הבלוג של propro

matrx

עדכונים:

פוסטים: 11

החל מנובמבר 2011

פחיתת הדורות היא עיקרון מרכזי מאד בתפיסה היהודית. היא גוזרת הנחת עבודה לפיה הציוויליזציה, כמו האבולוציה, אינה התפתחוות בכיוון של שיפור אלא של התפזרות מתמדת של הידע, התבונה והקדושה, שבקץ כל הימים ישובו ויתאחדו עם בוא הגאולה.

כל ההיסטוריה האנושית היא, לתפיסת היהדות, דברי הימים של פחיתת הדורות. אם תרצו – בכל דור אפשר לומר שהחוכמה מתפזרת על-פני אנשים רבים יותר, ולכן הם הרבה פחות חכמים גם אם הם חושבים אחרת. זו מחשבה שמוכיחה עצמה היטב בדורנו. הנה, האינטרנט עשה את כולנו מחוברים יותר ואת כלל הידע האנושי נגיש יותר – ותראו כמה מטומטמים מסתובבים בחוץ.

הרב קוק, אבי הציונות הדתית, התבסס על רעיונות קבליים כשפסק שהציונות היא “חבלי המשיח” וכי החילונים, תינוקות שנשבו כמאמר התלמד הבבלי, לוקטים את ניצוצות הקדושה ובכך מקרבים את הגאולה. הוא בוודאי היה מתנסח יותר בזהירות לו היה צופה מראש את “חמורו של משיח“, אבל בסופו של דבר – איפה הרב-קוק ואיפה הציונות הדתית של ימינו; איפה האיש החכם וירא השמיים הזה ואיפה צאציו האידיאולוגיים, העוקרים עצי זית בניגוד ללאו מדיאורייתא, במלחמה מדומינת.

דווקא מזבולון אורלב, זוכה עיטור המופת ותלמידו של זבולון המר ז”ל, אפשר היה לצפות לקצת יותר. בתור פרלמנטר הוא הפתיע כמה פעמים לטובה – בתיקון לחוק צער בעלי חיים האוסר ניסויים בבע”ח שלא לצרכים רפואיים; בתיקון המחייב מבקר פנימי ברשויות מקומיות ואפילו בחוק הפיקוח על מעונות יום הנידון בימים אלה בכנסת. אבל המעורבות האחרונה של אורלב בתיקון לחוק לשון הרע מטילה צל כבד על כל העשייה הציבורית שלו.

אני חושב שהמפד”ל ההיסטורית לעולם לא הייתה לוקחת חלק במהלך חקיקה כה דרקוני וחסר אחריות. שמורו של אורלב היה בוש. זבולון המר היה איש פרגמטי שהאמין במו”מ ובדיפלומטיה (הגם שהיה בין מקימי גוש אמונים).

עוד מהבלוג של propro

לגדל ילדים במודיעין, להיקבר בחולון

"גישת המתחמים" והיישום הכושל שלה בישראל היא נושא שמעטים מודעים לו ברמה התיאורטית, למרות שהם חווים את התוצאות ביומיום. מדובר באנטי-תזה לתפיסה של עירוב...

תגובות

פורסם לפני 7 years

שלום עולם!

שלום, ברוכים הבאים לבלוגים של סלונה. שיהיה הרבה בהצלחה, ויש לנו גם כמה טיפים בעמוד הראשי של הבלוגים (הקישור הכי שמאלי בסרגל הניווט)....

תגובות

פורסם לפני 9 years

גברים מקצוענים יודעים מה הם רוצים?

...אם אני לובשת חולצה דקה אולי אני אפשוט אותה בעוד דקה אל תהיה כל-כך נרגש אולי אני אלך מכאן לפני שתיגש והסתכל אם בכלל שיש אצלי על המיטה, גבר ממושמע וזה לא אתה וחוץ מזה נמאס לי מהספורט הלאומי, שכל תינוק חושב שהוא מי יודע...

תגובות

פורסם לפני 8 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה