הבלוג של magiq

חדר בריחה בצפון

עדכונים:

פוסטים: 11

החל מיולי 2018

אנו נתקלים בלא מעט סיטואציות בחיים בהן הפתרונות לבעיותינו דורשות חשיבה יצירתית, בין אם בבית, בעבודה ואפילו בפתרון חידות חדר בריחה.
אז איך חושבים בצורה יצירתית? חושבים מחוץ לקופסא. אז זהו, שממש לא! ואף להפך.
אין שום תרומה בלהגיד ש”עכשיו חושבים מחוץ לקופסא”.

הביטוי לחשוב מחוץ לקופסא הומצא בניסוי פסיכולוגי אי שם בשנות השמונים, שניתנה משימה לאנשים: לחבר נקודות (שסודרו בצורת ריבוע) בארבעה קווים ישרים מבלי להרים את העט מהנייר. רק 20% פתרו נכונה את המשימה, אלו שהגיעו לפתרון באמצעות חשיבה “אחרת” (קרי, משכו את הקו מחוץ למסגרת) הצליחו. מכאן נוצר הביטוי הידוע “לחשוב מחוץ לקופסא”. אך חשוב להדגיש שאותם אנשים שפתרו את המשימה עדיין השתמשו במסגרת הנתונה.
גם כאשר נתנו לנבדקים רמז (לחשוב מחוץ לקופסא), הדבר העלה את אחוזי ההצלחה ל-25%. מכאן שהמסקנה היא שההנחיה לחשוב מחוץ לקופסא אינה עוזרת. שורש העניין היה לצאת מהמסגרת אך עדיין ללא שבירת הפרדיגמה (תבנית המחשבה). זהו הביטוי הנכון להגדרת יצירתיות:

לחשוב, לאלתר פתרון שהוא עדיין במסגרת הכלים העומדת לרשותנו – כלומר, בתוך הקופסא!

יצירתיות וקיבעון מדברים אחד עם השני. כדי להיות יצירתי צריך לזהות את הקיבעון.
לרוב כאשר אנחנו בבעיה וחסרי משאבים, אנו נאלצים להפעיל את מוחנו ולאלתר, כאשר המנוע שלנו הוא התושייה להצליח.

לרעיון יצירתי יש שלושה מאפיינים עיקריים שצריכים להתקיים:
- פשטות
- מקוריות
- שימושיות

הנ”ל נכון גם בפתרון חידות חדר בריחה.
לא פעם שאנו נתקלים בקבוצות הנתקעות דווקא בגלל שמנסות לחשוב בצורה מופשטת ו”יצירתית” במקום לנתח את החידה ולשאול באופן מובנה את השאלות הנכונות ולהבין מה סל הכלים שיש להם לטובת הפתרון.

בפעם הבאה שאתם ניגשים לבעיה, אל תחשבו “מחוץ לקופסא”, אלא בתוכה.
התמקדו במרכיבים של הבעיה, נסו להגדיר בכמה צורות מה הבעיה. במקום: איך אני מתאמן יותר כדי לקפוץ גבוה, האם יש דרך אחרת לקפוץ גבוה יותר. מה ניתן לשנות, מה הכלים העומדים לרשותי, איזו הנחה מוקדמת ניתן לתקוף מכיוון אחר.

בואו ליהנות ולא לחשוב מחוץ לקופסא! חדר בריחה בצפון “האשליה”, במושב יערה.

עוד מהבלוג של magiq

תצוגה מקדימה

חדרי בריחה בצפון - האשליה | חדר בריחה טכנולוגי המוביל בצפון

יש היום בכל הארץ כ-400 חדרי בריחה בצפון הארץ ובעיקר במרכזה ועוד המון בהקמה. המשחק הנהדר הזה, תפס גם בני נוער, משפחות, צעירים ועוד. אנשים הולכים לכל מיני חדרי בריחה בצפון ובדרום, ככיף וחוויה של קבוצות חברים, כהפתעה ליום הולדת....

תצוגה מקדימה

חדרי בריחה בגליל ובצפון

חיפשתם חדרי בריחה בגליל? אתם במקום הנכון: אזור הצפון משופע בהמון פארקים של מדע, חברות הייטק וסטארטאפ וביניהם חדרי בריחה בגליל. אין ספק כי עבודה בחברות הללו, תובעת מהעובדים השקעה לא קטנה בכל מיני רמות. הרצון להצליח...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה