הבלוג של מצדה שפי

בקיוסק של החיים

מלווה בעלי עסקים קטנים בדרך להצלחה עסקית והתפתחות אישית. בעלת קפה קיוסק בשותפות עם בן זוגי.

עדכונים:

פוסטים: 5

החל מיולי 2014

יש לכם מינוס? אתם נמצאים בחברה טובה. מסתבר שמחצית מהישראלים נמצאים במשיכת יתר לעיתים קרובות.
אני רוצה לספר לכם על המסע שלי לעבר הפלוס,  גם כי עבורי זו הצלחה גדולה, אבל בעיקר מכוון שאני רוצה שהסיפור האישי שלי יניע אתכם לפעולה.

זה היה לפני כמה שנים, הייתה לי עבודה עם משכורת ממוצעת פלוס, גרתי בדירה צנועה ולא היה ברשותי רכב. בכל זאת מצאתי את עצמי בגיל 30 בלי שום חסכונות ועם מינוס הולך ותופח. שמתי לב שלמצבי הכלכלי היתה השפעה על תחושת הערך העצמי שלי, ומעבר לכך, כל פעם שצצה הוצאה בלתי צפויה, אפילו של כמה מאות שקלים, התלוותה אליה תחושה עמוקה ומכבידה של לחץ וחרדה. המודעות וההקשבה לתחושות האלו, בשילוב עם ההבנה שככל שהמינוס יגדל כך אתרחק מחלומותי, הניעה אותי לפעולה.

שלב ראשון: להפסיק להיות קורבן

מכירים את זה שאתם במינוס, מבואסים על כך שהמחירים בארץ מאוד יקרים ומתנחמים בזה שכל מי שסביבנו נמצא פחות או יותר באותו מצב? אז על זה אין ויכוח – המחירים בארץ יקרים. מאוד. אבל לא חשוב כמה נתמרמר על כך, אף אחד לא יבוא ויסגור לנו את המינוס רק כי אנחנו צודקים. דווקא מושכים אותנו לכיוון ההפוך: אנחנו מוצפים בשלל פרסומות שמספרות לנו שאושר אפשר לקנות בסיבוב בקניון, וכדי שנוכל לממן את מסעות השופינג האלו משווקים לנו הלוואות בריביות אכזריות כאילו זה היה עוד מוצר צריכה מפתה.

אז אין ספק, זה קשה מאוד לוותר על עוד זוג נעליים או צעצוע חדש לילד (משפט שחבר אמר לי לאחרונה: עלי אני יכול לחסוך, אבל על הילד ?? ), אבל זה לגמרי אפשרי. עם יד על הלב, על איזה דברים אתם יכולים לוותר כדי לסגור את המינוס? כמה כסף זה יחסוך לכם בחודש?

שלב שני: להסתכל למציאות בעיניים

כמה הוצאתי באותה תקופה? האמת שלא היה לי מושג, ידעתי בגדול שאני לא טיפוס בזבזן. פה הופעה, שם מסעדה, אחת לכמה זמן מתפנקת בקניית בגד לא יקר מדי. זה הכל. אז לאן בעצם הולך כל הכסף?

הנושא הזה הצריך בדיקה מעמיקה, הכרזתי על חודש רישום מדוקדק של כל הוצאה והוצאה, החל משכירות שמהווה בערך שליש מהמשכורת ועד לכוס קפה שנקנית בהיסח הדעת בדרך לעבודה. השיטה שלי לא לזייף ברישום היתה מאוד פשוטה, כל הוצאה נרשמת בפלאפון ברגע שהכסף יוצא מהארנק. את הרישום עשיתי בשמחה גדולה על כך שאני לוקחת אחריות על מעשי. היה לי חשוב לא לנזוף בעצמי על כמה שאני מבזבזת אלא רק לתעד לצורך למידה ולקראת שינוי. לדעתי הגישה הזו תרמה מאוד להצלחת התהליך. בסוף כל שבוע סיכמתי במחברת את סך ההוצאות השבועיות לפי קטגוריות, כולל ההוצאות הקבועות.

פתאום התסבוכת הכלכלית שלי נחשפה לעיני! אני בטוחה שכל מי שינסה לרשום במשך חודש את כל ההוצאות שלו יגלה כל מני “הפתעות” שהיה נוח להדחיק. גיליתי שאני מוציאה יותר מידי כסף על אוכל ושתיה בחוץ, משלה את עצמי שאם אני לא יכולה להוציא כסף על דברים גדולים כמו מעיל או ריהוט אני אפנק את עצמי בדרך “זולה” יותר של מסעדות, בתי קפה ובארים. אבל במצטבר זה כבר לא היה כל כך זול, לא לכיס ולא לבריאות.

להתעלמות הגדולה ביותר זכתה הריבית על המינוס. הסתבר לי שכל רבעון שילמתי ריבית של כ-400 ₪. כלומר – בכל שנה אני הגדלתי את הגירעון שלי ב-1600 ₪, רק בגלל שאני בגירעון! מבינים את האבסורד? גם אם ההוצאות שלי היו שוות להכנסות, והן לא, לא היה לי סיכוי לצמצם את המינוס בגלל תשלומי הריבית.

שלב שלישי: להתמודד עם הפוביה הטבעית מהבנק

יש משפט שאומר: אין מה לדאוג למינוס, הוא גדול מספיק כדי לדאוג לעצמו. ובאמת נתתי למינוס ולבנק להסתדר בניהם ולא התערבתי, הרי אפשר בימינו לעשות את כל סידורי הבנק בשלט רחוק –  משיכות מהבנקט, הצצות בחשבון באינטרנט כשממש חייבים, פה ושם שיחת נזיפה מהבנקאי וזהו בערך.

אחרי תקופת הימנעות ארוכה ואינספור דחיות הלכתי ועשיתי את הדבר שרציתי לעשות כבר המון זמן – נכנסתי בשערי הבנק. למרות שדיבורים על ריביות, פריים ומינוס עושים לי כאב ראש, הקשבתי במאמץ רב והבנתי שעדיף לי לקחת הלוואה ולשלם ריבית הרבה יותר נמוכה מהריבית שהייתי משלמת על המינוס.  וכך באמת עשיתי.

שלב רביעי: לחשב מסלול מחדש

היו לי את כל הנתונים ביד: כמה אני מוציאה בחודש כולל ההלוואה החדשה שלי, כמה  כסף אני מכניסה ואיפה אני יכולה וצריכה לצמצם על מנת שלא אהיה שוב במינוס.  בניתי לי מסגרת תקציב שבועית לקניות, אוכל ובילויים. אמנם התחלתי לבשל יותר בבית וויתרתי על כמה כוסות קפה\בירה בשבוע, אבל תחושת השליטה ושביעות הרצון שלי מהמצב מילאו היטב את החלל שנוצר. אני חושבת שנכון לקבוע תקציב שבועי משום שאם בשבוע אחד יש הוצאה חריגה, ניתן לקבוע מראש איך לקזז אותה מתקציב השבועות הבאים.

ועדיין, אמרתי למאמנת שלי, לא הייתי מתנגדת להכניס עוד כמה מאות שקלים בחודש. היא שלחה אותי הביתה עם שיעורי בית: לחשוב איך אני יכולה להרוויח עוד כסף. ואכן אולי ישמע פרדוקסלי להוציא כסף כדי לחסוך כסף, אבל בלעדיה אולי זה לא היה מצליח לקרות. תמיכה של אנשים בתהליך היא קריטית! לכו למאמן, אם אין לכם כסף למאמן מוסמך, לכו למאמן בסטאז’ או תעזרו בעמותה דוגמאת עמותת פעמונים. אפשר גם לשתף חבר או בן זוג בהתקדמות אחת לשבוע. תמיכה חיצונית חשובה כי יחסים עם כסף זה דבר מורכב וכדי לעשות שינוי בהתנהלות כלכלית צריך לרוב לעשות שינוי בגישה ובאמונות שלנו לגבי כסף.

שלב חמישי: לייצר הכנסה נוספת

הסתובבתי לי עם המחשבה איך אפשר לייצר עוד קצת כסף. שאלתי את עצמי איזה כשרונות שלי אני יכולה לתרגם לכסף ואלו סוגי העבודות אוכל לשלב עם משרה מלאה. באחד הימים נסעתי במונית שירות ודיברתי בטלפון באנגלית עם עמית לעבודה.  בסיום השיחה ניגשה אלי אישה ששמעה במקרה את השיחה וביקשה שאתחיל ללמד אותה אנגלית. כמובן שהסכמתי בלי לחשוב פעמיים. סיכמנו על 100 ש”ח לשיעור פעמיים בשבוע, והנה תוספת הכנסה של 800 ש”ח, בדיוק מה שהייתי צריכה! כמו שפאולו קואלו כתב בספרו האלכימאי, “כשאדם רוצה משהו באמת, היקום כולו נחלץ לעזרתו כדי שיגשים את חלומו”. תקופה מסויימת גם מלצרתי בסופי שבוע ולאט לאט, בדרך לא קלה ודיי מעייפת יצאתי מהמינוס. היה קשה אבל לגמרי שווה את זה. מאז ועד היום, אני יכולה לומר בגאווה גדולה, אני בפלוס.

עוד מהבלוג של מצדה שפי

Thumbnail

להיות צוק איתן. איך להישאר רגועים בזמן אזעקה ובכלל ?

השבוע נתקלתי בשכנה שלי מחוץ לקופת חולים. מה שלומך? שאלתי אותה. "לא טוב" ענתה לי, "אני בחרדות, לא מצליחה להרגע". מה את עושה כדי להרגיע את עצמך ? התעניינתי. "זה מה שאני עושה",...

תגובות

פורסם לפני 6 years
Thumbnail

אימון (קאוצ'ינג) לעסק שלך

לבעלי עסקים קטנים מגוון רחב של תחומים אותם עליהם לנהל – הם אחראיים על השיווק, ניהול הכספים, שירות לקוחות ועוד תחומי אחריות רבים. בעולם עסקי משתנה ודינמי, כדי להיות בעל עסק...

Thumbnail

הדיאטטי, הטבעוני והשחיתות היחסית - 3 סנדוויצ'ים על בסיס ממרח עשבי תיבול

בקפה- קיוסק שלנו יש לא מעט לקוחות קבועים, חלקם תושבי השכונה וחלקם עובדי המרפאה הסמוכה. כל פעם שעולה בנו חשש שהלקוחות מתחילים להשתעמם מהסנדוויצ'ים שלנו אנחנו רצים להמציא...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים