הבלוג של מתת פלסנר

עו"ד מתת פלסנר

מתת פלסנר הינה עורכת דין עצמאית ומגשרת מוסמכת, בעלת משרד המתמחה בתחום דיני המשפחה והגישור. המשרד מטפל באופן ייחודי ובלעדי בתחום המעמד האישי וגישור המשפחה ומעניק לקהל לקוחותיו שירות אמין, דיסקרטי ומקצועי, המותאם... +עוד

מתת פלסנר הינה עורכת דין עצמאית ומגשרת מוסמכת, בעלת משרד המתמחה בתחום דיני המשפחה והגישור. המשרד מטפל באופן ייחודי ובלעדי בתחום המעמד האישי וגישור המשפחה ומעניק לקהל לקוחותיו שירות אמין, דיסקרטי ומקצועי, המותאם לצרכיו האישיים של כל לקוח. ייחודו של המשרד בתודעת השירות הגבוהה, בידע המקצועי הנרחב ובניסיון הרב בניהול תיקים מורכבים, לרבות תיקים בעלי היבטיים פיננסיים. תחומי התמחות: גירושין, גישור משפחה, הסכמי ממון והסכמי גירושין בין בנ"ז, ידועים בציבור, חטיפת ילדים, מזונות, משמורת, רכוש, צוואות, אפוטרופסות, סכסוכי משפחה אחרים, ניהול תיקים וייצוג בביהמ"ש לענייני משפחה, בביהמ"ש מחוזי, בביהמ"ש עליון ובבית הדין הרבני.

עדכונים:

פוסטים: 6

החל מאוקטובר 2013

לאחרונה פסק בית המשפט באופן תקדימי כי אישה שגנבה את זרעו של גבר, תפצה אותו ב-110,000 ₪.

בית המשפט ציין כי מדובר בפיצוי מופחת, שכן חלק מן האחריות למניעת ההיריון הייתה מוטלת על כתפי האב, זאת על אף שהאישה טענה בפניו שהיא עקרה ובכך שללה ממנו כל יסוד לחשש מכניסה להריון.

גניבת זרע הוא מושג מעורר מחלוקת בתחום דיני המשפחה – מצד אחד גם על הגבר מוטלת האחריות למניעת הריון ובאפשרותו להגן על עצמו בעזרת אמצעי מניעה. מאידך, לא פעם מתלוננים גברים על נשים, שהטעו אותם לחשוב, שהן נוטלות גלולות או אינן פוריות ובכך בעצם הופכים הגברים לאבות בעל כורחם.   מה עושים במקרה של גניבת זרע

אפשר למשול זאת לאדם, שנפל קורבן לתרמית טלפונית וסיפק מספר כרטיס אשראי תחת מצג שווא שהוא יזכה בהטבה ולבסוף מגלה שנמשך לו סכום גדול מהחשבון.

ברור הדבר, כי נקיטת משנה זהירות הייתה מונעת ממנו לתת את פרטי האשראי בטלפון ובעצם מונעת את הגניבה אך אין בכך להפחית מהעובדה כי התבצעה גניבה.

באותו עניין, באחד הימים פקד את משרדנו עלם חמודות מוכשר, שסיפר שלפני מספר שנים פגש בחורה נחמדה שהזמינה אותו לחופשה בצימר בצפון וכתוצאה מאותו מפגש חד פעמי הרתה.

הגבר דרש ממנה לבצע הפלה והיא נענתה לבקשתו. לאחר זמן מה, היא הזמינה אותו שוב לצאת עמה לחופשה והרתה בשנית, אולם הפעם היא סירבה לבצע הפלה. וכך אירע, שאותו בחור הפך לאב בניגוד לכוונתו ורצונו. כיום יש להם ילד בן 8, על אף שהם לא זוג ומעולם לא היו זוג. הם בסך הכל בילו תקופה קצרה ולא משמעותית יחד ולאף אחד מהם לא היו כל כוונות למסד מערכת יחסים רצינית.

האם אין זו גניבת זרע? האם האחריות למניעת ההיריון הייתה מוטלת כולה על כתפי האב? האם האישה תכננה את צעדיה בקפידה וביודעין ובכך למעשה הונתה את האב?

אותם מקרים של גניבות זרע הינם מקרים קשים, לדעתי, לא רק בשל הנטל הכספי הכבד הכרוך בגידול ילד, אם כי בעיקר בשל האחריות לגידולו והמחיר הרגשי והפיזי הנלווים לכך.

ברוב המקרים, כמו גם במקרה הזה, מדובר בזוג, שכלל לא תכנן ולא התכוון למסד קשר משמעותי ונקלעו למציאות חדשה בשל כניסת האישה להריון.

כעת הם צריכים לגדל את ילדם המשותף בשני בתים נפרדים על אף שמעולם לא היו זוג אמיתי ואין ברצונם להיות זוג בהווה או בעתיד. האב כלל לא רצה ילד, בוודאי שלא בילד ממערכת יחסים מקרית ולא משמעותית כמו שחלק עם האישה.

יש הסבורים כי אין מושג כזה גניבת זרע וכי כל גבר המקיים יחסים עם אישה, חייב לקחת בחשבון שקיימת אפשרות להריון בלתי מתוכנן ומכאן שעליו לנקוט משנה זהירות.

אני סבורה כי אכן מוטלת על הגברים האחריות להגן על עצמם ולשאת בתוצאות מעשיהם במידה ולא עשו כך. אולם, בהחלט קיימים מקרים יוצאי דופן בהם ניתן לזהות כוונה ברורה של האישה להיכנס להריון גם במחיר הטעיית ורמיית הצד השני. מקרים בהם אישה רוצה ילד ובוחרת לה אב פוטנציאלי שעומד בסטנדרטים שהציבה לה והרצון להרות היה של האישה בלבד והיא לא שיתפה בו את הגבר. במקרים אלו התרחשה לדעתי גניבת זרע מובהקת, כזו שיש לפסוק בגינה אף פיצוי כספי הולם.

בכל מקרה, במידה ואת מתכננת להיכנס להריון מגבר שעמו אינך נמצאת במערכת יחסים, זכרי שישנן דרכים אחרות להביא ילד ולמנוע לא רק נטל נפשי וכספי מאדם שאינך מכירה ולא עשה לך כל רע אלא גם את המשמעויות הרגשיות והמשפטיות כלפי ילדך הרך האהוב.

ולגבר שבסך הכל רוצה להנות מקשר מקרי ללא מחויבות- זכור: “אני עקרה” זה לא אמצעי מניעה. אם אתה לא רוצה ליפול קורבן לגניבת זרע, קח אחריות.

עוד מהבלוג של מתת פלסנר

Thumbnail

כשזה נוגע לילדים, העובדה שאת אמא לא מקנה לך זכות לעשות כל העולה על רוחך

תוך כדי תהליך פרידה וכמובן שאחריה, גם אם יש בטן מלאה וגם אם זה קשה, חשוב מאוד לשמור על הילדים מחוץ לעימותים, לא להשתמש בהם כנגד בן או בת הזוג וכמובן להעמיד את טובת הילדים כעקרון המנחה כל פעולה. עקרון טובת הילד הביא קץ...

Thumbnail

כיצד תשמרי על זכויותייך?

בעבודתי, אני נתקלת לא פעם בנשים שאיבדו לגמרי את עצמאותן ואת היכולת לקחת שליטה כלשהי על חייהן. משך שנים, הן לא מקבלות כל החלטה מהותית. בני זוגן הם אלו אשר מקבלים את כל ההחלטות. הן חיות בצילם. אני מוצאת את עצמי לא פעם בשיחות עם...

Thumbnail

כרעם ביום בהיר

באותו יום היא התעכבה בעבודה ושבה לביתה רק בשעות הערב, כאשר לתדהמתה מצאה בית ריק. בן זוגה במשך שנים, אשר חלק איתה קורת גג, תמך בה, סייע לה מבחינה כלכלית והבטיח לה לאורך כל הקשר ביניהם, כי ידאג לה עד לאריכות ימיה ושנותיה, ארז...

תגובות

פורסם לפני 7 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים