הבלוג של מיכל ביאל

טבעונות ורוחניות

אני הילרית יועצת אישית ומנחת סדנאות, ומשלבת קריסטלים בעבודתי. אני גם טבעונית מטעמי חמלה החל מאפריל 2013 ומתנדבת מטעם עמותת "אנונימוס". בקשה לי אליכם: אם הדברים מדברים אליכם, אם אתם חושבים לעשות שינוי בעתיד, אשמח אם... +עוד

אני הילרית יועצת אישית ומנחת סדנאות, ומשלבת קריסטלים בעבודתי. אני גם טבעונית מטעמי חמלה החל מאפריל 2013 ומתנדבת מטעם עמותת "אנונימוס". בקשה לי אליכם: אם הדברים מדברים אליכם, אם אתם חושבים לעשות שינוי בעתיד, אשמח אם תירשמו כעוקבים, וגם תעשו לייקים שיתופים ותגובות, כל אלה יעזרו את נושא הטבעונות. למען בעלי החיים, למען הבריאות של כולנו ולמען הפלנטה. תודה...

עדכונים:

פוסטים: 69

החל מינואר 2015

מסה קריטית היא תיאוריה מתחום הפיסיקה המתייחסת לכמות מסוימת של חומר הדרושה כדי ליצור תגובת שרשרת כלשהי, מסתבר שהמושג מתקיים גם בתבניות החשיבה האנושיות ולאחרונה מוזכר לא פעם בהקשר של המהפכה הטבעונית. בפוסט זה אסביר מהי מסה קריטית ואיך המושג מתחבר למה שקורה היום, בהקשר זה יובא המשכו של התקשור הראשון שפרסמתי כאן לפני כחודשיים (קישור בגוף הפוסט). חלק מהמסרים שהגיעו אינם קלים לעיכול, אבל כל מי שעיניים בראשו לראות מה קורה מבין שיש הרבה הגיון בתקשור הזה ובהחלט מדובר כאן בחוק סיבה ומסובב. מופרך? אין שום דרך להוכיח אם כן או לא, ימים יגידו.

30/08/2015

פוסט זה הוא השני בסדרה של תקשורים, הנה קישור לפוסט הראשון שפורסם ב-26/6/15 לפני כחודשיים:
תקשור על טבעונות שהתבקשתי להעביר וקצת על תקשור בכלל

המושג  ”מסה קריטית” מופיע בהמשך, אני קודם כל רוצה להסביר על מה מדובר:
מסה קריטית היא תיאוריה מתחום הפיסיקה המתייחסת לכמות מסוימת של חומר הדרושה כדי ליצור תגובת שרשרת כלשהי, מסתבר שהמושג מתקיים גם בתבניות החשיבה האנושיות, ולמרות שבתחום הפיזיקלי כן ניתן לעיתים לבדוק את הנושא בצורה מחקרית, הפסיכולוגיה האנושית היא גורם מורכב ובעל משתנים בלתי צפויים שקשה יותר לנבא ולהכניס לתבניות, כשמדובר בחברה אנושית זה יותר בגדר הערכות גסות, ולמשוואה נכנסים גם משתנים כמו: כמה הדבר החדש נכון ונדרש, כמה מאמץ מושקע כדי לקדם אותו וכו’..

640px-Saimiri_sciureus-1_Luc_Viatour

קופיף. צילום: ויקיפדיה.

המושג ‘מסה קריטית’ ברמה המנטלית האנושית מוזכר לאחרונה לא פעם בהקשר למהפכת הטבעונות, הנה סיפור מפורסם על תחקיר שנקרא ‘הקוף ה-100′, ניסוי תצפיתי שהוא שנוי אמנם במחלוקת, אבל מביא עקרון מסוים שקשור למסה קריטית בתודעת רוב ובהחלט ניתן ללמוד ממנו. במהלך השנים הסיפור פורסם בתפוצה רחבה ומן הסתם השתנו בו פרטים אילו ואחרים, אבל עיקרו של הסיפור הוא החשוב:

התחקיר נערך בתחילת שנות ה-50 של המאה ה-20 ותוצאותיו  פורסמו בשנת 1975 על ידי חוקר בשם ליאל ווטסון. בניסוי תצפתו חוקרים על קופי מקק באי היפני ‘קושימה’, החוקרים הצליחו להתיידד עם כמה קופים ולרכוש את אמונם, הם הביאו להם מאכל חדש שלא היה קיים על האי: בטטות. עד אותו היום הקופים באותו אי ניזונו מהצמחיה המקומית ומטרת המחקר המקורית היתה לראות איך ישתלבו הבטטות בתפריט החדש.

הבטטות היו מכוסות בחול שדבק בהן, לקופים זה לא הפריע, הם אימצו אותן בברכה ונגסו בהן למרות שהיו מכוסות בחול. יום אחד נצפה אחד הקופים שומט בטעות את אחת הבטטות לתוך המים, הוא שלף אותה מיד ואכל אותה, תוך כדי כך עשה כנראה את הקישור בין העובדה שהבטטה היתה שטופה מהחול לכך שהיתה טעימה לו יותר, ולכן מאותו הרגע החל לשטוף במכוון את הבטטות. לקופים יש יכולת חיקוי ולמידה וחבריו הקופים שצפו בו החלו לנהוג כמוהו. החל תהליך הדרגתי, בו הקופים באותה קבוצה הבינו שהמנהג החדש מביא שדרוג כלשהו ואימצו אותו.

עד כאן הכל היה די צפוי והדברים עלו בקנה אחד עם מנהגם של הקופים לחקות זה את זה. אבל כשהחוקרים המשיכו לתצפת הם גילו למרבה ההפתעה שכשכמות מסוימת של קופים בקבוצה הראשונה שנצפתה אימצה את המנהג לשטוף את הבטטות, המנהג התפשט גם לקבוצות של קופים שנמצאות במקומות אחרים על האי, קופים שלא היו עדי ראייה למנהג החדש. כדי לוודא שהם לא טועים החוקרים יצרו קבוצות ביקורת באיים סמוכים, וראו שבקבוצות קופים שלא היתה להם שום גישה פיזית לחבריהם בקבוצה המקורית, כשהן קיבלו את הבטטות הם מיד החלו לשטוף אותן לפני האכילה.

בגרסאות מסוימות של הסיפור נאמר שהמנהג החל להתפשט בנקודה בה יותר מ-100 קופים הטמיעו את המנהג החדש, אך למעשה המספר 100 הוא רק סימבול לאחוז מסוים, כך הוגדר עקרון פסיכולוגי שאומר כך: אם בתוך קבוצת אנשים יאומץ מידע מסוים או כלל התנהגות או יוטמע שינוי כלשהו שייתפס כחיובי ורצוי, כשאחוז כלשהו מתוך כלל האנשים יטמיע אותו, יתחילו כמות משמעותית של אנשים אחרים באותה קבוצה לראות את אותו עקרון כנכון וחיובי ויאמצו אותו אל חייהם גם אם לא יופעל כל מאמץ על מנת לשכנע אותם. לעיתים זה עשוי להיראות כאילו הרעיון צץ בתוכם. על עקרון זה מבוססת כיום הטמעת מותגים, מוצרים וטרנדים חדשים וכמובן: אופנת לבוש. גם בנושאים שונים הקשורים לסוציולוגיה, אנתרופולוגיה ומבנים חוקתיים נלקח עקרון זה בחשבון.

shutterstock_86256970

צילום: שאטרסטוק

גם האחוז בו מדובר, אותה נקודה שתטה את הכף של התהליך לא תמיד תהיה קבועה כשמדובר בחברה אנושית, אך ההערכה היא שמדובר במשהו בין 10-15 אחוזים מהכלל.

הפעילים שמקדמים את המהפכה הטבעונית בישראל מודעים לדבר וחותרים להגיע לאותה מסה קריטית, תהליך דומה קורה במקביל במדינות שונות ברחבי העולם, רובן פחות מתקדמות מישראל שנחשבת למעצמה טבעונית. ההערכה היא שעד לפני שנתיים שלוש אחוז הטבעונים בישראל עמד על 1-2 אחוזים מכלל האוכלוסיה ובשלוש השנים האחרונות עלה הגיע לסדר גודל של 5-6 אחוזים. צריך לקחת בחשבון עוד מספר לא מבוטל של אנשים שהתזונה שלהם צמחית באופן חלקי, וכאלה שרוצים להיות טבעונים אך עדין לא פעלו בנושא.

*********************************************

וכמה מילים לגבי המשכו של התקשור:

כפי שכבר אמרתי, מידע הזורם בתקשור אינו מדע מדויק, ככל שהתקשור הולך רחוק יותר קדימה כן יכולים המשתנים להיות גדולים יותר. היה רגע בו תהיתי: האם זה אכן מידע שזורם אלי או הרצון הכמוס שלי שכך הדברים יהיו? אבל אני מזכירה לעצמי תמיד שמתקשרים כל הזמן נעים בין ודאות לספק ומרבים לשאול את עצמם אם אכן המידע שהועבר דרכם אמין ואמיתי.  זוהי למעשה התבוננות על פוטנציאלים עתידיים, אוכל להגיד שכשאני חושבת על הדברים האלה יש לי בגוף תחושה פיזית של שמחה והתרחבות, מאחר ואני מתבוננת רחוק מאד קדימה (רובם של התקשורים העוסקים בהתבוננות עתידית לא הולכים מעבר לשנה אחת קדימה) בהחלט יכול להיות שהגירסה שלי תהיה מקבילה למה שיקרה בפועל, המידע שהועבר מתווה כיוון פוטנציאלי כללי…

אבל ללא ספק הדבר הכי חשוב שקורה כאן הוא, שכשאני מסתכלת קדימה אני כן רואה שהפלנטה ממשיכה להתקיים בכמה עשרות השנים הבאות, וזה  לא מובן מאליו ומתחבר עם העובדה שמסר הטבעונות הוא גל שהגיע ממימדים גבוהים ומטרתו להביא ריפוי ואיזון שנדרשים. כן מגיעים מסרים על קשיים ואתגרים לא פשוטים שיעבור המין האנושי בפלנטה ארץ בעתיד הקרוב והרחוק יותר.

******************************************

המשך התקשור, חלק 2: כבר עכשו התחושה היא שקל יותר להיות טבעוני, שאנשים סביב מקבלים את זה יותר, קשובים יותר, ואפילו ההתנגדויות הקשות מגיעות ממקום אחר, שמכיר בקיום של הטבעונים, אלה שעברו לאורח חיים טבעוני מוסרי כבר מזמן לא מקבלים יחס של יצורים שנפלו מכוכב אחר.

יחד עם זאת, כן מורגשת סוג של האטה בכמות המצטרפים לדרך, קיימת איזושהי תחושה בעיקר אצל אלה שמנסים לחלחל את השינוי למסות גדולות של אנשים שהיו אמורים להיות יותר מצטרפים. וזה נכון ברמה מסוימת, אך המסר שמגיע כרגע הוא, שמדובר פה על האטה לפני זינוק קדימה.

התקשור הראשון  (קישור למעלה) דיבר על פעימות אנרגטיות, כמו גלים שמציפים את הפלנטה ומחוללים אצל קבוצות של אנשים שינוי תדר פנימי שגורם לאותם אנשים לעשות שינוי בתזונה, בפעילות ובדרך החשיבה. הוזכרו שתי פעימות כאלה, הקדומה יותר התרחשה לפני כחמש שנים וזו שאחריה לפני כשנתיים וחצי, ונאמר שצפויה פעימה נוספת, שתהיה לה חשיבות עצומה, כי היא תהיה זו שתגרום למסה עצומה של אנשים לעבור לתזונה טבעונית מטעמים מוסריים, היא זו שתביא את כמות הטבעונים למסה הקריטית ומשם התהליך כבר יצבור תאוצה משלו ומובילי המהפכה ירגישו שהם צריכים להתאמץ הרבה פחות, זה ייראה כאילו בקבוצות גדולות של אנשים התהליך קורה מעצמו. הערכת הזמן בתקשור הקודם היתה שזה יקרה מתישהו בשנה הקרובה, כעת מסתמן שמדובר על טווח של 6-8 חודשים מנקודת זמן זו, סוף אוגוסט 2015.

כשהמסה הקריטית תבוא לידי ביטוי יהיו כמה מובילי דרך אקטיביסטים שיתחילו לבלוט בצורה חזקה יותר מקודם, חלקם יקבלו פרסום עולמי וגם כוח אמיתי, אותו הם ינצלו למטרות טובות, מה שייצור גל של שינוי עולמי מבורך, חלק מהאנשים האלה ילכו לפוליטיקה. חשוב לציין שלא כל האקטיביסטים המובילים כיום בנויים מבחינה נפשית להיות פוליטיקאים ותהיה הדרכה פנימית שתדבר אליהם במדויק, כך שמי שלא מתאים לא יבחר בדרך הזו, וגם אם ינסה אותה ימצא עצמו מהר מאד פורש ומפנה את מקומו לאלה שכן מתאימים, ואלו יגיעו להישגים משמעותיים בתחום הפוליטי. יצמח זן חדש של פוליטיקאים שכמותו האנושות היו עד כה רק מתי מעט: אנשים חזקים, כריזמטיים וממוקדים שפיהם וליבם שווים. בעצם נוכחותם הם יהיו כמו מגדלורים שיאירו על חבריהם לדרך שאינם הגונים ואלה יתחילו בהדרגה להתמעט, הם יפרשו או יישפטו וישלמו על מעשיהם, חלק מהם יעשו שינוי אמיתי וייטיבו את דרכיהם.

שינויים משמעותיים  ברמה עולמית יתחילו לקרות בעקבות אותו גל שלישי: התוצאות שלו יתחילו לטלטל את הבורסות בעולם, יחד עם גל המודעות הזה יציף את בני האדם גל אמיתי של חרדה לשלומו של העולם כשיותר ויותר אנשים יתחילו להבין מה קורה לפלנטה מההתנהלות של המין האנושי, החלק הקשה הוא שיקרו כמה אסונות טבע קשים במיוחד שייגרמו כתוצאה מהשינויים שחווה הפלנטה, אסונות אלה יתבטאו בשני מישורים: כוחות טבע כמו צונאמי, רעידות אדמה וסופות מצד אחד ומחלות קשות שיתפתחו ויגבו קורבנו מהצד השני. המחלות יתקפו בעיקר את הצורכים מן החי ויתפשטו בעיקר במדינות הצפופות והפחות מפותחות. האסונות האלה יגרמו לכך שבהדרגה יתחילו מנהיגי העולם החדש לקחת את האיומים שהם שומעים מזה שנים רבות ברצינות ולעשות שינוי משמעותי. בהתחלה יעשו זאת מחוסר ברירה, ובהמשך מתוך הבנות חדשות שיצמחו.

אין לדעת כמה זמן יימשכו האסונות הגדולים, אך זה עשוי לארוך כמה עשרות שנים, בהן האנושות תעבור שינוי תדר משמעותי, דבר חשוב אחד יתחיל לקרות: רמת החיים תתחיל לעלות ברוב מדינות העולם ובמקביל אוכלוסיית העולם תתחיל לחוות גידול שלילי, כלומר: להתמעט.

תהיה הצפה של מוצרים חדשים צמחיים שמחירם סביר עד נמוך, בעוד שמחירי המזון מן החי יתחילו להתייקר בהדרגה, תאגידי המזון מן החי יתחילו לאבד מכוחם ויהיו בסכנת קריסה, בלית ברירה יתחילו להסב עוד ועוד קווי ייצור לטובת מוצרי-מזון שמקורם מהצומח, כך יקרה גם בתעשיית הבגדים. ההבנה שהסבל של בעלי החיים במשקים המתועשים הוא אחד הגורמים הרציניים שמביאים למחלות הקשות תגרום לכך שהם יתחילו בהדרגה לצאת אל מחוץ לחוק, הרבה משקים מתועשים מן החי ישנו צביון ויחזרו להיות משקים קטנים. המזון מן החי יהפוך להיות ‘מזון בוטיק’ יוקרתי ויהפוך למוצר מותרות אקסלוסיבי שמתי-מעט יכולים להרשותו לעצמם.

תתחיל ירידה הדרגתית בכוחם של תאגידי התרופות ושירותי הבריאות, במשך תקופה ארוכה יופנו אינספור משאבים להלחם באותן מגפות קטלניות, אך יקרה משהו מאד ייחודי: לאותן מחלות יהיה כוח משל עצמן, הן יהיו כמו תוכנות משוכללות שבאו לעשות תפקיד מסוים ולא ניתן להפסיקן. לאחר שישיגו את מטרתן הן ייעלמו מאליהן. כל התהליך הזה יקח משהו בין 15-25 שנים כשבהמשך יתחילו חברות התרופות לשנות קווי ייצור ולהפנות את האנרגיה לייצור קווים שלמים של מוצרי רפואה מונעת כמו תוספי מזון ותרופות אנטי-אייג’ינג שיצליחו להאריך באופן משמעותי את חייהם של רבים.

******************************************

ומילה ממני: אלה הדברים שהגיעו. חלקם אינם קלים, אבל כל מי שעיניים בראשו לראות מה קורה מבין שיש הרבה הגיון בתקשור הזה ובהחלט מדובר כאן בחוק סיבה ומסובב. מופרך? אין לנו שום דרך להוכיח שכן או לא, הרי ימים יגידו.

אתם מוזמנים להצטרף לקבוצת הפייסבוק ‘רוחניות וטבעונות’ בקישור הבא:
https://www.facebook.com/groups/spirit.vegan
flowers.med

תודה שקראתם.
דעתכם חשובה לי , ואשמח לשמוע תגובות. ניתן להגיב בסופו של כל פוסט.
כמו-כן, אתם מוזמנים לעקוב אחרי הבלוג. לשם כך יש ללחוץ על הכפתור למעלה משמאל עם ציור הסיכה והכיתוב “עקבו אחרי”, לבחור באופציה של דואר ולמלא כתובת אימייל. האתר ישלח לכם הודעת אימייל בכל פעם שיעלה פוסט חדש.
לבלוג יש גם דף שמלווה אותו בפייסבוק. אפשר לעשות לייק לדף ולראות את הפוסטים שם:
https://www.facebook.com/vegan1.spirit

שלכם בברכה, מיכל.

עוד מהבלוג של מיכל ביאל

Thumbnail

ביקור ברפת הגדולה ביותר בארץ – רפת 'עין המפרץ'

בשבת האחרונה השתתפתי בפעולת "תיעוד המוני" ברפת 'עין-המפרץ', הרפת הגדולה ביותר בישראל. בהערכה גסה היינו  יותר ממאה פעילים. נכנסנו לרפת עם ציוד צילום קל עד כבד: מצלמות מקצועיות, מצלמות פשוטות וסמרטפונים,  במשך שעות צילמנו,...

Thumbnail

מהפכת הטבעונות – פרק 1 – מהותה של ההדחקה

כל מי שעבר לאורח חיים טבעוני מוסרי וניסה לדבר עם  אנשים שצורכים מן החי נתקל בודאי בתופעה שהם לא רוצים לשמוע, מתנגדים במגוון של תירוצים והודפים את המידע מהם והלאה. יש לזה שם: הדחקה!! אני רוצה לדבר על ההדחקה הזו, מקורה...

תגובות

פורסם לפני 6 years
Thumbnail

תקשור על טבעונות שהתבקשתי להעביר – וקצת על תקשור בכלל

זה לא דבר שקורה לי בדרך כלל, לקבל מסרים פנימיים עם תחושה שאני צריכה לפרסם אותם.  למעשה זו לגמרי הפעם הראשונה עבורי לפרסם מסר מתוקשר, כך שהרגשתי צורך לתת  כמה מילות הסבר: התקשור הגיע אלי בדרך עקיפה, בתחילת דרכי כמטפלת ומורה...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים