הבלוג של מאיה אלון

mayaalon

אשה, אמא, סבתא, לוחמת צדק. בונה גשרים.שורדת. נולדתי בעיר אבל שנים אני נהנית בכפר. אוהבת עולם ואנשים, לדבר ולהקשיב.

עדכונים:

פוסטים: 17

החל מפברואר 2014

נשים אלופות בתקשורת מכילה, אמפתיה ושיתוף פעולה. שילוב כוחות של נשים לקידום ומינוף כישרונות נשיים לעמדות מפתח, הוא האמצעי שיכול להצעיד את שוויון הזכויות וההזדמנויות לנשים אל עבר השלב הבא.

31/05/2015


אני פמיניסטית.

אני בעד שוויון זכויות והזדמנויות לנשים.אני בעד סדר יום שיאפשר לנשים להגיע לכל משרה, תפקיד ועמדה, ללא סייג.

אני יודעת שהכח הנשי עוצמתי ויכול להוביל תהליכים מקדמים ומכילים בחברה.

אני סולדת ממאבקים אלימים, שמקדמים אג’נדה צודקת בנחישות, מבלי להבחין באבידות שבדרך.

תנועת הפמיניזם החלה באירופה במאה ה- 19 והובילה מאבק בדיכוי נשים ובאפליה שלהן, על מנת להביא לשוויון הזדמנויות לנשים.

תפיסת העולם הפמיניסטית תומכת בהעצמת נשים בדרכים שונות דוגמת חקיקה, אכיפה, הסברה, שינוי נורמות דיבור, ייעוץ ומתן פתרונות למצבים שונים, מתוך מטרה ליצור שינוי חברתי כולל.

אז מה קרה מאז החל המאבק הפמיניסטי במאה ה- 19 ועד היום?

הרבה השתנה. לנשים זכות הצבעה, נשים נבחרות לתפקידי ניהול בכירים ואף מכהנות בתפקידי מפתח בפוליטיקה. יש ראשות ממשלה, נשיאות, שרות. רופאות, מרצות, מהנדסות, נשות הייטק. אין כבר תפקידי טאבו למגדר הנשי בצבא ויש כבר טייסות, לוחמות ומפקדות. “העצמה נשית” הפך למושג שגור בפי כל.

נכון, ישנם עדיין פערי שכר משמעותיים בין גברים לנשים. אחוז הנשים בתפקידים בכירים, בעמדות ניהול, בפוליטיקה, בכלכלה ובאקדמיה נמוך. יש עוד המון על מה להיאבק, אבל, נדמה שהמודעות לכך שהכח הנשי יכול הכל ואין סיבה אובייקטיבית לפערים הקיימים, עלתה משמעותית. תהליכי שינוי חברתי הם ארוכי טווח והשינוי כבר כאן, כדי להביא לשוויון מלא.

במהלך המאבק, הוקמו ארגוני נשים רבים. עמותות, וועדות, תת ועדות…. ישנן יועצות לענייני מעמד האשה כמעט בכל ארגון גדול. הפמיניזם הפך למקצוע רב מערכתי שמחזיק עמותות, ומשרות רבות במשק. יחד עם זאת, העיסוק בתיקון העוול באמצעות העדפה או אפליה מתקנת, לעיתים, מבלי משים, הנציח את אי השוויון.

חלק מאותם ארגונים, מהזרם הקרוי ‘פמיניזם רדיקלי’, מנהלים מסע הסברה כוחני ובלתי מתפשר. הם מסרבים לקבל את העובדה שאין מתקנים עוולה ביצירת עוולה אחרת. ובכך למעשה מקדמים תפיסה חד מימדית צרה ופוגענית.

במה דברים אמורים?

שתי סוגיות שאני נתקלתי בהן במהלך עבודתי כעורכת דין לענייני משפחה.

האחת קשורה לפסיקת מזונות ילדים ומשמורת בענייני גירושין. נשים, אמהות, שעובדות ומתפרנסות לא אחת כמו האבות, או אפילו יותר וחולקות את מטלות הבית, כמו גם גידול הילדים, עם האב, באופן שווה, בהגיען להליך הגירושין, לעיתים, מסרבות לוותר על ההגמוניה שלהן כמשמורניות אוטומטיות מכח חזקת הגיל הרך עד גיל 6 ועל חיובו האבסולוטי של האב במזונות הילדים, גם כאשר הן משתכרות באופן שווה או אף יותר מהאב.

המלצות ועדת שיפמן וגם ועדת שניט, ליישם הלכה למעשה הורות שווה, לאחר שהוקמו כדי לבחון את העידן החדש שיצר המאבק הפמיניסטי, נדחו על ידי הארגונים הפמיניסטים הנתמכים בכנסת על ידי לובי חזק מקיר לקיר, בטענה המוזרה, לפיה. עד אשר לא ישונה הדין העברי, המחייב את הבעל להסכים לגט ולא יהיו עוד נשים עגונות, אין לאפשר למציאות של הורות שווה לקבל ביטוי חוקי ומשפטי. כל כך למה? כי אם לנו, הנשים, נגרם עוול בשל הבעיה המושרשת במדינת ישראל הקשורה לדת ומדינה, למה שניתן יד לתיקון העוול שמאפשר מניעת קשר שווה של ילדים עם שני ההורים, או חלוקת הוצאות שווה בין הורים שמרוויחים שכר דומה?… זו כמובן עמדה כוחנית, חסרת הגיון, שהופכת לחרב פיפיות הפוגעת בסופו של יום בילדים וגם בנשים עצמן. אבל, בפועל, העמדה הזו אכן מונעת יישום המלצות שמונחות על שולחן הממשלה כבר זמן רב ועוד היד נטויה.

הנושא השני, הינו תלונות השווא בהליכי גירושין. ידוע לכל, כי תלונה בדבר אלימות מכל סוג של אשה כנגד בן זוגה בסמוך או במהלך הליכי גירושין, עשויה להרחיקו מביתו, מילדיו ומעבודתו, להכתים את שמו הטוב ולסבכו בפלילים גם אם הוא אדם נורמטיבי ללא עבר פלילי. ההשלכות של תלונה שכזו בהליכי הגירושין, מרחיקות לכת ולא אחת מהוות אמצעי לחץ להכתבת תנאי גירושין בלתי הוגנים. בכח הזה, להתלונן ובאחת לפגוע באופן קשה בבן הזוג, לעיתים נעשה שימוש לרעה. מנגנונים שנוצרו בצדק במטרה להגן על נשים מפני תקיפות אלימות של בני זוגן שעלולות להגיע חלילה לכדי רצח, מנוצלים בזדון, באמצעות הגשת תלונת שווא, שכל כולה שקר, כדי להשיג את יתרון בלתי צודק ולהרחיק את הבעל/בן הזוג/האב, תוך רמיסת חייו וכבודו, על לא עוול בכפו. כמובן וזה ברור, שילדים שחווים אב פגוע ומושפל, או ילדים  שאביהם הורחק מהם ללא סיבה, נפגעים בצורה קשה.

עורכי הדין העוסקים בדיני משפחה ובדין הפלילי מתארים תמונת מצב קשה מאוד, לפיה כמעט בכל תיק גירושין שמתנהל בבית משפט מוגשת תלונה בדבר אלימות במשפחה. במקרים רבים אלו תלונות שווא. בשל כך המשטרה עמוסה בטיפול בתלונות שווא וכך גם שרותי הרווחה ובתי המשפט, מה שגורם בסופו של דבר למערכות עייפות וקורסות, עד כי תלונות האמת בגין אלימות במשפחה אינן מטופלות במהירות וביעילות הראויה ולא אחת נפגעות עבירת אלימות מקבלות יחס קשה וחוסר אמון באותן מערכות בשל אותן אלו שמטרידות בתלונות שקר.

כל כך הרבה אנרגיה ומשאבים מושקעים במאבק באלימות נגד נשים, עד כי מובילי המאבק הצודק הזה, מסרבים לראות תופעה הולכת וגדלה של תלונות שווא, שעורכי דין, שופטים ושוטרים מתריעים עליה. הם מתעקשים לקבוע שהתופעה אינה קיימת כי נשים לא מתלוננות לשווא. עוצמים עיניהם נוכח המציאות ומסרבים לבחון את הנתונים ואף גורמים ממש לסילופם, במטרה להנציח מאבק באלימות, מבלי להכיר בכך שאולי ההתעלמות הזו והסירוב להעניש את מתלוננות השקר, דווקא מהווים אחד הגורמים לכישלון המאבק וטיפול לקוי בנפגעות העבירה.

אם במקום שבו הצלחנו ליצור הישג שוויוני, כמו שוויון בשכר ובאחריות ההורית, במקרים הרלבנטיים כמובן, נמשיך להיאחז, ב-׳יתרון׳ המלאכותי שהדין מאפשר, או נעשה שימוש לרעה באמצעים שנועדו למקרים אחרים וקשים, מסר השוויון והצדק יתמוסס והמאבק יהפוך לבלתי לגיטימי בעליל.

כל מאבק, צודק ככל שיהיה, במרוצת הזמן עלול לאבד את הדרך ולהנציח עצמו כמאבק, תוך הכשלת המטרה שלו עצמו.

מכירים את האבחנה בין : ‘גברים’, לבין : ‘קשישים, נשים וטף’? האם הנשים הן מיעוט חלש שזקוק להגנה והעדפה כדי לשרוד? האם אנחנו הנשים רוצות להיות בקטגוריה הזו?

אנו הנשים, הוכחנו כבר מזמן, קודם כל לעצמנו, שאנחנו יכולות ומסוגלות לא פחות מכל גבר וללא כל קשר למגדר שלנו, להגיע לכל פסגה שרק נרצה.

הכח הנשי החותר לשוויון חייב להיות כח אנושי, ליברלי, אוהב אדם באשר הוא אדם ולוחם צדק למען כולם. נשים וגברים.

אל לנו להיות שבויות במגדר. שוויון הוא שוויון לכל. ומניעת עוול או תיקונו אינה באה על חשבון הנצחת עוול אחר.

ארגונים גדולים שמקדמים מאבק צודק ומונעים בגלגלים משומנים עם תקציבי ענק, עלולים להתאהב במאבק ובכח האנרציה להנציח עצמם, לשמר את קיומם ולהסתובב סביב עצמם. בכך מטרת המאבק עלולה להיפגע ופתרון המאבק עשוי להתרחק.

אל לנו הנשים לבקש הנחות, העדפות, הגנות, שריונים ולקבע עצמנו במקום מוחלש. ראוי שנשים יתקדמו ויקדמו נשים בזכות מה ומי שהן, הכוח והיכולת שלהן! די לנו עם אפליה מתקנת שיש בה כדי להנציח עמדת נחיתות ותחושה של שוות או יכולות פחות.

השוויון כאן כדי למנף אותו ביושר והגינות. הכח הנשי יכול להביא לכך, תוך אמונת אמת בכוחנו, בשוויון לכל ובהגינות ויושר ברוחב החברה כולה.

נשים אלופות בתקשורת מכילה, אמפתיה ושיתוף פעולה. שילוב כוחות של נשים לקידום ומינוף כישרונות נשיים לעמדות מפתח, הוא האמצעי שיכול להצעיד את שוויון הזכויות וההזדמנויות לנשים אל עבר השלב הבא.

מאיה הרצברג אלון, עו”ד לענייני משפחה ומגשרת בעלת משרד עורכות דין.

יו”ר הועדה לשיוויון והגינות בדיני משפחה, מחוז מרכז לשכת עורכי הדין

עוד מהבלוג של מאיה אלון

Thumbnail

ואני כפי ארימה....

  כל כך הרבה קרה בשנה הזו שמסתיימת לה היום. עברתי לבית שבנינו, חיתנתי בן, הפכתי סבתא פעם ראשונה וגם.... עשיתי שינוי...

תגובות

פורסם לפני 6 years
Thumbnail

5:1... נצחון מוחץ

כשנפגשנו לראשונה אני בכלל הייתי לפני דייט עם מישהו אחר...ואתה הופעת. יום חמישי שעת ערב, מסעדה טרנדית בתל אביב, שולחן של צעירים חסרי מנוח, שני עשורים לאחור. אתה מגיע ותופס...

תגובות

פורסם לפני 6 years

ניכור הורי-המאבק על הקשר עם הילדים

ההסתה: במשך שנים האם מסיתה את הילדים נגד אביהם. היא מספרת להם שהוא אלים ופוגע. מדברת נגדו ונגד משפחתו, משתפת אותם בהליך המשפטי, הם יונקים את השנאה מאמם. בגיל שנתיים 3, 4, 5,...