הבלוג של מירב בורשטיין Merav Burstein

meravbur

עדכונים:

פוסטים: 88

החל מיולי 2010

אשת חינוך וסופרת ילדים * מעל 40 שנות הוראה בתחומי הטכנולוגיה והמדעים בחטיבות הביניים ( כיום גימלאית ) *  כותבת  למגירה מגיל 14 * האהבה לכתיבה היתה ידועה לכל.  מנהל בית הספר התיכון שבו למדה אף אפשר לה לצאת משיעורי הלימוד ולהתמסר לכתיבה.

ילדיה ונכדיה הם מקור ההשראה לכתיבה * חלק מכתבי היד שלה קטפו את המקומות הראשונים בתחורויות כתיבה שונות * ספרה הראשון לילדים יצא לפני 24 שנה ובאמתחתא חומר רב כתוב שטרם נחשף.

 גננות ומטפלות מכל רחבי הארץ  מקריאים את שיריה בפעילות חינוכיות שונות בגני הילדים. הצוותים החינוכים נחשפים לשיריה דרך דף הפייסבוק  “שירים לקטנטנים” שם היא מעלה את הטקסטים. 

ביומיום היא “מתזזת” בין נכדיה ( ועושה זאת באהבה גדולה ) ומשתדלת להעשרם בכל דרך אפשרית במושגים ובאינפורמציה במהלך השהות המשותפת.

 זוהי שרי רוזנטל שמשיקה בימים אלה את ספרה “נשיקה של אמא” בהוצאת “אופיר ביכורים” שמציינת : “בעת היותי מורה אהבתי מאוד את הקשר עם הילדים, את היכולת שלי להיות דמות המעצבת ומשפיעה על חייהם וחינוכם. הרגשתי סיפוק אדיר מהקשר עם הילדים שעד היום זוכרים ומזכירים לי את מה שהשפיע עליהם עד היום.”

 13995588_10205712451004233_7545743215026322568_o

האופי  הנמרץ והתוסס ניכר בכל רמ”ח אבריה של שרי רוזנטל, 64. חדורת מוטיבציה ומלאה בדרייב של נערה בת 14 היא בימים אלה כובשת את עולמם של הקטנטנים ושל ההורים עם ספר ילדים חדש פרי עטה “נשיקה של אמא”.

 שרי, אם לשלושה וסבתא לשמונה נכדים קטנטנים מתגוררת בנהריה קרוב ל- 33 שנה.  מורה במקצועה ( מאחוריה 38 שנות הוראה )  ומדריכת ריקודי עם ועמים לשעבר, לימדה אמנויות, טכנולוגיה ומדעים  בחטיבת הביניים.

 ספרה החדש “נשיקה של אמא” ( בהוצאת אופיר ביכורים)  הינו אסופת שירים לגיל הרך שעוסקים בעולמם של ילדים – רגשות, חלומות ומטלות היומיום. ספר לזמן איכות עם קטנטנים.שירי הילדות מלאי חן ומתיקות כתובים  בחריזה זורמת, עד שנראה כאילו השיר נכתב מאליו ללא מאמץ.

השירים הקליטים מעורריים בלב הקוראים הצעירים תחושת הזדהות והנאה מהדברים הפשוטים, טיולים והנאה מהטבע,  משחק בגשם, מסיבת יום הולדת לסבתא, ביקור בים, נשיקה של אמא  ועוד.

שרי מעבירה בשירים גם להורים, ונראה כי הם מהווים אנטיתזה לתרבות הצריכה, השפע והמותרות. מותרות וכסף לא יכולים לקנות שמחה ואושר.  וזאת כדי להדגיש ולהזכיר להורים מה באמת ילדים קטנים אוהבים ולמה הם זקוקים. וזה לא השתנה ולא ישתנה אף פעם.

 כולם חיכו לשמוע את הסיפור שלי . שרי שמעולם לא השתתפה בסדנאות כתיבה מעידה כי הכתיבה היא תחביב רב שנים.  ”הייתי “תולעת ספרים” מכתה ג’ , עושר המילים והביטויים נטמעו בי עמוק  ועולם הדמיון כבר אז היה מפותח מאוד .במסגרת התיכון בשיעורי הספרות כשניתנה משימת כתיבה של סיפור כשהשורה הראשונה ניתנה על ידי המורה , כולם חיכו לשמוע את הסיפור שלי”. אומרת בחיוך שרי.

 שרי כותבת למגירה מגיל 14 לערך, על מגוון נושאים : חויות נעורים, על אהבות אכזבות, טיולים ועוד. כשבגרה כתבה טקסים בבתי הספר ולמסיבות סיום, והמחזות בנושאים שהתבקשה  לבתי ספר יסודיים. בנוסף נאומי בר מצווה ,בת מצווה  ושירים בהזמנה.  מתמסרת לכתיבה בשעות הלילה. “אלו השעות שהכי כייף  לי להתרכז ולהתמסר לכתיבה..”

 שרי : “כבר שהייתי נערה היתה לי כמות אדירה של חומר כתוב שהראיתי רק לחברות וכשהחומר הועבר ללא רשותי, מתוך כוונה טובה למנהל התיכון הרגשתי נורא, והוא זימן אותי לחדרו ונתן לי אישור רשמי שכל פעם שארצה לכתוב אני יכולה לצאת מכל שיעור ולהתמסר לכתיבה. מיותר לציין שמעולם לא ניצלתי זאת ואת החומר שנחשף בפניו ללא ידיעתי, השמדתי מתוך כעס נורא ובושה, התחושה היתה, כאילו שנחשף  לסודותי האינטימיים והכמוסים ביותר.”

 מאז שהפכה  לאם התחילה לכתוב לילדיה והם היו מקור ההשראה שלה.  ”כשילדיי היו קטנים שלחתי חומר לתחרות שירים וסיפורים שהבטיחו מלגה להוצאת ספר. זכיתי בשתי קטגוריות, שירי ילדים ושירי מבוגרים וזה מה שדחף אותי להוציא ספר ראשון לפני כ24 שנים.” אומרת שרי.

 שירים לקטנטנים. חלק לא מבוטל  מהשירים  באים לידי ביטוי בדף פייסבוק מיוחד שנקרא “שירים לקטנטנים –לגננות ומטפלות”

בטקסטים היא “שותלת” נושאים שיש בהם מסרים גלויים או סמויים לילדים. על דימוי עצמי, נימוסים, דרך ארץ, משפחתיות, זהירות בדרכים, חשיבותם של הרגלים שונים כמו צחצוח שיניים, אכילת ירקות ועוד.

 כששרי נשאלת איזה ספר ילדים השפיע עליה היא משיבה : הספר “הדובון לא לא” אהוב עליי במיוחד.  הוא כל כך מאפיין את תקופת הלא לא של הקטנטנים  שלעיתים הם אומרים לא גם כשהם רוצים.”

14102879_10205712503125536_3816275571252027877_o

 מורה טוב  הוא מורה לחיים. “אהבתי מאוד את הקשר עם הילדים, את היכולת שלי להיות דמות המעצבת ומשפיעה על חייהם וחינוכם.” אומרת שרי.  ”כמורה תמיד הקפדתי בתחילת כל שיעור לטפטף קצת מתנות לחיים, על ערכים ועל יחסים בין אדם לרעהו, על הנתינה והעזרה לזולת ורק לאחר מכן הייתי עוברת לשיעור. אני קראתי לזה  “מתנות לתרמיל שתקחו לדרך” הרגשתי סיפוק אדיר מהקשר עם הילדים שעד היום זוכרים ומזכירים לי את מה שהשפיע עליהם עד היום.”

טיפ להורים –- קריאת ספר לפני השינה. העידן הטכנולוגי גורם גם לקטנטנים כמו למבוגרים להתמסר לגאדג’טים ולזנוח לא פעם את הספר הקשיח. אז כיצד אפשר לשמר את נושא הקריאה והספרות אצל קטנטנים? שרי נותן טיפ :  ”לגבי הקטנטנים, גילאי 2-5 שנים אני מאמינה שאין תחליף לסיפור של אמא  או אבא לפני השינה או בזמן איכות . לגבי  הילדים הגדולים  יותר  לדעתי, יש כמה אופציות. א-לקחתם לספרייה העירונית או למתנס שבו נערכים מפגשים של “שעת סיפור ” לעיתים גם עם הסופר/ת.  ב- אפשר להכין  בתכנית טלויזיה  הצגות מבויימות  שהם התחלתם של סיפורים מרתקים שהומחזו  ולגרום להם לרצות לדעת מה בהמשך. וזה מה שיעורר את סקרנותם  לדעת את המשך העלילה לחפש את הספר ולקרוא.. ג- אם מזמנים להם ספר דיגיטלי לדאוג  שהאיורים  יהיו מקור משיכה ויעוררו סקרנות  לדעת מה הסיפור שמאחוריהם. ורצוי שהסיפורים לא יהיו ארוכים מדי.”

“אני סבתא  קולית ואמיתית בכל רמח אברי”. לצד הכתיבה שרי מתחזקת סבתאות במשרה מלאה. שמונת נכדיה נהנים מביקורים שוטפים וטיפול מסור של סבתא משקיענית.  ”יש לי שמונה נכדים משלושת ילדי,  שהגדול שבהם רק בן ארבע וחצי.” אומרת שרי  ומוסיפה, “קורה שביום אחד מסייעת בשלשה בתים עד היום  ילדי לא לקחו שמרטפים תמיד אני שם בשבילם. .כשהם חולים או  במהלך היום יום.”

“אני מאוד אוהבת להשקיע בהם אם במשחקים כמו “אוניברסיטה לגן” או לגו  פאזלים והרכבות למיניהם.. ציורים ועוד.  את ה”גדולים” אני משתפת בנוסף במטבח.. עוגיות  או לישה וכדומה.  אני מאוד אוהבת לספר סיפורים  בתיאטרליות ולרתק אותם”.

14107681_10205712471964757_2381342555039763031_o

על פער הבין דורי היא אומרת : “אני חושבת שהנוסחה היא לדבר אליהם בגובה העיניים,  לכבדם ולנסות להבין אותם. אין ספק שאני מציבה  להם גבולות אך יש  הרבה דברים שאני מרשה ולא נבהלת מ”בלאגן”. כסבתא אני  משתדלת להעשיר את עולמם  בכל דרך אפשרית  במושגים ובאינפורמציה  מהמציאות  הסובבת אותם  והמתאימה לגילם , ומשחקת  אתם במהלך השהות המשותפת”.

רוקמת חלומות.  שרי לא נחה לרגע, נהנת משפע של פרגונים וביקורות טובות מצד קולגות אנשי חינוך, הורים וכמובן המשפחה, וכבר רוקמת חלומות לגבי ההמשך.  “אני רוצה להוציא לאור עוד ספרי ילדים ולפרסמם גם בשפות אחרות. שיגיעו גם לחלקים אחרים בגלובוס.”

“יש לי גם סיפורים שכתבתי, אחד על מקרה סמים והשני על מקרה בתחום אחר שכתבתי והחלום שלי  להמחיז ולהפוך אותם להצגה שתוצג בפני תלמידי תיכון  כדי להביא  לתודעתם את התוצאות הרות האסון שאליהם הסמים מובילים.”  חלום נוסף שלה הוא “ללמוד כתיבת תסריטים  ולכתוב עבור ערוץ הילדים סדרה איכותית ” …אנחנו מאחלים לה בהצלחה!

 13987650_10205712478484920_121574489925086634_o

עוד מהבלוג של מירב בורשטיין Merav Burstein

תצוגה מקדימה

לב רטוב

משמשת כמנהלת מערך שרות בחברה קבלנית מובילה  * בעלת תואר שני בלימודי  משפט * בגרות והתבגרות הבעירו בה צורך לומר "בקול רם" ולחשוף "פתקים" שכתבה במהלך השנים על מערכות יחסים,...

תצוגה מקדימה

על אבות ובנים...יחסים ושרירים

פסיכותרפיסט גופני ומטפל יציבה מומחה בליווי תהליכי גוף ונפש * למעלה מ- 10 שנים משמש כמדריך כושר, וחדרי כושר הם סביבה טבעית עבורו * תאונת אופנוע, פגיעה בגב ותהליך שיקום ארוך...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

קצין וג'נטלמן

גיוס מקורות והפעלתם, עצירת מבוקשים וסיכול פעולות טרור, מצגי שווא, יחס קרבה ושנאה, בגידה באמון, נאמנות כפולה, יחסי חברות עם ערביי ישראל ועם לבנונים, הם חלק מתוך תסריט חייו של אריאל רוניס ששימש כרכז ומנהל בשב"כ והיום משיק את...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה