הבלוג של משקיעה בחינוך

mamalingui

יזמית בנשמה, עורכת דין בהשכלה ועם רצון עמוק ליצור שינוי אמיתי בחברה. נשואה לברק ואמא של צורי. כשהבן שלי נולד, הקמתי את Lingui- תכנית ללימוד האנגלית בגיל הרך. בקרו אותנו בדף הפייסבוק: https://www.facebook.com/lingui.org ובאתר שלנו www.lingui.org

עדכונים:

פוסטים: 5

החל מיוני 2014

הצעצועים שאת קונה עבור הילדה שלך, מגדירים את האישה שהיא תגדל להיות, והילדה שלך היא לא רק נסיכה!

GoldieBlox-1280x924

הפעם הראשונה בה המציאות הזכירה לי שאני אישה הייתה כשהתראיינתי במשרד עורכי דין, בעודי בחודש רביעי להריון… זו הפעם הראשונה בה קלטתי שיש דברים שיותר קשה לי לעשות- רק בגלל שאני אישה- ורק בגלל שלחברה יש קופסא מוגדרת, ורודה יפה וקטנה שבה אני צריכה לחיות. אני זוכרת שזה ממש הפתיע אותי פתאום להבין שיש דברים שיותר קשה לי לעשות רק מפני שאני אישה. לא כי לי יותר קשה לעשות אותם, אלא כי לחברה יותר קשה לקבל את הרעיון שאני רוצה לעשותם. כי אני מערערת על המוסכמות.

זה גרם לי לחשוב אחורה ולקלוט שתמיד חייתי בתחושה שאני יכולה לעשות כל דבר שאני רק רוצה לעשות, שאין שום דבר שגבר מסוגל לעשות ואני לא. אם אני רוצה להיות מדענית אין שום בעיה. אני רוצה לטוס לחלל- נפלא. אני רוצה להיות מתמטיקאית- מצוין. ההורים שלי אף פעם לא אמרו לי משפטים שצמצמו את גבולות הדמיון שלי או הגבילו את סוג המקצועות עליהם אני יכולה לחלום. וקלטתי כמה חשוב שאעשה את אותו הדבר עבור הילדים שלי.

התחושה הזו גרמה לי להתאהב מייד בחברת הצעצועים המדהימה Goldieblox ששמה לה למטרה להכשיר דור עתידי של מהנדסות.

בפעם האחרונה שנכנסתן לחנות צעצועים, שמתן לב שברוב החנויות, המסדרונות עדיין מחולקים לורוד עבור הבנות וכחול עבור הבנים? זה בדיוק מה שעצבן את דבי סטרלינג, המייסדת של Goldieblox שהחליטה לשנות את מציאות “המסדרון הוורוד”, צפו בסרטון ולא תישארו אדישות:

Screenshot 2014-08-21 08.43.30

מחקרים רבים כבר הוכיחו שלצעצועים בהם הילדים שלנו משחקים יש תפקיד מכריע בעיצוב האישיות שלהם, הערכים שלהם והיכולות שהם רוכשים. רבות דובר על תהליך הסוציאליזיציה באמצעות צעצועים ועל ועל ההשפעה של בובות ברבי, עגלות בובה, מטבחים ורודים ותחפושות נסיכה, שברובם נמצאים בחדרי המשחקים של ילדות קטנות לעומת, קופסאות לגו, פאזלים, כלי עבודה, חלליות וגיבורי על, שברובם נמצאים בחדרי המשחקים של ילדים קטנים. אלו צעצועים שמפתחים יכולות מרחביות ומניעים ילדים להתעניין במדע ובהנדסה, מכאן החשיבות הרבה שלהם.

חשוב לומר שאין כל דבר רע בלהתחפש לנסיכה ולשחק עם בובות ברבי, כל מה שסטרלינג, אומרת הוא שהילדות שלנו הן More than just a princess וכי, אם אנו רוצים להכין אותם לעולם בצורה טובה יותר, חשוב מאד שנעניק להן את הכלים לחלום על תפקידים חברתיים במגוון רחב יותר מאשר רק נסיכות, פיות ובובות.

ולראייה, הנה נתון מטריד עבורכן, ידעתם שנשים מהוות רק 13% מתעשיית המהנדסות העולמית? 13 אחוז! זה אומר ש-87 אחוז מתעשיית המהנדסים העולמית הם גברים. היות והעולם הולך ונהיה יותר ויותר תחרותי ונשען על יכולת מקצועית, כישורים, שפות, יכולות אנליטיות, העובדה שגברים שולטים בתעשיית המהנדסים אומרת שהם שולטים ביצירת הסביבה ובמובן מסוים ביצירת העולם. הם יוצרים את המכונות שהם רוצים, את הבניינים, את המוצרים החדשניים, את הכלים ליצירת המכונות החדשניות. הם יוצרים את העולם. ואם אנחנו, הנשים, רוצות להשפיע ולו בקצת על איך שהעולם נראה, אפילו ברמה הפיזית, כדאי שיהיה לנו כיסא ליד השולחן שבו מייצרים את חומרי הבניין. ואין לנו. יש לנו כיסא קטנטן ורוד ומקסים לרוב בשולחן הקבלה לבניין שבו מייצרים את חומרי הבניין מהם העולם שלנו עשוי.

אנחנו ההורים- אבות ואמהות- חייבים לשנות זאת ולהעניק לילדים שלנו עולם עם זווית ראייה קצת אחרת, ובעיקר זו האחריות שלנו להעניק לילדות שלנו כיסא בשולחן הזה שבו בונים את העתיד שלנו.

מה שמביא אותי לצעצוע הראשון עליו אני רוצה להמליץ והוא Goldieblox

1. Goldieblox מגדלים את דור המהנדסות העתידיות

הינה חברת צעצועים שמסייעת להעניק לילדות כישורים הנדסיים בסיסיים באמצעות ערכות יפייפיות ושילוב של סיפור מעשייה המציג בעיה וערכת כלים הנדסיים לבניית פתרון לבעיה. דבי סטרלינג גילתה שנשים, בנות, מתעניינות בסיפור המסגרת ולכן היא יצרה דמויות מעניינות עם סיפורים שיניעו את הילדות שמשחקות בערכה למצוא פתרון הנדסי כדי להציל את גיבוריהן- מקסים לא?

Screenshot 2014-08-17 14.44.21

Screenshot 2014-08-21 08.48.10

2. קני לילדה שלך לגו, עכשיו

חברות נוספות מציעות צעצועי בנייה לילדות, כך למשל לחברת לגו יש ערכות עבור ילדות וגם יש ערכת מעבדה להניע ילדות להתעניין במדע ובטכנולוגיה

הורד (1)הורד

3. ערכת מעבדה עבור המדענית הצעירה

כשאת קונה לילדה שלך ערכת מעבדה, את מציגה בפניה מגוון נוסף של תפקידים אותם היא יכולה למלא, את פותחת בפניה את עולם המדע עם מושגים כמו חלל, גלקסיות וכוכבים, יסודות כימיים, ניסויי מעבדה ועוד ועוד. כשאת פותחת בפניה את עולם המדע את למעשה מניעה אותה לחשוב במונחים “ריאליים” יותר ולא להירתע ממקצועות ריאליים כבר מגיל קטן, כשההשפעה של החברה עדיין לא חזקה דיה כדי לרפות את ידיה מלבחור במקצוע ריאלי בעת בחירת המגמה בתיכון.

לחצי לצפייה בקטלוג של לגו

Screenshot 2014-08-17 14.24.16

4. צעצועי חלל וחקר הגלקסיה

רק השבוע הייתי בשיעור פרטי אצל הלינגווינים המתוקים שלי (התלמידים שלי ב Lingui) וכשהגעתי הילדון המתוק בן ה-4, הביא מיד את הצעצוע שהוא הכי אוהב לשחק בו: ערכת החלל שלו. יש לו מלא דגמים של חלליות, דמויות של אסטרונאוטים ואפילו בפורים הוא התחפש לאסטרונאוט! איזה נפלא! ואיזה הורים נפלאים יש לו שמעודדים אותו לשחק בצעצועים כאלה ולפתח את הדמיות ולחקור מושגים כמו ירח, גלקסיות כוכבים, לווין, גשושית ועוד. והשיא היה כששאלתי אותו (באנגלית כמובן) מה הוא מחפש במסעות שלו בחלל אז הילד החכם והנפלא אמר לי בלא היסוס “מים”. ערכי עכשיו סקר בקרב החברות של הבת שלך ממש אשמח לשמוע לכמה מהן יש צעצועי חללית ואסטרונאוטים בארון המשחקים שלהן. אתן יודעות שבמחקר שערך בארה”ב ארגון STEM שמעודד להניע בנות לעבר מקצועות ריאליים, עלה כי-74% מהילדות בתיכון מתעניינות במקצועות ריאליים. נכון שזה נתון ממש מפתיע? כל שאנחנו, ההורים צריכים לעשות זה פשוט לאפשר להן לשחק בצעצועים האלה כבר בילדות. ולהמשיך לעודד אותן להתעניין בהם.

51euxryu5vL

לרכישת ערכת חלל לבנות ובנים לחצי כאן

5. הספרים והאגדות שאת מקריאה לה

אני רוצה לספר לכן על בלוג אמריקאי נפלא שנקרא A Mighty Girl שמתמקד בתפקיד האישה בספרות הילדים. אין ספק שהאגדות שאנחנו מקריאים לילדים שלנו משפיעות על תפיסת עולמם ולכן חשוב שלפני שאתן בוחרות את הספר הבא, המעשייה או האגדה הבאה, שימו לב גם למקום האישה בסיפור והאופן בו דמותה מוצגת. בין הספרים המומלצים של דמויות נשיות חזקות לילדים ניתן למצוא את הסרט והספר החדש של דיסני Frozen ו- Brave (שתורגם לעברית בשם אמיצה) אם כבר לקרוא ספרות מקור אז נצלו את ההזדמנות לקרוא באנגלית ובכך להעניק לילדיכן יתרון עצום של שליטה בשפה נוספת בילקוט הכלים והיכולות העתידיות שלהם.

Screenshot 2014-08-17 14.27.43הורד (2)

לרשימת ספרים נוספים

מכירות צעצועים נוספים שמפתחים את המחשבה, יכולות הנדסיות, יכולת שפתית, איטנליגנציה רגשית ועוד? שתפו שתפו! ביחד נוכל ליצור מאגר מידע ענק של כלים אופטימיליים לסייע לילדים שלנו להתמודד עם המאה ה-21 והעתיד התעסוקתי התחרותי שהיא טומנת בחובה.

אמהות המאה ה-21 קדימה, לשתף!

עד הפעם הבאה,

יפית

עוד מהבלוג של משקיעה בחינוך

Thumbnail

כבר הכנת את הילד שלך למאה ה-21?

בפברואר האחרון, פורסם מאמר דעה מטריד מאד בדה-מרקר שכתב אלי הורוביץ, מנכ"ל קרן טראמפ לחינוך, הוא כתב על כך שלילדים שלנו צפוי עתיד תעסוקתי קודר, מפני, שבעוד שבדור של ההורים שלנו, כל שהיית צריך כדי להצליח בחיים היה תעודת בגרות,...

תגובות

פורסם לפני 6 years

איך ללמד את התינוק שלך לקרוא

ברק ואני התחתנו בגיל צעיר יחסית, ולקח לנו המון זמן עד שהחלטנו לבסוף להביא ילד לעולם. היינו נשואים במשך 4 שנים לפני שהחלטנו להיכנס להריון וזה בעיקר מפני שמבחינתי להביא ילד לעולם היה פרויקט רציני שאני צריכה להתכונן אליו...