הבלוג של מזל סלומון

mazalsol

מאמנת רב תחומית, מאמנת מורים ובעלת המותג "בית עם מזל"

עדכונים:

פוסטים: 4

החל ממאי 2016

אליך, השר נפתלי בנט

איך לא חשבתי עלייך ראשון כשהתבקשתי לשלוח מכתב ללקוח החלומות שלי? פשוט כי פחדתי לצעוק את זה לגבוה, הייתי בספקות, חששתי שזה יראה מוגזם מדי. מה הסיבה שאני מעיזה עכשיו? מתגובות המנהלים בדרגות הבכירות הבנתי עד כמה  לתוכנית שלי יש צורך, יש צורך שלמחנכים יהיה מנטור, יש צורך שלמחנכים תהיה אוזן קשבת מבחוץ, יש צורך שלמחנכים יהיה בית, יש צורך שמחנכים ירגישו, יחוו ויהיו בהוויה בדיוק כמו שהם נדרשים לתת לתלמידים שלהם, יש לזה צורך תקציבי ואולי אזכה לאישור מגבוה.

אתה בטח שואל אז מה יש לי להציע? מה המיוחד בתוכנית שלי ? “רק על עצמי לדבר ידעתי…” – אחרי 14 שנה בשטח בכל דרגות ושלבי ההוראה הקיימים, תמיד חזרתי אל המקורות, תמיד ליבי הלך אחריהם, אליהם המחנכים – ליבי היה שם! בכל שלב ראיתי עד כמה הם אורזים את הכל יחד, נמצאים, נוכחים, מקשיבים, מלמדים, משכתבים, מרגיעים, מלטפים, מעבירים לפעמים הלאה במקרים חריגים ובלב כואב – ואוו כמה מוטל עליהם ובסוף מה אומרים להם – אתם רק מורים! אז לא! מחנכים הם מחנכים בכל מובן המילה, הם גם זקוקים למי שיהיה איתם, יעניק, יעטוף, יקשיב, יכיל וייתן להם כלים בזמן אמת.

אתה בטח שואל, יש כבר בתוך בית הספר צוות שעושה זאת, בשביל מה התוספת? נכון, במערך בית הספר יש צוות, יש סגל חינוכי מלא ועוטף – רק שגם הוא עטוף ועוטף את השוטף! כמויות העבודה הקיימת בתוך בית הספר ביום יום עמוסה לעייפה, השוטף שוטף אותם והשיגרה פשוט שוחקת. אני מאמינה בעצירה, שמישהו מגיע מבחוץ זה מחייב- זה דורש מהצוות לעצור, יש אובייקטיביות, יש רענון, יש חידוש, יש פתיחות, יש מקום שמאפשר את מה שהידוע והמוכר כבר עבר.

אתה בטח שואל אז מה מי אני?  נעים מאוד, שמי מזל סלומון, אני מורה ומחנכת מזה 18 שנה (14 בפורמלי ועוד 4 בבלתי פורמלי) התחלתי בגיל 19 את העולם החינוכי שלי, הערצתי את המחנכות שהיו לי בחטיבה ובתיכון, הייתי מהתלמידות שיושבות בכיתה וחולומות איך אני אהיה שם כשאהיה גדולה , יכולת ההשפעה של מחנכים על התלמידים זה משהו שאוצר המילים חסר מלתאר אותו, זה משהו מהנשעמה שמתחבר- ככה אני חוויתי את העולם הזה, את עולם החינוך – נכנסתי לזה התנדבתי בבית הספר בו למדתי אח”כ המשכתי במקביל לתואר – הייתי המורה הצעירה ביותר בבית הספר, לימדתי יחד עם מורות שלמידו אותי, חינכתי תלמידות שהיו אחיות של החברות שלי, אהבתי את זה, האמנתי בכל אחת ואחת מתלמידותיי. לכל אורך הדרך אהבתי לגוון את שיעורי החינוך, ידעתי שיש שם משהו הרבה מעבר לשיעור הפורמלי ובהחלט היה שם! האמונה הגדולה שלי עד היום, להיות בהקשבה, גבולות, מסגרת וחלומות כל זה יאפשר להם אח”כ להיות לומדות טובות הרבה יותר.  האמונה הגדולה הזאת גרמה לי לכתוב חזון ואף לממש אותו שיהיה לי מקום לימוד חוויתי אחר, כיתת חינוך שתתן אווירה לתלמידים, שתעניק להם חוויה, בית עם מזל, מכללה מכוונת דרך, היום קיימת בזכות אותו חזון, חלום ורצון עז להעניק לתלמידים את ההכלה הזאת.

והשאלה הבאה שלך, מה יש לי להציע? לפני כמעט 4 שנים יצאתי ממסגרת החינוך הפורמלית (את הסיבות אספר לך כשנדבר בארבע עיניים), החלטתי להגשים את החזון שלי, להקים את המקום שכל כך רציתי, יחד עם זאת התגעגעתי לעולם ההוראה, הבנתי שפעם אחת מורה – זה לתמיד! ובמהלך 4 השנים האחרונות הייתי שם בשביל החברות שבפנים, תמיד יעצתי, הוצאתי מהקלסרים הישנים, שלחתי במיילים מערכים ואפילו חזרתי לשנה ללמד, להיות ולחנך בדרך עקיפה!  ומה עוד קרה? בשנה שעברה חזרה אליי תלמידה שהתקבלה להיות מורה בבית הספר בו היא למדה – בו אני לימדתי אותה ממש בגילה (העולם עגול כל כך), היא ריגשה אותי בבקשותיה ואכן  כל הקיץ ישבנו יחד, בנינו, כתבנו, עיצבנו ונערכנו לשנה החדשה, בזכותה הבנתי את הצורך הגדול של המחנכות בליווי האישי וכך יצא שהתנדבתי בכמה בתי ספר לקיים את תוכנית הליווי האימונית שלי, הייתי בתצפיות בכיתות, דיברתי עם מחנכות, שאלתי, חקרתי ובזכותן היום בניתי את תוכנית הליווי המתאימה לשטח, הנבנת מתוך צוות החינוך של בית הספר! כן צוות המחנכים! הם מביאים את הצורך, אני מביאה את הכלים! הכל נבנה בהתאמה, ניסיון, אמונה גדולה, הקשבה ורצון! תוכנית ליווי משותפת למחנכים, עם כלים פרקטיים לכיתה, לשיעור ולעבודה.

Mציטוט-קרליבך

 

אנסה לענות לך כבר על השאלה הבאה שלך, תפני למנהלי בית הספר, הם היום מנהלי תקציב של עצמם- מה הסיבה שאת פונה אליי? אני פונה אלייך, שתתן את התקציב, שתתן את ברכתך, שהמחנכים יראו עד כמה מעריכים אותם שם למעלה כדי שמנהל לא ירגיש שהוא מוותר על דברים שכבר שיבץ להם תקציבים. אני מאמינה בתוכנית – היא גם קצרת מועד 6 מפגשים (כמובן שאפשר יותר – יחד עם זאת אני מכירה את המערכת) היא נבנית בהתאמה לבית הספר והצוות אז יש יותר מזה?

אז השאלה הבאה שלי היא אלייך- מתי אנחנו נפגשים? שתשמע על התוכנית שלי בארבע עיניים?

אשמח לשמוע ממך,

מזל סלומון

0524256060

עוד מהבלוג של מזל סלומון

תצוגה מקדימה

אליך, מנהל יקר!

אליך, מנהל יקר, זה התחיל בשיחת טלפון באמצע תקופת חום- יולי - אוגוסט היא הייתה כה שקטה שחזרתי פעמיים על שמה וכמו תמיד בעדינותה היא עונה:"המורה, את זוכרת אותי?? אני זקוקה לעזרה" ואני כבר בראש מריצה תסריטי אימה, של מה קרה? ואיך...

תגובות

פורסם לפני 2 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה