הבלוג של Hadar Schwartz

החיים על פי פילאטיס

עדכונים:

פוסטים: 3

החל מספטמבר 2010

כמה פעמים ניסיתם לעשות “דיאטת כסאח” מתוך מחשבה שאם רק תורידו את חמשת הקילוגרמים הראשונים משם כבר הכול יתחיל לרוץ? כמה פעמים ביקשתם מספר טלפון של פיזיותרפיסט מצוין, כזה שבטיפול אחד יפתור לכם את הבעיה? כולנו אוהבים קיצורי דרך.. ואף אחד לא חף מלחפש אחריהם. החדשות הרעות הן שאין קיצורי דרך. החדשות הטובות הן שמי שילך בדרך הארוכה בדרך כלל ירוויח הרבה מעבר למטרה המקורית שלו.

25/09/2010

בכל הנוגע לתחום הטיפולי, הגישה הרווחת במשך שנים ארוכות הייתה של טיפול פאסיבי. כלומר- המטופל מגיע לטיפול, מוריד את החולצה, שוכב על הבטן והפיזיותרפיסט “עושה לו מסאז’” או בשפה יותר מקצועית מטפל בטכניקות שונות: “רקמה רכה”, מוביליזציות, טיפולים חשמליים, אולטרא סאונד ועוד כהנה וכהנה. המטופל היה חוזר לביתו שמח וטוב לב עם הקלה קלה/ בינונית/ גדולה בכאביו וחוזר לאחר שבוע לטיפול נוסף. כך למשך 12 טיפולים (שזה מספר הטיפולים השנתי הממוצע הניתן על ידי קופות החולים). במקרה הטוב, אותו מטופל סיים את סדרת הטיפולים ובעייתו נפתרה אך ברוב המקרים לאחר שבוע /חודש/ שנה אותה בעיה בדיוק חוזרת על עצמה.

למה זה קורה?

ניקח לדוגמא כאב גב תחתון, בעיה שכיחה שרובנו סובלים, סבלנו או נסבול ממנה במהלך חיינו. אם נחשוב על זה לרגע נבין שכאב הגב לא הגיע משום מקום. הוא קרה מכיוון שקיים חוסר איזון כלשהו בגוף- בין אם זה ליקוי יציבתי שגורם להקשתה מוגזמת בגב התחתון או קיצור שרירים היוצר מתח רב מדי באזור מסוים ועוד סיבות רבות ומגוונות. מה שזה לא יהיה מדובר בעניין מורכב העשוי לערב הרגלי חיים, מצב רוח, סביבת עבודה בעייתית ועוד.

הטיפול הפאסיבי שבו אנחנו שוכבים ונותנים למישהו אחר לעשות את העבודה במקומנו לא יכול ליצור שינוי אמיתי באחד או יותר מהמרכיבים שציינתי ולכן ברגע שהטיפול יגמר מיד יחזרו הכאבים. הדרך היחידה לעשות שינוי היא לשנות דפוסים ושינוי כזה חייב להיות מהלך אקטיבי!!

אז מה עושים?

בשנים האחרונות הולכת המגמה ומשתנה. קופות החולים מבינות כי הטיפול הפאסיבי עולה להן הון עתק (כי החולים באים והולכים ושוב חוזרים ואין חדש תחת השמש) והתחילו בתהליך של עידוד לטיפול אקטיבי. הרציונל הוא שלא ניתן לטפל בבעיה פעם- פעמיים בשבוע למשך 20-30 דקות ולצפות שהיא תיפתר… הלוא מול אותן דקות אומללות נמצאות שעות ארוכות של יציבה גרועה, אורח חיים יושבני, שרירים חלשים ועבודה מול מסך מחשב (כפי שכבר ציינתי). הדרך היעילה ביותר לשנות את הדפוסים המזיקים ולהחליף אותם בהרגלים בריאים אשר יביאו לשינוי גם בפרמטרים פיזיים כגון יציבה היא לשלב בטיפול עצמו מרכיבים אקטיביים ולהעביר את האחריות על השיקום לידי המטופל. לא עוד 30 דקות שבהן המטופל מפקיד את גופו ואת כאביו בידי המטפל אלא תהליך משותף שבו המטפל משתף את המטופל בדרך שעליו לעבור. חלק מהטיפול מוקדש ללימוד תרגילים אותם ימשיך המטופל לבצע בבית בין הטיפולים והמטפל והמטופל בונים יחד תכנית טיפול קצובה בזמן שמטרתה להביא לפיתרון ארוך טווח מלא או חלקי של הבעיה. קיצורי דרך? אין!!

כיום יותר ויותר פיזיותרפיסטים ומטפלים מבינים כי תרגול אקטיבי הן במהלך הטיפול והן בין הטיפולים הוא תנאי הכרחי להצלחת הטיפול ובעיקר להשגת תוצאות ארוכות טווח אשר חוסכות משאבים רבים לקופות החולים (ובעקיפין גם לכל אחד מאיתנו)

מעבר לאפקט ה”מקומי” של קופת החולים עצמה מדובר בחיסכון אדיר של ימי עבודה (אחד מהגורמים הראשיים לימי מחלה בקרב עובדים הוא כאבי גב תחתון… מפתיע??) כך שאורח חיים פעיל, תרגילי חיזוק ושיפור היציבה צריכים למעשה להיות בראש סדר העדיפויות של כל אחד ואחת מאיתנו.. נשמע אולי קצת גרנדיוזי אבל אם תחשבו על זה- עולם שבו רוב האנשים מקיימים אורח חיים פעיל ב- 25% יותר לא נשמע לכם כמו עולם טוב יותר?

הרי ידוע כי בשעת פעילות גופנית משתחררים חומרים נהדרים במוח הגורמים לשיפור במצב הרוח, עליה בריכוז, שיפור באיכות השינה ועוד… ואם כולנו נהיה במצב רוח קצת יותר טוב לא נריב פחות עם בני הזוג? לא נצפצף פחות בכביש? כבר פחות כמה זוגות מתגרשים ופחות תאונות דרכים… וואו!!! וכל זה רק כי לא לקחנו קיצור דרך…

אז בפעם הבאה שאתם מחפשים לקצר תהליכים ולעגל פינות תזכרו מה שהמורה שלכם בכיתה ג’ אמרה לכם “אתם מרמים רק את עצמכם..”  היא צדקה אז והיא עדיין צודקת.

קחו אחריות על הגוף שלכם, בקשו להיות שותפים בתהליך, בקשו תרגילים לבצע בבית, בקשו לדעת מה הבעיה ומה התהליך הטיפולי וקחו בו חלק. אתם תמיד תרוויחו הרבה יותר ממה שהתכוונתם- בלמידה על עצמכם, במודעות גופנית ובאיכות חיים ארוכת טווח. לא כזו שמסתיימת אחרי 12 טיפולים.

לי זה מתאים… ולכם?

שלכם,

הדר שוורץ

פיזיותרפיסטית מוסמכת ומורה לפילאטיס

עוד מהבלוג של Hadar Schwartz

שלום עולם!

שלום, ברוכים הבאים לבלוגים של סלונה. שיהיה הרבה בהצלחה, ויש לנו גם כמה טיפים בעמוד הראשי של הבלוגים (הקישור הכי שמאלי בסרגל הניווט)....

תגובות

פורסם לפני 10 years

בטיחות באימונים

שלום לכל שוחרי הפילאטיס, לפני כמה שבועות העלתה אחת מחברותיי המדריכות, סילבנה מן, את הסרטון הבא הוא היה מאוד משעשע לצפייה אבל לצערי זה קצת פחות מצחיק כשחושבים על כך שזה לא מבוים.. זה מראה...

תגובות

פורסם לפני 10 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה