הבלוג של מגשימא - מגשימות השכלה, אמהות וקריירה

מגשימא- ד"ר מיכל סלע ובשמת שלום טוצ'ין

הבלוג עוסק בכל מה שנוגע לקידומן של נשים והצלחתן. מגשימא הוקמה כדי לקדם נשים בישראל. מגשימא נועדה ליצור קהילות של נשים המודעות לעוצמתן, יכולותיהן, זכויותיהן וגם למחסומים ולאפליות המציבה בפניהן החברה והן עצמן. מגשימא... +עוד

הבלוג עוסק בכל מה שנוגע לקידומן של נשים והצלחתן. מגשימא הוקמה כדי לקדם נשים בישראל. מגשימא נועדה ליצור קהילות של נשים המודעות לעוצמתן, יכולותיהן, זכויותיהן וגם למחסומים ולאפליות המציבה בפניהן החברה והן עצמן. מגשימא פועלת בשלושה מישורים מקבילים: משפיעה על קובעי המדיניות בתחום, עובדת עם המגזר העסקי והחברתי ומסייעת לנשים ברכישת מיומנויות. מייסדות מגשימא מקדמות נשים כבר למעלה מעשור במספר מישורים, דרך מחקר באקדמיה, עבודה עם ארגונים שונים, ייסוד והקמה של פרוייקטים חברתיים שונים עם שותפים רבים ועד עבודה עם נשים באופן אישי. בפלטפורמה זו דרך עשייה והצגה של מחקרים עדכניים בשוק, ניתוח והצגה של נושאים יומיומיים נרחיב את יכולת ההבנה שלנו בנושאים הקשורים לשיוויון מגדרי ומה ניתן לעשות לגביו ונקרא לכן לא פעם לפעולות קטנות כגדולות על מנת ליצור עבורכן ועבור בנותיכן עתיד שיוויוני יותר.

עדכונים:

פוסטים: 8

החל מאוקטובר 2017

בישראל משקיעים מיליונים על טיפולי פוריות לנשים אך שוכחים ללמד אותנו את סימני הזיהוי להתקפי לב.

בשנת 2014 התקיימה ישיבה של הועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי, יו”ר הועדה דה אז ד”ר עליזה לביא הצביעה על כך שמדינת ישראל משקיעה רבות בנשים בגילאי הפוריות אך נערות לפני גיל הפוריות ונשים שלאחר גיל הפוריות אינן מקבלות התייחסות ממשרד הבריאות. אחת מתופעות הלוואי לנושא זה הוא המוות של נשים ממחלות לב.

מחקרים בארץ ובעולם מראים כי השכיחות למחלת לב נמוכה יותר בקרב נשים, אך הסיכוי של מוות לאחר התקף לב או ניתוח קרדיולוגי גבוה יותר בקרב נשים. הסיבות לכך, הן שנשים חוות התקפי לב בממוצע עשר שנים מאוחר יותר מגברים ולכן הביטוי של המחלה קשה יותר. כמו כן, הן מקבלות פחות תמיכה ממשפחותיהן לעומת גברים בתקופה שלפני ההתקף, במהלכו ולאחריו. גם האמונות שלהן לגבי הסיכונים הנמוכים שלהן להתקפי לב ותפקידן העיקרי כמטפלות במשפחה גורמות לכך שהן והרופאים שלהן אינן מכירים ומכירות, מתייחסים ומתייחסות ברצינות מספקת לסימפטומים המצביעים על התקף לב קרב. כל אלה גורמים לזיהוי מאוחר של בעיות לב המובילים לאחוזי החלמה נמוכים של נשים לאחר התקפי לב.

pexels-photo-256678

מחלות לב גורמות לאחד מתוך שלושה מקרי מוות בקרב נשים בשנה. בכל שנה 8.6 מיליון נשים נפטרות ממחלות לב ושבץ מוחי.

גורם מספר אחד לתמותת נשים הינו סרטן השד, ובמקום השני והמכובד נמצאות מחלות לב. הבעיה היא חוסר מודעות בקרב הציבור הרחב וחלק מן הרופאים בנוגע לסימפטומים של מחלות הלב אצל נשים. נשים חוות סימפטומים שונים מהסימפטומים המוכרים אצל גברים. נמצא שגברים מופנים לטיפול חירום מהר יותר מנשים בעת תלונה על סימפטום זהה. בנוסף, לעיתים קרובות מתייחסים לתלונות נשים כאל תלונות פסיכוסומטיות. כן נמצא, שנשים דוחות מאוד את הטיפול בעצמן.

אז מדוע אנחנו לא מכירות את הסימנים?

הרפואה המערבית התפתחה ברובה כ”רפואת גברים”. תסמינים של מחלות שונות הוגדרו כפי שחוו אותם גברים וגם ניסויים בתרופות ובטכנולוגיות רפואיות נערכו בעיקר על גברים. רק בשני העשורים האחרונים הולכת ומתחזקת ההכרה בעולם הרפואי ש”רפואת נשים” איננה רק גניקולוגיה ושנשים שונות מגברים באספקטים נוספים של בריאות. תחום חדש הנקרא “רפואה מגדרית” בוחן את ההבדלים בין נשים וגברים בנוגע לגורמי סיכון לתחלואה, תסמיני מחלות ויעילות הטיפול התרופתי.

מחקר מהבוסטון גלוב מ-2014 טוען שלמרות שמחלות לב הן גורם התמותה שהוכרז מס’ 2 בנשים, עדיין רק שליש מהנבדקות במחקרים הן נשים. גם כיום כשמפרסמים תוצאות של מחקרים, לא עושים הבחנה בין נשים ובין גברים, מתייחסים אליהם כמקשה אחת, ולכן לא פלא שבפועל נשים מקבלות שירותי בריאות שאינם מותאמים עבורן בנושא זה.

אם את חווה את הסימנים האלה בין שעות ספורות לבין כמה שבועות, אנא רוצי להיבדק וספרי לרופא שאת חושדת שאלה סימנים המצביעים על התקף לב

סימנים להתקף לב בקרב נשים

 

  • כאבים בחזה: כאב, אי-נוחות, לחץ, כבדות
  • כאבים בזרוע אחת או בשתיהן, בגב העליון, בצוואר, בלסת, או בקיבה
  • קוצר נשימה או אי-יכולת לקחת נשימה עמוקה
  • חיוורון או עור קר ולח
  • התכסות בזיעה קרה
  • עייפות יוצאת דופן או ללא סיבה
  • אי יכולת להרדם
  • עילפון
  • בחילות או הקאות
  • סחרחורת

 אם את חשה אחד מהתסמינים האלה במשך למעלה מ-5 דקות ואינך יודעת בדיוק מה הסיבה, התקשרי למד”א (101)

לעיתים רק תסמין אחד יכול להעיד על התקף לב, לעיתים הם יכולים להיעלם ולחזור.

 פעולה מהירה מצילה חיים!

sunset-hands-love-woman

אנחנו צריכות להכיר את הסימנים להתקף לב ולהיות מודעות לגוף שלנו, לכאבים ולתחושות. לא להתעלם! . שמרו על עצמכן, למענכן ולמען ילדיכן.

להרצאות נוספות בנושא של “רפואה עבור נשים בחשיבה מגדרית” נשמח להתארח אצלכן.

בברכת שיוויון מלא- גם ברפואה,

בשמת ומיכל- מגשימא

לנזקקות לייעוץ רפואי או מעוניינות לקרוא בהרחבה: “מרכז בריאות לב האישה, ביה”ח הדסה עין כרם” http://www.lev-isha.org/

“מגשימא – מגשימות השכלה, אמהות וקריירה” הוקמה במטרה לקדם נשים בישראל. ד”ר מיכל סלע ובשמת שלום טוצ’ין מייסדות מגשימא עובדות עם ולמען נשים כבר למעלה מעשור וממשיכות לעשות זאת בעבודה עם ארגונים ועם נשים באופן אישי.

נייד: 052-7202156 / 052-4076644  דוא”ל: [email protected]  אתר: magshima.com דף הפייסבוק ובלוג בסלונה: מגשימא- מגשימות השכלה, אמהות וקריירה

עוד מהבלוג של מגשימא - מגשימות השכלה, אמהות וקריירה

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

בעלי או אישי – שפה משנה מציאות

האם את רכוש? אם כך מדוע את קוראת לאישך – בעלי? אנו נכנסים לחדר ורוצים לפנות אל כל הנוכחים, ורובם נשים, האם נפנה אל הקהל בלשון זכר או בלשון הנקבה? ומדוע השאלה הזו חשובה ובעלת משמעות? המחקר פמיניסטי של הלשון מצביע על...

תגובות

פורסם לפני 2 years
תצוגה מקדימה

קמפיין Me Too -למה לקח 20 שנה להעלות את החוק להטרדה מינית למודעות

זה נמשך מאות שנים אבל רק עכשיו נשים אמיצות מעזות להגיד בזו אחר זו- זה קרה גם לי ולרוב יותר מפעם אחת. מהטרדות מיניות דרך נגיעות בלתי רצויות ועד מעשי אונס אכזריים. לרוב בידי אדם מוכר, לפעמים זר. הארוי ויינשטיין, מייסד חברת...

תגובות

פורסם לפני 3 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה