הבלוג של מיכל יפה

עניינימים

שונאת לכתוב, אוהבת לערוך ומתמחה בלראות את התמונה הקטנה

עדכונים:

פוסטים: 155

החל מאוגוסט 2011

נשים שהן קצת קריקטורות, גבר שהוא לגמרי אידיוט וסדרה אחת שתגרום לכם לצחוק ולבכות. אה, ועירית לינור אחת, שהיא הברקת הליהוק של השנה

30/10/2016

mesubach_car

בואו נתחיל בחלק הפשוט. החלק שבו אני אומרת מה דעתי על סדרת טלוויזיה אחת שעלתה אתמול, “מסובך” שמה.

הסדרה מספרת על דורון אדר, תסריטאי שהוא גרוש פעמיים ואב לשלוש בנות. גרושתו הראשונה, אילנה (עירית לינור שגונבת פה את ההצגה בלי להתאמץ בכלל), היא לוחמת שוויון וזכויות נשים, שמוזמנת לאולפני טלוויזיה בכל פעם שצריך מישהי עם דעות פמיניסטיות. גרושתו השנייה, רונית (סנדי בר), היא אישה קצת שטחית, חובבת מותגים וסמלי סטטוס וכל מה שאילנה בזה לו. חוץ מזה יש לו גם אמא דומיננטית ובהמשך גם חברה צעירה.

חייו של אדר הם ניסיון די עלוב לתמרן בין כולן. לפעמים הוא חושף שיניים ועושה קולות של אריה, אבל רוב הזמן הוא חתלתול צולע שמתחנן שילטפו אותו.

במילה אחת פשוטה – אהבתי. צחקתי לא מעט פעמים לאורך הפרק הראשון, התעצבתי מאוד בסוף הפרק השני (הביקורת הזאת, אגב, מבוססת על צפייה בארבעה פרקים), ובקיצור – הסדרה הצליחה להוציא ממני רגש, שזאת לדעתי המחמאה הכי טובה שאפשר לתת לתסריטאי. אז בואו נראה מי כתב את הסדרה הזאת. רן שריג.

אה, כן. רן שריג, והנה מגיע החלק המסובך. אבל לפני זה הרשו לי רגע של האשמת הקורבן: כתבת סדרה על תסריטאי עם שלוש בנות ושתי אקסיות – בדיוק כמו שיש לך – ליהקת את עצמך לתפקיד הראשי ועכשיו אתה מתפלא שאומרים שדורון הוא אתה?

אז עכשיו שריג חוטף. אוהו כמה שהוא חוטף. “אתה שנאת נשים מהלכת”, מטיחה בדורון מישהי בפרק השני, שזה משפט שיאומץ בחדווה על ידי מבקריו של שריג. ובכלל, הדמות של דורון זוכה לשמוע את כל הביקורות שנאמרות בדרך כלל על מי שמגלם אותו.

אבל לראות ב”מסובך” סדרה מיזוגנית זה קל מדי. כמו בספר בלשים שנורא ברור מההתחלה מי הרוצח. כל כך ברור שכל מי שקרא ספר בלשים אחד או שניים מייד מבין שבהמשך נגלה שהדברים הם לא כפי שהם נראים.

“מה לא ברור פה?”, שואלות את דורון גרושותיו שוב ושוב. ואני אענה ששום דבר לא ברור. כן, הדמויות הנשיות בסדרה יוצאות קצת קריקטורות וקצת קלישאות (ואגב, לא רק נשים. גם צעירים חוטפים בהמשך הסדרה ביקורת מושחזת), אבל הגבר שמולן הוא אידיוט גמור, ומהכל עולה ריח חזק של “הפוך על הפוך” וביקורת שהיא יותר ביקורת עצמית מכל דבר אחר.

לצפייה בפרק הראשון של הסדרה:

אזהרת טריגר: שיח מקטין

ויש גם את עניין הראיון של שריג ב”7 לילות”, שעשה הרבה רעש בסוף השבוע בזכות שתי אמירות על טלי מורנו ועל נגה ניר נאמן.

בנוגע למורנו, אני חייבת להודות שאני לא כל כך מבינה על מה הרעש. שריג אמר עליה “איך טלי מורנו הגיעה לערוץ 10. ראו בחורה מוכשרת עם שיער שחור מקריית־שמונה. מה קרה בדרך לתל־אביב? היא נהייתה בלונדינית”. בעיני זאת יותר ביקורת על השיטה מאשר על מורנו עצמה, שמראש מוגדרת כמוכשרת.

אז נכון שהעובדות שהוא ציין לגבי עיר מוצאה וצבע שיערה לא היו נכונות, ונכון שהיא נעלבה ושריג התנצל, ואם היא נעלבה אז כנראה שהמשפט לא היה צריך להיאמר, אבל דווקא האמירה על נגה ניר נאמן היא הרבה יותר בעייתית בעיני.

זה דווקא התחיל טוב: “בעיניי הבחירה בנגה ניר נאמן למגישת החדשות של ערוץ 10 היא צעד מדהים”, אמר שריג באותו ראיון. “אמיץ. חשוב. קריאת תיגר מטורפת. שבירת קונספציה”. עד כאן הכל מעולה ונכון, אלא שבהמשך הוא הוסיף גם “הייתי שוכב עם נגה ניר נאמן כי היא זזה, יש לה ביטחון לתפוס מקום בעולם”.

עכשיו תראה, אני מבינה שהתכוונת להחמיא, אבל במקרה הזה אין שום דבר מסובך: בשנת 2016 לא אומרים באופן פומבי לאישה שהיית שוכב איתה. פשוט לא.

עוד מהבלוג של מיכל יפה

Thumbnail

עגבניות מיובשות בשמן זית ותבלינים

כן כן, הכי טוב לייבש עגבניות בשמש, אבל למרות שזה יותר רומנטי (וזול), לא תמיד אפשר. מזל, אם כך, שיש תנורים בעולם. וככה זה הולך: לוקחים עגבניות שרי וחוצים אותן לאורך. כלומר אם יש...

תגובות

פורסם לפני 8 years
Thumbnail

אייל גולן: כמה מטומטם אפשר להיות?

ונגיד שהוא לא ידע. נגיד. כלומר יכולתי לכתוב פה פוסט שלם על למה כשאישה - בכל גיל - שוכבת עם יותר מגבר אחד, ועוד כאלה שלא מכירים אותה, ויותר מפעם אחת, זה בכל מקרה מעיד על בעיה לא קטנה, וכל גבר עם מעט שכל בקודקודו אמור לסרב לעשות...

תגובות

פורסם לפני 7 years
Thumbnail

וידאו: מי יעזור לילד ברחוב?

יותר מ-20 מיליון איש צפו בסרטון שהציג ניסוי חברתי שבמסגרתו עמד ילד ברחוב בניו יורק בקור של מינוס 15 מעלות, כשלגופו רק ג'ינס וטי-שירט קרועים ובידו שקית ניילון אחת להתכסות בה. העוברים והשבים התעלמו ממנו במשך שעתיים, ואז קרה...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות