הבלוג של מירב בורשטיין Merav Burstein

meravbur

עדכונים:

פוסטים: 88

החל מיולי 2010

‏‏DSC_8338 - עותק

אשת חינוך וסופרת * חובבת כתיבה וצילום * רואה בחינוך שליחות ( “המחנך הינו מתווה הדרך עבור התלמיד במתן כלים וערכים במסלול חייו” ) * הכתיבה טבועה בה מגיל צעיר  * הייתה רוצה לפגוש את אברהם אבן עזרא שהיה מבאר ומבקר משורר ופילוסוף שחי ב – 1092/3 – 1167.

 השילוב בין האהבה לכתיבה ולמקצוע החינוך הניבו את כתב ידה הראשון * דרך הסיפור היא מנסה , באופן יצירתי , להקנות את כללי הדקדוק העברי*  את ספרה הראשון לילדים היא מוציאה בעקבות תחרות “סופר נולד” ( שהתקיימה מטעם הסתדרות המורים בישראל ) *

 זוהי אילנה גויטע המשיקה בימים אלה את ספרה הראשון לילדים “כאן בונים עיר עברית” בהוצאת “אופיר ביכורים”,  שמציינת :  ”הקשר עם התלמידים ממלא אותי . כשתלמידים באים לספר, לשתף ולשאול , מעבר לשיעור הנלמד , אני יודעת שמצאתי נתיבות לליבם .”

 ”השילוב של שתיים מאהבותיי : אהבתי להוראה ואהבתי לכתיבה הוליד את ספרי הראשון.  לימדתי לשון בכיתות ג’ עד ו’ (חינוך רגיל) למעלה ממאתיים תלמידים בשבוע !  כמורה לחינוך מיוחד, המתמחה בהקניית הקריאה , מיומנויות הלמידה ובשיקום החשיבה , המעבר ללימוד אינטנסיבי במספר רב של כיתות ובמגוון של גילאים, הביא אותי לחשיבה אחרת על הוראת כללי הדקדוק העברי. חשיבה בה שילבתי את תחום הכתיבה הקרוב לליבי. משם קצרה הדרך לכתיבת הספר.” מציינת אילנה גויטע.  המשיקה בימים אלה את ספר ביכוריה “כאן בונים עיר עברית” (בהוצאת ‘אופיר ביכורים’).

 אילנה גויטע, 53, נשואה ואם לשישה, תושבת מרכז שפירא. היא בוגרת אוניברסיטת בר-אילן, מורה המתמחה בשיקום החשיבה ובהקניית מיומנויות הלמידה בחינוך המיוחד .

 אילנה , בדרכה המקורית והיצירתית , מעבירה לקוראים הצעירים בספרה “כאן בונים עיר עברית” – סיפור בעל פרוזה שירית, חריזה ומצלול רכים, את תהליך בניית עיר עברית חדשה.                               עם התקדמות הקריאה מתוודע הקורא למבנה השפה הכולל  שורשים, בניינים, זמנים וגופים, ומבין את הקשר ביניהם.    חלק נכבד מהספר מוקדש להכרה של שבעת הבניינים, להבחנה מדויקת ביניהם ולתפקיד שהם ממלאים בשפה.

באמצעות שפה קולחת, ואף משעשעת, רוכש הקורא הצעיר ידע במבנה הלשון העברי ,  בסיס איתן למיומנויות הלמידה הנדרשות במקצועות השפה:  כתיבה תקנית, דיוק בקריאה, הבנת הנקרא והעשרת אוצר המילים.

“מאז ומתמיד אני כותבת”. שלוש שנים לקח מרגע שעלה הרעיון ללמד את כללי הדקדוק בשפה בצורה נגישה וקולחת לכל תלמיד ועד והגשת כתב היד והפיכתו לספר .

 אילנה : “מאז ומתמיד אני כותבת:  דרשות לבר או בת מצווה, ברכות לפי הזמנה ועוד . לאחר שסיימתי את לימודיי לתואר הראשון והשני ניגשתי ללימודיי הכתיבה . למדתי ‘כתיבה’ ב’מכון כרם’ בירושלים , ובהמשך למדתי ‘תסריטאות’ בביה”ס לטלוויזיה ולקולנוע “מעלה” שבירושלים . עד כה התפרסמו מספר סיפורים שלי : “השלושה” ,”המלווה” “מעשה בחציל” ו- “להותיר שם”  .

 אילנה שוקדת בימים אלה על מלאכת הכתיבה של ספר נוסף ( “הבית הנפלא” ) ומקווה כי גם הוא יצא לאור בקרוב.

 הקניית מבנה השפה בצורה חוויתית. מעבר להנאה בקריאת הספר, אילנה מנסה גם להטמיע מסרים הנשזרים בעלילת הסיפור.  “להדהד את כללי הדקדוק הנלמדים בכיתה, בצורה חווייתית ומלאת הומור בשעות הפנאי, ולהקנות את מבנה השפה. הקנייה שתסייע  בשיפור הקריאה , כתיבה תקנית ובהבנת הנקרא”. מציינת אילנה.

 חינוך הוא שליחות. אילנה בחרה בחינוך מתוך ייעוד ושליחות, ורואה במקצוע זה  הזדמנות נפלאה לבנות עולמות. “תלמיד הוא עולם מלא. כמורה באפשרותי , הרבה מעבר להקניית ידע ,להשפיע טוב על עולמו ובזה אני רואה שליחות.” אומרת אילנה ומוסיפה “אם לא הייתי עוסקת בחינוך הייתי עוסקת בטיפול רגשי ובצילום”.

 אילנה התמקצעה בחינוך המיוחד מתוך בחירה מודעת. “בחינוך המיוחד יש הזדמנות לבנות ולהכין ילד להשתלבות מקסימלית בעולם המבוגרים למרות נקודות תורפה איתן הוא מתמודד . לתת כלים להתמודדות ישירה או עקיפה ובלבד שיגיע לעצמאות . לכל עיכוב להתאים את הדרך להצלחה .  לתת הכלים על מנת שיוכל לפרוץ קדימה בצורה עצמאית המלווה בתחושת הצלחה.”

 לשאלה האם מקצוע החינוך השתנה במהלך השנים, היא עונה : “תמורות הזמן השפיעו מאוד על תפיסת החינוך ובכלל זה על תפקיד המחנך. אבל , עם זאת , מהות התפקיד נשארה – בעיני הילד , המחנך מהווה דמות המבוגר המתווה לו את הדרך. גם אם , במרוצת השנים , הדרך קיבלה תפנית הרי שבפניי המחנך נותר בעינו התפקיד להוביל .”

 ההנאה שבהוראה. הנאה וסיפוק מעבודה הם המנוע של כולנו בתוך השיגרה האינטנסיבית. אילנה : ” כשתלמידים מספרים איך נפגשו עם הנושא הנלמד בטיול או בכל מסגרת אחרת ומשתפים איך השיעור פתח בפניהם צוהר , זה משמח. בנוסף, כשאני מזהה קושי אצל תל’ ודואגת שהעניין יטופל , זה חשוב בעיני. ומעל הכל , הקשר עם התלמידים ממלא אותי . כשתלמידים באים לספר / לשתף / לשאול מעבר לשיעור הנלמד. כשתלמידים טרודים ומחפשים אצלי תשובה. היכולת להימצא שם בשבילם ולתת מענה בבחינת “אין שמחה כהתרת הספקות”  היא זכות גדולה בעיני.”

 העולם הספרותי שלי. מעבר למקצוע ההוראה, אילנה נמשכה באופן טבעי לעולם הספרים ( מעצם היותה כותבת וחובבת קריאה)   במסגרת עבודתה החינוכית  היא הקימה  ספרייה בית-ספרית. והעבירה בבית הספר  את פרויקט ‘מצעד הספרים’ ע”ש מרים רות.  ”עם זאת , דמות שמסקרנת אותי והייתי שמחה לפגוש , חיה לפני מאות שנים ( 1092/3 – 1167) –  אברהם אבן עזרא שהיה מבאר המקרא , מבקר פילוסוף ומשורר. כתיבתו והלך מחשבתו , כפי שניכרים בכתביו , מחד , וסיפור חייו המאוד לא שיגרתי מאידך , מעוררים בי סקרנות והתפעלות “

 הספר שהשאיר עליה את חותמו הוא סיפרו של הסופר הרב חיים סבתו “תיאום כוונות” – “קראתי אותו בנשימה אחת והקריאה חידדה והשיבה לי תשובות בנקודות שהעסיקו אותי בזמנו.” אומרת אילנה.

‏‏cover-ivrit - עותק

כדי לעודד ילדים לקריאה ולחבב עליהם ספרים במציאות העולם הדיגיטאלי שהם חיים, היא ממליצה להורים להוות דוגמה לילדיהם ולהרבות קריאה בתוך הבית פנימה . ובנוסף לגשת עם הילדים לספריות ולחנויות הספרים לעיין ולבחור ספר . בנוסף לערוך פעילויות לילדים סביב ספרים הן בביה”ס והן בספריות העירוניות. “אפשר בהחלט ואף מומלץ  להשתמש גם באמצעים הטכנולוגים על מנת  להנגיש את ספריי הקריאה לילד.”

חלומות ושאיפות . המון חלומות יש לי” אומרת אילנה. “בתחום הכתיבה – חלומי שהספר “כאן בונים עיר עברית” ייכנס למצעד הספרים ע”ש מרים רות. ויש בזה בחינת סגירת מעגל. בנוסף  אני שואפת  להתמיד בכתיבה ולהוציא לאור ספרים הרבה .

את הראיון, מסיימת אילנה במשנה ממסכת אבות  שהיא אוהבת  ”הוּא הָיָה אוֹמֵר, אַל תְּהִי בָז לְכָל אָדָם, וְאַל תְּהִי מַפְלִיג לְכָל דָּבָר, שֶׁאֵין לְךָ אָדָם שֶׁאֵין לוֹ שָׁעָה וְאֵין לְךָ דָבָר שֶׁאֵין לוֹ מָקוֹם”.(פרק ד’ משנה ג’)

 ‏‏DSC_8329 - עותק

עוד מהבלוג של מירב בורשטיין Merav Burstein

תצוגה מקדימה

לב רטוב

משמשת כמנהלת מערך שרות בחברה קבלנית מובילה  * בעלת תואר שני בלימודי  משפט * בגרות והתבגרות הבעירו בה צורך לומר "בקול רם" ולחשוף "פתקים" שכתבה במהלך השנים על מערכות יחסים,...

תצוגה מקדימה

על אבות ובנים...יחסים ושרירים

פסיכותרפיסט גופני ומטפל יציבה מומחה בליווי תהליכי גוף ונפש * למעלה מ- 10 שנים משמש כמדריך כושר, וחדרי כושר הם סביבה טבעית עבורו * תאונת אופנוע, פגיעה בגב ותהליך שיקום ארוך...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

קצין וג'נטלמן

גיוס מקורות והפעלתם, עצירת מבוקשים וסיכול פעולות טרור, מצגי שווא, יחס קרבה ושנאה, בגידה באמון, נאמנות כפולה, יחסי חברות עם ערביי ישראל ועם לבנונים, הם חלק מתוך תסריט חייו של אריאל רוניס ששימש כרכז ומנהל בשב"כ והיום משיק את...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה