הבלוג של מירב בורשטיין Merav Burstein

meravbur

עדכונים:

פוסטים: 88

החל מיולי 2010

הוא מנכ”ל תנועת “אם תרצו” * בן 33 ואב לשניים * מאמין בציונות הישנה ושואף לציונות אחרת * ספר ביכוריו הינו רומן פוליטי ועוסק בחיילים משוחררים *  על הצבא הוא חושב כי הוא מנוהל בצדקנות * הוא השלים את כתיבת ספרו במהלך שנה ואז גנז אותו למשך חצי עשור * הוא סחף אחריו את אשתו בדרכו הפוליטית* טייל בהודו , גאנה, ניו זילנד וקמבודיה, וחזר עם שתי תובנות: ” הראשונה היא שמישהו חייב לתעד את החוויה של החייל הלוחם המשוחרר והשנייה היא שאין לנו מקום אחר לחיות בו בעולם זולת ארץ ישראל”. זהו מתן פלג שמשיק בימים אלה את ספרו “בין ריש קש להר הבית”.

בבוקר אחד של שמש מדברית צורבת, לפני כשמונה שנים, ישב בחור צעיר שחזר מטיול תרמילים, באוהל הארחה בדואי בנגב. לבחור קוראים מתן פלג, וזה קרה לו אצל חברו הטוב כשתפס את הראש ושאל את עצמו, איך זה שבמקום שאמור להיות הכי מנותק ורחוק מלב הזירה, כל זירה,  אנשים מצפים לשלום אבל במקום זה דואגים לגורלם הקיומי. ככה, בליבו של ויכוח סוער על גורלה של הפזורה הבדואית כתוצאה מההשלכות העלולות להתרחש בעקבות הנושא הבוער על סדר היום – התנתקות מגוש קטיף – ניצת הרעיון לספר.

הורד

הוא מתיישב לכתוב ובתוך שנה כבר מחזיק פלג בידו את הטיוטה לספרו. אלא שאז הוא מחליט שלא לפרסם. במקום זה הוא מחליט להיכנס בכול העוצמה לתנועת “אם תרצו”, המגדירה את פעילותה כציונית ולמען חיזוק ערכי הציונות בחברה הישראלית, והופך למנכ”ל שלה. כיום, כמעט שלוש שנים שהוא משמש בתפקידו, מוציא מתן לאור את ספר ביכוריו, “בין רישיקש להר הבית”, בהוצאת אופיר ביכורים. זהו רומן פוליטי אשר במרכזו סיפור על חייל משוחרר, היוצא לטיול תרמילים בהודו. הסיפור יכול להיות בקלות גם סיפורם של לוחמים רבים אשר שירתו בצבא. בין הגנגס לאשרם, בין מדיטציה לעישון ג’ארס עולים בחדר הדחוס אדי אכזריות, זיכרונות של פחד ונזקים כתוצאה מהלם קרב. זהו סיפור על חוויה ישראלית. מסע עוצמתי המתפצל אל עומקה של הודו ואל תוך נימי נפשה של החברה הישראלית.

גואה פינת חומת מגן. יש בסיפור הזה תמהיל מורכב של ערכים, עקרונות ואקטואליה. בבסיסו צרובה חוויה מקומית קשה. מתן פלג מתאר מפגש מיוחד שהשפיע עליו בזמן שטייל בהודו :” בגואה, באיזה גסט האוס ישבו בערך עשרים ישראלים. בנים ובנות באווירה צוהלת של הודו. אחד מהם קם וביקש שקט מהיושבים. לאחר שכולם השתתקו הוא סיפר את ספור פציעתו בהתקלות במבצע חומת מגן. האירוע נמשך כמעט שעה. זה היה מאורע מרתק בעיני. מכונן. הצורך לשתף בדברים כל כך אישיים, אלפי קילומטרים מהבית. כל זה מול קהל ביתי שמבין אותך, יודע בדיוק על מה אתה מדבר. המקרה הזה היה עוד סיבה מרכזית לכך שהחלטתי שמישהו חייב לכתוב את הדברים האלה. לצלם ולתעד אותם. לעשות על זה ספר”.

פאזל אנושי. לכתיבה קדמה עבודת ראיונות מאוד מקיפה שביצע מתן :”הספר הינו  פאזל שהורכב מחלקים רבים אשר מקצתם אירועים מהחיים שלי ורובם של אנשים מאד מעניינים שראיינתי באותה תקופה לצורך כתיבת הספר. את הטיוטה הראשונה של הספר סיימתי תוך שנה. ראיינתי עשרות אנשים. חיברתי בעבודת נמלים סיפורים לסיפורים, תקוות לתקוות ואכזבות לאכזבות. עד שנוצרה עלילה. מצד אחד יכולים אנשים להיות שונים האחד מהשני אבל גם מאד דומים. לפעמים סיפור של אדם אחד הוא סיפור של מדינה שלמה. המון ראיונות הובאו בספר כמו שהם. כדעות וכתפיסות עולם”.

imtirzup_17

“כשסיימתי לכתוב את הטיוטה הראשונה של הספר, קיבלתי שתי החלטות. הראשונה היא שאת הספר אני גונז. והשנייה היא שמרגע זה אני מקדיש את חיי לטובת חיזוקה של החברה הישראלית בארץ ישראל, כלומר לציונות. אני מתנצל אם זה נשמע כמו קלישאה. מתוך ההחלטות האלה התגלגלתי לתנועת “אם תרצו” “.

נקודת האל חזור. שבוע אחרי ההתנתקות מגוש קטיף, באוגוסט 2005, ארע פיגוע אשר גבה מחיר דמים בבאר שבע. מתן:” פה קרסה לי באופן סופי ההזיה שיכול להיות “שלום עכשיו”. זהו. מאותו רגע הכול השתנה בחיים שלי. הזהות שלי קיבלה פנים ברורות ומטרה. גם כטייל אחרי הצבא, ביליתי קרוב לשנתיים בהודו וכמעט שנה בגאנה. המשכתי בטיול עוד כמה חודשים בניו זילנד, תאילנד, נפאל וקמבודיה. בכול המקומות האלה הלכה איתי הזהות הישראלית. פגשתי בה באנשים שאיתם טיילתי ושיצא לי לחבור אליהם בדרך. חזרתי ארצה עם התובנה שאין ליהודים מדינה אחרת ואין ליהודים מקום אחר להרגיש בו אנשים רגילים, למעט במדינת משל עצמם. אני מרשה לעצמי להוסיף שתהיה לי הרגשה של פספוס גדול אם לא אטייל באירופה. אני מאמין שבדור הבא היא תהיה כנראה מוסלמית ולכן כדאי לנצל את הזמן שנותר”.

רומן פוליטי. הקשר בין העיסוק של מתן לבין העלילה האנושית הנרקמת בספרו, אדוק ודומיננטי. מתן :”בין רישיקש להר הבית, הינו במהותו צירוף של קונפליקטים פוליטיים. זהו פסיפס של אירועים וסוגיות פוליטיות בתוך עלילה מהירה ורצופת אירועים שחלקם התרחשו במציאות ומקצתם רק בדמיון שלי. וגם אז, הם באים על מנת להדגיש את העלילה הרוויה קונפליקטים פוליטיים. הספר הוא חלק ממי שאני, הוא בהחלט משקף את העסוק שלי ואת הדעות שלי. כל אלה נרקמים לכדי עלילה שיש בה כנות. כשאני מסתכל על מטייל ש”מחפש את עצמו”, כפי שפוגשים בטיולי תרמילים, אני חושב שהוא צריך להיות קודם כול כן עם עצמו ולבדוק עם עצמו מה מניע אותו. האם הוא מונע מפחד או גאווה. או שהוא מונע מסקרנות, הרפתקנות ורעב לראות עולם. אשר עליהם, מושתתת הנוודות הקלאסית”.

צדיקות או צדקנות. ההתחבטות בשאלות פוליטיות מביאה את מתן גם לעיסוק בשאלת המוסר וטוהר המידות בצה”ל. מתן :”צה”ל הינו צבא שהמוסריות וערכיו עומדים במרכז עיסוקו כל הזמן. באופן אובססיבי. התחושה שלי ולהערכתי גם של אלפי חיילים ולוחמים במדינת ישראל היא שבפועל החייל חושש להילחם ואינו מסוגל להגן על עצמו. לפעמים הוא פשוט מעדיף לברוח. החברה הישראלית צריכה להבין שאם אנו מעוניינים להיות ריבון בארצנו, נדרש מאיתנו מאמץ. לא ניתן לנהל מדינה ומלחמה בכפפות של משי ופינצטה. זו צדקנות ולא צדיקות ובטח לא מוסר אמתי. האובססיות היחידות שצבא יכול להרשות לעצמו לפתח הן של חתירה לניצחון וגיבוי ללוחמים בשדה הקרב ובמערכת המשפטית”.

מתן פלג הינו בעל תואר ראשון במדעי המדינה ומזה”ת באוניברסיטת חיפה תואר שני בחקר סכסוכים, באוניברסיטה העברית. הוא סחף אל עולמו גם את בת זוגו, אותה הכיר כשהייתה הבוסית שלו בחברת קייטרינג. מתן:” אדרית ואני ביחד במאמץ הציוני. לכבוד הוא לנו וכיף לנו לעשות את זה ביחד. הצעתי לה נישואין בזריחה מול הכותל. היא ידעה שאנחנו יוצאים למסע שכולו ציונות”.

מתן ואשתו ושני ילדיהם גרים במושב סמוך לירושלים. בעתיד הוא רואה את עצמו ממשיך לכתוב, מתן:” אילו ידעתי שהתגובות לספרי יהיה טובות לא הייתי גונז אותו לחצי עשור. יש לי רעיונות לשני ספרים לפחות. הראשון עוסק בבעייתיות של המערכת המשפטית. השני יהיה בגוון היסטורי, סביב קרב הבלימה של האימפריה העות’מנית על ידי השושלת הבסבורגית”.

עוד מהבלוג של מירב בורשטיין Merav Burstein

תצוגה מקדימה

לב רטוב

משמשת כמנהלת מערך שרות בחברה קבלנית מובילה  * בעלת תואר שני בלימודי  משפט * בגרות והתבגרות הבעירו בה צורך לומר "בקול רם" ולחשוף "פתקים" שכתבה במהלך השנים על מערכות יחסים,...

תצוגה מקדימה

על אבות ובנים...יחסים ושרירים

פסיכותרפיסט גופני ומטפל יציבה מומחה בליווי תהליכי גוף ונפש * למעלה מ- 10 שנים משמש כמדריך כושר, וחדרי כושר הם סביבה טבעית עבורו * תאונת אופנוע, פגיעה בגב ותהליך שיקום ארוך...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

קצין וג'נטלמן

גיוס מקורות והפעלתם, עצירת מבוקשים וסיכול פעולות טרור, מצגי שווא, יחס קרבה ושנאה, בגידה באמון, נאמנות כפולה, יחסי חברות עם ערביי ישראל ועם לבנונים, הם חלק מתוך תסריט חייו של אריאל רוניס ששימש כרכז ומנהל בשב"כ והיום משיק את...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה