הבלוג של לוסי מאיר - עורכת דין גירושין ומשפחה

לוסי מאיר

עדכונים:

פוסטים: 7

החל מנובמבר 2018

מה חשוב לדעת על ידועים בציבור

כידוע, הדין האישי במדינת ישראל מושתת על ההלכה היהודית הקדומה. לבסיס זה ישנן השלכות רבות, הנוגעות לכל אחד ואחת מאתנו. ההלכה היהודית אשר חלה על יהודים בלבד, טומנת בחובה מורכבות וייחודיות, דבר המוביל לכך כי ישנם אנשים ובני זוג הנוטים שלא לנהל את חייהם על פי ההלכה.

מאחר והליך נישואין בין בני זוג, יבוצע על פי ההלכה היהודית–דתית, הרי שנישואין במדינת ישראל, יבוצעו על פי ההלכה היהודית וכלל חובותיה. בשל התחדשות תמידית ומודרניזציה, ישנם הגורסים כי ההלכה הדתית אינה מתאימה לימינו אנו, בשל העובדה שהיא אינה חלה על כולם כאחד, אלא רק על יהודים, ובעיקר בשל העובדה כי היא מערימה קשיים והגבלות בין בני זוג.

במאמר הבא נבחן את הליך הנישואין בין בני זוג יהודים, תוך מבט מעמיק על הגדרה המוכרת בימים אלו – ידועים בציבור. נעמוד על ההגדרה, נבין מי הם ידועים בציבור, כיצד הם יכולים להכריז על עצמם ככאלו ומה מעמדם המשפטי. כל זאת – נעשה ונכתב עבורכם/ן, קוראים וקוראות, כדלקמן:

הליך הנישואין במדינת ישראל:

כאמור, הליך הנישואין במדינתנו מושתת על ההלכה היהודית הקדומה. הלכה זו מאמינה כי מוסד הנישואין בנוי כולו על ערכי כבוד, אמונה והרמוניה בין בני הזוג. מכאן, בני זוג הרוצים לבסס את זוגיותם, יתחתנו כדת וכדין, כלומר, כדת משה וישראל. ברור כי חתונה דתית כזו מביאה עמה השלכות דתיות, שבהן על בני הזוג לעמוד.

אלא שבימינו, ישנם לא מעט זוגות אשר מעדיפים שלא לבסס ולקדם את זוגיותם לכדי נישואין, מתוך אמונה כי עצם היותם בני זוג לאורך שנים, המקדמים יחד את זוגיותם ואף גרים במשותף, מספיקה, ולכן הם לא רואים בצורך לקשור את חייהם במוסד הנישואין. למעשה, זוגות אלו מוגדרים כ”ידועים בציבור”.

מי הם ידועים בציבור?

כאמור, ידועים בציבור יהיו בני זוג אשר משלבים את חייהם יחד, מנהלים אורח חיים משותף, יוצאים לאורך זמן וזוגיותם יציבה וטובה. למעשה, אין הגדרה מדויקת או סימני הכרה כאלו ואחרים למושג ידועים בציבור. אפשר לומר כי הגדרה זו התפתחה במהלך השנים והותאמה לבני זוג שיוצאים לאורך זמן ומנהלים חיים כפי שמנהלים בני זוג נשואים, אם כי מבחינה משפטית, מעמדם היווה מורכבות משפטית, עד לכדי כך שלא נותרה ברירה אלא להכיר בזוגות אלו כידועים בציבור.

המעמד המשפטי של ידועים בציבור:

כאמור, מאחר ולידועים בציבור אין הגדרה מדויקת, אזי אם תתעוררנה בעיות או מחלוקות בין בני זוג הידועים בציבור והשניים יאלצו להגיע אל כותלי בית המשפט, אזי על בית המשפט תחילה להכיר בהם כזוג ידוע בציבור. כיצד יעשה זאת בית המשפט, בהיעדר הגדרה מדויקת או חוק מורה? במרוצת השנים התפתחה הפסיקה בנוגע להגדרה ולהכרה בזוג הידוע בציבור.

כיום, קיימים מספר מבחני פסיקה, שאותם מעמיד בית המשפט בפני הזוג העומד מולו. למעשה, זהו השלב המקדמי והראשוני, עוד בטרם ייפתח דיון בנושא שבו הוגשה התביעה. על בני הזוג לעמוד במבחני הפסיקה, על מנת שיוכרו כידועים בציבור. הבה נמנה בקצרה את מבחני הפסיקה, שבהם צריכים בני הזוג לעמוד, על מנת שיראו בעייני בית המשפט כידועים בציבור:

קיום של משק בית משותף: אחד האינדיקטורים המהותיים ביותר המלמדים על כך שבני זוג מסוימים, הם ידועים בציבור, הוא השאלה האם הם מקיימים משק בית משותף.

קשירת גורל: מבחן זה הינו בחינה כוללת של מתכונת היחסים. כלומר, במסגרת בחינה זו, יש לבחון האם ניכר כי בני הזוג אכן קשרו את גורלם איש את רעהו.

משך הזוגיות: גם לשאלה מהי תקופת הזוגיות של בני הזוג, יש השפעה על השאלה האם מדובר בידועים בציבור. האם מדובר בזוג שיצא חודשיים באופן אינטנסיבי, או שמא מדובר בזוג שנמצא יחד לאורך שנים?

נשואים או ידועים בציבור?

כפי שצוין לעיל, אחד ממבחני ההכרה בבני זוג ידועים בציבור, הינו המבחן של קיום משק בית משותף ומשך הזוגיות. מכאן, נראה כי גם בני זוג ידועים בציבור שאינם נשואים, מנהלים אורח חיים דומה לבני זוג נשואים. עצם שילוב החיים יחדיו, ניהול אורח חיים משותף וכוונה עתידית משותפת, מצביעים על כך שבני הזוג ‘קושרים’ את חייהם יחדיו, גם אם לא בדרך של מוסד הנישואין. מכאן, נראה כי לא קיים הבדל בין זוגות נשואים לבין ידועים בציבור, וזאת בנוסף לזכויות העומדות לידועים בציבור, שהן אותן זכויות העומדות לזוג נשוי.

עוד מהבלוג של לוסי מאיר - עורכת דין גירושין ומשפחה

תצוגה מקדימה

הסכם ממון - מה חשוב לדעת?

לאחרונה, יותר ויותר זוגות, נעזרים בהסכם, המגדיר את רכושם הפרטי טרם כניסה למערכת היחסים, וכולל קביעות הנוגעות לבעלות על הרכוש, בעודם ביחד. בעבר, היה הסכם זה נחתם על ידי אנשים בעלי ממון רב, וזאת לפני חתונתם. במאמר זה נסקור...

תגובות

פורסם לפני 5 months
תצוגה מקדימה

גט במסגרת גירושין

הליך גירושין הוא למעשה "כינוי העל" למספר רב של נושאים, אשר בני זוג המבקשים להתגרש צריכים לקיים או להסדיר ביניהם. דהיינו, במסגרת הליך הגירושין, לא די בכך שבני הזוג מקיימים את טקס הגט ומתגרשים בבית הדין הרבני, אלא שעליהם...

תגובות

פורסם לפני 5 months
תצוגה מקדימה

מזונות ילדים

מזונות ילדים הינם מזונות המועברים לילדים שהוריהם חיים בנפרד, וזאת במטרה להבטיח התקיימות סבירה והתפתחות תקינה של הילדים, מבלי להפיל את הנטל על מי מההורים (לרוב, ההורה המשמורן). מדובר בעיקרון המגיע מההלכה היהודית, אשר...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה