הבלוג של propro

matrx

עדכונים:

פוסטים: 11

החל מנובמבר 2011

אם אתם עצמאים או בעלי עסק קטן, כדאי שתחשבו טוב למי אתם מצביעים בבחירות. יש כמה נקודות מעניינות.

ישנם בישראל למעלה מ-400 אלף עסקים קטנים ועצמאים, מהם 45 אלף עסקים חדשים שקמים כל שנה ולעומתם כ-35 אלף שנסגרים.

המגזר הזה מוצא את עצמו תמיד קרח מכאן ומכאן – מצד אחד הוא משלם יותר מס גם מתאגידים גדולים וגם משכירים. מצד שני, בתור בעל עסק קטן אתה זוכה להצקות אינסופיות מצד הרשויות, נאלץ להתמודד עם בירוקרטיה אינסופית, ואם אתה עצמאי אז במוקדם או במאוחר אתה עלול לגלות שאין לך באמת זכויות סוציאליות.

זכויות השכירים אמנם נחמסות בלי בושה במדינה הזו – רבים מאתנו נעשינו עצמאים רק בגלל זה. אבל לעצמאים אין כמעט שום זכויות. אין מה לחמוס.

זה היה הרקע למאבק העצמאים (“שוויון לעצמאים ופרילנסרים“), אחד המאבקים הפחות סוציאליסטיים אך יותר חברתיים שצמחו מהמחאה של 2011.

לעצמאים ובעלי עסקים קטנים אין ספק: בניגוד להבטחות, השלטון הנוכחי (לעיתים קרובות זה נכון גם לשלטון המקומי) טוב ל”גדולים” ורע ל”קטנים”. הוא לא מעודד יוזמה פרטית אלא חונק אותה.

אגב, לא רק הקטנים מבינים את זה. רו”ח ראובן שיף אמר במאי אשתקד לכתבת כלכליסט הדר קנה ש”עסקים קטנים תמיד היו שק החבטות של המשק“. לדבריו “99% מהעסקים בישראל הם קטנים ובינוניים. למעלה מ-55% מהשכירים במדינה מועסקים בעסקים אלו. לכן קברניטי המשק צריכים לעודד את התחום. האם זה קורה? לא. בא’ רבתי”.

אלו לא דברים רגילים כשהם מגיעים משיף, מנכ”ל פירמת רואי החשבון ה-6 בגודלה בישראל, שבין לקוחותיו אפשר למצוא כמה מהתאגידים הגדולים במשק. שיף גם איננו ידוע כשמאלי בהשקפתו הכלכלית – הוא עדיין מאמין שעידוד העסקים הקטנים יביא לצמיחתם ולגידול המבוקש בהכנסות ממיסים, שלהעלאתם הוא מתנגד.

מצד שני, גם מנקודת מבטו הזו הוא מבקר את המדיניות הכלכלית של השלטון הנוכחי, עם יוצא דופן בולט אחד: התיקון מאשתקד לתקנות מס הכנסה המאפשר להעביר מע”מ על בסיס מזומן, רק אחרי קבלת התמורה (דהיינו, הוצאת חשבונית מס קבלה עם התשלום, במקום חשבונית לפני וקבלה אחרי).

הנה, דוגמא לצעד אחד, שבעלי דעות שונות בתכלית יכולים להסכים עליו.

הרי לא משנה אם אתה סוציאליסט או קפיטליסט – אין שום סיבה להתעלל באנשים עובדים. אבל איך בכל זאת מתרגמים את התובנה הזו לפתק בקלפי?

ובכן, אם אתם רוצים להצביע למפלגה שמצעה מתנגד להעלאת מיסים בכל מקרה, אז מבין אלו שצפויות לעבור את אחוז החסימה הבית היהודי ויש עתיד נראות כמו בחירה טובה.

אם אתם מעדיפים הצבעה חברתית יותר, כלומר רוצים בתור התחלה שכספי המיסים שלכם ישמשו את המדינה כדי להעניק לאזרח שירותים ולנזקק סיוע, אז כל המפלגות מהעבודה ושמאלה יספקו את זה (זולת בל”ד, שהיא מפלגה ערבית אך ימנית מבחינה כלכלית).

בכל אופן, חשוב לדעת שגם במודל הסוציאל-דמוקרטי של מפלגת העבודה ואפילו במודל הכביכול סוציאליסטי של חד”ש, נטל המס צפוי להתחלק בצורה הוגנת יותר ולעבור ממיסים עקיפים ומ”קטנים” (שכירים, עצמאים, עסקים קטנים) ל”גדולים” (תאגידים, מיסוי הון, מס ירושה וכו’).

מכיוון שהמציאות היום היא של מיסוי רגרסיבי (מי שמרוויח יותר משלם פחות) מעבר למודל פרוגרסיבי מלא (מי שמרוויח יותר משלם יותר, כולל אינטל וטבע) ישתלם לעצמאי הקטן. כך גם הורדת יוקר המחיה באמצעות התערבות מתונה בשוק – משהו שבימין הכלכלי מתנגדים לו.

בקיצור: צריך להחליף את השלטון ועדיף לעשות את זה עם מפלגות השמאל, גם ובמיוחד אם אתם עצמאים או בעלי עסק קטן.

ואם אתם צריכים קצת עידוד, אז צפו בשני הסרטונים האלה – הראשון יזרים לכם אדרנלין והשני יעשה לכם נעים בגוף. העיקר: לכו להצביע.

סרטון 1.

סרטון 2.

עוד מהבלוג של propro

לגדל ילדים במודיעין, להיקבר בחולון

"גישת המתחמים" והיישום הכושל שלה בישראל היא נושא שמעטים מודעים לו ברמה התיאורטית, למרות שהם חווים את התוצאות ביומיום. מדובר באנטי-תזה לתפיסה של עירוב...

תגובות

פורסם לפני 7 years

שלום עולם!

שלום, ברוכים הבאים לבלוגים של סלונה. שיהיה הרבה בהצלחה, ויש לנו גם כמה טיפים בעמוד הראשי של הבלוגים (הקישור הכי שמאלי בסרגל הניווט)....

תגובות

פורסם לפני 9 years

יש כאלו שפשוט לא יכולים להפסיק

נתקלתי בסרטון החביב הזה בפוסט "לנסות להיכנס לראש הכפייתי" בבלוג "על הספה" של ערן כ"ץ (אולי אתם מכירים את השם מבלוג האוכל המקסים שלו ושל זוגתו, "אוכל זה טעים"). לפני שתצפו, כדאי שתכינו את עצמכם...

תגובות

תגיות:

פורסם לפני 8 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה