הבלוג של משקיעה בחינוך

mamalingui

יזמית בנשמה, עורכת דין בהשכלה ועם רצון עמוק ליצור שינוי אמיתי בחברה. נשואה לברק ואמא של צורי. כשהבן שלי נולד, הקמתי את Lingui- תכנית ללימוד האנגלית בגיל הרך. בקרו אותנו בדף הפייסבוק: https://www.facebook.com/lingui.org ובאתר שלנו www.lingui.org

עדכונים:

פוסטים: 5

החל מיוני 2014

בפברואר האחרון, פורסם מאמר דעה מטריד מאד בדה-מרקר שכתב אלי הורוביץ, מנכ”ל קרן טראמפ לחינוך, הוא כתב על כך שלילדים שלנו צפוי עתיד תעסוקתי קודר, מפני, שבעוד שבדור של ההורים שלנו, כל שהיית צריך כדי להצליח בחיים היה תעודת בגרות, בדור שלנו, זה כבר לא המצב והתחרות היא גדולה, ואילו בדור של הילדים שלנו, במאה ה-21, התחרות היא פשוט עצומה וזו האחריות שלנו, כהורים לפקוח עיניים ולהעניק לילדים שלנו את הכלים להתמודד עם המציאות החדשה.

המאמר הזה מאד הטריד אותי, אבל הוא התיישב על תובנה שכבר הייתה קיימת אצלי, הידיעה שאני רוצה להעניק לבן שלי, צורי, את הכלים האופטימאליים כדי למצות את הפוטנציאל שלו ולעזור לו להתמודד עם העולם הקשה שם בחוץ. כי התחרות היא עצומה וכי זו האחריות שלי מהרגע שהבאתי אותו לעולם, לעזור לו. אז ברור שהדבר הראשון שכולנו יכולות להעניק לילדים שלנו, כדי למצות את הפוטנציאל שלהם, הוא אהבה ענקית, תמיכה וידיעה שתמיד נהיה שם בשבילם אבל זהו רק כלי אחד מיני רבים, שהכרחי שיהיו בארגז הכלים שלהם.

כשאני מסתכלת אחורה על הילדות שלי, תמיד עולה לי תמונה מאד ברורה של אמא שלי, עוטה עליי את ג’קט הג’ינס שקיבלתי מדודה שלי מאמריקה ואומרת לי “את חכמה”. הקול הזה של אמא שלי, ליווה אותי לאורך כל השנים ונסך בי המון ביטחון בכל פעם שנתקלתי באתגרים, “אני חכמה, אמא שלי אמרה לי.” היום אני יודעת לומר, שכשאמא שלי אמרה לי שאני חכמה, היא למעשה התכוונה לומר לי שאני “מסוגלת” וזו אחת המתנות הגדולות שהיא העניקה לי ושאני מתכוונת להעניק גם לילדים שלי.

הילדים שלנו, נולדים עם פוטנציאל אינסופי, עם ספקטרום רחב של יכולות וזה התפקיד שלנו, כהורים, לזהות את היכולות שלהם, לפתח אותן, להשפיע עליהן ולטפח אותן. זה התפקיד שלנו למצוא את התכונה החזקה של הילדים שלנו, את מה שהופך אותם למיוחדים, את היכולת הייחודית שלהם ולעזור להם למצות את הפוטנציאל הטמון בהם.

אני גדלתי במציאות כלכלית בעייתית, אבל הידיעה הזו, שאני חכמה ומסוגלת, עזרה לי לנווט אל מול הקשיים שהחיים הציבו בפניי. אמא שלי, שניהלה חיים יומיומיים לא פשוטים, טרחה כל הזמן מהרגע שנולדתי לטפח אותי וללמד אותי ככל שיכלה. כך למשל, כבר ידעתי לקרוא כשהייתי רק בת שנתיים וחצי, פשוט כי, כפי שאמא שלי מספרת, שאלתי אותה על האותיות ורציתי ללמוד, אז היא לימדה אותי. היא לא אמרה לעצמה “בשביל מה, היא רק תינוקת, למה ‘להעמיס’ עליה? היא אמרה “הילדה סקרנית ורוצה ללמוד, למה שלא אלמד אותה?”

אמא שלי מספרת שהפכתי ממש לשוס רציני כשהייתי ילדה, רצו לעשות עליי כתבה בעיתון, כי ידעתי לקרוא בגיל כל כך צעיר ולהקפיץ אותי כיתה וכמובן שאמא שלי לא הסכימה לאף אחד מהדברים האלה. היא בכלל לא ידעה שהיא עושה משהו חריג כל כך, שראוי לכתבה בעיתון. הילדה הקטנה שלה הסתקרנה והיא עשתה את מה שהיא חשבה לנכון, ללמד אותה. אגב, למען הסר ספק, אין מדובר בילדה חכמה באופן חריג, זהו פשוט מקרה של אמא שהעניקה לילדה שלה כלים. וזו מילת המפתח: כלים.

במאמר האמור, מר הורוביץ תיאר מציאות מטרידה במיוחד שייתכן ורובנו לא מודעות אליה, “לילדים שלנו מצפה עתיד אפור. הם יתקשו לקנות דירה, יתאמצו לגמור את החודש, יתמרנו בין עבודה למשפחה, ולבסוף ייצאו לפנסיה ארוכה של דלות. קשה לעכל את זה, כי נוח להדחיק ולקוות שאיכשהו הכל יסתדר. אבל אם נעצום עיניים נחטא לתפקידנו כהורים. אנחנו חייבים להתעורר ולצייד את ילדינו בכלים שיסייעו להם לצלוח את דרך החתחתים שבפניהם.”

מבחינה אישית, ילדינו יזדקקו לחוסן נפשי, להתמודד עם כישלון, לנסות שוב ושוב בלי להתייאש, ולהיות מסוגלים להרים ראש ולא לוותר. .. מבחינה לימודית, רמה בסיסית במקצועות היסוד היא הכרחית, אבל כבר מזמן אין בה די. חמש יחידות באנגלית ובמתמטיקה הן מקפצה, ולצדן חיוני להתמחות בתחום שייתן ערך מוסף…בכל תחום שבו לילד יש פוטנציאל מיוחד. ..”

אנו מורישים לילדינו עולם ששמיו קודרים, ולא רק בגלל החור שיצרנו באוזון. הזמן דוחק, ועד שהממשלה תבצע תיקונים עמוקים בשיטה, עלינו לדאוג לילדים כדי שתרמילם יהיה מתאים לדרך שבפניהם.” כדי להמשיך לקרוא את מאמרו של מר הורוביץ:  http://www.themarker.com/opinion/1.2236456

לי אין ספק שאני צריכה לעזור לצורי שלי ולוודא שהתרמיל שלו מצויד בכל טוב לקראת המציאות החדשה הזו שהוא גדל לתוכה. זה הולך להיות מסע ארוך ומאתגר, אבל יש המון מחקרים, מאמרים, ספרים, סדנאות ושלל טיפים שקיימים שם בחוץ כדי לעזור לילדים שלנו להתמודד עם העולם החדש והתחרותי שלנו. אני יוצאת למסע ומזמינה אתכן להצטרף אליי. אני אחקור בשבילכן את הטרנדים הכי עדכניים בתחום החינוך, הכלים החדשניים, העצות, הטיפים והדרכים הכי פרקטיות, כדי שנוכל להכין את הילדים שלנו בצורה הטובה ביותר לעתיד התעסוקתי שלהם במאה ה-21, כל שאתן צריכות לעשות הוא פשוט לקחת את מה שיתאים עבורכן, מבין כל מה שאלקט ואולי לשתף חברות במידע חדש שאתן מגלות. ביחד נוכל ליצור תרמיל ענק עבור הילדים של כולנו ולהכין אותם בצורה הטובה ביותר לקראת המאה ה-21.

אז קדימה, אמהות המאה ה-21 התאגדו!

יצאנו לדרך,

יפית

 10342837_10152336955851084_3821974021629873667_n

עוד מהבלוג של משקיעה בחינוך

תצוגה מקדימה

5 הצעצועים שאת צריכה כדי לגדל ילדה חכמה

הצעצועים שאת קונה עבור הילדה שלך, מגדירים את האישה שהיא תגדל להיות, והילדה שלך היא לא רק נסיכה! הפעם הראשונה בה המציאות הזכירה לי שאני אישה הייתה כשהתראיינתי במשרד...

תגובות

פורסם לפני 6 years

איך ללמד את התינוק שלך לקרוא

ברק ואני התחתנו בגיל צעיר יחסית, ולקח לנו המון זמן עד שהחלטנו לבסוף להביא ילד לעולם. היינו נשואים במשך 4 שנים לפני שהחלטנו להיכנס להריון וזה בעיקר מפני שמבחינתי להביא ילד לעולם היה פרויקט רציני שאני צריכה להתכונן אליו...

תגובות

פורסם לפני 5 years

מדריך: איך ללמד את התינוק שלך לקרוא

אז מתי הזמן הנכון להתחיל? גלן דומן טוען בספרו שבין גיל 9 חודשים ועד גיל 4 היכולת לספוג מידע היא הגדולה ביותר מבכל גיל אחר". לאחר גיל שנתיים , עם כל שנה שחולפת קשה יותר לילד ללמוד לקרוא והגיל האידיאלי ללמד תינוק לקרוא הוא גיל...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה