הבלוג של propro

matrx

עדכונים:

פוסטים: 11

החל מנובמבר 2011

נתקלתי בסרטון החביב הזה בפוסט “לנסות להיכנס לראש הכפייתי” בבלוג “על הספה” של ערן כ”ץ (אולי אתם מכירים את השם מבלוג האוכל המקסים שלו ושל זוגתו, “אוכל זה טעים”).

לפני שתצפו, כדאי שתכינו את עצמכם שמצפה לכם משהו קצת מוזר: הסרטון באורך של שנייה, ואחרי שתצפו בו תריסר פעמים תבינו למה – כי תרגישו דומה מאד לאיך שמרגישים אנשים שיש להם OCD (הפרעה טורדנית כפייתית, ר”ת של Obsessive Compulsive Disorder).

את ההפרעה הזו כולם מכירים, גם אם לא בשמה. רבים מכם בטח ראיתם את הסרט “הכי טוב שיש” בכיכובו של ג’ק ניקולסון כסופר מפורסם ועשיר הסובל ממנה בצורה קשה.

הדמות שמגלם ניקולסון מציגה צורה מאד מובהקת וקיצונית של OCD, עם כל הגילויים המוכרים והבנאליים: נקיינות כפייתית, ריטואלים, ארגון חפצים בסדר מופתי (מופתי מדי…) וכן הלאה. כולנו נתקלנו בתופעות כאלה, גם אם בצורה קלה יותר. חלק מאתנו מכירים אותן מהחיים, לאו דווקא בצורה של הפרעה מתמשכת אבל בוודאי כמצבים רגעיים של התנהגות חרדתית, חשיבה אובססיבית או העברת  ”תסריטים” בראש (מעורר מחשבה על הביטוי “חי בסרט”). בסך-הכל זה קורה לכולם – רק כשמדובר במצב גבוה או תופעוחת שמתרחשות בתדירות גבוהה, מתייחסים לזה כבר כהפרעה.

כמובן, כשבעיות כאלו מופיעות באמצע החיים – ולא מפסיקות – אתם לא ממש מוכנים להן. בדרך-כלל זה קורה בתגובה לאירוע משמעותי, מעורר חרדה או כזה שיוצר תחושת חוסר אונים. יש אפילו עבודות על הקשר בין OCD לבין PTSD (תסמונת דחק פוסט טראומטי). למרות הבדלים ניכרים, יש לציין, מדובר בשני המקרים בהפרעות חרדה שניתן לטפל בהם (יותר או פחות בהצלחה) בעזרת תרופות ממשפחת ה-SSRI (ציפרלקס, לוסטרל, פאקסט וכו’).

עוד מהבלוג של propro

לגדל ילדים במודיעין, להיקבר בחולון

"גישת המתחמים" והיישום הכושל שלה בישראל היא נושא שמעטים מודעים לו ברמה התיאורטית, למרות שהם חווים את התוצאות ביומיום. מדובר באנטי-תזה לתפיסה של עירוב...

תגובות

פורסם לפני 7 years

שלום עולם!

שלום, ברוכים הבאים לבלוגים של סלונה. שיהיה הרבה בהצלחה, ויש לנו גם כמה טיפים בעמוד הראשי של הבלוגים (הקישור הכי שמאלי בסרגל הניווט)....

תגובות

פורסם לפני 9 years

גברים מקצוענים יודעים מה הם רוצים?

...אם אני לובשת חולצה דקה אולי אני אפשוט אותה בעוד דקה אל תהיה כל-כך נרגש אולי אני אלך מכאן לפני שתיגש והסתכל אם בכלל שיש אצלי על המיטה, גבר ממושמע וזה לא אתה וחוץ מזה נמאס לי מהספורט הלאומי, שכל תינוק חושב שהוא מי יודע...

תגובות

פורסם לפני 8 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה