הבלוג של מגשימא - מגשימות השכלה, אמהות וקריירה

מגשימא- ד"ר מיכל סלע ובשמת שלום טוצ'ין

הבלוג עוסק בכל מה שנוגע לקידומן של נשים והצלחתן. מגשימא הוקמה כדי לקדם נשים בישראל. מגשימא נועדה ליצור קהילות של נשים המודעות לעוצמתן, יכולותיהן, זכויותיהן וגם למחסומים ולאפליות המציבה בפניהן החברה והן עצמן. מגשימא... +עוד

הבלוג עוסק בכל מה שנוגע לקידומן של נשים והצלחתן. מגשימא הוקמה כדי לקדם נשים בישראל. מגשימא נועדה ליצור קהילות של נשים המודעות לעוצמתן, יכולותיהן, זכויותיהן וגם למחסומים ולאפליות המציבה בפניהן החברה והן עצמן. מגשימא פועלת בשלושה מישורים מקבילים: משפיעה על קובעי המדיניות בתחום, עובדת עם המגזר העסקי והחברתי ומסייעת לנשים ברכישת מיומנויות. מייסדות מגשימא מקדמות נשים כבר למעלה מעשור במספר מישורים, דרך מחקר באקדמיה, עבודה עם ארגונים שונים, ייסוד והקמה של פרוייקטים חברתיים שונים עם שותפים רבים ועד עבודה עם נשים באופן אישי. בפלטפורמה זו דרך עשייה והצגה של מחקרים עדכניים בשוק, ניתוח והצגה של נושאים יומיומיים נרחיב את יכולת ההבנה שלנו בנושאים הקשורים לשיוויון מגדרי ומה ניתן לעשות לגביו ונקרא לכן לא פעם לפעולות קטנות כגדולות על מנת ליצור עבורכן ועבור בנותיכן עתיד שיוויוני יותר.

עדכונים:

פוסטים: 8

עוקבים: 0

החל מאוקטובר 2017

cashbox-1642989_1920

ביולי 2015 התבשרנו כי מנכ”ל הוט שהרוויח 100,000 ₪ לחודש עזב את תפקידו ובמקומו מונתה מנכ”לית בשכר של 60,000 ₪. נטען כמובן שהיא פחות מנוסה וכי החברה מתמודדת עם נטישת לקוחות ועוברת שלבי הבראה. עם זאת, הפער היה בוטה, ולא במתאם למצבים מוכרים אחרים בהם חברות עוברות משברים כלכליים חמורים ושוכרות מנכ”ל בשכר עתק על מנת לחלצן מהמשבר. נשים כנראה אמורות להשתכר פחות בגין האתגר ולהודות על מתן ההזדמנות….

בשנת 2012 קבע בג”ץ בפס”ד אורית גורן נגד חברת “הום סנטר” כי היא הופלתה בשכר על רקע מינה ביחס לעובד אחר שעבד במחלקתה וביצע את אותה עבודה והרוויח לחודש 2500 ₪ יותר ממנה. מנגד השיבה הום סנטר כי השכר נקבע על פי מו”מ בין כל עובד לחברה בעת קבלתם לעבודה וכי זה השכר שעליו הסכימה אורית בהסכמה מלאה. בג”ץ קבע כי אין להפלות את שכר העובדים על רקע מינם ופסק הדין פתח דלת לבחינת פערי שכר בארגונים שונים ולהגשת תביעות נוספות. כן, העלה פסק הדין למודעות, את הפער בין ציפיות השכר של נשים וגברים, וכי אל למעסיק לנצל את נטייתן של נשים לבקש שכר נמוך יותר.

בכל העולם נשים מרוויחות פחות מגברים, בישראל הפער עומד על 36%. איך זה יתכן?

מתברר שפערי השכר חוצים את כל הסקטורים ובכל ארגון הומצאו עם השנים דרכים לשמר אותם. שלל טכניקות מאפשרות למעסיקים לתגמל עובדים מסוימים (גברים בדרך כלל): אישור שעות נוספות גלובליות, הטבות רכב, תוספות שונות ועוד. למשל במגזר הציבורי, ולא רק, גברים עובדים בפועל מספר רב יותר של שעות מנשים, אולם המדידה אינה מתייחסת לתפוקות אלא רק לשעות העבודה בפועל, נשים רבות משלימות את מטלות העבודה מהבית בערב ואינן מתוגמלות עבור פעילות זו. גם בחינת השכר השעתי לנשים מעלה כי הוא נמוך ב- 16% משכר הגברים.  כלומר במבט חוצה מגזרים, תפקידים ועמדות, בממוצע כל אישה מרוויחה 16% פחות מעמיתה הגבר העובד לצידה.

אחת מהסיבות העיקריות לפערי השכר הינה ה”בידול התעסוקתי” שבו עולם התעסוקה מתחלק למקצועות “נשיים” ולמקצועות” גבריים”. מקצועות הנחשבים “נשיים” נתפסים  פחות יוקרתיים ומתגמלים פחות את העובדות בהם במסירות ובמשרה מלאה, כך קורה במקצועות ההוראה, במקצועות פארה-רפואיים בעבודה סוציאלית וכדומה. מקצועות הנחשבים “גבריים” נתפסים יוקרתיים יותר ומתגמלים טוב יותר. תחומי עיסוק ההופכים “נשיים” מאבדים מיוקרתם ומשכרם.

ההשלכות של פערי השכר עבור מדינת ישראל חמורות, טעות לחשוב שזו בעיה של נשים. המשפחה כולה מרוויחה משכורת וחצי במקום שתיים, דבר המצמצם את הרווחה הכלכלית בהן חיות הרבה מאוד משפחות בישראל ומצמצם את אפשרויות הבחירה של המשפחה בנוגע לקריירה, משפחה, חופשות, חופשת לידה, מי נשאר עם ילד חולה, בחירה בקידום ועוד. בעתיד, עם יציאתה לפנסיה, האישה מקבלת גמלה מאוד נמוכה ולא מקרי הדבר שנשים רבות חיות בעוני בעת זקנתן והופכות לעול על משפחתן. גם גורלן של נשים מפרנסות יחידות לא שפר עליהן והן נאלצות למצוא לעצמן משרות לילה או עבודות דחק מהבית כדי להשלים את הכנסתן ולפרנס את ילדיהן בכבוד.

מה ניתן לעשות?

ברמה הלאומית חשוב לשנות את הבידול התעסוקתי באמצעות חינוך למקצועות שלא על פי הסללה מגדרית, שותפויות בין הסקטורים השונים וכן לשנות את שיטת התמרוץ למשפחות ולא אימהות.

ברמה הארגונית על מנהלי/ות הארגון להרכיב משקפי מגדר ולבחון את ההטיות שיש להם ולהן בגיוס עובדים ועובדות, בקידומם וקידומן ובשכר המוצא להן וגם לבחון את התרבות הארגונית והאם היא מאפשרת שיוויון מגדרי לנשים בארגון.

מה את יכולה לעשות?

להתכונן לראיונות עבודה במיוחד בנוגע לציפיות השכר, לבקש העלאות שכר כשמגיע לך ולבקש אימון לפני שאת עושה זאת.

אם את חושבת שאת מופלית לרעה בשכר באופן יחסי לגבר בתפקיד דומה את יכולה לחשוף פערי שכר באמצעות פנייה לנציבות שוויון בתעסוקה, לשדולת הנשים בישראל או לעורכת דין פרטית.

את מוזמנת להתייעץ אתנו, נשמח לעזור, לתמוך ולייעץ!

בואו נדאג לשכר הולם לבנותינו,

בשמת ומיכל – מגשימא

“מגשימא – מגשימות השכלה, אמהות וקריירה” הוקמה במטרה לקדם נשים בישראל. ד”ר מיכל סלע ובשמת שלום טוצ’ין מייסדות מגשימא עובדות עם ולמען נשים כבר למעלה מעשור וממשיכות לעשות זאת בעבודה עם ארגונים ועם נשים באופן אישי.

נייד: 052-7202156 / 052-4076644  דוא”ל: [email protected]  אתר: magshima.com דף הפייסבוק: מגשימא- מגשימות השכלה, אמהות וקריירה

עוד מהבלוג של מגשימא - מגשימות השכלה, אמהות וקריירה

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 1 year
תצוגה מקדימה

קמפיין Me Too -למה לקח 20 שנה להעלות את החוק להטרדה מינית למודעות

זה נמשך מאות שנים אבל רק עכשיו נשים אמיצות מעזות להגיד בזו אחר זו- זה קרה גם לי ולרוב יותר מפעם אחת. מהטרדות מיניות דרך נגיעות בלתי רצויות ועד מעשי אונס אכזריים. לרוב בידי אדם מוכר, לפעמים זר. הארוי ויינשטיין, מייסד חברת...

תגובות

פורסם לפני 1 year
תצוגה מקדימה

האם אתן מאמינות בשיוויון זכויות? ייתכן שאתן פמיניסטיות

הידעת? 85% מהאמריקאים מאמינים בשיוויון זכויות אך רק 8% מהם מגדירים את עצמם כפמיניסטים! במחקר שנערך בארה"ב על ידי חברת PerryUndem נמצא שהרבה מאוד אנשים אומרים שהם מאמינים בשיוויון זכויות עבור נשים, אבל כשאתם שואלים את אותם אנשים...

תגובות

פורסם לפני 1 year

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה