הבלוג של מירב בורשטיין Merav Burstein

meravbur

עדכונים:

פוסטים: 88

החל מיולי 2010

27/09/2016

מרצה לכלכלה, מוסקאי סופר *  רווק ואב לשלושה ( מתוכם זוג תאומים ) במשרה מלאה * שנים שהוא כותב שירים ומוסיקה * ההשראה לכתיבת ספר ילדים ניצתה מתוך צורך להביע רעיון (“כל אדם הוא אי בפני עצמו ששט במרחב הזמן בעולם) *  סובר כי מערכת החינוך וההורים עצמם מכוונים להישגיות יתר (“התוצאה הופכת לעיקר ולא הדרך” ) וכי יש צורך להשתחרר מקיבעון התוצאה.

 ילדיו הן משתי אמהות שונות איתן הוא נמצא בקשר קרוב * לדעתו  מודל הזוגיות הנכון להיום הוא שאין מודל ומה שלא ישתנה זו הכמיהה לנפש משלימה – זה לא קשור כבר לתבנית – זה הטבע האנושי.

 היה רוצה לשבת לקפה עם הסופר יורם קניוק * אין לו דעה נחרצת לגבי חוק הסופרים (“שוק הספרים אינו תחרותי ויש ירידה בדרישה לחומרי פרינט-  ישנם יתרונות ויש גם חסרונות”) * לדעתו יש להנחיל “קריאת חובה” עוד בבתי הספר היסודיים על מנת לעודד את אהבת הספר בקרב הדור הצעיר זאת למרות שפע הגירוים הטכנולגיים שיש בעולמם.

 ספרו הראשון לילדים “האי שמצא איה”  ( הוצאת “אופיר ביכורים”) הושלם בתוך מס’ שבועות   (“שלושה ימי עבודה נטו”) וההחלטה לצאת לאור היתה ספונטינית *  זהו עידו איזדורפר , 42, שמציין : “האי מסמל את עולמינו הפנימי במפגש עם עולם חיצוני ענק – ים . והאקראיות בחיים והמרחב העצום הזה יוצר אינטראקציות שצריך לדעת להתמודד איתן.”

 11424757_10153439750444445_2415166959674215022_n

שנים שעידו איזדורפר, 42 , כותב מוסיקה ושירים, עד שבאופן ספונטני הוא מחליט לצאת עם כתב ידו שנכתב בתוך מס’ שבועות. היום לאחר שבעה חודשים נולד ספרו הראשון לילדים “האי שמצא איה” ( אופיר ביכורים).

הספר  מתאר את סיפורו של אי קטן שצץ לו בים (עִם דֶּקֶל וְתָמָר וְחוֹל זָהֹב וְחַם ) אשר יוצא לטיול, בלי לדעת לאן. מבקש להתחמם מקרני השמש ולהכיר חברים חדשים. כשהאי מבין שזה המצב הוא מחליט להתמסר לגלים ולא להביט שמאל וימין ולצאת למסע שסופו לא ידוע.  תוך כדי המסע, מגיע האי לתובנות מיוחדות וקסומות, אשר עוזרות לו להתגבר ולהגיע לאמת הפנימית שלו. בסופו של הסיפור, האי פוגש באי נוסף, “איה – בת”. האי המאושר מרגיש שהגיע לחוף מבטחים. ושניהם יחד יודעים כי הם מצאו את מקומם בלבו של האחר והם אינם עוד לבד בעולם. 

 עידו איזדורפר,  מרצה לכלכלה באוניברסיטת ת”א, המרכז הבינתחומי הרצליה, רווק פלוס שלושה (בתוכם זוג תאומים בני פחות משנה ) ומתגורר בתל אביב.

ההשראה לכתיבת הספר לא היתה מתוכננת מראש, והיא נולדה תוך כדי מחשבה אקראית של רצון לפתח מסר / רעיון שהוא מאמין בו. “פשוט שכבתי במיטה והרגשי שאני רוצה להביע את הרעיון שכל אדם הוא אי בפני עצמו ששט במרחב הזמן בעולם – הים מסמל את המרחב והאי את הפרט הבודד. תוך כדי הכתיבה הבנתי שהרעיון הנוסף המרכזי בסיפור הינה חשיבותה של הדרך שעושה האדם ולא התוצאה הנובעת ממנה. הדרך היא העיקר בחיים ולא התוצאה ושבסופו של דבר כולנו מחפשים שיקבלו אותנו בעולם הגדול הזה.”

“ההחלטה לצאת לאור הייתה ספונטאנית”. הכתיבה משמשת עבורו כתחביב. שנים שהוא כותב שירים ומוסיקה. “הכתיבה במבנה שיר תמיד קיימת אצלי במשך שנים. גם הסיפור “האי שמצא איה” כתוב בצורה כזו – עם קצב – חריזה ומשקל המתאימים למבנה שירי. ההחלטה לצאת לאור הייתה ספונטאנית – מאחר ומדובר בסיפור ילדים  – הרגשתי שאולי כדאי שזה יבוא לכלל מימוש.”

 IMG307-1הכתיבה נעשתה גם היא באופן יחסית ספונטאני, ותוך מספר שבועות הוא מסיים את כתיבתו.  “כמות הזמן שהושקע נטו – לא מדובר ביותר משלושה ימי עבודה” הוא מציין בחיוך.

“מה זאת אהבה?” ” עדו, גבר נאה לכל הדעות, רווק, שלא מצא עד כה את הנפש התאומה שלו, עונה לשאלתי מה זאת אהבה : “אם הייתי יודע להגדיר אהבה – זו  כבר לא הייתה אהבה” אומר עדו בשיחתינו.  “בסיפור הילדים שלי אני דווקא מראה שהחיפוש לא היה אחרי אהבה או אחרי משהו מוגדר מראש – אלא יציאה למסע שנובע מהחיים עצמם – בסופו של דבר את האהבה האי מצא דווקא כשלא התכוון כלל . אני חושב שלהשקיע בחיפוש אהבה זה מושג קצת בעייתי – צריך לפתוח את הלב והראש  – ואז לתת לאהבה מקום בחיים – משם הכל מתחיל בעצם.”

 עדו : “יש לי ילדה בת שמונה וחצי ותאומים קטנים – לא מאותה האם. אני בקשר קרוב איתם – ואבהות אצלי זה דבר מאוד מרכזי בחיים. מודל הזוגיות הנכון להיום הוא שאין מודל - המודלים נבנים בתקופה שלנו – והרבה מסורות מהעבר נשברות ונוצרות תבניות חדשות. מה שיפה בזה שיש מקום להרבה אופציות.המחיר הוא – בתור מרצה לכלכלה- שעד שהתבניות מתקבעות – ההיסטוריה מוכיחה שמי שייהנה מכך יהיו הדורות הבאים.אנחנו כרגע יוצקים את התבנית. מה שלא ישתנה זו הכמיהה לנפש משלימה – זה לא קשור כבר לתבנית – זה הטבע האנושי”

 לצאת מהקופסה.  בעולם המורכב והאינסופי של ימינו, אין מקום לדפוסי חיים על פי תבניות, כך עדו מאמין ונוהג גם בחייו האישיים. רעיון זה מוטמע גם בספרו, המכוון לקוראים הצעירים וגם למבוגרים שבנינו.  ”האי מסמל את עולמינו הפנימי במפגש עם עולם חיצוני ענק – ים . והאקראיות בחיים והמרחב העצום הזה יוצר אינטראקציות שצריך לדעת להתמודד איתן. חלק מהאנשים יוצרים תבניות בעולם וחיים על פיהן וחלק מחפשים לתת לחיים לקחת אותם קצת יותר ופחות מתקבעים במסגרות קיימות .”

 “יש צורך להשתחרר מהקיבעון הזה שנקרא תוצאה“. מערכת החינוך וגם גם ההורים, לדעתו, מכוונים להישגיות יתר. עדו :  “ההורים עצמם דורשים זאת מהמערכת בצורת ציונים והערכות. לדעתי חבל שהתוצאה הופכת לעיקר ולא הדרך . זה בדיוק המסר בסיפור – לשחרר קצת מהקיבעון הזה שנקרא תוצאה“.

 עם הספר. לשאלתי עם איזה סופר היית רוצה לשבת לקפה ולמה ?הוא עונה :  ”הייתי רוצה שוב לקרוא את “גן הצבאים” של נורמן מיילר. משהו בסיפור הזה מראה את החיים באופן מפוקח ומקורי. גם ספר כלשהוא של הסופר הישראלי יורם קניוק בהחלט יתקבל בברכה מאותה סיבה.”

 ספר הילדים האהוב עליו הוא “דירה להשכיר” של לאה גולדברג . “הסיפור משלב מסר חינוכי חשוב ואוניברסלי של אהבת אדם בתוך תבנית של בניין משותף. השימוש בבניין משותף כמשל לחברה הוא מקסים בעיני. כמו כן – גם הסיפור הזה נכתב במבנה שירי עם משקל וקצב  – דבר שאני מאוד מתחבר אליו באופן אישי”.

 חוק הסופרים. לעדו אין דעה נחרצת לגבי חוק הסופרים. “בתור מרצה לכלכלה אני יכול להצביע גם על יתרונות ווגם על חסרונות בחוק הזה. אך בעיקרון אני חושב שהבעיה איננה טמונה בחוק אלא בשני פקטורים עיקריים המשפיעים על שוק זה:  ירידה בביקושים לספרים וחומרי קריאה בפורמט “נייר” בגלל עידן האינטרנט – וחוסר תחרותיות בשוק זה בארץ. אבל זה דיון כבר בפני עצמו”.

קריאת חובה.  ”הדרך  לעודד צעירים להיות מכווני קריאה וכתיבה, אינה פשוטה לנוכח שפע הגירויים הדיגיטאליים בעולם”  אומר עדו ומוסיף : ” לדעתי צריך  לחשוף אותם בבתי הספר ע”י קריאת חובה באופן תדיר יותר . מתוך קריאת החובה הם ייחשפו כבר לתכנים וייראו את היופי בקריאת סיפור ויבינו את ההבדל בינו לבין גירוי טכנולוגי אחר. לצערי זו תחרות קשה . הטכנולוגיה תמיד מנצחת, אך סיפור ושפה יישארו תמיד , כך שאני מאמין שנפש האדם תחפש אתמיד תקשורת בשפה נטו ללא גירוי נוסף”.

חלומות ושאיפות.  ואם חשבתם שעדו השיג את רוב יעדיו והגשמם. לאלה הוא  מצהיר בהחלטיות : “אני רוצה  לעשות יותר מוסיקה ושירים ולהוציא אותם לאור באופן ממוקד יותר. באמתחתי עוד שירים וספרי לימוד אקדמיים בכלכלה.”  יש למה לצפות!

עוד מהבלוג של מירב בורשטיין Merav Burstein

תצוגה מקדימה

לב רטוב

משמשת כמנהלת מערך שרות בחברה קבלנית מובילה  * בעלת תואר שני בלימודי  משפט * בגרות והתבגרות הבעירו בה צורך לומר "בקול רם" ולחשוף "פתקים" שכתבה במהלך השנים על מערכות יחסים,...

תצוגה מקדימה

על אבות ובנים...יחסים ושרירים

פסיכותרפיסט גופני ומטפל יציבה מומחה בליווי תהליכי גוף ונפש * למעלה מ- 10 שנים משמש כמדריך כושר, וחדרי כושר הם סביבה טבעית עבורו * תאונת אופנוע, פגיעה בגב ותהליך שיקום ארוך...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

קצין וג'נטלמן

גיוס מקורות והפעלתם, עצירת מבוקשים וסיכול פעולות טרור, מצגי שווא, יחס קרבה ושנאה, בגידה באמון, נאמנות כפולה, יחסי חברות עם ערביי ישראל ועם לבנונים, הם חלק מתוך תסריט חייו של אריאל רוניס ששימש כרכז ומנהל בשב"כ והיום משיק את...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה