הבלוג של Edri Maya

ריכוז בהפרעה

סופרת 'סערה מדברית', לומדת לתואר ראשון, רעיה ואמא במשרה מלאה. מאמינה גדולה ב"תהיה האדם שאתה רוצה לפגוש".

עדכונים:

פוסטים: 78

החל ממאי 2014

זה עולם תחרותי אני יודעת, אבל בתוך התחרות הזו יש אנשים שלא ראויים להיקרא מפסידנים, בתוך התחרות הזו אסור לנו לרמוס אחד את השני אלא להגיע יחד אל קו הסיום, זהו בעיניי הניצחון האמיתי.

30/12/2016

file0001694774604 (1)

זוהי השנה השלישית שלי לתואר בחינוך ואם יש דבר אחד שהבנתי די בעקביות החל מהשנה הראשונה זה העניין שהשיטה כבר לא עובדת ובעצם, מעולם לא ממש עבדה.

הפוסט הזה לא נועד להתלונן ולהתמרד כנגד המורים אלא כנגד המשרד המנהל את המערכת כולה. שנת 2017 בפתח והעיניים המביטות בילדים שלנו מביטות למעשה בקטלוג מוצרים הבוחן ומאבחן את התוצרים וממיין אותם לפי מחלקות “אתה מוצר מובחר גש לקופסה X ואתה מוצר פגום גש לקופסה Y” וכך למעשה זה מתנהל: תלמידים מצטיינים מגמות ראליות עם אפשרויות בחירה לרפואה פיזיקה וכדו’ ואילו המתקשים מיד עוברים לכיתות עם בגרות מינימלית אך האם אתם חושבים שזה מסתיים פה? ממש לא. כך הילדים שלנו מקוטלגים בפס ייצור שסופו הוא העתיד שלהם. בשלוש השנים האחרונות י’-יב’ למערכת החינוך יש פחות סבלנות למתקשים ואלו אשר ציוניהם אמורים להימדד בממוצע הבית ספרי וכמובן הארצי ואיך לא גם העולמי מאוד מאוד מטרידים את משרד החינוך אשר מעודד תלמידי 5 יחידות וכל מי שלא? מי שבדיוק בסמסטר הספציפי חווה קשיים אישיים בבית או בחברה ודווקא בסמסטר הזה נכשל בכל המקצועות? כי לא הלך לו נפשית אז גם בלמידה כמובן פקשש, מניסיון שלי זה לא מעניין אף אחד! בית הספר רוצה לראות ציונים בית הספר חייב להימדד והילדים שלנו הם המוצר המובחר או הפגום שמספקים ציונים אלה ואז מתחילים למיין אותם לקופסאות (כיתות) אם נכשלת בכיתה בה קיוו כי תצטיין, אתה מועבר לכיתה חלשה. והילד שגם ככה גיל ההתבגרות עובר עליו עם טלטלות ורגשות סערה, צריך לסבול עתה טלטלה נוספת ,בה הוא מתויג כרגע כמוצר פגום, נכשל, לא מתפקד.

אז מה השיטה שכן תעבוד? מה השיטה בה כולם יוצאים מרווחים?

זו השיטה שלי:

ראשית, אני חושבת שצריך להתחיל עם חלוקת תקצוב וכ”א שונה. יש צורך להקצות משאבים לגיל הגן וב”הס היסודי על מנת להעניק ידע בסיסי ולמנוע פערים במקצועות היסוד וכמובן שאין לחלק להקבצות או קבוצות ואין למיין את התלמידים אלא להתייחס אל כולם כאל שווים בית הספר היסודי צריך להיות בית שני ולתת תחושה נעימה ללמידה תוך זמן מספיק למשחק הפסקה של 20 דק’ למשחק אינה מספיקה במיוחד לאלו הזקוקים ליותר זמן לפרוק אנרגיות, בבית הספר צריכים להיות מתקני משחקים המותאמים לגיל 6-12 ופינות ישיבה קריאה וחקר בחצרות ירוקות וצבעוניות.

כיתות ז’-ט’, גיל חטיבת הביניים, הגיל בו מתחילים השינויים ההורמונליים, צריכים להיות מגוונים ומעניינים את מערכת השעות הנלמדת בבית הספר יש להשאיר פתוחה לבחירה כל תלמיד יבחר מהם המקצועות אשר יבנו את מערכת השעות הנלמדת בבית הספר בנוסף יש להציע לכל התלמידים לבחור החל מגיל זה את התחומים והמקצועות המדברים אליהם, ספרות, פסיכולוגיה, מחשב, רובוטיקה,נגינה, חשמל, מדעים, רפואה, היי טק ואפילו ריקוד, לא המערכת היא זו שצריכה למיין לפי הציונים, אלא התלמידים הם אלו אשר יבחרו לעצמם, מתוך עניין אישי, סקרנות ורצון לחקור ולגלות. מחקרים מראים שלמידת חקר מתוך עניין אישי של הלומד מביאה לתוצאות טובות יותר וללמידה יעילה יותר.

גיל התיכון, ברגע שהבסיס שקיבלו בגיל היסודי היה מעולה וברגע שכבר יש לילדים תחום עניין אותו הם גילו ולמדו באהבה כל מה שנותר זה רק לקצור את הפירות. בשלב זה, התלמידים כבר אמורים להיות בקיאים במקצועות היסוד ובנוסף יש להם תחומי עניין אותם הם למדו וכעת רק מתמחים בהם. בשלב זה, אין הילדים מסתכלים על עצמם כאל מוצרים שקוטלגו על ידי המערכת אלא רואים עצמם כאנשים בעלי יכולת בחירה, אחריות אישית והלמידה שלהם הינה מתוך עניין שלהם זו למידה אחרת מאשר זו הנכפית עליהם.

בעולם שלי תלמידים שנכנסים למערכת החינוך כשווים, מתייחסים אל האחר כשווה.

אבל זו רק השיטה שלי, יש שיסכימו איתה ויש שלא. בינתיים מה שבטוח הוא שדרך ההסללה הנעשית על ידי משרד החינוך תוך קיטלוג הילדים שלנו למטרות הדירוג חיצוני מול מדינות העולם אינה יעילה לא בעבר ולא בהווה.

ויחידים הנענשים על כך, הם הילדים שלנו אשר קמים בבוקר למירוץ וחוזרים עייפים ולרוב מתוסכלים גם המבריקים שבהם וגם המתקשים. זה עולם תחרותי אני יודעת אבל בתוך התחרות הזו יש אנשים שלא ראויים להיקרא מפסידנים, בתוך התחרות הזו אסור לנו לרמוס אחד את השני אלא להגיע יחד אל קו הסיום, זהו בעיניי הניצחון האמיתי.

 

 

עוד מהבלוג של Edri Maya

תצוגה מקדימה

הבלוגים האבודים שלה.

  "את לא מבינה .זה באמת משמים." אמרה לי אילת סווטיצקי בשיחתנו אתמול בלילה. אחרי שהתפרצתי עליה שעת לילה מאוחרת ללא שום התחשבות בשעה, רק הדחף העז שתפס אותי לנער...

תצוגה מקדימה

אישה ללא הפסקה

"אני חייבת לצאת, אז תבואי עכשיו, יש לי רק כמה דקות " כך היא מאיצה בי להגיע לראיון לפני שהיא רצה אל התור שקבעה למספרה, איילת מצליחה לדחוק לתוך לוח הזמנים העמוס שלה גם כמה דקות...

תגובות

פורסם לפני 5 years

חמותי ואני - סיפור אהבה

   בבקשה בלי הרמת גבות ,אין פה שום נימה של הומור, בחיי, סיפור אהבה. חוץ מאשר נושא אחד – האוכל, בעלי וילדיי תמיד יטענו שהיא מבשלת טוב יותר ממני, אופה טוב יותר ממני, וזוהי...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה