הבלוג של מירב גת

מירב גת

אין מקום רחוק מידי...

עדכונים:

פוסטים: 144

החל מנובמבר 2014

רשמים מכנס בנושא נשים, בחירות ופוליטיקה. מרכז נא לגעת, יפו.

סייעו בארגון, נכחו, שמעו, תהו, חשבו וכתבו, חברות קבוצת המנהיגות של ויצ”ו תל אביב : מירב גת, יסמין כהן, גיל מרטנס.

 

יום האשה 2015. תשעה ימים לפני ש(שוב) יתרחשו הבחירות לכנסת.

צוות נשים (מעוררות השראה אחת אחת, ואנחנו זכינו להיות ביניהן) מתוך קבוצת המנהיגות של ויצו תל אביב, “סדר חברתי חדש”, יוזם ומארגן כנס בנושא נשים, בחירות ופוליטיקה. כנס אשר לראשונה בויצו ניתן לקבוצת המנהיגות לתכננו ולבצעו.

מטרת התוכנית בה אנו לוקחות חלק היא בניית דור של נשים מנהיגות, נשים שיפעלו לעשייה חברתית, נשים המאמינות בעצמן ומעוניינות לפעול לטובת הזולת. את הכנס קיימנו כדי להראות ולהדגיש לנשים את כוח בחירתן. בחירות אינן רק פוליטיות. הן יומיומיות, הן אישיות והן זכות גדולה. הן כוח.

משבע בבוקר התרוצצנו, דאגנו, תלינו שלטים, קיפלנו ניירות סגולים, הצבנו שולחנות ומפות, הרמנו טלפונים. הכנס הוא פרויקט גדול שחברותינו לקבוצה ואנו עומלות עליו ימים ולילות כדי להוציאו לפועל.

במסגרת הכנס ביקשנו מקהל הנשים למלא פתק הנפתח ב”אני בוחרת ב – …” התשובות היו רבות וכללו – אהבה, הצלחה, אושר, הנאה, אי איבוד תקווה, בריאות, חופש, יצירתיות ועוד…
חברותיי לתוכנית ואנחנו בחרנו בעצמנו.

פתקים אלו הוצמדו לענפי עץ המשאלות שבנינו. תראו איזה יופי:

 

בשעה 10:00 האולם מלא. מלא בנשים שבחרו להגיע, לשמוע, לפתוח את הראש, ולהבין קצת יותר. לנו נותר מקום רק על המדרגות, יסמין בקונטרול.

עלו לבמה המנחות שלנו, שחף ואורית, ואנחנו התרגשנו יחד איתן. עלתה לשאת דברים גם יו”ר ויצ”ו.

בהמשך, עלו לבמה מנכ”לית סלונה, אימי עירון, והעורכת הראשית של סלונה- רונית הבר (שהפגינה אומץ לב והצביעה על חברות הכנסת שלא פועלות למען נשים, אע”פ שתוך דקות הן יעלו לבמה בעצמן), כדי להציג את תוצאות המחקר והסקר שערכו במטרה לקבוע מי המפלגה הטובה ביותר לנשים בישראל.

מקום ראשון בעשייה הוענק למפלגת יש עתיד. חבר הכנסת יאיר לפיד עולה בהפתעה לבמה, ונוגע בלבן של הנשים עם נאום רהוט וכואב על אלימות נגד נשים. אין ספק כי האיש יודע לדבר, מבין את ההקשר ובוחר מילים בקפידה ובחוכמה. מפלגתו, יש עתיד, עוסקת בין השאר בקידום נשים חזקות על ידי חיזוק נשים חלשות, צמצום פערי השכר בין נשים לגברים על ידי הבטחת ייצוג נשים ברשימות לבחירות המוניציפליות ולחיוב ייצוג הולם לנשים בוועדות למינוי שופטים ודיינים.

מקום שני בעשייה מוענק למפלגת מר”צ וניתן לחברת הכנסת מיכל רוזין.

בהמשך, עולות לבמה חברות כנסת לפאנל בהנחיית נסלי ברדה. המשתתפות הן: חברות כנסת ומועמדות חדשות – ח”כ איילת שקד, ח”כ גילה גמליאל, ח”כ יפעת קריב, ח”כ מיכל רוזין, איילת ורבין נחמיאס, טלי פולוסקוב ונעה ארז .פאנל זה דן במיעוט נשים במפלגות ובכנסת, ביחס לנשים ובחקיקה קיימת ועתידית לשיפור וקידום מעמד האישה.

חברות הכנסת והמועמדות נדרשו להציג נושאים אותם הן מתכננות לקדם בכנסת הקרובה, בינהן קידום נשים בשוק התעסוקה, הכרה בהוצאות מטפלת, ביטול התיישנות בעניין הטרדות מיניות ותגמול נשות מילואימניקים. כולן יצאו בהצהרה כי עלינו להעז, להתמודד ולהכנס לזירה הפוליטית, למוקדי הכוח הן במוסדות הציבוריים ובמוסדות הפרטיים.

גילה גמליאל מצהירה כי היא בעד משך שירות צבאי שווה לנשים וגברים (רגע, זה לטובתינו או לרעתנו? מצד אחד אנחנו שואפות לשיוויון בכל התחומים, ומצד שני…) ומעוררת סערה באולם. איילת שקד ממעטת לדבר, יפעת קריב מנסה את כוחה בכנסת בביטול חוק ההתיישנות על עבירות הטרדה מינית. טלי פולוסקוב, ראש עיריית ערד (המעסיקה נשים רבות בצמרת העיריה!) מנסה לעשות דבר דומה גם בכנסת, ונועה ארז, המתמודדת ברשימה החדשה “ובזכותן”, לא מניחה לפנינו הצהרות פוליטיות, אלא מנסה לתת לנו, החילוניות, להבין עד כמה החרדיות נותרו מאחור, והגיע הזמן שלהן להשמע. מיכל רוזין ואיילת ורבין נחמיאס מנסות להביא אותנו לראות את העשייה הרבה שלהן, ולעודד אותנו להיראות, להשמע, להתמודד על תפקידים.

את הרגש אי אפשר להוציא החוצה (והאמת, מי רוצה?), ובתור נשים אנו גאות גם ביכולת שלנו להתרגש. אם לשים את האצבע על הרגע המרגש, נדמה שהוא שייך לנועה ארז, לדעת כולנו. האותנטיות, הצניעות, אומץ הלב והצורך העז לשנות הצליחו לגעת. ללא קשר לדעות פוליטיות, נצתה בנו תקווה שמפלגתן תצליח להכנס לכנסת, יש תחושה שהשינוי שהיא תביא, תהדהד גם אצלנו.

מסיימת את הכנס ד”ר יפעת ביטון, ממייסדות איתך – מעכי, מרכז נגה ומרכז תמורה למניעת אפלייה. היא הדגישה כמה חשובה זכות הבחירה שלנו וכמה “האישי הוא הפוליטי”. נשים צריכות לפעול לתיקון האפליה ולצמצום הפערים ולהביא לשיוויון בנטל.

בין לבין מפציע סרטון של מיקי קם, כי צריך גם לצחוק בבוקר רציני שכזה.

לבסוף, ביקשנו מנשים להצטלם עם פתק המעיד על הצורך בייצוג הולם של נשים גם בכנסת. ואין מדובר רק בייצוג, אלא בנשים המסוגלות ומעוניינות לפעול למען קידום נשים בישראל. נדמה שבכנס למדנו קצת על כך.

מעל  50% מאוכלוסיית ישראל הינה נשים.
אנו בעלות כוח ואנו בעלות יכולת הבחירה.

אל תשמנה פתק לבן. תצביעו!
ואל תשכחו- המשאלה של היום היא המציאות של מחר!

 ממליצה לכן לקרוא את הבלוגים של השותפות שלי, נשים מעוררות השראה -
גיל מרטנס ויסמין כהן

 

תודה לחברותיי לתוכנית על החוויה.

עוד מהבלוג של מירב גת

תצוגה מקדימה

אליזבת איננה מאת אמה הילי

זהו רומן מתח מסקרן הכתוב בצורה אמיתית, נוגעת ויפה שלא ניתן להניחו מהיד. זהו סיפור על אישה זקנה ושמה מוד, שזכרונה נמוג לאט. היא מחפשת אחר חברתה הטובה אליזבת. לאן היא נעלמה? האם היא תמצא אותה? במי היא יכולה לבטוח? מוד הינה...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

המלכה היחפה מאת אידלפונסו פלקונס

המלכה היחפה זהו סיפור המחבר בין שתי נשים יחפות, שתיהן מלכות, כל אחת בדרכה. האחת צוענייה גאה שלא תסכים לשים נעליים, גם אם אלו נעלי זהב להופעה מרהיבה, למול מאות מעריצים הבאים לשמוע אותה שרה. השנייה היא משרתת שחורה שיצאה...

תצוגה מקדימה

ללכת בשדות הכחולים מאת קלייר קיגן

נובלה ושלושה סיפורים ספוגי מיסטיקה אירית המציגים מגוון רחב של דמויות איריות כפריות. זהו ספר אירי מובהק, על נשים (צעירה ומבוגרת) הכועסות על גברים שנמצאים ונוכחים או לא בחייהן, על גברים קודרים שלא יודעים מה קרה למה שהם קיוו...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה