הבלוג של מאיה אלון

mayaalon

אשה, אמא, סבתא, לוחמת צדק. בונה גשרים.שורדת. נולדתי בעיר אבל שנים אני נהנית בכפר. אוהבת עולם ואנשים, לדבר ולהקשיב.

עדכונים:

פוסטים: 17

החל מפברואר 2014

הילדים באים אליו בחוסר רצון, הם מתלוננים, מקללים, מעלילים, מבקשים לשנות את שם המשפחה לשמה של האם ובמשך הזמן הם מסרבים לבוא אליו, פעם מגיע רק אחד מהם ופעם שניהם לא מגיעים, עד שהם מפסיקים להגיע. הם לא רוצים, תאמר האם לשופטת בקול חנוק מדמעות, איך אני יכולה להכריח אותם? הם סובלים אצלו. הוא אב אלים ומתעלל! מתי תבינו?

22/02/2014

אב נמחק

ההסתה:

במשך שנים האם מסיתה את הילדים נגד אביהם. היא מספרת להם שהוא אלים ופוגע. מדברת נגדו ונגד משפחתו, משתפת אותם בהליך המשפטי, הם יונקים את השנאה מאמם. בגיל שנתיים 3, 4, 5, 6…. וזה כבר חלק מהם. הסיפורים מתרבים והופכים לשטיפת מוח, מתערבבים עם הזכרונות. הם כבר לא יודעים, מה קרה באמת ומה סופר להם.

האם מגישה נגד האב תלונות במשטרה. היא טוענת שהוא נהג בילדים (כמו בה בעבר) באלימות, ביצע בהם תקיפה מינית, עוד פעם אלימות ושוב פגיעה מינית….. הוא מוזמן לחקירה  במשטרה כאחרון העבריינים, נדרש לטביעת אצבע ומשוחרר בערבות. פעם אחת אפילו מוגש נגדו כתב אישום והוא מואשם בהליך פלילי.

הוא  זכאי. תיקי התלונות נסגרים בזה אחר זה בחוסר אשמה.

הילדים באים אליו בחוסר רצון, הם מתלוננים, מקללים, מעלילים, מבקשים לשנות את שם המשפחה לשמה של האם ובמשך הזמן הם מסרבים לבוא אליו, פעם מגיע רק אחד מהם ופעם שניהם לא מגיעים, עד שהם מפסיקים להגיע.  הם לא רוצים, תאמר האם  לשופטת בקול חנוק מדמעות, איך אני יכולה להכריח אותם? הם סובלים אצלו. הוא אב אלים ומתעלל! מתי תבינו?

לאט לאט זה יסתדר…

אבחון פסיכודיאגנוסטי ראשון, לא מקדם מאום. לא נמצא בסיס לטענות האם על אלימות או פגיעה מינית, שני ההורים בסדר, קובע הפסיכולוג. ממליץ על הדרכה הורית וטיפול פסיכולוגי… לאט לאט זה יסתדר. אבל זה לא מסתדר. הילדים פעם באים ופעם לא וכל מפגש הופך למאבק ותסכול. יבואו? לא יבואו? האב מנסה להפתיע אותם כל פעם מחדש עם מתנה או פעילות משעשעת מהסוג שילדים אוהבים, אבל הם לא רוצים פעילויות ואת המתנות הם זורקים, כי אמא אמרה שזה לא שווה והם בכלל לא צריכים. והם עושים לו תנאים. אם נבוא אז בלי לינה ולא אצל סבתא השמנה והמסריחה, בבית שלך לא כיף ולא לצאת לטייל ועוד ועוד…..

והוא נקרע כי הוא יודע שהם כבר לא מבטאים את רצונם. זהו רצון האם ששולטת במוחם. הוא רוצה אותם את ילדיו, לתת להם את כל הטוב שבעולם, אבל הם לא שם. הם בובה על חוט בידי אימם.

מהו ניכור הורי?

הילדים קורבנות ניכור הורי. תסמונת אופיינית למצבים קיצוניים של סכסוכי משמורת וגירושין, אשר בהם אחד ההורים יוצא למסע הסתה אינטנסיבי כנגד ההורה השני, עד כי הילדים הופכים מתוכנתים על ידו ומסרבים לקשר עם ההורה המנוכר. עם הזמן הם רואים באחד ההורים טוב מוחלט וההורה השני רע מוחלט. אותם ילדים מוגדרים כחטופים רגשית. רצונם הוא רצון ההורה המסית וככל שהניכור מתקבע בהם, הילדים בסיכון רגשי, התפתחותי ונפשי גבוה, אשר עלול לגרום להם לנזקים בלתי הפיכים, במערכות היחסים הצפויות בחייהם וכמובן ניתוק הקשר עם ההורה המנוכר עלול להפוך לקרע לעולם.

כל ילד זקוק לאב ואם. זו זכותו וזכותם של ההורים שלו, להיות בקשר. הורה שמונע קשר בין הילדים להורה השני הינו הורה חסר מסוגלות הורית.

לעיתים אנשים מרימים גבה ולא מאמינים, כי ׳ילדים לא משקרים׳ הם ׳ברגליהם מצביעים׳ ואולי הם באמת פגועים…..וזה מכיוון שאת תסמונת הניכור ההורי הם אינם מכירים. הם לא יודעים שישנם – ילדים חטופים בידי ההורים.

איך מטפלים?

ניסיון בליווי משפטי של תיקי גירושין שבהם מתפתח ניכור הורי. מלמד- טיפולים פסיכולוגיים, אבחונים אזהרות ויד רכה לא מספיקים. מימד הזמן משמעותי וכשהתסמונת מתקבעת בדרגה הקשה ביותר שלה זה כבר נעשה בלתי הפיך. נדרשת פעולה מיידית, אינטנסיבית רב מערכתית הכוללת טיפול, הדרכה ואבחון לצד צווי בית משפט דרסטיים.

אין מנוס מנקיטת עמדה נחרצת עם סנקציות משמעותיות אשר לא יאפשרו את הנצחת הניכור. אם ‘מקל נועם’ לא עוזר יש לנקוט ב ‘מקל חובלים’. רק מסר חד משמעי אולי ישנה את המצב.

הכרה בניכור ההורי והדרך לסנקציה השיפוטית

בעקבות בקשות חוזרות ונשנות והבעת חשש כבד לשלום הילדים, נעשה אבחון פסיכודיאגנוסטי לילדים. נמצא כי הם בסיכון רגשי גבוה, עמדותיהם נגד האב מושפעות מהאם וכן! לראשונה קוראים לתופעה בשמה-יש פה ניכור הורי. ייתכן, כך נאמר באבחון, שראוי לשקול העברת משמורת לאב ובכל מקרה יש לפעול באופן מיידי לחידוש קשר בין הילדים לאב. וסנקציות אין.

בית המשפט ממתין. הדילמה של השופט היא-מה אם האב באמת מזיק לילדים ועלול לפגוע בהם כטענת האם ובאבחון לא עלו על זה? מה יהיה אם יפגעו חלילה הילדים? וכך מגלגלים אחריות מבית משפט לפסיכולוג לרווחה ובחזרה ואין התקדמות.

במשך 8 חודשים מוגשות 6 בקשות להטלת קנס כספי על האם בכל פעם שהילדים או אחד מהם לא יגיעו להסדרי הראיה. כי אנחנו מאמינים שהסנקציה הכספית היא זו שתעשה את ההבדל. והשופט מזהיר וחוזר ומזהיר ומתווה דרך וקובע דיון ועוד אחד ועוד והאם מבטיחה ומתחייבת. בשלב כלשהו זה נראה שיש תזוזה והילדים באים, רק אחד מהם, לזמן קצר, והמצב חוזר לקדמותו עד מהרה. שוב מוגשת תלונה במשטרה על אלימות של האב.ויש עילה להפסקת הקשר.

בשלב הזה אנחנו חוזרים ומבהירים האחריות לשלום הילדים מונחת על כתפי בית המשפט. הגיע הזמן להציל אותם מההסתה שהיא ההתעללות האמיתית. רק קנס כספי שיוטל על האם בכל פעם שיופרו הסדרי הראיה ולא יגיעו הילדים או מי מהם להסדרי הראיה במלואם, אולי יביא לשינוי.

דרך הכיס האם תמצא את הדרך לשלוח את הילדים לאב. נכון, יש חשש שיוגשו תלונות במשטרה ביתר שאת כדי לקבל גיבוי חוקי להפרת הסדרי הראייה, אבל היום כבר יש לאב חומר רב שקובע כי הוא אב מיטיב ואין כל עדות לפגיעה שלו מכל מין וסוג בילדים.

מתנהלים עוד כמה דיונים בבית משפט וסוף סוף מגיעה ההחלטה. בית המשפט לוקח אחריות וקובע , על כל הפרה של הסדרי ראיה תשלם האם קנס כספי של 500 ש״ח. וזה יכול להגיע בקלות לסכום של 5000 ש״ח בחודש.

האם עכשיו הילדים יגיעו להסדרי הראיה? האם הם יצליחו לשחזר את היחסים הטובים עם האב?

 הלוואי! ימים יגידו.. אך אם יש סיכוי שזה יקרה,  זו הדרך.

ואם לא? השלב הבא הוא הרחקתם מהאם המסיתה לתקופת צינון שתאפשר להם להתנקות מהרעלים שנאלצו לספו וכך לחדש קשר עם האב ממקום אחר.

אמהות, אבות, מטפלים, עורכי דין, שופטים-אל תחששו להלחם על הקשר בין הילדים להורים. קחו אחריות ותילחמו באסרטיביות בתופעת הניכור ההורי שאינה מגדרית. רק באמצעים חד משמעיים ומידיים יש סיכוי להציל את הילדים וההורים מניתוק קשר.

עוד מהבלוג של מאיה אלון

תצוגה מקדימה

ישנן בנות והן שוות

אני פמיניסטית. אני בעד שוויון זכויות והזדמנויות לנשים.אני בעד סדר...

תצוגה מקדימה

ואני כפי ארימה....

  כל כך הרבה קרה בשנה הזו שמסתיימת לה היום. עברתי לבית שבנינו, חיתנתי בן, הפכתי סבתא פעם ראשונה וגם.... עשיתי שינוי...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

5:1... נצחון מוחץ

כשנפגשנו לראשונה אני בכלל הייתי לפני דייט עם מישהו אחר...ואתה הופעת. יום חמישי שעת ערב, מסעדה טרנדית בתל אביב, שולחן של צעירים חסרי מנוח, שני עשורים לאחור. אתה מגיע ותופס...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה