הבלוג של מיכל יפה

עניינימים

שונאת לכתוב, אוהבת לערוך ומתמחה בלראות את התמונה הקטנה

עדכונים:

פוסטים: 155

החל מאוגוסט 2011

אני מראש מתנצלת על הביקורת שאתם עומדים לקרוא עכשיו על ספרו החדש של ג’ון גרין (שבעצם הוא ספרו הראשון, שפשוט רק עכשיו תורגם לעברית), “מחפשים את אלסקה”. היא תהיה מסוג הביקורות שאתם פשוט תצטרכו להאמין לי, כי כל ניסיון לתת דוגמאות למה שחשבתי על הספר יעשה לו ספוילר ואני ממש לא רוצה לעשות את זה.

אז בואו נתחיל במה שכן אפשר לספר: מיילס האלטר הוא נער בן 15 שחי בפלורידה עם הוריו. מיילס הוא נער דחוי חברתית, שכדרכם של ילדים נטולי חברים, מוצא מפלט בחברתם של ספרים. וכך הוא פיתח לעצמו תחביב: לשנן מילים אחרונות מפורסמות. משום כך הוא חובב מושבע של ביוגרפיות, ויעדיף לקרוא ביוגרפיה של סופר מאשר את הספרים שאותו סופר כתב.

מיילס מחליט ללכת ללמוד את השנתיים האחרונות בתיכון בפנימייה יוקרתית שבה למד גם אביו, בעקבות המילים האחרונות של המשורר פרנסואה רבלה, “אני יוצא לחפש אחר האפשרי”. “בגלל זה אני עוזב. כדי שלא אצטרך לחכות עד המוות בשביל להתחיל לחפש אחר האפשרי”, הוא מסביר להוריו בתחילת הספר.

השותף שלו לחדר בביה”ס החדש הוא בחור בשם צ’יפ מרטין, המכונה “המפקד”. מרטין מכיר לו את החבורה שאליה הוא משתייך, שכללת גם נער ממוצא יפני בשם טאקומי ואת אלסקה.

אלסקה (“הבחורה הכי לוהטת בכל ההיסטוריה האנושית”, מגדיר אותה מיילס כשהוא רואה אותה לראשונה. אם היא היתה שומעת איך הוא מחפצן אותה היא לא היתה עוברת על זה בשתיקה) היא נערה עם תודעה פמיניסטית מפותחת, מצבי רוח קיצוניים וסיפור חיים קצת מסתורי. לפחות בשלב הזה של הסיפור.

וזה הדבר היחיד שאני יכלה להגיד. מכאן תצטרכו לסמוך עליי.

מספרים לי שג’ון גרין נחשב סופר לנוער, אבל אני לא לגמרי בטוחה שהייתי ממליצה על הספר הזה לילדים בני פחות מ-18. כי מצד אחד יש בו איזושהי תמימות מקסימה, וכולם שם תלמידים טובים למרות שהם שותים ומעשנים ומדברים גם על מין ועל סמים. מצד שני, הם שותים ומעשנים ומדברים על מין ועל סמים.

אבל השורה התחתונה שלו טובה, ואם הקורא הוא מספיק צעיר ועוד לא מקולקל, הספר גם יכול לשנות תפיסת חיים. קוראים מבוגרים סתם יהנו ממנו מאוד.

ודבר אחרון, אהבתי אותו הרבה יותר מאשר את “אשמת הכוכבים”. אני לא כל כך זוכרת כרגע מה הפריע לי ב”אשמת הכוכבים”, אולי זה שהגיבורים, ובעיקר הגיבורה שלו, היו מתחכמים מדי. זה לא המקרה ב”מחפשים את אלסקה”. סיימתי אותו תוך 3 ימים (זמן שיא מבחינתי) ונהניתי מכל רגע.

מחפשים את אלסקה” / ג’ון גרין, הוצאת הכורסה * ידיעות אחרונות * ספרי חמד, 267 עמודים

עוד מהבלוג של מיכל יפה

תצוגה מקדימה

עגבניות מיובשות בשמן זית ותבלינים

כן כן, הכי טוב לייבש עגבניות בשמש, אבל למרות שזה יותר רומנטי (וזול), לא תמיד אפשר. מזל, אם כך, שיש תנורים בעולם. וככה זה הולך: לוקחים עגבניות שרי וחוצים אותן לאורך. כלומר אם יש...

תגובות

פורסם לפני 7 years
תצוגה מקדימה

אייל גולן: כמה מטומטם אפשר להיות?

ונגיד שהוא לא ידע. נגיד. כלומר יכולתי לכתוב פה פוסט שלם על למה כשאישה - בכל גיל - שוכבת עם יותר מגבר אחד, ועוד כאלה שלא מכירים אותה, ויותר מפעם אחת, זה בכל מקרה מעיד על בעיה לא קטנה, וכל גבר עם מעט שכל בקודקודו אמור לסרב לעשות...

תגובות

פורסם לפני 7 years
תצוגה מקדימה

וידאו: מי יעזור לילד ברחוב?

יותר מ-20 מיליון איש צפו בסרטון שהציג ניסוי חברתי שבמסגרתו עמד ילד ברחוב בניו יורק בקור של מינוס 15 מעלות, כשלגופו רק ג'ינס וטי-שירט קרועים ובידו שקית ניילון אחת להתכסות בה. העוברים והשבים התעלמו ממנו במשך שעתיים, ואז קרה...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה