הבלוג של לירון הלברייך

lironh

עורכת ב"סלונה"

עדכונים:

פוסטים: 8

החל מאפריל 2015

לפעמים החיים מספקים לנו דוגמה חיה למה שאנחנו מנסים להמחיש בכתיבה. זה מה שקרה ל”הארץ” ולצפי סער, שכתבה על דור ה”דושבגים” שאינם מבינים את ההבדל שבין ”חיזור” לעומת ”תקיפה מינית”. מגוטה ועד לבועז כהן, דור המדבר עוד כאן, אבל לא לעוד הרבה זמן

07/11/2016

“- הלו דינה

- הלו גוטה, אבל מה זה?

- רק רגע אחד, דינה

- לא, לא, תן לי לקום, הא?

- שניה אחת, דינה, מה יש לך?

- אני מבקשת, עזוב, עזוב, עזוב, הא

- איזה עזוב? מה עזוב? בואי הנה!

- עזוב! לא רוצה! די!

- למה???

- לא בא לי!

- יבוא לך, אל תדאגי, יבוא לך

- די! עזוב! אתה מעצבן אותי!

- שניה אחת, דינה, מה יש לך?!

- די, נמאסת! קום ממני!

- די!!! מה שיש לי קיבלת מאלי בלילה ומה שיש לך אני יכול לקבל ב-20 לירות בחצר!! יאללה יאללה, תאספי את הדברים ותסתלקי מפה, שלא נראה אותך!!!

- להגיד לך משהו – אתה והחבר שלך, שניכם מסריחים!”

(מתוך: מציצים)

זאת אחת מהסצינות המוכרות ביותר בתולדות הקולנוע הישראלי. לא ערכתי סקר מייצג בנושא, אבל אני מניחה שלא תהיה זאת טעות אם אטען כי כל אישה שרואה את הסצינה הזו, או קוראת את הטקסט הזה, אינה רואה בו חיזור לגיטימי. זוהי הטרדה מינית בוטה, יש שתאמרנה תקיפה מינית. אני גם מניחה שרוב הגברים הצעירים יסכימו עם הנשים הללו.

לעומתם, יש גברים שהסצינה הזו מגלמת עבורם את הפער העצום בין הערכים הלכאורה ליברליים, עליהם חונכו, ובין המציאות נכון ל-2016.

ייתכן שכמו במקרה של ארי שביט, קיים דור ביניים שסבור, אולי באמת ובתמים, שהוא “סולדים מהטרדות מיניות” ובה בעת רואים בכרוניקה של המעשים שלו “יסודות של חיזור”. הנרטיב שלהם, הסיפור שהם מספרים לעצמם, כל כך שונה מהחוויה הנשית, שהפער הזה יוצר שני עולמות שונים, וביניהם תהום פעורה.

הפער הזה התגלה, למרבית האירוניה, כשניב הדס, עורך ב”הארץ”, התייעץ בטוויטר לגבי תמונת הטרדה איקונית שחיפש לצרף לטור של צפי סער. הטור של סער עסק בבני הדור של שביט, אלו שהבינו שעדיף להכיר בהתנהגות המטרידה ולהודות בה, גם אם זה לא נעשה מתוך “כנות גמורה והבנה עמוקה ומלאה של הסוגיה”.

צילום מסך הטור של צפי סער

הדס ביקש דוגמאות לסצינות הטרדה מינית בקולנוע, ורבות מהתשובות אזכרו את הסצינה האיקונית הזו, מ”מציצים”. אבל בועז כהן, עיתונאי ואיש רדיו  (ובן דורו של שביט) חשב אחרת, וכתב: “דווקא מציצים זו לא דוגמה טובה. הסצינה בצריף של גוטה ודינה היא גבולית. היא לא רוצה, והיא הודפת, קמה והולכת. בקצרה, אם תראה שוב את הסצינה, הוא מאמין בכריזמה המינית המפוקפקת שלו, הוא משכיב אותה על המיטה אבל הוא נרתע כשהיא אומרת לו “לא בא לי!” וכועס, אבל זו הסצינה”.

 בועז כהן טוויטר

כהן המשיך וכתב: “גוטה הוא איש פשוט וגס, אבל הוא בפירוש לא אנס ולא כפייתי. במונחים של 1972 הוא אפילו נתפס כגברי ונדיב”

 בועז כהן טוויטר

הדוגמה הזו, כמו גם ההבדל בין ההצהרה הראשונית של שביט, לבין החלטתו לפרוש מ”הארץ” ולקחת אחריות על מעשיו, מדגישה את המרחק בין אימוץ רטוריקה עדכנית שמתנערת מהטרדות מיניות ומגנה אותן, ובין הבנה והכרה במה היא הטרדה מינית. המחשבה על גוטה כגבר גברי ונדיב היא בדיוק מה שאנחנו מנסים לעקור מהתודעה בעשרים השנים האחרונות. מי שאינו רואה טעם לפגם בהתנהגותו של גוטה, עלול לתפוס באותו אופן מעשים שלו, שנשים חוות כהטרדה וכתקיפה, ובמקביל להחזיק בתפישת עולם ליברלית ואפילו “פמיניסטית”.

החדשות הטובות הן שהפער הזה מצטמצם. בעוד “דור המדבר” של עידן חוסר הסובלנות להטרדות מיניות נאבק בין תפישת העולם שלו לבין המציאות, לדור שאחריו הגבולות שבין הטרדה וחיזור נעשים ברורים יותר ויותר. זה לא אומר שהטרדות מיניות יפסקו עם לכתו של “דור המדבר”, כמו שמעשים אחרים שאסורים, מוסרית ופלילית, עדיין קורים, למרות ההבנה שהם אסורים. זה כן אומר שיותר ויותר גברים מבינים את ההבדל בין הטרדה מינית ותקיפה מינית לבין חיזור, וזהו הישג כביר למושג שנכנס ללקסיקון הישראלי לפני פחות מ-20 שנה, כמושג משפטי עלום ומאיים.

הגברים והנשים הצעירים שחיים היום בישראל, חשופים יותר ויותר להבדלים בין התנהגות חיזור הדדית, מכבדת ורצויה, ובין אלימות מינית במסווה של חיזור. יותר ויותר נשים לא מתביישות לספר על הטרדות מיניות שעברו, ויותר ויותר גברים מכירים בכך לא מתוך מקום של התגוננות ופחד, אלא של הזדהות וכבוד. קיומו של “דור המדבר”, שמדבר בשני קולות, רק מדגיש את ההישג הכביר הזה.

עוד מהבלוג של לירון הלברייך

Thumbnail

הגרוב התימני

את שלישיית A-WA פגשתי עוד בגילגולה הראשונה, כ"אחיות חיים", כשהופיעו כמופע הסוגר של ה"פצ'ה קוצ'ה 14", לפני יותר מ-3 שנים. אז הן הופיעו עם שיר ערש...

תגובות

פורסם לפני 5 years
Thumbnail

סקס, שקרים וואלס וינאי

רחובות וינה של לפני חג המולד והשנה החדשה הם מופע מרהיב של צבעונות ואור. תאורת החג היפיפייה ממלאת את השדרות המרכזיות, וצבעי הירוק והאדום של שמאפיינים את חג המולד מבצבצים מכל פינה. כמעט מרגישים איך הפאסון הווינאי מפנה את...

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...