הבלוג של מיכל ביאל

טבעונות ורוחניות

אני הילרית יועצת אישית ומנחת סדנאות, ומשלבת קריסטלים בעבודתי. אני גם טבעונית מטעמי חמלה החל מאפריל 2013 ומתנדבת מטעם עמותת "אנונימוס". בקשה לי אליכם: אם הדברים מדברים אליכם, אם אתם חושבים לעשות שינוי בעתיד, אשמח אם... +עוד

אני הילרית יועצת אישית ומנחת סדנאות, ומשלבת קריסטלים בעבודתי. אני גם טבעונית מטעמי חמלה החל מאפריל 2013 ומתנדבת מטעם עמותת "אנונימוס". בקשה לי אליכם: אם הדברים מדברים אליכם, אם אתם חושבים לעשות שינוי בעתיד, אשמח אם תירשמו כעוקבים, וגם תעשו לייקים שיתופים ותגובות, כל אלה יעזרו את נושא הטבעונות. למען בעלי החיים, למען הבריאות של כולנו ולמען הפלנטה. תודה...

עדכונים:

פוסטים: 66

החל מינואר 2015

כטבעונית ופעילה למען זכויות בעלי חיים אני סולדת מכליאה והתעללות בכפייה, בתכנית הריאליטי “האח הגדול” אין כפייה,מאחר ולתוך הבית נכנסים אנשים בוגרים מרצונם החופשי, הם רוצים להשיג מטרה מסוימת: פרסום, חוויה, התפתחות, כסף.. או כל דבר אחר. לעיתים זה עובד נפלא, לרוב לא ממש, אבל עבורי זו ספרות מקצועית מעולה. כך שמאז מהעונה הראשונה של התכנית אני עוקבת אחרי מה שקורה בתוך הבית ובשנים האחרונות גם כותבת על זה. החל מעונה 6 התחילו לדבר בבית האח-הגדול על טבעונות, וזה ימשיך, כי טבעונות היא המהפכה החשובה ביותר שקרתה אי פעם למין האנושי…

16/05/2015

אנשים רבים מגדירים את תוכנית הריאליטי ‘האח הגדול’ כ’זבל טלוויזיוני’. כנראה שהם צודקים, אבל זהו ‘זבל טלוויזיוני’ עשוי היטב ומבדר, ולא רק זה: מאחר ומדובר בקבוצה של אנשים מגוונים ושונים זה מזה הנמצאים יחד בתוך שטח מצומצם כשהעיסוק היחיד שלהם הוא בניית מארג יחסים ביניהם, זוהי סיטואציה שאפשר ללמוד ממנה רבות על נפש האדם. מצבי הקיצון האלה מזקקים לעיתים את היפה ביותר כמו את המכוער ביותר בנפשם של המתמודדים ומעלים אותם על פני השטח.

כטבעונית וכפעילה למען זכויות בעלי חיים אני סולדת מכליאה והתעללות בכפייה, בבית האח הגדול אין כפייה. לתוך הבית נכנסים אנשים בוגרים מרצונם החופשי, הם רוצים להשיג מטרה מסוימת בין אם זה פרסום, חוויה, התפתחות, כסף או כל דבר אחר. לעיתים זה עובד נפלא, לרוב לא ממש, אבל עבורי זו ספרות מקצועית מעולה. כך שמאז מהעונה הראשונה של התכנית אני עוקבת אחרי מה שקורה בתוך הבית ובשנים האחרונות גם כותבת על זה.

לפני קצת יותר משנתיים הפכתי לטבעונית, שינוי שמסתמן כמהפכה משמעותית וחובקת עולם. שינוי שמחלחל לכל מקום, וגם לאח הגדול הוא נכנס. לפני שנה בדיוק, במאי 2014 החלה עונה שש של האח הגדול. לבית נכנסה טל גלבוע, טבעונית ואקטיסיבטית בולטת, עוד לפני כניסתה הספיקה לעשות כמה פעילויות ומיזמים שהביאו לה פרסום מסוים והתראיינה בכמה תכניות טלוויזיה אבל עד כניסתה לבית האח הגדול היתה מוכרת בעיקר לאלה שאימצו אורח חיים טבעוני או התעניינו בו.

tal+hamamush

טל גלבוע – המנצחת של האח הגדול עונה 6 עם חממוש הגדי

שלושה וחצי חודשים מאוחר יותר טל יצאה אחרונה מהבית  כמנצחת הגדולה. בזכות השהייה  שלה בבית וההסברה הטבעונית שעשתה במהלך העונה, שהיו בסדר גודל שכמותו לא נודע עד כה, היא הפכה לאדם מפורסם ונחשבת לדיירת המשפיעה ביותר ברמה התודעתית מכל הדיירים שקדמו לה אי פעם. קהילת הטבעונים הגדילה עצמה בצורה משמעותית כתוצאה מההסברה המצוינת שעשתה. כיום קשה למצוא אנשים שלא יודעים מי זו טל, ומה זה טבעונות. המשפט שלא פעם צעקו לה חבריה לדרך מחוץ לבית כדי לחזקה “טל, את עושה היסטוריה” עוד ידובר וייזכר לאורך השנים שיבואו.

שנה אחרי, במאי 2015 נכנסו לבית דיירים חדשים לעונת VIP מקוצרת שבה הדיירים ברובם הם אנשים ידועים. גם בעונת הוי.איי.פי נכנסה לבית טבעונית, השחקנית והדוגמנית נטלי עטייה. הידיעה שגם בעונה זו תהיה בבית טבעונית העלתה הרבה סימני שאלה אצל הטבעונים הפעילים: איך היא תציג את הטבעונות שלה ועד כמה תהיה פעילה למען בעלי חיים? האם נכנסה לבית האח לצורך הסברה?

בכל מקרה, הצפי הוא, שמאחר וקורית בישראל ובעולם כולו מהפכה בנושא, כשיותר ויותר אנשים נפתחים לסגל לעצמם תזונה מהצומח ואחוז הצמחונים והטבעונים הולך וגדל, אך טבעי הוא שחלק יחסי מכל קבוצת אנשים שתתגבש ידגול בתזונה טבעונית/צמחונית, וחלק יחסי זה יילך ויגדל.

nataly5.15

נטלי היא טבעונית מוסרית וחסרת פשרות, שלא כמו כמה אנשים מוכרים שמדברים על זכויות בעלי חיים וקוראים לעצמם לעצמם טבעונים אבל כן אוכלים מדי פעם מהחי, נטלי לא צורכת מהחי בשום צורה, מעבר לכך היא נעימת הליכות ובעלת תרבות שיחה, אינטליגנטית ואיכפתניקית.  היא עושה רושם של אדם מעניין בעל יכולות חברתיות.

שלא כמו טל, נטלי לא יצאה בהכרזות על כך שהיא נכנסת כדי לקדם את הטבעונות אבל בדרכה השקטה והנעימה כבר במהלך השבוע הראשון (בו נכתב פוסט זה) היא התייחסה לא פעם לנושא. בבית האח הגדול תמיד יש את הדיירים שנכנסים למטבח לבשל והיא אחת מהם, כך שיש להניח שהנושא יקבל עוד התייחסויות מצידה בבישולים ובישיבות התקציב. נראה שהיא מביאה את הטבעונות בעדינות בדלת האחורית, ואפשר אולי לראות בזה סוג של מהלך משלים לזה של טל. גם יכול להיות שישנם צופים  שצורכים מן החי שבכלל לא ידעו ברגע הראשון שהיא טבעונית (אמא שלי לדוגמא) והם קודם כל ילמדו להכיר אותה, ואם תמצא חן בעיניהם ותכבוש את ליבם (ונראה שיש לה סיכוי מצוין להתחבב על רבים) ההכרה בעובדה שהיא טבעונית תגיע אחרי.

lev

ישיבת תקציב ראשונה, לב מצויר סביב המילה ‘טבעוני’. האם גם בעונת הוי.איי.פי תתבצע הסברה טבעונית?

במשך השנים למדתי להזהר בדבריי על המועמדים בשלב מוקדם מדי, כי לטוב ולרע, תכונות מסוימות מעומק הנפש יוצאות החוצה אחרי זמן מסוים ולא תמיד בולטות בהתחלה. למרות זאת אני אסתכן ואנחש כבר עכשו שנטלי תגיע עד הגמר, ולדעתי היא לחלוטין ראויה להיות המנצחת, יש עוד כמה דיירים מעניינים שעוד לא למדתי להכיר שאולי ראויים אבל מנקודת מבטי הלא מאד אובייקטיבית יש לומר אני לא רואה כרגע מישהו בבית שראוי יותר ממנה.

אם אכן היא תהיה המנצחת  וייצא שבעונה 6 המנצחת והמקום השני היו טבעונים ובעונה שבע שוב נצחה טבעונית וזה ייתן משנה תוקף וחיזוק נוסף לנצחון של טל גלבוע.

טל עשתה עבודה מדהימה, היא נגחה את החומה, העלתה כתובות אש לשמים ופתחה את הדרך לאלה שיבואו בעקבותיה. נטלי עטייה מדברת בפריים טיים לקהל של 2015, זה שמתבייש, טל דיברה לקהל של 2014, זה שברובו לא ידע. טל היתה חייבת לצעוק, נטלי יכולה לדבר בשקט ועדין יש סיכוי מצוין שישמעו אותה.

 למעוניינים, הנה קישור לדף הפייסבוק שאני מנהלת העוקב אחרי מה שקורה בבית האח הגדול:
האח הגדול – הצצה פסיכולוגית וקבוצתית – קישור

 

תודה שקראתם.
דעתכם חשובה לי , ואשמח לשמוע תגובות. ניתן להגיב בסופו של כל פוסט.
כמו-כן, אתם מוזמנים לעקוב אחרי הבלוג. לשם כך יש ללחוץ על הכפתור למעלה משמאל עם ציור הסיכה והכיתוב “עקבו אחרי”, לבחור באופציה של דואר ולמלא כתובת אימייל. האתר ישלח לכם הודעת אימייל בכל פעם שיעלה פוסט חדש.
לבלוג יש גם דף שמלווה אותו בפייסבוק. אפשר לעשות לייק לדף ולראות את הפוסטים שם:
https://www.facebook.com/vegan1.spirit

שלכם בברכה, מיכל.

עוד מהבלוג של מיכל ביאל

תצוגה מקדימה

ביקור ברפת הגדולה ביותר בארץ – רפת 'עין המפרץ'

בשבת האחרונה השתתפתי בפעולת "תיעוד המוני" ברפת 'עין-המפרץ', הרפת הגדולה ביותר בישראל. בהערכה גסה היינו  יותר ממאה פעילים. נכנסנו לרפת עם ציוד צילום קל עד כבד: מצלמות מקצועיות, מצלמות פשוטות וסמרטפונים,  במשך שעות צילמנו,...

תצוגה מקדימה

מהפכת הטבעונות – פרק 1 – מהותה של ההדחקה

כל מי שעבר לאורח חיים טבעוני מוסרי וניסה לדבר עם  אנשים שצורכים מן החי נתקל בודאי בתופעה שהם לא רוצים לשמוע, מתנגדים במגוון של תירוצים והודפים את המידע מהם והלאה. יש לזה שם: הדחקה!! אני רוצה לדבר על ההדחקה הזו, מקורה...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

תקשור על טבעונות שהתבקשתי להעביר – וקצת על תקשור בכלל

זה לא דבר שקורה לי בדרך כלל, לקבל מסרים פנימיים עם תחושה שאני צריכה לפרסם אותם.  למעשה זו לגמרי הפעם הראשונה עבורי לפרסם מסר מתוקשר, כך שהרגשתי צורך לתת  כמה מילות הסבר: התקשור הגיע אלי בדרך עקיפה, בתחילת דרכי כמטפלת ומורה...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה