הבלוג של מירב בורשטיין Merav Burstein

meravbur

עדכונים:

פוסטים: 88

החל מיולי 2010

טלי פז מחברת ספר הילדים “הארנב של יהלי” * עוסקת בהוראה לגיל הרך כגננת ומדריכת גננות * התמחתה בשילוב אומנויות בהוראה, ולימודי בביבליותרפיה  * לגננות הגיעה לאחר לימודיה באוניברסיטה ובעקבות נסיעה לאפריקה עם המשפחה שם ביקשו ממנה להיות גננת של גן ילדים השייך לקהילה הישראלית * ההתנסות המקצועית והאהבה לילדים משאירים אותה בתחום עד היום.

הספר נכתב בעקבות הקשר החם והאוהב שלה לנכדתה, וחווית פרידה שחוו *  על ציר היחס הבין-דורי של סבתות (וסבים)- הורים – נכדים,  ומושגים כמו: פינוק, אהבה והצבת גבולות, היא מחליטה לשבת ולכתוב את ספרה “הארנב של יהלי” (הוצאת “אופיר ביכורים”)  

זוהי טלי פז  האומרת: “מעבר למקרה הפרטי שלי, זהו מצב שסבים וסבתות רבים חווים כיום (מתוך היכרות אישית עם רבים כאלו) ומתפקדים כסבא וסבתא בין פרידות לא קלות, לפגישות נרגשות בהן הם משתדלים ומשתדלות למלא חסכים שונים. אך מעל הכל, הספר מעביר מסר של אהבה שאינה תלויה בדבר, אהבה בין סבתא לנכדתה”.

 11426192_903230409734301_5365057442945521732_n (1)

“מבחינתי פינוק הינו ביטוי לאהבה, בניגוד ל”קלקול” וחוסר הצבת גבולות. פינוק יכול להתבטא בדברים ערכיים רבים כמו בילוי של זמן איכות בצוותא בטיולים, סרטים הצגות, סיפורים ובעיקר מגע חם ומחבק, שיחות והקשבה במלוא הקשב לילד האהוב שלצידך, אך גם בקניית דברים קטנים (ולאו דווקא גדולים ומרשימים) שמשמחים את הילד וקשורים באופן ישיר לעולמו האישי ולחוויותיו האישיות.”

היא תושבת תל- מונד, נשואה, אם לארבעה ילדים וסבתא לשני נכדים. גננת ומדריכת גננות, בעלת תואר שני בשילוב אמנויות בהוראה והכשרה בביבליותרפיה, כתיבה יצירתית וקידום כישורי למידה האוהבת ילדים וחיות, משיקה בימים אלה את ספר הביכורים שלה לילדים “הארנב של יהלי” בהוצאת “אופיר ביכורים”, אותו כתבה בעקבות הסיפור האישי שלה ושל נכדתה.

11953128_1047403318618202_925278284243244916_n

“הארנב של יהלי” מספר על הקשר מיוחד הקיים בין סבתא טלי לנכדתה יהלי. יהלי הקטנה מבקשת, סבתא האוהבת מפנקת… הוריה של יהלי, לא כל כך מרוצים משפע הפינוקים. הם אומרים: “…סבתא טלי, את מקלקלת את יהלי…” אבל סבתא אומרת: “…אני לא מקלקלת. אני מפנקת. ומפנקים את מי שאוהבים…”(ע’מ 6). עבור סבתא טלי, כמו עבור סבתות רבות אחרות, “פינוקים” הם חלק מביטויי האהבה שלה לנכדתה הקטנה.

 הספר מתאר את מערכת היחסים שבין סבתא לנכדתה, כמו בין סבתות וסבים רבים אחרים החווים את הקשר המיוחד הזה. הקשר האוהב והחם של יהלי הקטנה וסבתא, התחושות והרגשות המבצבצים בין דפי הספר, מספרים סיפור אוניברסאלי של יחסי סבתות ונכדות.

 גננת מבחירה. החיים הם שהובילו אותה לתחום החינוך לגיל הרך. טלי : “לאחר סיום לימודי באוניברסיטה נסעתי עם משפחתי לאפריקה, ושם ביקשו ממני להיות גננת בגן הילדים של הקהילה הישראלית שבמקום. בעקבות ההיכרות עם העבודה בגן, התאהבתי בה ובילדים ועברתי הסבת אקדמאים לגיל הרך. מאז ועד היום אהבה זו מהווה נר לרגלי ואני מיישמת אותה בעבודתי ובכתיבתי בהנאה גדולה.”.

 להפליג לארץ הדימיון. טלי פז בעלת חיבה גדולה לספרים ולקריאה.  אוהבת להפליג לארץ הדמיון, להמציא משחקים וסיפורים ולהיות “כל מה שאני רוצה” לפחות בדמיון.

הדחף לכתוב. הספר נכתב מתוך דחף ורגש אמיתיים, כשלאחר מכן עבר מספר שינויים. הכתיבה איפשרה לה  לבטא את תחושותיה ורגשותיה ליהלי נכדתה האהובה, ששהתה עם הוריה בחו”ל, בשיקגו שבארה”ב.

 טלי משתפת : “את קשרינו ההדוקים והאוהבים בססנו בביקורינו זו אצל זו, וכן דרך הסקייפ. באחד הביקורים שלה בארץ, היא בקשה “ארנב אמיתי” שהיה עבורה חבר אמיתי, והשאר כבר מסופר בספרי “הארנב של יהלי”. לשמחת שתינו, יהלי שבה לפני כשנה בחזרה לישראל יחד עם הוריה ואחיה הקטן – דניאל, והם גרים כיום קרוב למשפחה וקרוב ל”חיים” הארנב…”

 הפרידה מהנכדה האהובה. “הספר נכתב  מזווית אישית שלי, כסבתא ה”נאלצת” להיפרד מנכדתה האהובה, עקב אילוצים משפחתיים”. מציינת טלי. “אך מעבר למקרה הפרטי שלי, זהו מצב שסבים וסבתות רבים חווים כיום.

 11902425_1047403278618206_5581772486075461882_n (1)

הספר מאיר “בקריצה קטנה” את היחס הבין-דורי של סבתות (וסבים)- הורים – נכדים. הסבתות שכל כך רוצות “לפנק” ולאפשר לנכדים להגשים חלומות ומאוויים מסוגים שונים,  לעומת דור ההורים המתמודד עם הצבת הגבולות בחיי היומיום.

טלי: “הוא מעלה שאלות ותהיות בנוגע להבדלי התפקידים ביניהם ולגבי המקום אותו תופסים הנכדים בחיי הסבים והסבתות, מזווית ראייתה של סבתא כמובן…יחד עם זאת ומעל הכל, הספר מעביר מסר של אהבה שאינה תלויה בדבר, אהבה בין סבתא לנכדתה”.

לפנק ..לפנק…לפנק. טלי סוברת כי  ”פינוק” הינו ביטוי לאהבה, בניגוד ל”קלקול” וחוסר הצבת גבולות. פינוק שיכול להתבטא בדברים ערכיים רבים כמו בילוי של זמן איכות בצוותא בטיולים, סרטים הצגות, סיפורים ובעיקר מגע חם ומחבק, שיחות והקשבה במלוא הקשב לילד האהוב שלצידך, אך גם בקניית דברים קטנים (ולאו דווקא גדולים ומרשימים) שמשמחים את הילד וקשורים באופן ישיר לעולמו האישי ולחוויותיו האישיות.

לשאלה : “מתי לדעתך עוברים את הגבול ב”פינוק” ? היא עונה : “אכן, ניתן לעבור דיי בקלות את הגבול הדק שבין פינוק לפינוק ייתר, כאשר במקום להיות עם הילד בזמן איכות תוך הקשבה ותשומת לב, אנו מנסים לרכוש את ליבו במתנות יקרות וגדולות המשרתות גחמה של רגע וללא כל ערך מוסף. מלכודת שכולנו יכולים ליפול אליה בקלות יתרה, לאור אורח החיים שלנו כיום- מעט זמן פנוי ואיכותי לעומת שעות עבודה מרובות, ריבוי השעות בהן מבלים הילדים בגן ועם שמרטפים למיניהם ופרידות ממושכות…”.

 

הקונפליקט הבין דורי. למרות הקונפליקט הבין-דורי, הקיים בין הורים לסבים וסבתות, סוברת טלי כי שני  הצדדים צריכים להיות קשובים זה לזה, מתוך כבוד הדדי  לרגשותיו וערכיו של האחר. “שני הצדדים צריכים לראות את טובת הילד במרכז. באופן אישי נתקלתי בכך לא פעם. לדוגמה, ביתי לירון, אמא של יהלי, שהינה תזונאית קלינית במקצועה, בקשה מכל הסבים והסבתות של ילדיה להמעיט במתן ממתקים ולדאוג לתזונה בריאה, דרישה הגיונית וחשובה בהחלט. מן הצד השני עומדים אנחנו, הסבים והסבתות, שאינם חיים עם הילדים באופן יומיומי וכאשר אנו נפגשים עם הנכדים, אנו רוצים לספק להם את רצונם ב”צ’ופר” מידי פעם. לכן, הגענו ל”הסכם פשרה” של כמות מוגבלת בלבד של ממתקים וחטיפים, תוך דגש על אלו המזיקים פחות והכוונה למזון בריא.”

 11923195_1047403238618210_8388815353133473206_n

“כסבתא ואשת חינוך, אני בהחלט מודעת לחשיבות החינוך וערכים ולהצבת גבולות ומכבדת את חינוך ההורים וקשובה לבקשותיהם.” היא מסכמת.

בביבליותרפיה- שיטת טיפול באמצעות ספרות. במסגרת לימודי התואר שעסק בשילוב אומנויות בהוראה, למדה טלי  בביבליותרפיה והתאהבה בתחום.

“באמצעות הסיפור, היוצר “ריחוק” בין הילד ל”נושא” המציק ומטריד לעיתים, ניתן לחשוף ולשתף את הילד בכל המעסיק אותו בעולמו הרגשי והחווייתי, ולאפשר לו לחוש הזדהות, אמפטיה, הבנה ותחושה שהוא לא לבד, שגם אחרים חווים ומרגישים חוויות ורגשות דומים לשלו, וכמובן לפתח עימו שיחה סביב הסיפור. כגננת ומדריכת גננות, אני פונה בעיקר לגיל הרך.” היא מציינת.

כך למשל היא מדגימה בספרה החדש, “הארנב של יהלי”. “בספר  עלו נושאים רבים, בניהם : מה אני אוהב לעשות עם סבא וסבתא שלי, האם הייתי רוצה חיית מחמד ואיזו חיה הייתי בוחר, איך אני מרגיש כשאני נפרד מאנשים, חברים ומקומות שאני מכיר ואוהב, איזו משאלה כמוסה הייתי רוצה להגשים, ועוד.”

“הכתיבה היתה מאז ומתמיד חלומי האישי הגדול”. כבר כילדה כתבה טלי סיפורים ושירים דבר שנמשך גם כשבגרה. רבים מסיפוריה נגנזו ב”מגירה” או במחשב, אך לאחר שקראה בפני ילדי הגן חלק מכתבי ידה, ונוכחה לראות עד כמה אהבו את הטקסטים והזדהו איתם, החליטה  להוציאם לאור. “הוצאת אופיר ביכורים תמכה בי ועודדה אותי לעשות זאת, וכבר בימים אלו אני עובדת על שני ספרים נוספים.” היא אומרת.

ומרחיבה : “אחד הספרים עליו אני עובדת בימים אלו הינו “המשקפיים המופלאים שלי”, המספר על ילד כעסן שמוצא פתרון להתנהגותו הבלתי רצויה. הוא מרכיב על אפו זוג משקפיים מופלאים והתנהגותו  משתנה, ובתגובה גם התנהגותם של הסובבים אותו. המשקפיים מרמזים על דרך ההסתכלות של הילד על המתרחש בעולמו ועל הבחירה שבידיו: הוא זה שבוחר להרכיב אותם ולשנות את אופן הסתכלותו על העולם.

 

עוד מהבלוג של מירב בורשטיין Merav Burstein

תצוגה מקדימה

לב רטוב

משמשת כמנהלת מערך שרות בחברה קבלנית מובילה  * בעלת תואר שני בלימודי  משפט * בגרות והתבגרות הבעירו בה צורך לומר "בקול רם" ולחשוף "פתקים" שכתבה במהלך השנים על מערכות יחסים,...

תצוגה מקדימה

על אבות ובנים...יחסים ושרירים

פסיכותרפיסט גופני ומטפל יציבה מומחה בליווי תהליכי גוף ונפש * למעלה מ- 10 שנים משמש כמדריך כושר, וחדרי כושר הם סביבה טבעית עבורו * תאונת אופנוע, פגיעה בגב ותהליך שיקום ארוך...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

קצין וג'נטלמן

גיוס מקורות והפעלתם, עצירת מבוקשים וסיכול פעולות טרור, מצגי שווא, יחס קרבה ושנאה, בגידה באמון, נאמנות כפולה, יחסי חברות עם ערביי ישראל ועם לבנונים, הם חלק מתוך תסריט חייו של אריאל רוניס ששימש כרכז ומנהל בשב"כ והיום משיק את...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה