הבלוג של מירב בורשטיין Merav Burstein

meravbur

עדכונים:

פוסטים: 88

החל מיולי 2010

05/03/2015

בוגר ישיבה שחזר בשאלה * התחכך בכוכבי הוליווד ובמי ומי * שחקן, צלם, פסל, מעצב * חתך את הגלובוס מצד לצד * עת השתחרר מהצבא לא הפסיק במסעותיו דרך לונדון, מקסיקו, מצרים, גואטמלה, תאילנד, ברזיל, צ’ילה ועוד ועוד * “שיחק בתופסת” עם המשטרה החשאית במצרים * חווה אי שפיות בגלל סמי הזיה בג’ונגלים של מרכז אמריקה * פתח את הצ’קרות בהודו * ישב בכלא בבוליביה * הסתבך עם העולם התחתון * שחה עם כרישים בזירת העסקים במוסקבה * פתח סטודיו ביפו * הציג את עבודותיו בתערוכת יחיד * בן 37 * נשוי למלכת יופי לשעבר אותה הכיר ברוסיה * אב לשניים * חי במוסקבה ואוטוטו חוזר לגור בישראל

image017

בזריזות של חרב משוננת הוא חי את החיים, לא חושש מהמוות ולמרות שמו הגלותי, שהורכב משמות שני סביו, הוא הכי ישראלי רב גוני בינלאומי וקוסמופוליטי שיש. אלחנן מנדל, מוציא לאור את ספר ביכוריו, “אבא urban baba“, בהוצאת אופיר ביכורים. הוא מביט בחצי חיוך על העולם, מותח את הגבולות, מתגרה בגורל, בסביבה ובכל מה שנושם וזז. ממשיך ויוצא למסע לא מתוכנן. מעולם לא תכנן דבר ובהחלט אינו מתכוון להתחיל עכשיו. והעיקר – לעשות, לחוות ולא לעמוד במקום אחד.

כרטיס ביקור. כזה הוא אלחנן מנדל, מאריך בדברים, מתפלפל, מתפתל, מסתבך, מסתכסך וככזה הוא מוציא את ספרו מן החושך לאור :” כמי שמצא את עצמו מתעסק בדברים שונים היה לי קשה להגדיר את עצמי תחת כותרת תפקיד, או לנסות ולתמצת את הכול לתוך תבנית של קורות חיים סטנדרטיים,  אז הספר הוא סוג של כרטיס ביקור. וזה התחיל בכלל במכתב שרציתי לכתוב לבניי, בו אני מספר להם על עצמי ועל איך זה שאני כזה”.

image014

באבא אורבאני. “באבא” אצל ההינדים הינו איש רוחני, מעין נזיר נודד שעיקר עיסוקו הוא ברוחני ובהתחברות לנשמתו שלו בתהליך של הרחבת המודעות. על החיבור האישי שלו ל”באבא” והקישור להיותו אבא, אומר אלחנן:” קל להיות נקי כשאתה מנותק לבד על הר בזמן שאין גירויים ואין חוויה שלילית שבוחנת אותך. שכשמצאתי את עצמי במעין ג׳ונגל עירוני, עשוי בטון, הייתי חייב ללמוד לחיות בלי נקיפות מצפון וברמה מוסרית נמוכה, על מנת לשרוד. אולם, משהפכתי לאב, רציתי להתנקות מכל ההשלכות הקארמטיות לדור הבא. נלחמתי בתוכי במשך תקופה ארוכה כדי להתנער מהרגלים שסיגלתי ולחזור להיות נקי עד אשר לעיתים הרגשתי שאני היחיד בסביבתי ששוקל כל הזמן את ההשלכות של מעשיו”.

מהפך חילוני. אלחנן גדל והתחנך בבית דתי. על הפנייה לדרך של שאלה, הוא אומר:” היינו קבוצה של חברים שעברה תהליך זהה ותמכנו זה בזה. לשמחתי, המשפחה שלי היא ליברלית. יחד עם זאת לא תמיד היה פשוט. אני זוכר שהיו גם הרבה מבטים של אכזבה מצד ההורים, וזה הדבר שהכי פגע בי.  אבל הזמן הוא תרופה מצוינת וכל אחד עבר את התהליך שלו. כל אחד לעצמו, כמשפחה וגם כמשפחה מתרחבת. נכון שלא תמיד אנחנו מצליחים לשהות יותר מידי אחד במחיצתו של השני, אבל אנחנו עדיין באמת אוהבים ומאחלים את כל האושר האחד לאחר”.

הקשר הרוסי. בכרטיס הביקור של אלחנן יש מקום של כבוד למעצמה הרוסית. שם מצא קריירה ואת החצי השני שלו. עד היום הוא משייט על הקו ישראל מוסקבה. על הקשר המיוחד עם אשתו דוגמנית בהווה ומלכת יופי לשעבר, הוא אומר :”כשהנשמות מתחברות הן מתעלמות מגזע, דת, לאום, צבע וכל הבעיות שמסביב. מי שרגיש מספיק להבחין בכוח הזה, יודע לבחור צד שמקבל ומחבק ומי שלא שילך לעזאזל. בשנים האחרונות אני עובד ברוסיה ובישראל לסירוגין. לא כך תכננתי, פשוט נתתי לדברים לקרות. יצא שעבר הזמן ומצאתי את עצמי במוסקבה הרבה מעבר למה שאי פעם דמיינתי. אבל הגיע הזמן לחזור  ועכשיו אנחנו מחפשים מקום להתמקם”.

image012

על סמים. בספרו הוא חושף את עצמו, מתאר רגעים והזיות תחת השפעת סמים. אלחנן:” יש סטיגמות והגדרות שצריך להתנער מהן, כי בכל דבר יש טוב ורע, זה עניין של מינון. בשבילי זה היה סוג של מבחן – עד כמה גבוה אפשר לעלות ולנחות מבלי להתרסק וכמה נמוך אפשר לרדת כדי לעלות חזרה ולנסוק. אני לא ברחתי ממשהו ומצאתי את הסמים. אני הלכתי קדימה והם נמצאו בתחנות בדרך. זה היה חלק ממה שהייתי צריך לעבור בכדי לעבור תהליך עם עצמי.  אני מודה שהיה שם גם עניין של הרבה יותר מזל משכל”.

מה יגידו הילדים? גם זו שאלה בה התלבט אלחנן. כשחבר את ספרו, רצה להכיר את עצמו דרכו גם לילדיו. “קשה לומר מה תהיה תגובתם לכשיקראו את הספר על כול גווניו. הם עדיין צעירים מידי למרות שאני כבר מבחין בייצר הסקרנות שלהם וברוח האומנותית. להערכתי, או שזה ייתן להם השראה או שהם ילמדו מטעויות של אחרים ויעשו הכול ההיפך. בכל אופן זה ייתן להם את היכולת לתרץ כל דבר במשפט ״אבל גם אתה עשית ככה״”.

כותב באייפון. על מלאכת הכתיבה אומר אלחנן:” הכתיבה השתלטה עליי ברגע שהתחלתי. כתבתי את הכול באייפון בכל הזדמנות שהתאפשרה לי. אחר כך ערכתי את החומר וריכזתי דברים שכתבתי בעבר וצירפתי אותם בנקודות הזמן הרלוונטיות בסיפור. התהליך ארך כשמונה חודשים. בימים אלה אני עובד על ספר נוסף על אדם שהשפיע עלייך רבות, שמו ג’וני. הוא היה טיפוס מאד ססגוני שאסף סביבו טיפוסים מעניינים לא פחות ממנו. לצערי הוא נפטר כשהוא משאיר אחריו סימן שאלה גדול כי כפי שהתברר, איש לא ידע מעולם מי הוא באמת וזאת למרות חברויות של שנים שהוא ניהל איתי ועם אחרים. הדרך בה הוא הלך לעולמו הייתה שערורייתית ומפתיעה וגרמה להרבה אנשים לבחון את היחסים שלהם מחדש. עם כל זאת הוא היחיד לו יכולתי לקרוא חבר בסביבה מזויפת. הספר הינו מעין דרך להנציח אותו ולזכור לו ״חסד נעוריו״. ויש לי עוד כמה רעיונות אחרים שמתבשלים”.

יש אלוהים אחד. ואחרי הכול אלחנן מנדל הוא עדיין איש מאמין. בימים אלה הוא אף חוזר ונוטע שורשים בישראל. אלחנן מסביר בדרכו האופיינית :” אמונה עיוורת תכניס אותך בקיר. האחריות הינה שלנו, יגעת ומצאת תאמין. אני מאמין בקיומו של אלוהים, תקראו לו איך שתרצו”.

בימים אלה מתגורר אלחנן זמנית כפי שהוא מכנה: “בצפיפות הפסטורלית של מערב ראשון לציון”. במסגרת עבודתו הוא מעורב במספר פרויקטים המצריכים את נוכחותו בחו”ל אולם הוא בוחן אפשרויות נוספות על מנת שיוכל להיות זמין יותר למשפחתו. לא מכבר החל אלחנן להרצות במכון אבני בתל אביב.

image002

יצר ההרפתקנות בהחלט לא נטש את אלחנן :”בוער בי לקחת את המשפחה ולצאת לטיול בקרוואן. לחצות את כל יבשת אמריקה מצפון לדרום או להפך. או אולי לצאת להפלגה של שלוש שנים מסביב לעולם, אולי אפילו לטפס איתם על  ההימליה”, הוא אומר ומוסיף כי אם יש דבר אחד עליו הוא מתחרט הוא שלא התקשר מספיק לאימא.

ויש לאלחנן מסר אחר מסכם. מעין תובנה שהוא לוקח עמו בכול דרך שעשה ומנסה להעביר גם בספרו :”העיקר להמשיך לרצות לעשות ולא לעצור במקום. אני רוצה להאמין שכל אחד יוכל למצוא את הנקודה שבה ואליה הוא מתחבר. כול אחד יסיק את מסקנותיו בעצמו ומשם יתקדם הלאה”.

עוד מהבלוג של מירב בורשטיין Merav Burstein

Thumbnail

לב רטוב

משמשת כמנהלת מערך שרות בחברה קבלנית מובילה  * בעלת תואר שני בלימודי  משפט * בגרות והתבגרות הבעירו בה צורך לומר "בקול רם" ולחשוף "פתקים" שכתבה במהלך השנים על מערכות יחסים,...

Thumbnail

על אבות ובנים...יחסים ושרירים

פסיכותרפיסט גופני ומטפל יציבה מומחה בליווי תהליכי גוף ונפש * למעלה מ- 10 שנים משמש כמדריך כושר, וחדרי כושר הם סביבה טבעית עבורו * תאונת אופנוע, פגיעה בגב ותהליך שיקום ארוך...

תגובות

פורסם לפני 5 years
Thumbnail

קצין וג'נטלמן

גיוס מקורות והפעלתם, עצירת מבוקשים וסיכול פעולות טרור, מצגי שווא, יחס קרבה ושנאה, בגידה באמון, נאמנות כפולה, יחסי חברות עם ערביי ישראל ועם לבנונים, הם חלק מתוך תסריט חייו של אריאל רוניס ששימש כרכז ומנהל בשב"כ והיום משיק את...

תגובות

טופ 20 - בלוגים