה מקדימה

תכנון פיננסי...מה זה ? למי זה מיועד?

תכנון פיננסי...מה זה ? למי זה מיועד? טלפונים מחברים, אי מיילים ושיחות פרוזדור שצפו בעקבות הבלוג "פלונטר או בורות"  הבהירו לי שהצורך בהכוונה פיננסית קיים אצל כל אחד ואחת, גם אם לאו דווקא בתחומים זהים, והשאלות שהופנו אליי...

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה