הבלוג של מיכל יפה

עניינימים

שונאת לכתוב, אוהבת לערוך ומתמחה בלראות את התמונה הקטנה

עדכונים:

פוסטים: 155

החל מאוגוסט 2011

נפתלי בנט הכריז על הירידה במספר הנבחנים ב-5 יחידות במתמטיקה כאיום אסטרטגי. הוא טיפה נסחף, אבל הכוונות שלו בהחלט טובות ומעידות על חשיבה נכונה

20/05/2015

הנשק האסטרטגי הסודי של מדינת ישראל. צילום: שאטרסטוק

היום מתקיימת בחינת הבגרות במתמטיקה, אולי הבחינה המפחידה מכולן, ובמסגרת טקס קבלת הפנים לשר החינוך החדש, נפתלי בנט, הוא אמר שהירידה במספר הניגשים לבחינה ברמה של 5 יחידות היא איום אסטרטגי על מדינת ישראל.

תכף אתייחס לזה, אבל לפני כן רציתי להעיר הערה קצרה על הניסיון להילחם במכת הגניבה של שאלוני בחינות הבגרות על ידי כליאה של התלמידים בכיתה 45 דקות לפני תחילת המבחן. ההחלטה האומללה הזאת (שבינתיים בוטלה) היא של משרד החינוך, אם כי אי אפשר להאשים בזה את בנט, כי היא נעשתה לפני כניסתו הרשמית לתפקיד. ולמה היא החלטה אומללה? כי זה כמו להילחם בתאונות דרכים על ידי זה שיורידו את כל המכוניות מהכביש, או אם תרצו דוגמה יותר קיצונית: כמו להילחם באונס על ידי זה שיאסרו על נשים לצאת מהבית.

ובחזרה לנפתלי: ברור שהאמירה שלו טיפה מגוחכת, ואני ממש לא מחזיקה עד כדי כך ממתמטיקה. אפשר להצליח מאוד גם בלי לדעת לפתור משוואות מסובכות, או מה שלא לומדים שם ב-5 יחידות (אני עשיתי רק 4, וגם את זה אני לא ממש זוכרת). זה נכון שיש תחומים חשובים שבשבילם נדרשת תפיסה מתמטית טובה, אבל תפיסה מתמטית זה מסוג הדברים שנולדים איתם. או שלא. מי שיש לו תפיסה מתמטית, יוכל להשלים את מה שצריך אם ירצה בכך, גם אם בתיכון הוא החליט לא להשקיע ולהסתפק ב-4 יחידות, ומי שאין לו תפיסה מתמטית, גם אם יישב שעות וילמד עד שייצא לו עשן מהאזניים, בחיים הוא לא יצליח להתחבר באמת לדברים, ובמקרה הזה עדיף שישקיע בתחומים שבהם הוא טוב יותר, כי אם לחזור לטיעון שפתח את הפסקה הזאת – לא צריך מתמטיקה בשביל להצליח בחיים.

אם בכל זאת מתעקשים על מתמטיקה, הייתי מציעה לבנט לנסות להגדיל את מספר הבנות שלומדות 5 יחידות במתמטיקה. כי מבחינת יכולת אין הבדל בין בנים לבנות, זה רק שאיכשהו באמצע הדרך יש יותר תלמידות שמוותרות על הכיוון הזה, וחבל.

למרות זאת, אני כן חושבת שיש משהו מאוד חיובי באמירה הזאת של בנט, וזאת ההכרה בחשיבות של לימוד. וההכרה שזה אחד הדברים החשובים ביותר למדינה שלנו. זה גם חיובי כי סופסוף מישהו מראה שיש לו ראייה עתידית קצת יותר רחבת טווח ולא ממהר לצאת באמירות היסטריות בגלל איומים בטחוניים מיידיים.

רק אם הוא כבר מסתכל בראייה עתידית, רציתי לבקש מבנט שבמקביל לזה שהוא דואג להעלאת מספר הנבחנים ב-5 יחידות במתמטיקה (או כימיה, פיזיקה, ביולוגיה, מדעי המחשב ועוד), שיתחיל גם לדאוג למה שיקרה איתם אחר כך. שיהיו פה יותר תקציבים למחקר ויותר תקנים באוניברסיטאות. כי לכל המוחות האלה לא יהיה שום ערך אסטרטגי אם הם לא יהיו פה.

עוד מהבלוג של מיכל יפה

תצוגה מקדימה

עגבניות מיובשות בשמן זית ותבלינים

כן כן, הכי טוב לייבש עגבניות בשמש, אבל למרות שזה יותר רומנטי (וזול), לא תמיד אפשר. מזל, אם כך, שיש תנורים בעולם. וככה זה הולך: לוקחים עגבניות שרי וחוצים אותן לאורך. כלומר אם יש...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

אייל גולן: כמה מטומטם אפשר להיות?

ונגיד שהוא לא ידע. נגיד. כלומר יכולתי לכתוב פה פוסט שלם על למה כשאישה - בכל גיל - שוכבת עם יותר מגבר אחד, ועוד כאלה שלא מכירים אותה, ויותר מפעם אחת, זה בכל מקרה מעיד על בעיה לא קטנה, וכל גבר עם מעט שכל בקודקודו אמור לסרב לעשות...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

וידאו: מי יעזור לילד ברחוב?

יותר מ-20 מיליון איש צפו בסרטון שהציג ניסוי חברתי שבמסגרתו עמד ילד ברחוב בניו יורק בקור של מינוס 15 מעלות, כשלגופו רק ג'ינס וטי-שירט קרועים ובידו שקית ניילון אחת להתכסות בה. העוברים והשבים התעלמו ממנו במשך שעתיים, ואז קרה...

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה