הבלוג של מירב גת

מירב גת

אין מקום רחוק מידי...

עדכונים:

פוסטים: 144

החל מנובמבר 2014

באוקטובר 2014 קיבלה מלאלה את פרס נובל לשלום על עבודתה ההומניטרית.
אני ממליצה על הספר הזה לאנשים רבים בתקופה האחרונה.
אני המומה מהאומץ שלה ומסיפורה.

מלאלה הפכה לסמל עולמי ונאמה בפני העצרת הכללית של האו”ם לרגל יום הולדתה ה-16. בקריאה נרגשת פנתה לילדים מכל רחבי העולם, וביקשה מהם לקחת לידיהם ספרים וכלי כתיבה, כי הם הנשק החזק ביותר.

מלאלה גדלה באיזור בו בחגיגה של בנים יורים ברובים, בעוד שבנות מתחבאות מאחורי וילונות היות ותפקידן פשוט להכין אוכל וללדת ילדים.

כאשר הטליבאן עלה לשלטון, איבדה מלאלה את הזכות ללכת לבית ספר.
הטליבאן התחיל להפציץ את בתי ספר וקבע סדרה של חוקים פרימיטיביים ואי שיוויוניים ביניהם כי בנות לא יכולות לקבל חינוך, הן אינן רשאיות להתפלל במסגד, כי הוא מיועד לגברים בלבד.
האפליה ביחס לנשים באה לידי ביטוי גם בהקשר למזון – הבנים קיבלו שמנת או חלב והבנות קיבלו תה בלי חלב. ביצים נועדו אך ורק לבנים, וכששחטו עוף – הבנות קיבלו את הכנפיים והצוואר, והבנים התענגו על בשר החזה.
אביה של מלאלה, מנהל בית ספר ואיש חינוך אמיץ מעודד אותה לדבר ולהילחם.
מלאלה ומשפחתה מאוימים על ידי הסביבה ובאוקטובר 2012 בעת שנסעה באוטובוס לבית הספר עם חבריה, אדם עם אקדח עולה על הרכב ויורה למלאלה בראש.

למרבה הפלא, מלאלה שורדת את פגיעת הכדור ומצליחה להתאושש.
פגיעה זו לא בולמת אותה והיא ממשיכה במאבק לחינוך ולשיוויון.

כיום מלאלה ומשפחתה מתגוררים באנגליה, אבל מלאלה כותבת על כמה היא מתגעגעת למולדתה ורוצה לחזור ולפגוש את חבריה ולראות את ארצה.
היא מגלה בגרות שהדהימה אותי לאור גילה הצעיר בה אין היא מחפשת נקמה כנגד תוקפה, ובמקום זאת היא מתפללת לשלום.

 סיפורה קורע לב ומעורר השראה.
אני מעריצה את האומץ שלה ואת העקשנות שלה.

אני מקווה שהמסר שלה והתקווה שלה לשלום תתגשם – “למה אנחנו מוסלמים נלחמים אחד עם השני? … אנחנו צריכים להתמקד בסוגיות מעשיות. יש לנו כל כך הרבה אנשים במדינה שלנו שהם לא יודעים קרוא וכתוב, ונשים רבות ללא חינוך בכלל. אנחנו חיים במקום שבו בתי ספר פוצצו. אין לנו אספקת חשמל סדירה. לא עובר יום אחד מבלי הריגתם של לפחות פקיסטני אחד. “

זהו ספר בעל מסרים חזקים לגבי חופש הביטוי, חופש דת ושיוויון הזדמנויות.
ספר על חופש – בין אם בקבלת חינוך ללא קשר למינך ובין אם בהליכה לחנות ללא ליווי גברי.
“היום כולנו יודעים שחינוך הוא הזכות הבסיסית שלנו ולא רק במערב… הטליבאן יכול לקחת את העטים ואת הספרים שלנו, אבל הם לא יכולים לעצור את דעתנו מלחשוב”.

זהו ספר לא רק על משפחתה,משפחת יוספזאי, אלא בכלל על פקיסטאן ועל השפעת הטליבאן על ארץ זו.

אני ממליצה מאוד על הספר הזה לכל מי שמתעניין בזכויות נשים, באקטואליה ובהיסטוריה.

בהוצאת כנרת זמורה ביתן

עוד מהבלוג של מירב גת

תצוגה מקדימה

אליזבת איננה מאת אמה הילי

זהו רומן מתח מסקרן הכתוב בצורה אמיתית, נוגעת ויפה שלא ניתן להניחו מהיד. זהו סיפור על אישה זקנה ושמה מוד, שזכרונה נמוג לאט. היא מחפשת אחר חברתה הטובה אליזבת. לאן היא נעלמה? האם היא תמצא אותה? במי היא יכולה לבטוח? מוד הינה...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

יום האישה הבינלאומי 2015 - נשים בוחרות להשפיע

רשמים מכנס בנושא נשים, בחירות ופוליטיקה. מרכז נא לגעת, יפו. סייעו בארגון, נכחו, שמעו, תהו, חשבו וכתבו, חברות קבוצת המנהיגות של ויצ"ו תל אביב : מירב גת, יסמין כהן, גיל מרטנס.   יום האשה 2015. תשעה ימים לפני ש(שוב) יתרחשו הבחירות...

תצוגה מקדימה

המלכה היחפה מאת אידלפונסו פלקונס

המלכה היחפה זהו סיפור המחבר בין שתי נשים יחפות, שתיהן מלכות, כל אחת בדרכה. האחת צוענייה גאה שלא תסכים לשים נעליים, גם אם אלו נעלי זהב להופעה מרהיבה, למול מאות מעריצים הבאים לשמוע אותה שרה. השנייה היא משרתת שחורה שיצאה...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה