הבלוג של מירב רהט

תוך כדי תנועה

יוצרת, אוצרת, חוקרת, כותבת ומרצה אודות עיצוב-אמנות-תרבות ומגמות בעיצוב עכשווי. http://meravrahat.wordpress.com

עדכונים:

פוסטים: 101

החל ממאי 2011

תא”ל במיל. אריה בן טוב, מפקד 8200 וסגן ראש אמ”ן לשעבר, מציג בגלריה תירוש תערוכת פיסול ראשונה הפותחת צוהר לכמעט שלושים שנה של יצירה אמנותית פורה ומסקרנת, בה הוא עוסק ביחסים בין חומר, תנועה, חלל ואור, כדרך לספר סיפורים ולהקפיא רגעים בזמן.

18/12/2015

אריה בן טוב  - חובת דיווח (צילום גידעון לוין) י.

גילוי נאות ראשון – אריה בן טוב הוא אבא שלי ;  במהלך כל שנות ילדותי ונערותי אבא שלי היה איש צבא (התארים הנילווים לשמו בכותרת הפוסט הם חלק קטן מההיסטוריה האישית שלו) ומי שעבדו איתו מספרים שהיצירתיות הרבה שלו נכחה בכל מה שהוא עשה במסגרת עבודתו.  מאז שאני זוכרת את עצמי אני זוכרת אותו רושם, מגלף ויוצר, אך רק אחרי שהוא “יצא לאזרחות” הוא מצא את הזמן להתמסר לפיסול וליצירה אמנותית. ”חובת דיווח” היא תערוכת היחיד הראשונה שלו. שם התערוכה אמנם מהדהד את הרקע הצבאי ממנו הוא מגיע,  אך הוא נולד בגין ההתעניינות והשאלה שחזרה שוב ושוב  בין חבריו ומכריו- “מה אתה עושה שעות ארוכות בסטודיו?”. התערוכה “חובת דיווח” היא הזדמנות “לדווח” אודות עשייתו לכל השואלים כמו גם למי שזו הפעם הראשונה בה הם נחשפים לעבודותיו.

חובת דיווח - אריה בן טוב - משפחה - צילום גדעון לוין

גילוי נאות שני – אני חתומה, יחד עם נטע הבר, על אוצרות התערוכה (וגם על העיצוב שלה) ; אוצרות של תערוכה היא פעולה מורכבת מלכתחילה ואוצרות תערוכה של “אבא” יכולה להפוך את התהליך מורכב עוד יותר.  הבחירה להזמין את  נטע הבר לקחת חלק, כאוצרת שלכאורה אינה מעורבת רגשית, הובילה לתהליך עבודה משותף רב רבדים, במהלכו קשרנו בין סיפור חייו המרתק של אבא שלי לעשייה שלו בתחום הפיסול. באופן משעשע משהו, לאורך התהליך, יותר מפעם אחת, הבר, שהייתה אמורה לשמור על אובייקטיביות, נקשרה לסיפור האישי, ואני, שמעורבת רגשית, שמתי דגש על ההיבטים האמנותיים ותהליכי העבודה. התערוכה המוצגת בימים אלה בגלריה תירוש היא תוצר של עבודתינו המשותפת יחד עם אבא שלי והיא נותנת ביטוי לדרכו האמנותית, כמו גם מהדהדת את סיפור חייו ואת ההיסטוריה האישית שלו.

חובת דיווח - אריה בן טוב - סקיצות ק

הצצה קטנה אל מאחורי הקלעים ; בסיבוב בבית, בחצר ובסטודיו של אבא שלי מתגלים עשרות פסלים ומאות סקיצות עבודה. איך בוחרים מה להציג ובאיזה אופן?  כל פסל מספר סיפור וכך גם התערוכה כולה. אחת הבחירות שעשינו במחשבה על חיבור בין הרבדים השונים של ההיסטוריה האישית הייתה להשתמש בארגזי תחמושת – אלמנט דומיננטי עתיר משמעויות והקשרים – כאמצעי להצגת חלק מסקיצות העבודה הרבות שלו. שני ביקורים בתעשיה הצבאית וכמה שעות על שולחן הסקיצות הובילו לעיצוב כוננית פסלים המשלבת לבידים גלויים וארגזי תחמושת מפורקים – חלקם בהתזת חול שטישטשה עוד קצת את ההקשר הצבאי – והפיכתם אובייקט תצוגה. בגאנט העבודה על התערוכה שילבנו יום של הרכבת הכוננית והצבת ניסיון של סקיצות, בסופו היינו כולנו מחוייכים ומרוצים. נגיעה קטנה מימין, החלפת מדף משמאל והאובייקט עתיר הסקיצות ניצב בחלל הגלריה, מהדהד ומעצים את הסיפור שמאחורי היוצר והיצירה.

כוננית פסלים מארגזי תחמושת 2

ariebentov3

ariebentov1

על קטלוג העבודות ; עבודה לקראת תערוכה לוקחת חודשים רבים, התערוכה עצמה מוצגת מספר שבועות ויחד עם פירוק התערוכה החוויה הויזואלית התלת מימדית הולכת ומתפוגגת. האפשרות לשמר את רוח הדברים ולהנכיח יצירה גם אחרי שתערוכה מפסיקה להציג היא דרך קטלוג עבודות המציע ייצוג דו מימדי של העשייה. קטלוג התערוכה “חובת דיווח” (עיצוב: נורית בלוק ; צילום גדעון לוין) מציע הצצה אל היצירה של אבא שלי דרך עבודות, רישומים וטקסטים, ומשמר את רוח התערוכה בספר אמנות מרשים בפני עצמו. הקטלוג ניתן לרכישה בגלריה במהלך התערוכה – כל ההכנסות ממכירת הקטלוג הן תרומה לעמותת יוצאי 8200-ש.מ.2, לטובת מלגות לימודים לחיילים/לות מצטיינים/נות, מרקע סוציואקונומי קשה, לאחר שיחרורם*.

12347934_10153449760133640_3899740215464440560_n


חובת דיווח - אריה בן טוב - מחווה למאוריציו גוטליב  - צילום גדעון לוין

חובת דיווח - אריה בן טוב - קריסה  - צילום גדעון לוין

.

התערוכה “חובת דיווח” היא תערוכת פיסול – תחום של יצירה תלת מימדית.  כדי לחוות פיסול באופן מייטבי צריך לראות אותו באופן ממשי: להתרשם מיחסי אובייקט -מרחב, לבחון את כניסת האור בין גושים של מסה, לחוש את הנגיעות בחומר, לחוות את המפגש בין יצירות שונות הניצבות בחלל ואת הסיפור שהן מספרות. בחוסר אובייקטיביות מוצהרת אני ממליצה לבוא לראות את התערוכה.

. .

“חובת דיווח” ; אריה בן טוב – תערוכת פיסול | אוצרות: נטע הבר ומירב רהט.

שיח גלריה: יום רביעי 23.12.2015 בשעה 19:00; יום שישי 8.1.2016 בשעה 11:30

נעילת התערוכה: יום ראשון 10.1.2016 בשעה 18:00

גלריה תירוש, כיכר דה שליט, רח’ חבצלת השרון 36 , הרצליה פיתוח, טל. 09-9550518

שעות פתיחת הגלריה: א’ – ה’ 18:00 – 10:00, שישי 14:00 – 10:00

,

אתר התערוכה: http://ariebentov.wix.com/hovatdivuah

.

Arie BenTov

______________________________________________________________________________

* במסגרת מפעל המלגות של עמותת בוגרי 8200 – ש.מ.2 מאותרים בוגרות ובוגרי יחידה, אשר שירתו שירות צבאי מלא ביחידה למרות רקע סוציואקונומי קשה בגינו הם יכלו להשתחחר משירות צבאי, ובלטו בעת שירותם. בוגרים אלה מקבלים מלגות ללימודים אקדמאיים, המסיעות להם להשלים תואר ולעלות על פסים טובים יותר בהמשך מסלול חייהם. עד כה חולקו כ-200 מלגות. כל סכום התרומות מועבר ליעדו ללא שום מימון תקורות.

.

 

 

 

עוד מהבלוג של מירב רהט

Thumbnail

"הלו הלו אבא"

. באותו בוקר קמתי בלי אוויר. את הנסיעה לבקו"ם העברתי בניסיון לשכנע את הבטן המתהפכת שאין לי שום סיבה לדאגה – ה"ילד" לא הולך לקרבי, הוא מתחיל קורס של לא מעט חודשים בסביבה בטוחה - הכל בסדר. ב-8:00 הורדתי אותו בכניסה לבסיס, נפרדתי...

Thumbnail

"למה מי מושלם? ..."

. בובות תצוגה בחלונות ראווה הן בדרך כלל בעלות פרופורציות גוף שמוגדרות כמושלמות אך כמעט ובלתי ניתנות למימוש בחיים האמיתיים. גם אופן ההצבה של הבובות בחלונות הראווה היא...

Thumbnail

"נושאת מטוסים"

. . חמש אבני חצץ בשקית קטיפה. כדור מעיכה בצורת אגרוף שחור. משחק אותיות ישראל-פלסטין ללא פתרון. שוקולדים בצורת רובי 16־M. בובות מהנהנות בדמותם של בגין, סאדת וקארטר. בתערוכה...

תגובות

טופ 20 - בלוגים