הבלוג של MichalCohenEldan

michalcoheneldan

אמא ,רעייה וחברה הכי טובה. עיתונאית בעיתון "גפן מגזין המושבות". מנהלת את "קהילת הנשים בזכרון יעקב והאיזור". אשת יח"צ ופעילה חברתית.

עדכונים:

פוסטים: 8

החל ממרץ 2019

מלחמת יום כיפור תופסת את רפי אלדן כשהוא קצין צעיר, מפקד מוצב המפצח בגזרה הדרומית של תעלת סואץ. מוצב שחייליו נפלו בשבי המצרי לאחר לחימה קשה עד הכדור האחרון. על תפקודו במלחמה קיבל רפי את אות המופת.

כשמלחמת יום כיפור פרצה הייתי בת שמונה, אני זוכרת את ריצת האמוק שלי  מבית הכנסת הביתה לבשר להוריי שפרצה המלחמה, זוכרת את הגיוס  של  חיילי המילואים בשכונה ושכן אחד בשם אליאס  יושב בחצר הבניין מוכן להסעה, הוא היה חתן צעיר . אני זוכרת את אשתו הטרייה  יושבת על ברכיו ומתחננת  שישמור על עצמו ושיבטיח לה שישוב. אליאס לא שב, הוא נהרג במלחמה.

באותה העת רפי שלי מפקד מוצב המפצח בתעלת סואץ שמתריע  ללא הרף  לצהל על  שינוי הכוחות המצרים, על כך שהם  מקדמים כוחות גדולים מאוד בתעלה: תותחים, טנקים, טילים נגד מטוסים, משאיות וחלקים של גשרים שהסתירו במחפורות שהכינו מראש , צבא שלם. הוא רואה מול עיניו והם מסרבים להאמין  ואומרים לו לעזוב ,זה רק תרגיל.  וזה  מה שהיה וככה  פרצה  המלחמה.

הנה סיפור מלחמת יום הכיפורים של רפי שלי:

יום כיפור שלי הוא בנוסף לעשיית חשבון נפש גם חזרה אל המלחמה הקשה ההיא, השבי, חיילי וחברי שנפלו בקרבות המרים בסיני וברמת הגולן.

ערב המלחמה היו במוצב המפצח שעל גדות תעלת סואץ (אחד ממוצבי קו בר-לב) עליו פיקדתי כעשרים ושניים לוחמים, חולית מודיעין שנשלחה לתגבר את המוצב בתצפיות ודיווחים לפיקוד דרום, וכן חוליה טכנית שהגיעה לתקן את הנגמ”ש של המוצב, קשר, רופא וגשש בדואי שהוביל את הסיורים הרגליים לאורך האגם המר הקטן.

לאחר הארוחה המפסקת ביום שישי אחר הצהריים כינסתי את כל חיילי המוצב על מנת להסביר להם את הסיבה להגברת הכוננות. הצבא המצרי עורך תרגיל גדול משולב ורק ביום ראשון נוכל לדעת אם פני המצרים למלחמה או שזה רק תרגיל.

המצרים קידמו כוחות עצומים כולל תותחים, שריון, סוללות טילי נ”מ, ואספקה במשך כל השבוע שקדם למלחמה. ביום שבת בבוקר ראינו טילי קרקע-קרקע מכוונים למוצב במרחק של פחות מקילומטר. כמו כן ראינו טילי נ”מ ניידים קרוב לתעלת סואץ שהיוו סימן מובהק לכוונות ההתקפיות של המצרים. דיווחנו לפיקוד אך הם אמרו שזה רק תרגיל…

בשבת בצהריים בשעה 13:30 המפקדה במיתלה הודיעה לי להיכנס מיד ל”כוננות ספיגה” כיוון שהמצרים עומדים לפתוח באש על המוצב. פקדתי על החיילים להיכנס לבונקרים, והתמקמתי בעמדת הפריסקופ על מנת לצפות על התעלה כשאני מוגן מהפגזים ולאתר ניסיונות חציה של המצרים. לפני כניסתי לעמדה הספקתי לראות מטוסי סוחוי מצריים טסים בגובה נמוך מאוד לשטח שלנו.

החלה הרעשה כבדה על המוצב כולל פגזי מרגמה, טנקים וטילי קרקע-קרקע שלמזלנו נפלו מספר מטרים מחוץ למוצב. ההפגזה נמשכה כשעה כשלפתע אני מבחין בעשרות חיילי קומנדו מצריים עולים על סירות ומתחילים לחצות את התעלה ממש מול המוצב. נתתי פקודה לתפוס עמדות מול התעלה ולפתוח באש. תפסנו את המצרים באמצע התעלה והסבנו להם אבדות קשות. חלק קטן מקרוב למאה חיילים שחצו הצליחו להגיע לצד שלנו, עלו במדרון התלול וצצו אל מול ענינו במרחק מטרים ספורים. הצלחנו להדוף את המתקפה המצרית ולהתארגן מחדש להגנה היקפית.

המצרים המשיכו לירות אש ארטילרית על המוצב. כוחות השריון שלנו שהיו אמורים להגיע לאזור המוצב ולסייע בהדיפת האויב נתקלו בחוליות אנטי טנקיות בשטחנו שהסבו פגיעות קשות בטנקים שלנו בעזרת טילי סאגר. רק עם רדת החשכה הצליחו חלק מהטנקים שלנו לאחר לחימה עיקשת ואומץ בלתי רגיל להגיע עד לאזור המוצב ולעצור ניסיונות המצרים להקים גשרים נוספים.

על נטישת המוצב לא חשבתי ולכן לא ביקשתי מהטנקים שיחלצו אותנו. גם מג”ד הטנקים עמנואל סקל לא קיבל הוראה לפנות אותנו. בחצות הליל נסוגו הטנקים ומאותו רגע לא ראינו אותם שוב.

יום ראשון היה רגוע יחסית, המצרים עסקו בעיקר בהעברת כוחות גדולים לצד שלנו ולארגן אותם בשטח. טיווחתי מספר פעמים את סוללת התותחים שלנו לפגוע בגשרים שבנו המצרים אך ללא הצלחה כך גם מטוסים שלנו שנשלחו לתקוף את הגשרים חלקם הופלו באש התופת המצרית.

לקראת ערב ביקשתי להחליף את החיילים בעמדות על מנת שינוחו מעט, אך מספר חיילים נספחים מהחוליה הטכנית סירבו פקודה אפילו לחלק תחמושת ואוכל. בשעה חמש אחר הצהריים התקשר קצין מפיקוד דרום לדווח לי על המלחמה שפרצה עם סוריה ומצרים ושעד עתה לא נפל אף מוצב בידי המצרים (דבר שלא היה נכון…). אני דיווחתי לו על החיילים הסרבנים והוא אמר ש “נעזוב אותם ובבוא הזמן נטפל בהם”.

יום שני עם אור ראשון כוח מצרי מגיע עד פאתי המוצב וחייל ערני מזהה אותם ופותח באש. הכוח חוסל אך במקביל טנקים מצריים שנמצאו בשטחנו ירו על העמדות שבהם היינו ואנו נסוגנו מיד לתוך הבונקרים. זה אפשר לכוח נוסף של המצרים להיכנס לתוך המוצב ולהגיע עד פתחי הבונקרים.

ביקשתי אש כוחותינו על המוצב אך זה לא עזר. האלוף מנדלר (שנהרג בהמשך הלחימה) אמר לי ” אנחנו מנסים להגיע אליכם. אבל עכשיו אתה הגנרל ההחלטות הן בידך!”

אש נורתה ורימונים נזרקו פנימה. המצרים משתמשים בלהביורים שממסים את תעלות האוורור ואז זורקים פנימה רימוני עשן. אני מחלק מסכות אב”כ לחיילים שלידי, רופא המוצב מחלק פדים רטובים…

המילים האחרונות שאמרתי בקשר היו “מבקש חילוץ, שורפים אותנו!”…לאחר מכן הקשר נותק. 

ae458248-a50a-45bf-8245-bdb5d1ac7bdd

ידעתי שהכוח המצרי יפרוץ פנימה בכל רגע. התארגנו להמשך לחימה למרות המחנק והעשן. לפתע אני שומע חייל שואל “אולי ניפול בשבי?”, נפל לי האסימון! לא חשבתי על האופציה הזו כי לא חונכתי להיכנע. בצנחנים רצים קדימה…לא נכנעים.

מיד נתתי הוראה להניח את הנשק ולצאת החוצה בידיים מורמות. רוב חיילי המוצב יצאו מבונקר התאגד ישר לידי המצרים. חייל מצרי פתח באש למרות שהם היו ללא נשק ובידיים מורמות, והרג ששה חיילים.

אני ועוד חמישה חיילים יצאנו מבונקר החמ”ל ולא היו מצרים אז הסתתרנו בעמדות. נשמעו יריות והחלטנו לצאת וליפול לידי המצרים. ראיתי קצין מצרי עם אקדח בצד השני של המוצב, צעקתי לעברו עם ידיים מורמות, הוא שלח שני חיילים שלקחו מאיתנו את השעונים, דיסקיות וצרפנו אותנו תוך כדי שהם מכים בנו לשאר חיילי המוצב השבויים.

ברגע אחד איבדנו את החרות שלנו והיינו תלויים בחסדיהם של המצרים. ההרגשה שלי הייתה קשה מנשוא. איך הגענו למצב הזה? מה לא עשיתי נכון כמפקד המוצב? הרגשה שליוותה אותי שנים רבות גם לאחר החזרה מהשבי.

לאחר תחקיר קצר בשטח של מפקד הכוחות המצריים בגזרה, העבירו אותנו במשאיות לעיר סואץ שם בבית החולים טיפלו בפצועים ולאחר מספר שעות העלו אותנו לאוטובוסים והעבירו אותנו לכלא המרכזי בקהיר- כלא עבסייה. את הפצועים העבירו לבית חולים בקהיר.

55a318d2-4edd-4280-960a-a92f89c7d1eb 88efe8f1-dbc1-4475-8fee-f53fd12de2d8החודש הראשון היה קשה רצוף בעינויים, התעללויות, רעב, צמא וחקירות ללא הפסקה. היה צריך כוח נפשי וגם פיזי כדי להתמודד עם הניסיונות של המצרים לשבור אותנו. מסתבר שהכוחות ישנם, צריך רק לשמור על שפיות ולא להישבר גם אם כואב ורעבים ומאוד מאוד צמאים.

לאחר כחודש העבירו אותי עם עוד כשלושים שבויים לכלא באלכסנדריה שם התנאים היו מעט יותר נורמליים אך עדיין היחס של המצרים היה קשה ומלווה תמיד במכות וכל מיני הפתעות. לאחר כחודש העבירו אותנו חזרה לכלא בקהיר.

לאחר ההסכם בקילומטר המאה ואחת שבו סוכם על חילופי שבויים עם המצרים (כ-240 שבויים שלנו תמורת יותר מ- 9000 שבויים מצריים), הודיע לנו שר המלחמה המצרי איסמעיל עלי שבא לכלא עבסייה בקהיר יחד עם הצלב האדום שסוכם על חילופי שבויים ושיחזירו אותנו “גלים גלים במהלך השבוע הקרוב”. היינו מרוכזים באולם גדול צמוד לכלא. שר המלחמה שאל האם יש לנו בקשות מיוחדות. אחד השבויים אמר “בהזדמנות זו שאנחנו בקהיר אנו מבקשים לבקר בפירמידות” ולהפתעתנו שר המלחמה נענה לבקשתו! כל יום יצאה קבוצה עם קצין מצרי מלווה ומספר חיילים שתפקידם היה לשמור עלינו, ונסענו בתוך העיר עד לספינקס שלמרגלות הפירמידות, הצטלמנו ומיד עלינו לאוטובוס לפני שהאספסוף המצרי יעשה בנו שפטים.

חזרתי ביום הרביעי להחלפת השבויים – בדיוק ביום הולדתי! נולדתי מחדש!

fe38e2b8-37c8-4a22-87a8-178f3bdd735e

d1fdc50a-64e1-4710-839f-832c592ebc1f

כל יום כיפור הוא מאוד משמעותי בשבילי. זה יום שבו אני חווה את המלחמה מחדש ואני נזכר במה שעבר עלי. אני נזכר בחיילים שלי שנפלו בגעגוע רב, ומצד שני בהודיה על הנס שקרה לי ולחברי שחיינו ניצלו ושבנו הביתה ולמרות הטראומה והקשיים הקמתי משפחה לתפארת ואני חי חיים מלאים.

גמר חתימה טובה לחיילי צה”ל ולכל עם ישראל!

סיפור זה סופר גם ב-”גפן – מגזין המושבות”.

עוד מהבלוג של MichalCohenEldan

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 8 months
תצוגה מקדימה

FAKE NEWS FAKE TRUTH הושק השבוע במוזיאון חיפה לאמנות - לא תבואו?

FAKE NEWS FAKE TRUTH היה לי העונג להתארח עם עיתונאים בטרום השקה של אשכול התערוכות המרהיב  -FAKE NEWS FAKE TRUTH  שנפתח השבוע במוזיאון חיפה לאמנות. התערוכות שהוצגו עוסקות בנושא של אמת מול זיוף, שבשרביט האוצרות המדויקת והמשובחת - סבטלנה...

תגובות

פורסם לפני 7 months
תצוגה מקדימה

מי ידליק את משואת יום העצמאות שלי?

מי ידליק את משואת יום העצמאות שלי? יום  קשה  היה לי היום  והנה הוא מסתיים לו בהתרגשות של מצעד צה"לי והדלקת משואות בסימן הרוח הישראלית. רגע לפני שמסתיים לו  אני עוצרת לרגע ומצדיעה לנכי צה"ל ובעיקר לנשותיהם המופלאות שגם...

תגובות

פורסם לפני 5 months

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה