הבלוג של לירון תמם - כותב שירים

liront231

שמי לירון תמם, אני כותב שירים וסיפורים, יש לי אתר שירים משל עצמי, מזמין אתכם לקרוא את הפוסטים שלי. מקווה שתהנו

עדכונים:

פוסטים: 21

החל מאוגוסט 2015

הימים האחרונים, ימים של פחד ועצבות נוראית, מעלים שוב את השאלה הבלתי נמנעת, האם לכתיבה יש באמת השפעה, האם שירים יכולים להשפיע על חברה או על פרט. אם כן, כיצד אפשר לראות את זה ואם לא, אז למה אנחנו כותבים?

ישנם פזמונאים וזמרים, לא הרבה כך נשמעות לא פעם טענות, אז בוחרים בין שירי אהבה ושירים על עצמם לכתוב גם שירים על המצב, שירי מחאה נגד מלחמות ובעד שלום. מתוך אמונה תמימה, וכל האמנים תמימים בדרכם, שהשירים שלהם יגיעו לאוזן הנכונה וישפיעו על בעליה. זה נכון לא רק אצל כותבי שירים אלא גם אצל סופרים, מחזאים, במאים, כותבי טורים בעיתונות ועוד. מחשבה תמימה כזו שאם הם יכתבו אלף פעם את המילה שלום, אז שר או חבר כנסת יתחיל להאמין בזה ויפעל בשביל להביא שלום והנה הוא יבוא.

זו מחשבה תמימה כי האמת היא שכתיבה איננה משפיעה על המצב. אני אומר את זה בצער, כי אני כותב (אינני רואה את עצמי כמו אותם פזמונאים וזמרים אך בכל זאת אני כותב) ורוצה להאמין שמישהו מושפע ממה שאני כותב. אך שירים לא משפיעים, גם לא מחזות וגם לא סרטים. לא היום, לא כאן, לא אצלנו. יכול להיות שיש עוד אנשים בפלטפורומות שונות, חוץ-פוליטיות, שכן יכולים להשפיע. כותבי טורים בעיתונים, שדרני טלוויזיה, משפטניפ, אנשי דת, אך בשום פנים ואופן לא אנשי רוח, לא בישראל 2015 ולמיטב דעתי גם לא ברוב מדינות העולם במאה השנים האחרונות. הדוגמא הקלאסית היא ג’ון לנון, האיש שהגדיר את עצמו בזמנו יותר גדול מישו ויש סיכוי שהוא באמת היה כזה, הוא גם זה שכתב את תנו צ’אנס לשלום ובכל מקום צעק לעשות שלום. למיטב זכרוני מאז עשו יותר מלחמות מאשר שלום.

לנון הוא כמובן לא היחידי, גם בישראל אמנים מדברים ושרים בעד השלום ונגד מלחמה, דבר לא השתנה. אמנים רבים גם מדברים נגד הכיבוש, אמירה שאני מסכים איתה בגדול רק שהיא מאוד שטחית, אז אוקיי נסיים את הכיבוש ומה עכשיו? יש לכם תוכנית אמיתית לפתרון הסכסוך, ליצור כאן מצב אמיתי של ביטחון לשני הצדדים? סביר להניח שלא, ראשית, כי האמנים אינם מדינאים ואינם מתמחים בתחום, שנית, מדובר בתמימות אשר בינה לבין המציאות אין הרבה קשר.

אך בכל זאת הם כותבים על שלום ונגד מלחמות ומוחאים נגד המצב והוא נשאר כמו שהוא, למה? מאותה סיבה שהם כותבים על דברים אחרים, מאני מניח שמאותה סיבה שאנשים מדברים ביניהם או כותבים בפייסבוק. כי זה יושב על ליבם והם מבקשים להוציא את זה החוצה, הם רוצים להוריד את זה. סביר להניח שהם יודעים שזה לא משפיע, יש מצב שלא איכפת להם אם זה משפיע, אך עבורם זו תרפיה להוריד את זה מעליהם.

אגב אם אתם שואלים אותי, שירים כן יכולים להשפיע, על הפרט הבודד, בינו לבין עצמו, במחשבותיו, תחושותיו ורגשותיו. מעבר לכך זו אשליה לחשוב ששיר באמת יכול לשנות מציאות. גם בימים קשים כמו עכשיו.

עוד מהבלוג של לירון תמם - כותב שירים

הקומיסרית תחליט מה ישודר בגלי צה"ל

השבוע פתחתי את האינטרנט וגיליתי שמירי רגב קמה בבוקר והחליטה לפצל את גלי צה"ל, אחרי זה היא כבר פחות דיברה על פיצול ויותר על שינוי בתכני המוזיקה בשביל שתהיה בתחנה יותר מוזיקה מזרחית. נניח רגע לשאלה האם גלי צה"ל נמצאת תחת...

תגובות

פורסם לפני 4 years

אז שירי לא יודעת מי זו אלינור ריגבי

לפני מספר ימים סערה הארץ, טוב לא בדיוק כל הארץ אלא רק מביני דבר במוזיקה אשר כעסו ששירי מימון הודתה באקס פקטור היא שלא יודעת מי זו אלינור ריגבי. סערה בכוס תה שלא ברור מה תכילתה. לפני שאומר את דעתי, אציג 2 גילויים נאותים...

תגובות

פורסם לפני 4 years

אולי נסגור את המדינה?

אני מודע לעובדה שהפוסט הזה נכתב בבוקר בו ישראל כץ הודיע שהשמיים יישארו פתוחים בערב חתונתה של בר רפאלי, ובכל זאת יש כאן משהו מקומם. עצם המחשבה של אנשים מסוימים, שאכן צריך לסגור את השמיים מעל אזור החתונה, שמה חס וחלילה מישהו...

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה