הבלוג של מאיה אלון

mayaalon

אשה, אמא, סבתא, לוחמת צדק. בונה גשרים.שורדת. נולדתי בעיר אבל שנים אני נהנית בכפר. אוהבת עולם ואנשים, לדבר ולהקשיב.

עדכונים:

פוסטים: 17

החל מפברואר 2014

אסתר בתחילת סיפור המגילה בוחרת במסר ‘תהיי יפה ותשתקי’, היא מאופיינת כדמות ייצוגית, יפה, כנועה ופסיבית. כמו בובת מריונטה שהגברים עושים בה כרצונם, אולם בחלקה השני של המגילה אסתר עושה בחירה שיוצרת ‘טוויסט’ בעלילה: היא פעילה, יוזמת, מתמרנת וזוכה למעמד של מנהיגה. בחכמה ובזהירות אסתר לומדת להוביל ולמשוך בחוטים עד אשר היא מגדילה ומצילה את העם היהודי.

13/03/2014

גילי פורים 3

כשמלאו לך שתים עשרה שנים, חגגנו את בת המצווה שלך. זו הייתה שנה של חגיגות.

באחת מהן, חגיגה של אמהות ובנות התבקשנו לברך את בנות המצווה שלנו לאורה של דמות נשית מההיסטוריה. (מעין תחפושת נשית רעיונית).

יש כל כך הרבה, חכמות, מנהיגות, יפות, משפיעות, מוצלחות….התלבטתי. הרהרתי, קראתי, גלשתי….אבל די מהר הגעתי לאחת שדמותה היא ההשראה שלי לברכה שלך- ילדה שלי.

אני מאמינה בתהליכים. תובנות שנבנות בדרך של ניסוי וטעייה. חיפוש, הרהור, היסוס שבסופם מתגבשת החלטה, מושכלת, משמחת. בחירה.

בחרתי במלכה אסתר,

אנחנו, הנשים שעברנו תהליכים מקדמים והגענו, יש אומרים, לפסגות של זכויות ושוויון, חייבות לזכור מאין באנו ולאן פנינו. תשאלי אותי, למה בחרת דווקא באשה שהציעה את עצמה, את יופייה, בתוך מצעד הנשים שפסעו להן לפני המלך וקיוו להיות ‘המלכה שלו’, במקום זו שלא הייתה כבר מספיק טובה עבורו, כי העזה להמרות את פיו ולא להגיע לנשף?

ובכן… לכאורה אסתר הייתה אשה שכל מה שהיה לה להציע זה את יופייה. אבל….אם נחשוב על זה, אסתר, זו דמות נשית שעברה במהלך חייה שינוי מאוד משמעותי והבינה את כוחה, את זכות הבחירה שלה ויכולותיה כאשה.

אסתר בתחילת סיפור המגילה בוחרת במסר ‘תהיי יפה ותשתקי’, היא מאופיינת כדמות ייצוגית, יפה, כנועה ופסיבית. כמו בובת מריונטה שהגברים עושים בה כרצונם, אולם בחלקה השני של המגילה אסתר עושה בחירה שיוצרת ‘טוויסט’ בעלילה: היא פעילה, יוזמת, מתמרנת וזוכה למעמד של מנהיגה. בחכמה ובזהירות אסתר לומדת להוביל ולמשוך בחוטים עד אשר היא מגדילה ומצילה את העם היהודי.

כולנו יכולות לבחור להיות אסתר של תחילת הסיפור או של סופו. בעולם שבו אנו חיים מחד ניתן לראות נשים משפיעות, שהגיעו לעמדות מפתח והצלחה שמנהלת קהלים גדולים וכמובן גברים. בצבא נשים לוחמות ומפקדות, בפוליטיקה נשים הולכות ותופסות עמדות מפתח. כך גם בשירות הציבורי והפרטי. נכון זה לא מספיק. אבל היום זה כבר ברור שזה אפשרי. מאידך מוחנו נשטף בסגידה לערכי היופי והחיצוניות. נשים מוכרות את עצמן דרך המראה שלהן ומנצלות את כוחן הנשי בדרכים סקסיסטיות, מניפולטיביות רדודות ושליליות. לא תמיד קל לעשות את האבחנה והבחירה לא פשוטה.

וכבר אז בשנת בת המצווה ידעתי, גילי, שאת כבר בחרת. ליזום להוביל ולהנהיג. את בחרת להיות נשית ויפה, חכמה, מובילה ודעתנית. את ידעת שישנם עקרונות שלעולם לא תתפשרי עליהם. והצדק שלך יהיה אור לדרכך. הצבת לעצמך מטרות והלכת צעד אחר צעד בנחישות ובהתמדה לקראת השגתן. וגם היום כשאת כבר קרובה לגיל 16 אני מאחלת לך שתמיד תעשי שימוש ראוי בכוחותייך, תוכלי לבחור, להנהיג, למשוך בחוטים ולנווט בתבונה וברצון טוב את עצמך, את מטרותייך ואת הסובבים אותך.

כל כך גאה בך ילדה שלי.

עוד מהבלוג של מאיה אלון

Thumbnail

ישנן בנות והן שוות

אני פמיניסטית. אני בעד שוויון זכויות והזדמנויות לנשים.אני בעד סדר...

Thumbnail

ואני כפי ארימה....

  כל כך הרבה קרה בשנה הזו שמסתיימת לה היום. עברתי לבית שבנינו, חיתנתי בן, הפכתי סבתא פעם ראשונה וגם.... עשיתי שינוי...

תגובות

פורסם לפני 6 years
Thumbnail

5:1... נצחון מוחץ

כשנפגשנו לראשונה אני בכלל הייתי לפני דייט עם מישהו אחר...ואתה הופעת. יום חמישי שעת ערב, מסעדה טרנדית בתל אביב, שולחן של צעירים חסרי מנוח, שני עשורים לאחור. אתה מגיע ותופס...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים