הבלוג של לוסי מאיר - עורכת דין גירושין ומשפחה

לוסי מאיר

עדכונים:

פוסטים: 19

החל מנובמבר 2018

אימוץ ילדים - כיצד הדבר מתבצע?

נושא אימוץ הילדים טומן בחובו מורכבות נפשית ואף כספית, עמה נאלצים להתמודד בני הזוג. לרוב, אימוץ ילד ייעשה על ידי בני זוג הכמהים להביא ילד לעולם, אך מתקשים בהבאה. הסיבות לפתיחת הליך אימוץ על ידי בני זוג, הן רבות ומגוונות. הבולטת שבהן, היא קושי בהבאת ילד לעולם.

קבלת החלטה לפתוח בהליך אימוץ הינה החלטה מורכבת מאוד. בני הזוג נמצאים בצומת דרכים של קבלת החלטה מכריעה. לצד קבלת ההחלטה המורכבת, ישנו הליך משפטי ארוך ולעיתים מייגע, עד שמגיעים לקבלת אישור אימוץ, היות ואימוץ ילדים דורש שיקול דעת מורכב של כל המעורבים בכך.

במאמר המובא לפניכם/ן נעסוק בהליך אימוץ הילדים. נעמוד על התהליך שאותו נאלץ לעבור הזוג המאמץ וכן נציג את משמעות האימוץ מנקודת המבט המשפטית. מאמר זה הינו מאמר תוכן בלבד, ולכן אינו מהווה תחליף לייעוץ עם עורך דין מקצועי בתחום דיני המשפחה.

מהו אימוץ ילדים:

כידוע, הבאת ילד לעולם הינה החלטה מורכבת המגיעה לאחר חשיבה מעמיקה ותכנון ממושך. האחריות החלה על הוריו של קטין בדבר גידולו, דאגה לשלומו ולפרנסתו, אינה פשוטה, בטח לא בימים אלו, כאשר נראה לעיתים כי הילדים חיים במחשבה כי הכל מגיע להם “כאן ועכשיו”.

החברה סבורה כי העיסוק העיקרי והמורכב, הינו של בני הזוג המאמצים, אם כי אין לשכוח את הצד השני – הילד שעובר את האימוץ. ישנם מקרים רבים שבהם נשלח ילד לאימוץ. לרוב, יהיו אלו אותם ילדים שאין להם בית ומסגרת משפחתית לגדול בה. למעשה, ההחלטה בסיטואציות כאלו מתקבלת על ידי המדינה שדואגת לצרכיו של הילד ופועלת על פי עיקרון העל – טובת הילד. כמו כן, ילד יכול להישלח לאימוץ על ידי הוריו עצמם, בשל אי יכולת לגדל את ילדיהם, אם מבחינה כלכלית ואם מבחינה רגשית.

הליך האימוץ:

על פי החוק במדינת ישראל, רשאים לאמץ זוגות נשואים, זוגות החיים יחד לפחות 3 שנים, זוגות שמתגוררים בארץ לפחות 3שנים מתוך 5 שנים, שלפני הגשת הבקשה לאימוץ. בחינת הזוג המבקש לאמץ, תעשה הן על ידי בית המשפט והן על ידי שירותי הרווחה, שכן לנגד עיניהם עומד עיקרון העל – טובת הילד. על בני הזוג להיות בעלי יכולת כלכלית, שמקור הכנסתם יהיה קבוע והיכולות לפרנס ולענות על צרכיו של הילד, יהיו בר הישג. כמו כן, על בני הזוג להיות מסוגלים לספק תנאי מגורים סבירים, ולפחות להציע לילד לקבל חדר משלו. קריטריון נוסף שעולה בבחינת בני הזוג, הוא עניין הגיל. ברור כי בני זוג מבוגרים מאוד לא יקבלו אישור לאימוץ, וזאת מתוך דאגה ברורה לילד המאומץ.

התהליך מתחלק לשני נדבכים עיקריים: הכרזה כבר אימוץ ויצירת הורות משפטית. בשלב הכרזת הקטין כבר אימוץ, יש צורך בקיום עילת אימוץ, וזאת לפי סעיף 13 לחוק האימוץ. בעת שמתקיימת עילה, בית המשפט בוחן את השיקולים המקיימים את טובת הילד הספציפי. ומכאן, שאם מתקיימים שני התנאים הנ”ל, הילד הינו בר אימוץ וניתן להמשיך בתהליך. בנדבך השני, יצירת הורות משפטית, דנים בסעיפים 6-10 לחוק האימוץ. התהליך כולל תקופת מבחן אצל ההורים המאמצים, אשר תימשך כשישה חודשים, קבלת הסכמת הילד באם גילו עולה על 9 שנים וקבלת הסכמת ההורים הביולוגים. הכוונה בהסכמת ההורים הביולוגים, היא הסכמה מדעת וכוונה, מבלי שתתעורר בהם תחושת חרטה על שליחה לאימוץ, וזאת בכפוף לחלוף הזמן האמור מכוח החוק.

ההורים ביולוגיים והורים משפטיים:

על מנת להבין את תהליך האימוץ, ראשית יש להבהיר את המינוח אודות הוריו של הילד. הורים ביולוגיים הינם הוריו מולידיו של הילד, בין אם הם מוכרים לרשות ורשומים במשרד הפנים ובין אם לא. הורים משפטיים הם הורים הרשומים כהוריו של הילד ואפוטרופוסים שלו במשרד הפנים. האם המולידה, נרשמת באופן אוטומטי במשרד הפנים, כאמו של הילד, וזאת כאשר היא יולדת בבית חולים. וכאן, מעמדה הוא ביולוגי ומשפטי גם כן. לעומתה, אב הילד יירשם במשרד הפנים, בשל היותו נשוי לאם המולידה. אם השניים לא נשואים, אזי יצטרך להצהיר על היותו האב, בשונה מהאם, וכאן, המעמד אינו אוטומטי.

סוף דבר:

הליך האימוץ הינו הליך בעל אמוציות חזקות, הכולל קריטריונים נוקשים שאותם מציבה המדינה. קריטריונים אלו גורמים לזוגות רבים לוותר מראש על האפשרות לאמץ ילד. מכאן, במידה והנכם/ן שוקלים/ות צעד משמעותי זה, אזי על מנת להכיר מקרוב ולדעת את זכויותיכם/ן, את ההליך ותוצאותיו, מומלץ להיוועץ תחילה עם עורך דין מומחה בתחום הדין האישי, שיוכל להמליץ, לכוון וללוות בהליך.

עוד מהבלוג של לוסי מאיר - עורכת דין גירושין ומשפחה

תצוגה מקדימה

גירושין טובים - האומנם?

לא אחת, שואלים אותנו לקוחות או לקוחות פוטנציאלים, האם יש דבר כזה גירושין "טובים", או בתרגום חופשי – האם אפשר להתגרש בצורה יפה וראויה? לרוב, התשובה שלנו היא כדלקמן: אפשר, אבל זה לא פשוט: צריך לעמוד במספר רב של אמות מידה, כדי...

תגובות

פורסם לפני 8 months
תצוגה מקדימה

נישואים אזרחיים - האומנם?

נישואין אזרחיים הינם נישואים רישומיים, אשר מזכים את בני הזוג בהטבות וזכויות החלות על זוגות נישואין, וזאת מבלי שביצעו, בין אם יכלו או לאו, טקס דתי והלכתי בדבר נישואיהם. ראשית, יש להכיר כי נישואין אזרחיים אינם נערכים בארץ...

תגובות

פורסם לפני 8 months
תצוגה מקדימה

איך מנהלים תיק משפחה

דיני המשפחה מורכבים ממספר סוגים של הליכים משפטיים: ישנם הליכים המתייחסים להליכי גירושין, שבהם נדרשת לדעתי גישה הנותנת דגש שווה גם למורכבות הרגשית המאפיינת הליכי גירושין ושבה מצוי כל אדם בהליך גירושין, וזאת לצד...

תגובות

פורסם לפני 5 months

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה