הבלוג של מתת פלסנר

עו"ד מתת פלסנר

מתת פלסנר הינה עורכת דין עצמאית ומגשרת מוסמכת, בעלת משרד המתמחה בתחום דיני המשפחה והגישור. המשרד מטפל באופן ייחודי ובלעדי בתחום המעמד האישי וגישור המשפחה ומעניק לקהל לקוחותיו שירות אמין, דיסקרטי ומקצועי, המותאם... +עוד

מתת פלסנר הינה עורכת דין עצמאית ומגשרת מוסמכת, בעלת משרד המתמחה בתחום דיני המשפחה והגישור. המשרד מטפל באופן ייחודי ובלעדי בתחום המעמד האישי וגישור המשפחה ומעניק לקהל לקוחותיו שירות אמין, דיסקרטי ומקצועי, המותאם לצרכיו האישיים של כל לקוח. ייחודו של המשרד בתודעת השירות הגבוהה, בידע המקצועי הנרחב ובניסיון הרב בניהול תיקים מורכבים, לרבות תיקים בעלי היבטיים פיננסיים. תחומי התמחות: גירושין, גישור משפחה, הסכמי ממון והסכמי גירושין בין בנ"ז, ידועים בציבור, חטיפת ילדים, מזונות, משמורת, רכוש, צוואות, אפוטרופסות, סכסוכי משפחה אחרים, ניהול תיקים וייצוג בביהמ"ש לענייני משפחה, בביהמ"ש מחוזי, בביהמ"ש עליון ובבית הדין הרבני.

עדכונים:

פוסטים: 6

החל מאוקטובר 2013

ניכור הורי זו תופעה במסגרתה סובלים הילדים מהסתות והכפשות של מי מהוריהם כנגד ההורה האחר. הדבר יכול להתרחש באופן ישיר או במרומז ובעקיפין. לניכור ההורי יש עוצמות שונות ובמקרים חמורים עשוי הדבר להוביל לפגיעה נפשית ארוכת טווח אצל ילדים. ניכור הורי הוביל אף להעברת המשמורת מההורה המסית למשנהו בשל החשש שאותו הורה אינו מסוגל לשמר את הקשר בין הילדים לבין ההורה שאינו המשמורן – דבר שיש בו כדי לפגוע בילדים.

21/04/2016

מאיה התגרשה מבעלה עודד לפני שנתיים לאחר 20 שנות נישואין. מאיה התאהבה בתומר הבוס שלה ועברה לגור עימו עוד בטרם התגרשה מעודד. למאיה ועודד 3 ילדים מקסימים. תאומות בנות 14 וילד בן 10. החיכוכים בין מאיה לבנות היו דבר שבשגרה והחלו עוד בטרם הגירושין. יש שיאמרו “גיל ההתבגרות” ויש שיגידו שהבנות פשוט “העדיפו” את אבא. הן האשימו את אמא בפרידה ובפירוק המשפחה. עודד, פגוע עד עמקי נשמתו, לא חסך מהבנות את פרטי הפרטים והן מיד “תפסו צד”.

עודד ומאיה חתמו על הסכם גירושין לאחר הליך גישור. בהסכם נקבע כי הילדים יהיו במשמורת משותפת ויחלקו את זמנם שווה בשווה בין ההורים. תוך זמן קצר, הודיעו הבנות ש”הן לא הולכות יותר לאמא”. מאיה קיוותה שמדובר במשבר זמני. לאחר חודש וחצי של ניסיונות כושלים לשוחח עם הבנות, לתאם עימן מפגש או לצאת איתן ל”שופינג”, כפי שאהבו, החלה מאיה להפנים את גודל הבעיה. מאיה ניסתה לדבר עם עודד, אך לשווא.

חסרת אונים, פנתה מאיה לעורך דין והגישה תביעה לביהמ”ש. את הגירושין, צלחו עודד ומאיה בהליך גישור קצר ויעיל. מאיה לא העלתה על דעתה כי תמצא עצמה בחלוף שנתיים מתנהלת מול עודד בבתי משפט.

וכך, בקשה ועוד בקשה. ניסיון ועוד ניסיון. תסקיר סעד, הפנייה ליחידת הסיוע, תיאום הורי, טיפול משפחתי. מאיה לא אמרה נואש. מאיה קנתה לבנות מתנות, ניסתה ליצור עימן קשר מדי יום, פנתה לעזרת ביה”ס בו למדו ולבני משפחה אחרים. אך, הבנות היו בשלהן.

חשוב להבין, כי ביהמ”ש לענייני משפחה בישראל נוקטים עמדה ברורה ביותר במקרים מסוג זה. נדיר יהא שביהמ”ש יקבל עמדה לפיה לא יתראו ילדים עם מי מהוריהם. ביהמ”ש יעשה כל שביכולתו לרבות מתן החלטות בדבר טיפול לילדים, הדרכה הורית למי מההורים או לשניהם יחד ותיאום הורי לשיפור התקשורת בין הצדדים. במקרים חמורים יותר ביהמ”ש לא יהסס לקבוע סנקציה כספית על הפרת החלטותיו ובמצבים של חשש להתפתחות ניכור הורי.

ניכור הורי זו תופעה במסגרתה סובלים הילדים מהסתות והכפשות של מי מהוריהם כנגד ההורה האחר. הדבר יכול להתרחש באופן ישיר או במרומז ובעקיפין. לניכור ההורי יש עוצמות שונות ובמקרים חמורים עשוי הדבר להוביל לפגיעה נפשית ארוכת טווח אצל ילדים. ניכור הורי הוביל אף להעברת המשמורת מההורה המסית למשנהו בשל החשש שאותו הורה אינו מסוגל לשמר את הקשר בין הילדים לבין ההורה שאינו המשמורן – דבר שיש בו כדי לפגוע בילדים.

במצבים אלה כדאי מאוד לנסות להגיע להבנות מחוץ לכתלי ביהמ”ש. הסדרת המפגשים עם הילדים באמצעות החלטות שיפוטיות מייצרת חוסר נוחות גדול לכל הנוגעים בדבר ותחושה קשה של איבוד הפרטיות ואיבוד שליטה. לעיתים מסתמן, כי אין מנוס מכך ואלו הם אכן המקרים הקשים יותר. יצירת חזית אחידה של ההורים תייצר בטחון אצל הילדים וכמובן שנדרש לשם כך שיתוף פעולה מלא. השגת “יתרונות” ע”י מי מהצדדים בטווח הקצר, כחלק מניהול המערכה של הגירושין, עשויה לפגוע פגיעה ארוכת טווח בילדים. טיפול משפחתי והדרכה הורית בהחלט יכולים לסייע. הידברות היא ללא ספק דרך המלך.

עוד מהבלוג של מתת פלסנר

Thumbnail

כשזה נוגע לילדים, העובדה שאת אמא לא מקנה לך זכות לעשות כל העולה על רוחך

תוך כדי תהליך פרידה וכמובן שאחריה, גם אם יש בטן מלאה וגם אם זה קשה, חשוב מאוד לשמור על הילדים מחוץ לעימותים, לא להשתמש בהם כנגד בן או בת הזוג וכמובן להעמיד את טובת הילדים כעקרון המנחה כל פעולה. עקרון טובת הילד הביא קץ...

Thumbnail

"אני עקרה" זה לא אמצעי מניעה

לאחרונה פסק בית המשפט באופן תקדימי כי אישה שגנבה את זרעו של גבר, תפצה אותו ב-110,000 ₪. בית המשפט ציין כי מדובר בפיצוי מופחת, שכן חלק מן האחריות למניעת ההיריון הייתה מוטלת על כתפי האב, זאת על אף שהאישה טענה בפניו שהיא עקרה...

Thumbnail

כיצד תשמרי על זכויותייך?

בעבודתי, אני נתקלת לא פעם בנשים שאיבדו לגמרי את עצמאותן ואת היכולת לקחת שליטה כלשהי על חייהן. משך שנים, הן לא מקבלות כל החלטה מהותית. בני זוגן הם אלו אשר מקבלים את כל ההחלטות. הן חיות בצילם. אני מוצאת את עצמי לא פעם בשיחות עם...

תגובות

טופ 20 - בלוגים