הבלוג של מאיה שגב

mayaseg

מאמנת ומלווה תהליכי התפתחות וצמיחה אישיים, מטפלת בתטא הילינג, כותבת ואוהבת לקרוא. לפני הכל אני אמא לשלושה,הגדולה מביניהם היא המלאכית שלי אשר לוקה בתסמונת רט והיא המורה הכי טובה שלי לחיים. מאמינה גדולה שהחיים הם מה שאנחנו... +עוד

מאמנת ומלווה תהליכי התפתחות וצמיחה אישיים, מטפלת בתטא הילינג, כותבת ואוהבת לקרוא. לפני הכל אני אמא לשלושה,הגדולה מביניהם היא המלאכית שלי אשר לוקה בתסמונת רט והיא המורה הכי טובה שלי לחיים. מאמינה גדולה שהחיים הם מה שאנחנו עושים מהם :)

עדכונים:

פוסטים: 34

החל מספטמבר 2013

בן עולה לכיתה א’ ואיתו עולים גם החששות שלי מהחוויות שלי ממערכת החינוך

25/08/2014

22082012230236_1096119610

בעוד שבוע, בן , בני האמצעי עולה לכיתה א׳.

זאת הפעם הראשונה שאני נכנסת לדלת החינוך ה״רגיל״. עולם שבו הדרישות מהתלמיד וההורים ,הן דרישות אחרות לגמרי ממה שאני מכירה מעולם החינוך ה״מיוחד״. כשניקה בתי הבכורה עלתה לכיתה א׳ , כבר היינו עמוק במסגרות החינוך המיוחד. וההבדל בין גן לבית הספר ניכר בעובדה שחוץ מכל הטיפולים שהיא מקבלת במסגרת החינוך, היא גם לומדת ויש מידי פעם שיעורי בית או פרויקט להכין איתה.

בחינוך המיוחד עולם המונחים הוא שונה לגמרי מאשר בחינוך הרגיל.

יש לכל תלמיד דבר שנקרא תל״א- תכנית לימודים אישית. בתחילת כל שנה נפגש כל צוות הכיתה (מחנכת, מורה מחליפה, סייעות, מרפאה בעיסוק, פיזיותרפיסטית, קלינאית תקשורת, הידרותרפיסטית, עוס”ית ועוד) יחד עם הורי התלמיד, ומחליטים מה הדגשים הטיפוליים והחינוכיים לאותו תלמיד לשנה הקרובה. אין מבחנים, אין הכתבות, אין תחרותיות, זה לא מקום שנמדד בציונים ואין עונשים על איחורים.  זו מסגרת מכילה לילדים ולהורים, מקום עוטף בחום ואהבה ואף אחד לא עומד בפינה עם הפנים לקיר, למרות שלמורה יש עיניים בגב, בגלל מצבם הפיזי של הילדים.

 לעומת זאת, אם להסתמך על החוויה שלי מימי כתלמידה, מערכת החינוך לא קיבלה אצלי מקום חם בלב. הרגשתי שאני בבית חרושת לציונים. הכל נמדד במספרים ובתחרותיות, אף אחד לא באמת מתייחס לפוטנציאל שלך כאדם. איחרת - תענש, התנהגת לא יפה – תענש, אתה תלמיד לא טוב – שההורים שלך יענשו, יתמודדו איתך וישלמו הון תועפות על מורים פרטיים. שיחה עם מי מהמורים זה משהו שתמיד קורה רק בדיעבד.

 מה הפלא שעם זיכרונות כאלה אני די משקשקת מכניסתו של בן ל”שערי הגיהנום”, ולמרות כל מה שעברתי עד כה, אני מרגישה, באופן אבסורדי לחלוטין שעכשיו אנחנו מתחילים את ה”חיים האמיתיים”. כאילו עד עכשיו הכל היה ממש דיסני לנד.

6000300_l

בית הספר היחיד שממש נהנתי בו היה בית הספר היסודי שלי, זה היה בית ספר חדש, קטן ואיכותי, מאין חממה משפחתית עם מורים ומנהלת מהזן שלא מייצרים היום יותר . אז נכון שזה גם היה בתקופה אחרת, יותר נאיבית מאשר היום, אבל היה משהו מקסים ועוטף בבית הספר הזה.

אני מאוד מקווה בשביל בן שתהיה לו חוויה טובה, לפחות בשנים הראשונות. ובשבילי אני מקווה שלא אדע איפה נמצא חדר המנהל.

אני מאחלת לו המון הצלחה בדרכו החדשה,

ולעצמי – לזכור לנשום לפני אספות הורים.

אני מאחלת לו שיהיה לו כיף, לא רק בהפסקות

ולעצמי- לבדוק טוב טוב כמה ימי “איסרו  חג” נוספו השנה.

אני מקווה שבאמת יהיו לו הרבה שיעורים מעניינים,

ולי- קצת פחות, אם אפשר.

עם כל המחשבות והתחושות האלה שעולות לי , אני מרשה לעצמי ,ככה ביני לביני, לתהות מה עדיף?

חינוך מיוחד או חינוך רגיל? טלפון ממנהלת בית הספר ,שמבשרת לי שלניקה היו כבר שלושה פירכוסים מהבוקר או טלפון ממנהלת בית הספר השני שקוראת לי לשיחה? שיעורי בית בהבנת הנקרא או שיעורי בית באזרחות? עוד אין לי תשובה, צריכה לחשוב על זה ;-)

עוד מהבלוג של מאיה שגב

תצוגה מקדימה

לחיות את החלום ושברו

ניקה היא הילדה הראשונה שלי, חווית ההורות הראשונה שלי, לפניה לא ידעתי על זה דבר. כולם מסביב הכינו אותי ללילות ללא שינה, הנקה, בכי, גזים ואני הייתי עסוקה בלסדר חדר לפני הלידה ההתרגשות היתה רבה בעיקר כי מאוד שמחתי שיש לי...

תגובות

פורסם לפני 7 years

שמי מאיה ואני אמא מיוחדת

מהיום שהפכתי לאמא, בעצם כשנה אחרי, נוספה לי הכותרת "מיוחדת". ניקה, בתי הבכורה, היום כמעט בת 9, אובחנה בגיל שנתיים כלוקה מתסמונת רט. עוד לפני האבחון הסופי ,כשהתחילו כל מיני סימנים לא...

תגובות

פורסם לפני 7 years
תצוגה מקדימה

הקטנה שלי כבר בת עשר

ניקה שלי כבר בת עשר אני לא מאמינה איך שהזמן עבר כל כך מהר מהיום בו נולדת. שלושים שעות של סבל וצירים עד שיצאת היית התינוקת הכי יפה במחלקה ואחר כך גם הכי יפה בגן ובכיתה החלומות שלי כשנולדת היו אחרים לגמרי ממה שהמציאות...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה