הבלוג של מירב גת

מירב גת

אין מקום רחוק מידי...

עדכונים:

פוסטים: 144

החל מנובמבר 2014

כל מי שאני מכירה סביבי מצא עצמו שוכר דירה בישראל לתקופה קצרה או ארוכה בחייו.
אני שכרתי דירות הן בתל אביב והן בגבעתיים. אני זוכרת מידי שנה, כחודשיים לפני סיום שנת השכירות את הלחץ והעיסוק סביב המשך הישארותי בדירה מול יציאה לשוק שוכרי הדירות בחיפוש אחר דירתי הבאה.

כמובן שמידי שנה עלה מול בעלי הדירה נושא העלאת שכר הדירה ונושא תיקונים, שיפוץ דירה, הוספת מזגן וכ’ו מול יכולתי הכלכלית לעמוד בגובה השכ”ד המבוקש וגובה עלויות המעבר.

השבוע השרים לפיד ולבני הציגו את חוק השכירות ההוגנת, לפיו תיאסר העלאת שכ”ד ביותר מ-2% בשנה; שטח המינימום לדירה: 26 מ”ר; המשכיר יחויב לחשוף את החוזה עם הדייר הקודם.
תחולת החוק תהיה על חוזים חדשים שנכרתו מה-1 בינואר 2015 ועד ה-1 בינואר 2020.
בנוסף, החוק מטפל בהגדרת יחסי שוכר משכיר וכולל את נושא הערבויות, תיקון פגמים בנכס המושכר ומסדיר את הנושא של ביטוח דירה, כך שהמשכיר לא יהיה רשאי לדרוש מהשוכר לשלם את דמי הביטוח.
החוק מגדיר מהי דירה ראויה להשכרה לצורך הבטחת איכות מינימלית לדירות ומניעת תופעות כמו דירות מחולקות ללא חלון או מטבח. החוק קובע כי יגובשו תנאים מינימליים לדירה הראויה למגורים הכוללים שטח מינימום לדירה של 26 מ”ר, גישה חופשית לדירה, מערכת לאספקת מי שתייה ומים חמים, קיומם של מערכת חשמל ותאורה, של פתחי אוורור ועוד.
החוק מיועד לצמצם את כוחם של בעלי הדירות מול השוכרים, שמעדיפים לשלם את התוספת במקום להיקלע לחוסר הודאות שבחיפוש דירה ולהיגרר להוצאות הכבדות שכרוכות במעבר דירה.
כן, דובר על הקמת מרשם שכירויות שיכלול מאגר חוזים.

יתרון משמעותי בהצעת החוק לטעמי הוא שהוא מגדיר מהי דירה ראויה למגורים.
“נפגשתי” במהלך חיפוש דירה במספר דירות שאינן קרובות להגדרה “ראויות”  וגובה השכר דירה שביקשו בגינן היה לא שפוי ולא הגיוני.

שוק שוכרי הדירות הינו שוק לא הוגן שעד כה לא פוקח ושוכרי הדירות מצאו עצמם תלויים בחסדיהם של משכירי הדירות.
אם המשכירים היו הגיוניים והוגנים, לא היה כלל צורך בחוק להסדרת הנושא.

השאלה המיידית היא האם החוק עשוי לגרום לזינוק מחירים בשוק השכירות לפני כניסתו לתוקף?

יש לזכור כי החוק “נולד” בעקבות מצב שוכרי הדירות בתל אביב וניראה כי החוק עשוי אולי לשפר את מצבם ומנגד דווקא להרע את מצבם של שוכרים מחוצה לה.
בנוסף, לא זיהיתי בהצעת החוק תמריצים ו/או הטבות לבעלי דירות להשכיר את דירותיהם לתקופות ממושכות ולא סנקציות כלפי בעלי דירות שיפרו את החוק.

אני שמחה שהממשלה תיעדפה סופסוף את נושא השכירות והחלה לטפל בו.
אני מזכירה לחברי הכנסת כי מדובר בציבור גדול וכוח בוחרים משמעותי.

כולי תקווה שהחוק יאושר לאחר הסדרת נושא התמריצים והסנקציות ויהפוך את שוק השוכרים ליציב והגון.
הגיע הזמן שהממשלה תטפל בצרכי אזרחיה, תגן ותקל עליהן.
ומקווה אני שציבור בעלי הדירות לא יבצע העלאות כואבות ומיידיות לשוכרים הנוכחיים.

עוד מהבלוג של מירב גת

תצוגה מקדימה

אליזבת איננה מאת אמה הילי

זהו רומן מתח מסקרן הכתוב בצורה אמיתית, נוגעת ויפה שלא ניתן להניחו מהיד. זהו סיפור על אישה זקנה ושמה מוד, שזכרונה נמוג לאט. היא מחפשת אחר חברתה הטובה אליזבת. לאן היא נעלמה? האם היא תמצא אותה? במי היא יכולה לבטוח? מוד הינה...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

יום האישה הבינלאומי 2015 - נשים בוחרות להשפיע

רשמים מכנס בנושא נשים, בחירות ופוליטיקה. מרכז נא לגעת, יפו. סייעו בארגון, נכחו, שמעו, תהו, חשבו וכתבו, חברות קבוצת המנהיגות של ויצ"ו תל אביב : מירב גת, יסמין כהן, גיל מרטנס.   יום האשה 2015. תשעה ימים לפני ש(שוב) יתרחשו הבחירות...

תצוגה מקדימה

המלכה היחפה מאת אידלפונסו פלקונס

המלכה היחפה זהו סיפור המחבר בין שתי נשים יחפות, שתיהן מלכות, כל אחת בדרכה. האחת צוענייה גאה שלא תסכים לשים נעליים, גם אם אלו נעלי זהב להופעה מרהיבה, למול מאות מעריצים הבאים לשמוע אותה שרה. השנייה היא משרתת שחורה שיצאה...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה